Skocz do zawartości
popdok

Zmiany Ca i Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie, bo sam nie ogarniam (biologia potrafi zdziwić, choć na logikę odpowiedź jest jasna). Do pomiarów Ca i Mg używam testu Mg+Ca JBL. Jakieś 18 dni temu dokonałem pomiaru i otrzymałem Ca=440 oraz Mg=1320. Po tym pomiarze nie robiłem żadnej podmianki, jedynie dolewka RO. Dzisiaj wykonałem ponownie test i oto co otrzymałem: Ca=420, Mg=1380. Pytanie moje czy poziom Mg w wodzie może rosnąć? Jeśli tak to skąd się bierze? Odpowiedź, która wydaje się prawdopodobna: zrypany test?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś oddawać Mg do wody.

U mnie prawdopodobnie skała jest "winowajcą" ,bo jeszcze ani razu nie uzupełniałem magnezu, a baniak ma 5 miesięcy.


8858_9098.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lejesz naprawdę nic poza RO?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam baniak od stycznia i nic nie wlewam tylko podmiany soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Może woda której używasz do podmian nie ma takich parametrów jak piszą na opakowaniu. Sól może nie być dobrze zmieszana więc możesz mieć różne parametry wody w zależności od tego z której "części" soli robisz wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podmian używam soli reef-crystal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mój baniak ma dopiero ponad 3 miesiące i do tej pory uzupełniałem tylko magnez, wapń jakoś był stabilny. Teraz byłem pewien, że Mg ubyło i dlatego sprawdziłem - zdziwiłem się, bo nie ubyło, ale wręcz wzroło stężenie Mg. Nic poza RO i podmianami (na razie raz na miesiąc, wodę na start dostałem z dojrzałego, 1-rocznego akwarium) wody nic nie leję, używam soli Tropic Marin Pro-Reef.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierz parametry wody do podmiany , nanokaczorowi o to chodziło


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ci powiem co jest nie tak :)

za pierwszym razem zle policzyles

nie miales Mg 1320 tylko 1360

w drugim tescie dales 18 kropel, to jest 1800-420Ca = 1380 Mg

edit. nic nie piszesz o koralqch jakie masz, za pierwszym razem mogles miec taki sam poziom Ca- blad pomiaru, czy dasz 21 czy 22 krople, roznica nie duza :)

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje w przyszlosci Saliferta. W sumie dobrze, ze tak sie stalo, bo moze znajdziesz czas na testowanie co tydzien? :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przeczytaj dokładnie post z "Uproszczony przewodnik dot. relacji pomiedzy Ca, KH, Mg i pH" który jest tutaj:

http://nano-reef.pl/topic/35191-sps-nie-tylko-dla-orlow/page__st__40

Zwłaszcza o tym jak w pewnych sytuacjach jony magnezu mogą zastąpić w strukturach stałych jony wapnia. Biorąc pod uwagę, że sytuacja odwrotna jest też możliwa może się zdarzyć wzrost stężenia magnezu w wodzie kosztem spadku stężenia wapnia.

Z tego artykułu dowiesz się również, że w Twoje pytania bez podania takich parametrów jak Kh, ph a także wielkości i obsady akwarium (zwłaszcza tej zużywającej wapń) nie bardzo ma sens.

Z drugiej strony, jak pisze @edi, Twoje zmiany są w granicach błędu pomiarowego więc nie ciągnąłbym tematu dalej.

P.

zmierz parametry wody do podmiany , nanokaczorowi o to chodziło

Może i o to, ale jaki to ma związek z pytaniem autora skoro między pomiarami nie robił podmianek?


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie miało na celu zorientowanie się czy jest możliwa sytuacja, by stężenie Mg wzrosło, więc nie podawałem wszystkich możliwych parametrów (bo jak zaczynam rozumieć: wszystko ma znaczenie).

Jednak szanując porady kolegów i poświęcony czas na moje pytanie uzupełnię nieco warunki panujące w moim baniaku.

Baniak to raczej minirafa, bo 140l, 20kg żywej skały, 10kg piasku. Ostatnie pomiary: NH4 = 0; NO2 = 0; NO3 < 50; PO4 < 0,1; Ca = 420; Mg = 1380; kh=8, zasolenie 1,024. Ph nigdy nie mierzyłem, już wiem że raczej trzeba. Sytuacja z N03 od początku była kiepska, bo taką wodę dostałem z wspomnianego wyżej zbiornika ponad 1-rocznego (PO4 na początku miałem 1, udało się zbić; NO3 jeszcze nie, ale popełniałem błędy przy karmieniu i pewnie to jest powód, że nie spada).

Korale u mnie: Zoanthus sp., Entacmaea quadricolor, Caulastrea ultra fluo, Anthelia, Briareum, Rhodactis, Clavularia virdis super green, Briareum, Montipora srebrna, Montipora samarensis, Euphyllia i kilka przybłąkanych majano oraz aiptasie (niebawem brzydal będzie w akcji). Pozostałe życie to: 2x Amphiprion ocellaris, 2x Chrysiptera parasema, 1x Pictichromis paccagnellae, 1x Salarias fasciatus, 1x Nemateleotris magnifica, 2x Pterapogon kauderni, 2x Pterosynchiropus splendidus, 1x Calcinus elegans, 1x Paguristes cadenati, 1x krab mitrax, 2x krewetka czyszcząca, 1x krewetka boksująca, 1x krewetka kuekenthali, 1x wężowidło, 1x rozgwiazda piaskowa, 1x jeżowiec piaskowy i 5x ślimak Turbo.

Tak więc przy takiej obsadzie Mg regularnie spadało, Ca prawie nie (aż do teraz). SPSy w niewielkiej ilości mam, ale obecne warunki im nie sprzyjają.

Jutro albo w sobotę robię podmiankę i dla ciekawości zrobię testy świeżej wody z rozpuszczoną solą (przed wlaniem do baniaka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po podmiance, zmierzyłem kilka parametrów wody po rozpuszczeniu soli: Mg=1000, Ca=400, kh=7 (w wodzie RODI nie było NO3 oraz PO4). Ph zmierzę jutro w baniaku jak kupię test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza NO3 masz super parametry, wiec nie ma co sie martwic, bo rozne "poprawiania" czesto po prostu psuja.

Troche jeszcze zmniejszysz NO3 i bedzie "rutyna". :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem pomiary (dzień po podmianie):

zasolenie 1,024, NH4=0, NO2=0, PO4=0 (niewidoczne zabarwienie w teście SERY; więc powiedzmy, że PO4<0,1), kh=7, pH=8, Mg=1340, Ca=460 i niestety nadal NO3<50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.