Skocz do zawartości
bob

Czy do wody zbieranej z podmian lejemy no3xpo4(vsv)?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie bo nie moge sie doszukac sensownej odpowiedzi... czy do wody ktora bede zbieral ze 2 tygodnie z podmian w nowym zbiorniku lac pozywke dla bakterii, by przezyly te 2 tygodnie do czasu przeniesienia zycia? Codziennie dodaje 10l wody ze starego zbiornika gdzie dozuje no3xpo4.

(edytowalem by nie wprowadzac w błąd )

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co dodawać. VSV w małej ilości i napowietrzać wystarczy. Bez odpieniacza same bakterie się namnożą


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bob - pytanie co chcesz osiągnąć, po co zbierasz wodę z podmian?

Zakładasz nowe akwarium?

Woda z podmian, zwłaszcza jesli przy okazji zbiera się z mułem wodę zawiera po4/no3... w niemałych ilościach.

Woda z podmiany posiadająca tylko cyrkulację wody spokojnie może poczekać te 2 tygodnie by wlać ten "syf aktywacyjny" do nowego zbiornika.

Dojrzewanie będzie jak malina :)

Co do pytania o bakterie. One nadal pozostaną w systemie. Przy niesprzyjających warunkach zmniejszy się ich populacja poprzez śmierć, a z ich "ciał" do wody wrócą składniki, czyli "syf" który pobrały w celu rozwoju. Gdy wodę wlejesz do baniaka, zaczniesz ją natleniać, dopuszczając węgiel do systemu kolonia bakterii otrzyma lepsze warunki, dzięki czemu się namnoży. ...

tak to moimi oczami w najprostszy sposób Ci chciałem to zobrazować

pozdro!

p.s.

Po co więc dozujemy bakterie?

O tym dosyć prosto pisałem gdzieś tam w niedawnym temacie poświęconym bakteriom.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieranie wody z podmiany robie po to by nazbierac jak najwiecej gotowej biologicznie wody do startu nowego baniaka. By okres wyrownania popytu podazy w systemie trwal jak najkrocej lub mial jak majmniejsze skutki. Posiadajac zywa wode posiadam caly zestaw gotowych robotnikow w akwarium. Jesli ich zaglodze to czesc z nich padnie i beda pozywka dla drugich a nie o to chodzi bo moce przerobowe beda sporo mniejsze. Woda zbierana z toni bez zbednych zanieczyszczen. Robilem test trzymajac szklanke takiej wody przez 2 tygodnie. Przez dwa tygodnie woda nie zmienila parametrow, nie smierdziala itp. Tylko idac ta droga co mowisz luft to mozna by tak w nieskonczonosc... jedni padaja inni jedza mnoza sie padaja jedza itd. Podajac vsv (no3po4) karmimy bakterie dostarczone z podmiany. Przez dwa tygodnie pielegnujemy populacje bakterii gotowych do przyjecia zycia z poprzedniego zbiornika. Mysle ze wyjasnilem " po co"... w dosc prosty sposob...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy autorowi wątku chodziło o no3po4 czy o no3po4x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uruchomisz akwarium to dopiero mozesz cos lac,a do stojacej wody nie ma sensu tego preparatu dodawać,bo narobi Ci się tylko glutów z bakterii.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm na logike to powinno sie lac w malej ilosci ktora podtrzyma populacje przy zyciu. Jesli zacznie sie cykl snierci glodowej populacji to moce przerobowe spadna pewnie o 50% (czysta teoria). Jedne beda padaly tworzac pokarm dla kolejnych. Mija sie to całkowicie celem.

Mysle ze kluczowa by byla odpowiedz jak długo zyja tego typu bakterie bez pokarmu, czy to jest 12 h czy 2 tygodnie, bo akurat nie mam o tym pojecia.

To ze w testach wody okazuje sie ze woda po 2 tygodniach nie smierdzi jest klarowna, swiadczy o tym ze jedne jedza, a drugie sa jedzone. Mysle ze idealna sytuacja dla przesiadki byla by posiadac w przygotowanym zbiorniku gotowa populacjae bakterii przeniesiona ze starego zbiornika karmiona vsv lub wspomnianym no3xpo4 by w dniu przesiadki nie lac vsv a pozywka dla bakterii bedzie materia ktora stala sie martwa w trakcie przesiadki.

Takie to moje przemyslenia... ale czlowiek uczy sie cale zycie i moge byc w bledzie:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A po co dodawać. VSV w małej ilości i napowietrzać wystarczy. Bez odpieniacza same bakterie się namnożą

Właśnie startuje na wodzie z podmian i żywej skale wodę mieszam cyrkulatorem i świece dwie godziny dziennie. Mam włączony odpieniacz który najzwyczajniej w świecie wywala syf do kubka. Tzn ze robie źle? Mam zdjąć kubek żeby woda się tylko napowietrzala? Czy zostawić jak jest?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw jak jest,niech wywala syf.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ustaw na minimum bo wypierzesz wode. Prostszym sposobem jest kupić bakterie i dozować według zaleceń producenta.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale masz problem kombinacje nie potrzebne uruchamiasz nowy zbiornik montujesz pellety wlewasz bakterie do rozruchu systemu wieksza dawke i czekasz, czkasz czekasz i czekasz :) o to w tym chodzi czekanie i dogladanie jak system kwietnie :) a jak chcesz miec gotowy zbiornik to zadzwon do tych gosci z mega akwariuw to ci zrobia sztuczne korale :D


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.