Skocz do zawartości
alcapone

[420L]Moje małe słone królestwo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Na początku chciałbym podziękować wszystkim ludziom tworzącym forum za dar wiedzy, który stał się inspiracją, marzeniem i radością, za którą podążam powoli od kilku lat.

Z akwarystyką miałem kontakt od kijanki, od kilku-litrowego akwarium z gupikami, do 200l kolosa z pielęgnicami. W 2011, po wieloletniej przerwie, mój sentyment do akwarium powrócił i rozpocząłem przeszukiwanie forum celem poznania nowych metod filtracji, zbiorników, chemii, która od tamtych czasów zmieniała się diametralnie. Tak trafiłem na fotki akwariów morskich należących do forumowiczów i wsiąkłem w nie jak woda w gąbkę. Początkowo zniechęcając się kosztami byłem bliski zrezygnowania, lecz zauważyłem, że forum daje duże możliwości kupienia sprzętu w atrakcyjnej cenie. Cierpliwość powinna być cechą każdego akwarysty, więc stopniowo, przez kilka lat zdobywałem wiedzę oraz szukałem okazji do nabycia sprzętu w okazyjnych cenach.

Oto co udało mi się przez ten czas zdziałać i co kupić - dodam iż start zbiornika planuję na Październik/Listopad 2014. Mam nadzieję, że wątek pomoże w przyszłości osobom planującym start podobnego zbiornika (420l w obiegu), oszacowaniu kosztów i szukaniu racjonalnych oszczędności.

Planuję obsadę mieszaną, raczej z przewagą LPS kilksa łatwiejszych SPS, niewielką obsadę rybną, parę krewetek i ślimaków.

Start na suchej skale na soli Red Sea Coral Pro. Planowane podmiany wody 15% tygodniowo.

Gromadzenie sprzętu zacząłem od odpieniacza, który udało mi się znaleźć na naszym targowisku.

Za cenę 750 zł stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego pienidła z pompą New Jet 3000 z przerobionym wirnikiem na igiełkowy, wykonanego przez Sebastek, znanego wszystkim forumowiczom konstruktora DIY.

Oczywiście wiedziałem jakiej wielkości akwarium planuję i przed zakupem upewniłem się, iż odpieniacz ten udźwignie ciężar mojego zbiornika.

post-14205-0-18722700-1405234445_thumb.jpg

Następna w kolejności była szafka. Tutaj na starcie nie uniknąłem błędu, choć był to błąd świadomy. Szukałem w pobliżu sklepu z profilami aluminiowymi, ale niestety nie mogłem znaleźć. Zrobiłem z normalnego profilu metalowego 4cm/4cm/2-3mm (nie pamiętam dokładnie) koszt ok 120 zł. Koszt spawania: 100 zł. Było to błędem, gdyż ciężar stelażu to ok 50kg. Razem z płytą meblową, która warzy ok 80kg całość miała wagę ok 130kg. Montował mi ją zaprzyjaźniony stolarz (koszt wraz z płytą 450 zł). Wniesienie tego kolosa z jednym kolegą na drugie piętro, ciasną klatką schodową, to była udręka. Kolega mało nie złamał nogi, gdyż w trakcie wnoszenia przewrócił się i podłożył nogę pod szafkę. Jego kość piszczelowa po paru minutach wyglądała jak jeden wielki fioletowy siniak. Nie chciał się dać namówić na wizytę u lekarza - wystarczyła dobra flaszka zadośćuczynienia. Cieszę się tylko, że nie wnosiłem tego z żoną, a taki miałem na początku zamiar:D

Cóż, szafka nie jest może praktyczna bo żaden z elementów nie jest ściągalny, ale za to wygląda estetycznie i jest bardzo stabilna, a to dla mnie było najważniejsze. Pod szafkę jak i wierzch podkleiłem warstwę maty z korka 4mm (koszt ok 100 zł). Szafka posiada otwory na hydraulikę oraz 2 otwory wentylacyjne po bokach, a także otwory na kable i odpływ do rewizji (ściekowy).

post-14205-0-49835300-1405234693_thumb.jpg

W między czasie rozglądałem się za lampą. Niestety ceny lamp są wysokie i długo nie mogłem się na żadną zdecydować, dlatego postanowiłem, iż zmontuję lampę sam ze świetlówek T5, bo jej budowa nie przeraża mnie pod względem konstrukcyjnym. Mimo upływu lat, wiele osób nadal uważa, że to najlepsze źródło światła. Nie umieszczę fotek, ponieważ lampa jest w trakcie konstrukcji. Posiadam już prawie wszystkie potrzebne elementy tj. blacha aluminiowa, stateczniki, oprawki, kable, świetlówki, spienione PCV. Budowa opóźniła się ze względu na brak dokładnych parametrów wielkości świetlówki. Spotkałem się z różnymi danymi na temat rozmiarów, więc korzystając z urlopu w 3 mieście postanowiłem zakupić je w gdyńskim reefshop'ie. Niestety 2 km przed estakadą od strony Władysławowa starsza pani staranowała 3 auta, w tym moje, i musiałem w upale wracać na lawecie do Olsztyna. Rodzina została na szczęście we Władysławowie ciesząc się dalej urlopem, a ja resztę dnia spędziłem na lawecie, w korku, w 32 stopniowym upale. Dobrze, że w sklepie pracują na tyle wyrozumiali ludzie, że wysłali mi towar i miałem go 3 dni później (wypadek był w sobotę). Paczka zapakowana była lepiej niż dobrze; z resztą reefshop i erybka to naprawdę dobre sklepy, które potrafią zadbać o klienta.

Pozdrawiam całą obsługę i dziękuję za cierpliwość.

Świetlówki, które wybrałem to 1xAti Actinic Blue 2xSylvania - Coralstar T5 3xSylvania - Marinestar T5. Znalazłem w jakimś poście porównanie świetlówek i te wychodzą w mojej ocenie najkorzystniej cenowo i jakościowo (koszt świetlówek 300 zł). Większość z nich i tak pochodzi z tej samej fabryki, a widma są prawie identyczne z widmami droższych. Stateczniki za kwotę 115 zł (3 szt 2x54W) zakupiłem na forum ponad rok temu. Oprawki zakupiłem na allegro za 5 zł sztuka 12x5 = 60 zł. Blacha, profile aluminiowe oraz spienione PCV koszt 200 zł. edit - zdecydowałem iż lampy nie będę robił sam i zakupiłem prostą belkę 5x54w za 700zł oraz świetlówki wymienione powyżej 300zł

Skała

Postanowiłem, iż zbiornik będzie odpalony na suchej skale z dodatkiem żywego piachu wody z podmianek od kolegów. Na skałę wydałem dotychczas ok 500 zł. Mam jej ok 35kg. Cały czas dokupuję i przeglądam forum. Mam zamiar ciąć, rozbijać dłutem, kleić CX5 oraz moczyć przed włożeniem do baniaka przynajmniej z 2 tygodnie w wodzie RO/DI z mocna cyrkulacją. Planuję wydać jeszcze ok 100 zł. 35kg to naprawdę sporo - posiadam różne kawałki płaskie, grube duże i małe.

post-14205-0-39151400-1405236199_thumb.jpg

Piasek

RS Live Reef 20kg 230 zł + suchy żwir koralowy (0-1mm) 20kg 170 zł - jest to opcja, której jeszcze nie zakupiłem i zrobię to dopiero tuż przed startem. edit - zakupiłem tylko 20kg piasku RS 230zł

Bakterie

Zastanawiam się na użyciem bakteri na start Prodibio biodigest lub RI biogro. Z chęcią wysłucham porady.

koszt ok 130 zł. edit - zakupiłem bakterie biogro 500ml - 187zł

Pompy cyrkulacyjne

JVP wydał mi się najtańszym i sprawdzonym sposobem. Kupiłem 2 sztuki jvp102 5000l/h z magnesem za kwotę 120 zł jakiś rok temu, a dzisiaj udało mi się na forum kupić 4 takie za 111 zł z przesyłką. Jedna jest używana, 3 nowe ale 2 posiadają chińską wtyczkę - to akurat nie problem. W akwarium będą najpewniej 2 pompy reszta będzie zapasowa. Jedną wykorzystam do zbiornika na podmianki. Razem na pompy wydałem 231 zł.

Pompa obiegowa

Jeszcze jej nie kupiłem, ponieważ cały czas się zastanawiam. Najpewniej wybiorę Newa Jet 4500 z powodu przystępnej ceny. Uważam, iż jest to wystarczająca pompa do mojego 420l akwarium (w obiegu). Z chęcią posłucham jakiejś podpowiedzi (musi być naprawdę cicha!). edit (zmiana na Aqua Nova NCM 6500 329zł)

Hydraulika

Na razie posiadam same przeloty i jeden zawór kulowy koszt 233 zł - szacowana całość 450 zł.

Salimetr, hydromet, refraktometr.

Zakupiłem salimetr z reefshopu aquamedica ten najtańszy za 29 zł. Pożądany jest przeze mnie refraktometr z kompensacją temperatury i tutaj mam pytanie najlepiej do ludzi, którzy taki refraktometr posiadają: Znalazłem na allegro taki http://allegro.pl/pr...0634135.html i chciałbym wiedzieć czy jest on porównywalny z refraktometrem aquamedica. Proszę o poradę w tej kwestii. Chciałbym mieć dwa niezależne źródła pomiaru.

Termometr elektorniczy aquamedica 27 zł

Czyścik na razie mały JBL Floaty II za 55 zł - za mały do mojego akwarium. Na pewno będę musiał go zmienić.

Akwarium i samp

Tutaj droga była długa i ciężka. Negocjacje z żoną trwały dość długo. Na szczęście nie były zbyt zacięte. Żona raczej argumentowała spostrzeżeniami praktycznymi tj: "nie dacie rady wnieść klatką schodową takiego akwarium" i "będzie problem z wniesieniem do pokoju" (bardzo wąski przedpokój) i tak z wymarzonego 150x60x60 zrobiło się 132x54x55h (10mm szkło float klejony bezbarwnym silikonem). Z perspektywy czasu wiem, że podjąłem dobrą decyzję. To maksymalny zbiornik jaki mogę mieć w tym mieszkaniu. Zbiornik pod wymiar zamówiłem u Przemka ze Szczecina, który klei akwaria od ładnych paru lat i ma na swoim koncie naprawdę spore baniaki. Akwarium wraz z sampem i przesyłką kosztowało mnie 870 zł. Może i zrobię reklamę temu Panu, ale jest naprawdę pracowity i klei akwaria za atrakcyjne kwoty, więc warto odwiedzić jego stronę (niestety nie mogę podać linku do strony, bo jest to niezgodne z regulaminem). Dla zainteresowanych mogę wysłać namiary na priv.

Zbiornik ma przyciemniane 2 szyby: tylną i lewą (róg komina) folią matową. Komin jest wyciemniony specjalną doklejką szyby czarnej. W kominie wycięte 3 otwory 2x śr32mm 1x śr25mm. Samp z 3 komorami. Od lewej pompa obiegowa 20cm, medium filtracyjne 10cm, pienidło i grzałka 30cm. Samp ciasny 60x40x40, ale ze względu na brak możliwości odpięcia jednej z odnóg stelaża nie byłbym w stanie włożyć do szafki dłuższego.

Aby nie mieć wtopy jak podczas wnoszenia szafki poprosiłem 2 kolegów + driver ciężarówki o wniesienie akwarium, które w porównaniu do szafki okazało się być było śmiesznie lekkie - śmiało 2 osoby dałyby radę.

post-14205-0-81828400-1405236366_thumb.jpg

Grzałki jeszcze nie mam, ale chciałbym zakupić Eheim Jager 200W lub 2 mniejsze, aby nie mieć problemu ze schowaniem ich w sampie. Koszt to 105 zł.

Chciałbym wystartować na soli Red Sea Coral Pro. Wiem, że jest to bardzo bogata sól, ale nie boję się dojrzewania. Znajomi powiedzieli mi, że jeżeli chcę mieć akwarium rafowe to wystartuj na bogatej soli. W przeciwnym razie mogę mieć problem z dogonieniem parametrów. Mam zamiar posłuchać tej rady.

Planowane podmiany po okresie dojrzewania to 10% tygodniowo. Testy do wody nie zostały jeszcze kupione, ale na pewno nabędę Red Sea.

(Sól - 263 zł 22kg, testy -175 zł)

Ro/Di - moim zdaniem najważniejszy filtr w akwarystyce morskiej. Nawet jeżeli w tej chwili posiadasz bardzo dobrą wodę, nigdy nie wiesz kiedy wzrośnie zanieczyszczenie. Mimo, iż mieszkam na Warmii i woda jest tutaj czysta, nie ryzykowałbym życia pielegnowanych przesemnie zwierząt.

Nie kupuję TDS, zamierzam po prostu wymieniać wkłady raz na 5 miesięcy. Koszt 339 zł - można było znaleźć taniej na forum, ale ten filtr chcę mieć nowy.

TDS

Zakupiony za radą kolegi z forum - uświadomił mi iż parę złotych nie jest warte zamartwiania się o stan wkładów. (117 zł z przesyłką)

Brakuje mi jeszcze 2 zbiorników, oraz automatycznej dolewki. Jeden zbiornik do podmian, drugi do automatycznej dolewki. Na automatyczną dolewkę poluję na forum od dłuższego czasu, ale zawsze ktoś jest szybszy. Szukam czegoś taniego z 2 czaujnikami. Planowany koszt 340 zł. edit dokupiłem jeden zbiornik 80l będzie służył do podmianek oraz do dolewki 100zł

Korona do akwarium zrobiona z czarnego szkła oraz płyty czarnej płyty osb 400zł.

Podsumowanie wydatków:

Odpieniacz - 750 zł

Szafka - 770 zł

Lampa + świetlówki - 1000 zł

Skała - 452 zł

Piasek i żwir - 230 zł

Bakterie - 187 zł

Pompy cyrkulacyjne - 231 zł

Pompa obiegowa - 329 zł

Hydraulika - 450 zł

Salimetr - 29 zł

Refraktometr - zrezygnowałem z kupna

rurka z pleksi - 20zł

Termometr elektroniczny - 27 zł

Termometr precyzyjny - 9 zł

Czyścik - 55 zł

Akwarium + samp - 870 zł

Grzałka - 105 zł

Grzałka do dolewki - 80zł

Sól 22kg - 263 zł

Testy -175zł

RO/DI - 339 zł

TDS - 117 zł

Automatyczna dolewka z pompką - 219 zł

akwarium do podmianek i dolewki - 100 zł

Korona - 400 zł

Suma wydatków 7207zł - tyle wydałem koniec.

Oczywiście nie ma tutaj jeszcze żadnego życia. Pojawiają się natomiast pytania i wątpliwości:

1. Proszę o pomoc przy wyborze refraktometru. edit (refraktometr wybrany z allegro z automatyczną kompensacją temperatury 150zł)

2. Dolewki automatycznej (może któryś z elektroników na forum wykonał takową i mi to umknęło). Grawitacyjna odpada.

3. Bakterie na start prodibio czy biogro (a może coś innego w dobrej cenie, równie skutecznego)? edit (bakterie wybrane biogro )

4. Żywy piasek RS oraz drobny żwir koralowy - oba chcę zakupić w erybce. Czy ilość 20kg piasku i 20kg żwiru to wystarczająca ilość do mojego akwarium (zależy mi na warstwie 2 - 2,5cm). Wymieszanie jednego i drugiego ma sens? A może lepiej kupić sam piasek lub sam żwir?

5. Grzałka Eheim Jager 200W - czy musi być całkowicie zanurzona? Najgłębsza komora mojego sampa to 25cm, a grzałka ma 40 cm i mógłbym położyć ją po skosie. Innych firm nie chce - sporo użytkowników skarży się na innych producentów. edit (zdecydowałem się na grzałkę eheim jager 200W. Powinna wejść po ukosie - zamawiam)

Proszę nie pisać, że wystarczy poszukać. Wierzcie, iż naprawdę dużo szukałem, ale każdemu zdarzy się coś przeoczyć. Jest to mój temat i jeżeli nie chcesz pomóc to nie odpowiadaj.

Zapraszam do śledzenia losu mojego zbiornika i wspierania mnie dobrą radą w newralgicznych momentach.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że taka obiegówka będzie dobrym rozwiązaniem dla tego litrażu za dobre pieniądze.

Aqua Nova NCM-6500 przy okazji będzie lepsza cyrkulacja.

Sump troszkę mały. mogą być problemy z pęcherzykami powietrza z odpieniacza. Najlepsze według mnie są sumpy trzy komorowe

Dolewkę popatrz na stronie Aqua Trend.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra rozkminka ale chyba z ilością podłoża to lekko przesadziłeś chyba że chcesz mieć dsb ,a odpieniacz musisz postawić wyżej tak na 18-19 cm bo to co masz teraz to jest za głęboko i sól na start za bogata życzę powodzenia i sukcesów


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że taka obiegówka będzie dobrym rozwiązaniem dla tego litrażu za dobre pieniądze.

Aqua Nova NCM-6500 przy okazji będzie lepsza cyrkulacja.

Sump troszkę mały. mogą być problemy z pęcherzykami powietrza z odpieniacza. Najlepsze według mnie są sumpy trzy komorowe

Dolewkę popatrz na stronie Aqua Trend.

Dziękuję - bardzo fajna pompa zdążyłem właśnie przeczytać o niej wątek i jeżeli nic lepszego w dobrej cenie nie znajdę najpewniej ją zakupie.

Dolewka znana mi i biorę ją pod uwagę.

dobra rozkminka ale chyba z ilością podłoża to lekko przesadziłeś chyba że chcesz mieć dsb ,a odpieniacz musisz postawić wyżej tak na 18-19 cm bo to co masz teraz to jest za głęboko i sól na start za bogata życzę powodzenia i sukcesów

2-2,5 cm to chyba trochę za mało na DSB,a chciałbym aby rozgwiazda piaskowa miała w czym grzebać, ale jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować.

Sebastek mówił mi iż najlepsza głębokość dla mojego odpieniacza to 20cm. Komora ma wysokość 25cm z tego powodu, że jest to jedyne miejsce gdzie będę mógł włożyć grzałkę. Jeżeli będzie taka potrzeba to postawię odpieniacz na jakiejś podstawce. Zapytam o to konstruktora - dziękuję serdecznie za te uwagi.


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek. Nie zauważyłem. TDS jest bezwzględnie konieczny. To nie jest wielki wydatek.

Wodę RO trzeba monitorować


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż na mądrego nie wyjdę jak będę się kłócił i argumentował iż na Warmii i tak mamy czyta wodę i rzadko się za zdarza aby puścili coś brudnego. A i grono znajomych nie używa i często mówi, że to zbędne urządzenie tylko trzeba pamiętać o wcześniejszej wymianie wkładów. A kaskę z chęcią bym przeznaczył np. na aqua reef meter. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada mi że masz rację.


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale po co wymieniac wklady co pol roku jesli tds zmierzy Ci i sie okaze ze nie musisz wymieniac :)

ale ja tdsa nie mam i wkladow nie wymieniam za czesto, ale kup sobie :cat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrą wodę to pewnie zaoszczędzisz na wymianie wkładów.

http://sklep.reefmania.pl/przeplywowy-miernik-tds.html


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrą wodę to pewnie zaoszczędzisz na wymianie wkładów.

http://sklep.reefman...iernik-tds.html

Zakupiłem chyba to samo - kupuje za pobraniem, nie lubię robić przelewów.

http://czystawoda.pl/pl/p/Miernik-DM1-TDS-Dual-staly-monitoring-jakosci-wody/107

Temat z TDS uważam za zamknięty - poproszę o pomoc z innymi podpunktami powyżej.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Arek! Świetne wprowadzenie do tematu, widać ze wszystko długo przemyślałeś. Nie będę Ci radził przy wyborze dolewki czy bakterii bo sam dokonuje wyborów intuicyjnie, zazwyczaj wybieram najpopularniejsze.

I tak patrząc na Twoje podsumowanie uświadomiłem sobie ile juz wydałem, chyba wolałem nie wiedzieć ; Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad takim refraktometrem się zastanawiałem i tam wysoko wysoko w pierwszym poście go jako przykład podałem. Tylko zastanawiałem się czy jest jakaś duża różnica miedzy nim a refraktometrem aquamedica np. w dokładności wykonania lub w dokładności pomiaru zasolenia.

Jeżeli będę brał prodibio to 30 ampułek biodigest z erybki i będę regularnie go stosował a stop ammo z prodibio sądzę iż na start 2 ampułki i wystarczy. Temat bakterii uważam za zamknięty - dziękuję za radę.

Najgorzej jest z piaskiem. Odświeżyłem sobie parę starych tematów dotyczących grubości piasku. Przeczytałem ich chyba z 15 i tak naprawdę z żadnego nie dowiedziałem się tego co chciałem. Mam coraz więcej wątpliwości. Każdy się tego piasku strasznie boi - nazywamy go tykającą bombą. Więc może problem leży w zbyt rzadkim czyszczeniu podłoża, słabej ekipy czyszczącej. Nie wiem już sam czy lepiej wybrać żywy ten z RS czy może ATI - Fiji White Sand i dodać trochę żwiru koralowego 3mm a może sam żwir i go co jakiś czas(raz w miesiącu) grabić, poruszać czymś i odsysać wychodzący brud.

Panie Romanie dziękuję serdecznie za szybkie odpowiedzi.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A dlaczego nie chcesz użyć żywego piasku: Bio Active Aragonite?

Ja miałam Ati i musiałam odsysać bo to straszne dziadostwo było.

Czy tego Red Sea ktoś używał?

Tak by Ci było łatwiej jakbyś wiedział kto czego używał i jakie ma akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam red Sea. Bardzo drobny, na początku pylil, ale szybko przestał. Jest tak drobny ze machniecie ogonem ryby go podnosi ale zaraz opada, także nie fruwa po całym akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz użyć żywego piasku: Bio Active Aragonite?

Ja miałam Ati i musiałam odsysać bo to straszne dziadostwo było.

Czy tego Red Sea ktoś używał?

Tak by Ci było łatwiej jakbyś wiedział kto czego używał i jakie ma akwarium.

Nie jestem przeciwnikiem żadnego piasku - po prostu w tej kwestii nie podjąłem jeszcze decyzji, ale coraz bardziej jestem przekonany do RS.

Ja mam red Sea. Bardzo drobny, na początku pylil, ale szybko przestał. Jest tak drobny ze machniecie ogonem ryby go podnosi ale zaraz opada, także nie fruwa po całym akwa.

Coraz bardziej ten piasek mi się podoba i coraz więcej osób pozytywnie się o nim wypowiada.

Wiesz może ile będę potrzebował piasku do akwarium o moich wymiarach tak, aby zakryć dno warstwą 2 - 2,5cm?


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszta za ten twój zbiornik są mega moim zdaniem przesadzone,tutaj masz przykład zbiornika juz gotowego http://nano-reef.pl/topic/66368-akwarium-400l-w-calosci/ gotowy zestaw z życiem stabilny itd...dales 7 tys za akwarium gdzie jeszcze sporo kasy potrzeba i czasu na jego funkcjonowanie.Jeszcze jeden przykład ze przeplaciles http://nano-reef.pl/topic/66744-s-zestaw-600l-okazyjnie/

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilość piasku jest zmienna zależy ile skały leży na dnie i te proporcje się zmieniają więcej skały mniej piachu i odwrotnie gradacje musisz wybrać sam ale odpuść sobie zbyt gruby bo od glonów się nie ogonisz i będzie ładny dywanik lub tylko placki


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszta za ten twój zbiornik są mega moim zdaniem przesadzone,tutaj masz przykład zbiornika juz gotowego http://nano-reef.pl/...400l-w-calosci/ gotowy zestaw z życiem stabilny itd...dales 7 tys za akwarium gdzie jeszcze sporo kasy potrzeba i czasu na jego funkcjonowanie.Jeszcze jeden przykład ze przeplaciles http://nano-reef.pl/...600l-okazyjnie/

Oczywiście jeżeli chcesz brać po kimś zbiornik, to na pewno wyjdzie taniej, ale wszystko jest używane. Często mocno używane i nie wiesz ile będziesz musiał dołożyć po przywiezieniu wszystkiego do domu. Co jeżeli w transporcie coś pęknie zabrudzi się umrze. Jest wiele powodów dla których nie zdecydowałem się brać od kogoś sprzętu. Pierwszy to gotówka - wydać od razu 8tysi a dokupować coś przez 3 lata to zupełnie co innego. Po drugie, wymiary. Mam wszystko dokładnie takie jak zaplanowałem. Po trzecie, nie wiesz co stanie się w transporcie bo możesz wszystko dowieźć, a możesz dużo stracić. Po czwarte sama przyjemność patrzeć jak od małej szczepki wszystko się zaczyna i rośnie na twoich oczach - to jak z dziećmi (nie zrozumiesz jak ich nie masz). Każde nowe życie wprowadzane do tego zbiornika to wielkie przeżycie dla mnie i dla całej mojej rodziny, która już długo czaka na taką możliwość. Po piąte - życie w dużym stopniu dostanę od znajomych (lub za niewielką opłatą), którzy już mają akwarium...

Jeżeli już uważasz iż można zrobić taki zbiornik taniej to przedstaw podobny zbiornik planowany od nowa z podobnym sprzętem.

Wiem iż taniej mogę zrobić jedynie odkupując coś od kogoś lub robiąc samemu. Poza tym nigdzie nie napisałem iż mój zbiornik jest najtańszym na tym forum.

P.S

Sprzęt, który opisany jest w tym poście wystarczy na wystartowanie z baniakiem. Potrzebuję tylko trochę czasu. Wiem już na czym zaoszczędzę. Zamknę wydatki w kwocie 6500zł.

Pozdrawiam

Arek


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mi sie Twoje podejście... i to jak zaczales temat :)

w sumie to zakladamy akwarium, nie gotowy mebel.

ja mam jeden worek 10kg, akwa 170x70 wyszla srednio 1cm warstwa, i to zakrylo polowe dna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

P.S

Sprzęt, który opisany jest w tym poście wystarczy na wystartowanie z baniakiem. Potrzebuję tylko trochę czasu. Wiem już na czym zaoszczędzę. Zamknę wydatki w kwocie 6500zł.

Pozdrawiam

Arek

I tu się muszę z Tobą zgodzić w 100% i poprzeć - nowe to nowe i nic tego nie zmieni - kupowanie używki bardzo często kończy większymi kosztami niż nowe bo jak sie ruszy baniak to nigdy nie wiadomo co będzie sie działo jak sie go ponownie uruchomi - od nowego dobrze wiesz co będzie i jak będzie i Twoje życie rośnie razem z baniakiem a to jest fajne :) - poza tym zawsze można zrobić coś taniej lub sporo drożej - wszystko zalezy przede wszystkim od tego czy nas stać a potem czy chcemy coś mieć lub nie - życzę powodzenia


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie realne żebyś zamknął wydatki w kwocie mniejszej niż już jest teraz...ale to pewnie błąd z twojej strony i chodziło ci o 7500zł,nie nastawiał bym się na podarunki od przyjaciół w postaci pięknych koralowców,szczepki owszem jakies miękasy itd...ale piękne LPSy wyrośnięte kosztują sporą kasę a nikt ci ich nie da za darmochę,nawet przyjaciele...bo pewnie im też nikt za darmo nic nie dał.Co do projektu samego to SUMP moi zdaniem do kitu,całkowicie nie przydatny do takiego zbiornika,no chyba że nastawiasz się na miękasy od przyjaciół to wtedy się nada.Taki zbiornik jak twój to póżniejsze koszty eksploataji nie wiem czy brałeś pod uwagę prąd,wode,i czas który będziesz musiał poświecić...?Masz rację oszczędzać na sprzęcie nie ma co.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solidnie wszystko przemyślane podoba mi się twój projekt.Widzę że masz cierpliwość i nic nagle.Ja swoje kompletuje już ponad rok i myślę że wystartuję w Sierpniu tego roku.Wracając do twojego tematu w kompletowaniu sprzętu nic nie piszesz o chłodzeniu wody w akwarium a to jest ważna sprawa w letnie upalne dni żeby utrzymać temperaturę w zbiorniku około 25 stopni C.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie realne żebyś zamknął wydatki w kwocie mniejszej niż już jest teraz...ale to pewnie błąd z twojej strony i chodziło ci o 7500zł,nie nastawiał bym się na podarunki od przyjaciół w postaci pięknych koralowców,szczepki owszem jakies miękasy itd...ale piękne LPSy wyrośnięte kosztują sporą kasę a nikt ci ich nie da za darmochę,nawet przyjaciele...bo pewnie im też nikt za darmo nic nie dał.Co do projektu samego to SUMP moi zdaniem do kitu,całkowicie nie przydatny do takiego zbiornika,no chyba że nastawiasz się na miękasy od przyjaciół to wtedy się nada.Taki zbiornik jak twój to póżniejsze koszty eksploataji nie wiem czy brałeś pod uwagę prąd,wode,i czas który będziesz musiał poświecić...?Masz rację oszczędzać na sprzęcie nie ma co.

Poprawiłem obliczenia - nie kupie więcej skały. To co mam w zupełności mi wystarczy, a może i tego będzie za dużo. Piasku RS kupie tyko 10kg + 5 kg od znajomego suchego. Zmieniłem także pompę obiegową. Koszt w jakim zamknę start zbiornika zmalał do 6290 zł (liczyłem w stanie upojenia, ale 2 razy). Samp faktycznie nie jest duży, ale zobaczysz jak sobie świetnie poradzi. W przyszłości zapraszam po darmową szczepkę acry.

Pozdrawiam,

Arek

Solidnie wszystko przemyślane podoba mi się twój projekt.Widzę że masz cierpliwość i nic nagle.Ja swoje kompletuje już ponad rok i myślę że wystartuję w Sierpniu tego roku.Wracając do twojego tematu w kompletowaniu sprzętu nic nie piszesz o chłodzeniu wody w akwarium a to jest ważna sprawa w letnie upalne dni żeby utrzymać temperaturę w zbiorniku około 25 stopni C.Pozdrawiam

Trafne spostrzeżenie. Dlatego konstruuję sam całą pokrywę i zamierzam uzbroić ją w parę wentylatorów. W lato jest znacznie większe odparowywanie wody (chłodzenie zimną wodą RO). Jeżeli to nie pomoże to nie będzie innego wyjścia jak chłodziarka, ale to wydatek na przyszły rok. Temperatura w domu to przeważnie 24-25 stopni C.

Chyba że znasz jakieś ciekawe sposoby chłodzenia - z chęcią je poznam.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam termoregulator odwrócony RT 2 z sondą za 25 zł kupiony na alegro który będzie sterował dwoma wiatrakami od komputera.Pokrywę robiłem sam z spienionego PCW.Wzorowałem się na reefmaxsie.Dwa wiatraki są umieszczone z boku pokrywy a z drugiego boku mam nawiercone otwory by mogły wiatraki swobodnie rozgrzane powietrze wydmuchiwać z rozgrzanych świetlówek.Myślę że to rozwiązanie da radę utrzymać stałą temperaturę w zbiorniku.Trzeci wiatrak w szafce nad sumpem też będzie podłączony do RT2 tak żeby nie było dużej wilgoci. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam warstwę ok 1,5cm na dnie 100x50 a wsypałem piasku 18kg i jeszcze muszę dokupić z 9kg


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.