Skocz do zawartości
alcapone

[420L]Moje małe słone królestwo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam warstwę ok 1,5cm na dnie 100x50 a wsypałem piasku 18kg i jeszcze muszę dokupić z 9kg

Możliwe że piasku będzie za mało, ale wszystko zależy od tego ile mamy skały w akwarium dlatego z dokupywaniem się nie spieszę.

Mała przerwa w projekcie - robię remont łazienki (m.i. przerabiam odpływ rewizji od akwarium) i zamawiam brakujący sprzęt. Całkiem możliwe iż wystartuje szybciej - wszystko zależy jak szybko uporam się z projektem pokrywy.

Z w tej chwili moje wątpliwości dotyczące piasku są największe nawet po przeczytaniu kilku tematów. Proszę o wypowiedz mniej i bardziej doświadczonych akwarystów o to na jaki piasek zdecydowaliście się. Jak często go wymieniacie (jeżeli to robicie) i najważniejsze jak go pielęgnujecie.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas odgrzać kotleta i powrócić do tematu. Z powodów rodzinnych byłem zmuszony odłożyć projekt na drugi plan.

Do końca tygodnia powinienem mieć już cały sprzęt potrzebny do odpalenia zbiornika, sprawdziłem już szczelność systemu, posklejałem skałę, podpiąłem filtr RO, kupiłem piasek, zrezygnowałem z robienia lampy i zakupiłem belkę 6x54w od jednego kolegi z forum.

Mam oczywiście kilka pytań, które wymagają pilnej odpowiedzi:

1. Zgodnie z instrukcją filtra RO zakupionego w e-rybce powinienem założyć 2 wkłady sedymentacyjne następnie węgiel i membranę. Sądzę iż nie jest to najlepszy pomysł gdyż jakieś drobinki węgla mogą się przedostać do membrany, dlatego zmieniłem kolejności i włożyłem węgiel w środkowy korpus filtra RO.

Poprawnie myślę - czy zastosować się do dokładnych zaleceń producenta?

0dc413076a3d9a73m.jpg

2. Czy można coś zrobić aby w razie braku prądu rura zanurzona w wodzie od obiegu nie zasysała wody?

1c162e44d223b908m.jpg

3. Jak długo i ile razy płukać skałę suchą zanim zrobię solankę - chcę to zrobić w akwarium, ponieważ nie mam tak dużego pojemnika, do którego mógłbym włożyć poklejoną skałę. Wilgotna skała warzyłaby znacznie więcej i bałbym się iż mogę coś uszkodzić wkładając ją do środka akwarium.

4ed6c571b71d37aam.jpg3f1f55a8a1ec5fa9m.jpg

4. Kolejny problem to solenie wody. Dwie opcję wchodzą w grę mianowicie.

Zalane akwarium woda RO DI ze skałą w środku. Sól sypie nie do akwarium lecz do sampa w miejsce gdzie będzie stał odpieniacz podłączam dodatkowe 2 pompy cyrkulacyjne jvp 102b i powoli dosypuję sól. Na następny dzień dodaje piach.

lub

Wyjmuję przepłukaną skałę i zalewam akwarium, sole, wkładam skałę i dorzucam piach.

Osobiście skłaniam się ku pierwszej metodzie ponieważ jest mi bardziej na rękę. Czy są jakieś przeciwwskazania ku pierwszej metodzie.

Dziękuję z góry za pomoc.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) nie wiem, mam jeden filtr

2)wlaczona pompa podniesie poziom wody w akwarium o 2-3 cm. Jesli w rurze, pod tym wyzszym poziomem, wywiercisz otwor 2-3 mm to po wylaczeniu pradu, przez tez otwor zassane zostanie powietrze przerywajac zaciaganie wody

3+4)to sucha skala i nie bawilbym sie w jej wyjmowanie lub dlugie plukanie, dojrzewanie bedzie i tak. Mozesz zalac akwarium woda RO/DI i wlozyc wegiel, adsorber silikatow oraz wlaczyc cyrkulacje i obieg. Podlaczylbym rowniez grzalke, odpieniacz i co tam jeszcze masz. To bylaby jednoczesnie premiera sprzetu. Po kilku dniach, do cieplej i napowietrzonej wody, mozesz zaczac sypac sol. Zrob to powoli, wystarczy szklanka co 5 minut.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wybrałem kolejność:

filtr -> węgiel -> filtr -> membrana -> żywica


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak jak Grzegorz napisał filtr -> węgiel -> filtr -> membrana -> żywica - nie wiem jakie masz filtr ale jak masz 5 i 1 mikron to najpierw 5 potem węgiel i po nim 1. Mam nadzieję że nie zapomniałeś żeby wymoczyć węgiel i przed podpięciem membrany woda się przelała przez te 3 elementy do spływu przez ok 30 minut

2, 3, 4 masz rozwiązanie od Staniego

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc dziś najpewniej zacznę zalewanie zbiornika. Muszę kupić małe wiertło do zrobienia dziurki w rurce. Tylko Stani pisząc o wyższym poziomie miałeś na myśli rurkę nad poziomem wody? Chciałbym zrobić dziurkę w boku rurki (zdjęcie w podpunkcie 2 komina w poście powyżej) w miejscu łączenia kolanka z wylotem. Rurka po testowaniu szczelności systemu była cały czas nad wodą. Jaki polecacie adsorber silikatów, węgiel na start? Widziałem jakiś temat i Stani chwaliłeś chyba ten z e rybki jak dobrze pamiętam - prosty w użyciu, który można włożyć w skarpetkę filtracyjną.


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mu zapewne o to, że jak zalejesz zbiornik to będzie jakiś tam poziom wody ale jak włączysz obieg to podniesie Ci się poziom wody w zbiorniku i żeby zrobić pod tym poziomem po włączonej obiegówce - wtedy jak zacznie spadać poziom wody to dojdzie do tej dziurki i się zapowietrzy system. Jak zrobisz tak jak piszesz to po prostu cały czas przez nią będzie lała się woda i będzie chlupać więc może już lepiej od spodu za kolankiem na tym kawałku rurki przed Loc-Line

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używałem JBL SilicatEx


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada zanim zalejesz - zetnij rurkę od rewizji pod kątem, ustaw odpowiednio obieg zaworem kulowym tak żeby delikatnie woda się przelewała rewizją (poziom wody w kominie będziesz miał stały) a dzięki ścięciu woda nie będzie hałasować (siorbać)


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada zanim zalejesz - zetnij rurkę od rewizji pod kątem, ustaw odpowiednio obieg zaworem kulowym tak żeby delikatnie woda się przelewała rewizją (poziom wody w kominie będziesz miał stały) a dzięki ścięciu woda nie będzie hałasować (siorbać)

Już zalewałem zbiornik i nie trzeba ścinać rurki - wystarczy regulacja zaworem kulowym. Odgłos siorbania słychać dopóki komin nie napełni się całkowicie wodą.

Odpaliłem filtr RO i jestem w szoku - z wysokości 20 cm robi tak 160 kropel na minute. Jeszcze do żywicy nie podłączyłem bo chcę aby membranę przepłukało. Strasznie wolno kapie - to normalne?

TDS przed żywicą wskazuje 9ppm to spadnie?

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, normalne, masz bardzo dobry wynik za membraną - po żywicy będzie 000. A puściłeś wodę w kanał na ok. 30 minut zanim podpiąłeś membrane?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo tak jest, jej maksimum to 284 litry na dobę (membrana 75) a i tak jest zawsze mniej bo to zależy też od ciśnienia w sieci


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój zbiornik to śmiało muszę liczyć z 2-3dni?

Jak długo płukać membranę - z 2-3h?

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ze 2 dni może się lać... godzina wystarczy


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki wynik po membranie to jest BARDZO dobry wynik - chcesz to możesz poczekać - zobacz za godzinę czy coś zmieniło


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i GIT :thumbup:


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła lampa - świeci tylko trochę za mało niebieskiego. Świetlówki mam pół na pół jak w pierwszym poście napisałem i jest trochę za biało. Chyba dokupię jedną niebieską i zamienię z jedną białą. 1/4 akwarium nakapała. Mam wrażenie, iż leci trochę szybciej niż wczoraj. Na powierzchni wody pływa sporo pyłu ze skały i zastanawiam się jak się tego pozbyć - może watę filtracyjną w sampie lub skarpetę filtracyjną na spływie zamontować?

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym otworem to myslalem jak koledzy napisali. Chodzilo mi o to, zeby byl wywiercony od spodu kolanka, aby zeby po wlaczeniu pompy obiegowej, poziom wody w akwarium sie podniesie, pryszczaca otworkiem woda nie byla skierowana na pokoj. :secret:

Woda powierzchniowa, po napelnieniu akwarium, zacznie splywac grzebieniem, takze film sam zniknie.

Rozumiem, ze zalewasz sucha, nie przeplukana i nie wymoczona w RO/DI skale ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh od spodu - to ostatnie momenty kiedy mogę to zrobić, z boku ładnie by sikało. Niby prosta sprawa a człowiek takie błędy popełnia.

Tak sucha skała, nie moczona. Sporo pyłu na niej, no i mogą być jakieś resztki jedzenia, ponieważ moja mała córka lubiła nad nią jeść kanapki :thumbup: . Więc zastanawiam się czy nie wymienić tej wody po dokładnym kilkudniowym wymoczeniu i przedmuchaniu. Zamówiłem już sól, bakterie biogro, węgiel Rowa oraz Aqua Connect SiliCarbon(czy można to wrzucić do zwykłej siatki np http://erybka.pl/pro...a-24x18-cm.html).

Zauważyłem to już wcześniej. Mimo iż starałem się wypoziomować akwarium jak najlepiej. Po wlaniu wody jest ok 4mm różnicy między prawą a lewą stroną akwarium - czy to może jakoś wpłynąć na bezpieczeństwo mojego zbiornika? - będzie korona więc na estetyce nie straci.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czy masz za biało to zobaczysz dopiero jak będzie zalane całe akwarium więc radziłbym poczekać z wymianą


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.