Skocz do zawartości
7220481

Kolor solanki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko...

Dlaczego nowa solanka ma piękny czysty kolor wpadający w niebieski a przechodzona solanka z akwarium ma odcień żółty ,taki brudny. Każdy kto choć raz robił podmiankę będzie wiedział o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba rozwiązać problem z filtracją w akwarium??

U mnie może idealna po podmianie nie jest ale na pewno nie żółta. Ciemniejsza była przy dojrzewającym zbiorniku.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli baniak o którym mówisz jest już relatywnie ustabilizowany, pomoże węgiel :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sa resztki bialek i organika ktorych nie usuwa odpieniacz.

Nalatwiej to widac przykladajc biala kartke zboku akwrium i patrzec na wskors, lub przy podmianie wody zlewaja wode do bialego wiadra.

NIe powinnismy dopuszczac do takiej sytuacji,

"Stara woda" jest przyczyna wysypu dino czy cyjano. Obniza pH, a przede wszystkim dramatycznie redukuje ilosc energii ze swiatla jaka dociera do korala. Spada nam fotosytnteza, przyrosty, korale brazaowieja.

Regularna podmiana wody i wegla. Nie ma inaczej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze w jakim pojemniku i przy jakim świetle się tę solankę ogląda ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biale wiadro i nawet przy latarce i widzc roznice w porownaniu do swiezej solanki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie niech każdy sobie zleje 10l wody z baniaka do białego wiaderka i postawi obok świeżą solankę to zobaczy różnicę.

Pytałem bardziej z ciekawości aniżeli z jakiegoś problemu. Ja podmian nie zaniedbuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hannka nawet zrobila urzadnie do pomiaru przejrzystosci wody. Wiec jak ktos by chcial moze dzieki urzadzeniu sparwdzic czy robienie podmian i uzywanie wegla ma sens.

http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm?id=029010&ProdCode=HI%20727


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Za żółte zabarwienie wody odpowiadają związki organiczne, które są wytwarzane przez organizmy żyjące w akwarium. W praktyce za pomocą samych podmian bardzo trudno jest usunąć to zabarwienie. Trzeba by było robić bardzo duże podmiany. Węgiel aktywny tez nie jest dobrym pomysłem bo po pierwsze węgiel aktywny usuwa z wody nie tylko białka odpowiadające za żółte zabarwienie wody ale także w zasadzie wszystkie mikroelementy. Stosowanie węgla prowadzi więc do wyjałowienia wody. Węgiel aktywny dość szybko się "zapycha" i w dodatku nie widać kiedy jego pojemność adsorpcyjna została wyczerpana. Co do doświadczeń to wiele piszą o tym że węgiel usuwa żółte zabarwienie wody ale ja przez ponad 20 lat zabawy w akwarystykę nigdy nie zauważyłem tego w żadnym zbiorniku, który prowadziłem - ani w słodkowodnym ani w morskim. Z wplywem węgla aktywnego na żółte zabarwienie wody jest chyba tak jak z wpływem leków homeopatycznych na organizm człowieka.

Znam 2 skuteczne metody usuwania żółtego zabarwienia:

  1. Pierwszą z nich jest stosowanie ozonu. Jest to potencjalnie niebezpieczna zarówno dla nas ludzi jak i życia w akwarium metoda filtracji. Ozon jest źródłem tlenu atomowego, który jest bardzo reaktywny i przez to potencjalnie niebezpieczny... Jest to metoda która nadaje się moim zdaniem tylko do dużych zbiorników.
  2. Drugą jest stosowanie purigenu. Purigen skutecznie usuwa żółte zabarwienie wody, można go bezpiecznie regenerować, widać kiedy się "zapcha" i w dodatku w przeciwieństwie do węgla aktywnego nie usuwa z wody mikroelementów. Sam go stosuję od wielu lat. Jedynym jego ograniczeniem jest to że jest on dość drobny i do jego stosowania jest potrzebny filtr "przepływowy". Stosowanie purigenu w "woreczku" z drobnymi "oczkami" nie ma żadnego sensu - purigen stosowany w ten sposób nie działa..

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  1. Drugą jest stosowanie purigenu. Purigen skutecznie usuwa żółte zabarwienie wody, można go bezpiecznie regenerować, widać kiedy się "zapcha" i w dodatku w przeciwieństwie do węgla aktywnego nie usuwa z wody mikroelementów. Sam go stosuję od wielu lat. Jedynym jego ograniczeniem jest to że jest on dość drobny i do jego stosowania jest potrzebny filtr "przepływowy". Stosowanie purigenu w "woreczku" z drobnymi "oczkami" nie ma żadnego sensu - purigen stosowany w ten sposób nie działa..

Co miałeś na myśli w ostatnim zdaniu? Z tego co pamiętam Purigen 100ml jest zapakowany fabrycznie właśnie w siatkę z drobnymi oczkami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmieniłem 10%, w kolorze wody nie widzę różnicy. W akwarium moczy się węgiel. Może tak jest dlatego że u mnie nie ma ryb??


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.