Skocz do zawartości
pepedu

akwarium 144l - dobór sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Planuję odpalić moją pierwszą solniczkę. Po kilku latach roślinnego przyszedł czas na morskie.

Ponieważ z żoną trzeba żyć w zgodzie muszę pozostać przy obecnym szkle 80x40x45. Poniżej planowana konfiguracja, prośba o pomoc w doborze.

- szkło - 80x40x45 - istniejące

- światło - DIY LED, 2x30W białego i 4x10W niebieskiego + sterownik na arduino - w trakcie uruchamiania

- sump - wyszedł 65x30x30 2 komory + dolewka

- pudełko przelewowe - Blau Overflow 3000

- dolewka - AQUAMED

- pompa obiegowa TUNZE 1073.020 lub AquaBee UP2000

- pompy cyrk. - JVP101 i JVP110 tunze6025 i koralia900

- odpieniacz - DIY

- filtr RO + DI + miernik TDS z dwoma czujnikami

- żywa skała - 15kg

- piach 10kg

- chemia - sól na początek blue treasure reef

- drobiazgi - termometr, grzałka itp.

Edytowane przez pepedu (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość matrix00002

jesli chodzi o sól to polecam ci deap blue na start jest np w e rybce ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwróć proporcje światła... więcej niebieskiego, mniej białego. Poza tym jeżeli ledy białe i niebieskie będą jednego typu to pomyśl też o jakiejś świetlówce lub dwóch żeby rozszerzyć spektrum światła.

Sump przy tych wymiarach to chyba jednak dwu komorowy, no i to pudełko chyba bym przerobił i zrzut zrobiłbym zatopiony a z drugiego rewizję... inaczej to durso wykończy Cię nerwowo, chyba że akwarium nie stoi tam gdzie odpoczywasz :)

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do światła to zakładałem użycie 3x10W Royal Blue 450-455NM, w celu rozszerzenia spektrum mogę dołożyć jeszcze 3x10W 460-475NM lub takie same. Białe 2x30W 10000-12000K. Czy nie będzie za dużo niebieskiego?

Co do świetlówek to zakładałem że po odpaleniu 60W białego i 30W niebieskiego zobaczę jaki będzie efekt i albo dołożę niebieskich albo dwie świetlówki. Moc poszczególnych kolorów będzie można ustawiać dowolnie.

Co to za sól - deap blue - nie znalazłem jej w erybce?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może treasure blue. Polecam sól ReefCrystal. Za dużo białego światła.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK za dużo białego, ponieważ mam już drivery 1000mA to nie chcę zmieniać typów ledów. Czy konfiguracja 2x30W białego i 6x10W royal blue będzie wystarczająca? Zawszę mogę białe ściemnić.

Czy w sumie 120W nie będzie za dużo do tych moich 140l?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump - po przeglądnięciu wielu postów powstał projekt.

Wymiary zewnętrzne to 65x30x30 - ograniczone miejsce w szafce. Wewnątrz dwie komory i dolewka.

Komora na pompę 15cm, odpieniacz 30cm, pomiędzy nimi dwie przegrody ustalające poziom w odpieniaczu na 20cm.

Ostatnia komora to dolewka 12cm.

Może treasure blue. Polecam sól ReefCrystal. Za dużo białego światła.

Tak się zastanawiam co do soli, czy jest sens sypanie dobrej soli na początku dojrzewania, jeżeli i tak nie ma innego życia niż to w skale?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa prawie skończona wyszło 60W 10000K + 40W Royal Blue, sump na miejscu i tak się zastanawiam nad umiejscowieniem pudełka przelewowego. Pierwotnie miało przy bocznej ściance ale teraz po dołożeniu lampy pasowało by na środku. Czy to ma jakieś większe znaczenie, czy są jakieś zasady gdzie przelew a gdzie powrót?

Jeszcze ponawiam pytanie co do soli - czy jest sens sypanie dobrej soli na początku dojrzewania, jeżeli i tak nie ma innego życia niż to w skale?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek daj Instanta :) a co chcesz mieć w akwarium?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema, tez mam 144l.

* W lampie będziesz albo bardzo mocno ściemniał biały, albo za niedługo wspomożesz się jakimiś Blue Plus z ATI.

* cyrkulacja - moc OK, ale przygotuj się że JVP to sprzęt na 2 miesiące (mówię z doświadczenia) i na 90% bedzie trzeba postawić na coś innego/lepszego (ja zdecydowałem się na Jebao, które uzupełniam JVP)

* sól - startowałem na Blue Treasure i do dziś używam jej zamiennie z inną solą. Dojrzewanie na tej soli przeżyłem bez żadnych strasznych plag i problemów.

* skała - mam u siebie 15kg i uważam to za odpowiednią ilość do 144l

* zainwestuj w refraktometr. Ja na początku myślałem że dam radę ze spławikiem i skończyło się na nieświadomym przesalaniu w trakcie dojrzewania i niesłusznym zwalaniu winy rozjechanych parametrów na sól.

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr ;)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr ;)

tak jest, z rozpędu źle napisałem :) już poprawiłem w poście wyżej :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Blizzard2009 za podpowiedzi, ponieważ jest to moje pierwsze morskie więc działam trochę na wyczucie i staram się składać sprzęt tak aby można było w łatwy sposób dostosować.

- lampa, wiem że może być trochę zbyt biało ale chcę to najpierw zobaczyć, przetestować ustawienia poziomów mocy poszczególnych kanałów i dopiero wtedy zmieniać. Co do zmian to na już mogę dołożyć RB lub wymienić 30W na 20000K.

- cyrkulacja będzie AB2000. Do mieszania już idą tunze 6025 i dwie koralie. Widziałem te Jebao w akcji i za jakiś czas chyba również ją dołożę. Jeszcze pytanko, przy tym litrażu hydraulikę jakiej masz średnicy

- sól - może faktycznie spróbuje wystartować na Blue Treasure. Którą używasz Reef czy SPS

- refraktometr - a właśnie miałem kupować spławik.

- co do obsady to na początek spokojnie, 3-4 rybki, kraby, krewetki, ślimaki, z pozostałych to pewnie jakiś ukwiał dla błazenków, zoathus - dalej się zobaczy.

Edytowane przez pepedu (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- lampa: ja również przerzucałem się ze słodkowodnego i moje początkowe założenie było "nie chcę za bardzo niebieskiego". Zacząłem więc od lampy 4x24W z dwoma białymi i dwoma niebieskimi. Teraz mam 1szt białą, 3 niebieskie i dalej jest mi zbyt biało :) potestujesz, zobaczysz :)

- o hydraulice Ci radzić nie będę ponieważ moje akwa śmiga bez sumpa :) (brak miejsca)

- sól: blue treasure reef, zamiennie z aquaforest reef salt (ale pierwsze 3 miesiące tylko blue treasure)

- refraktometr - większy wydatek w porównaniu do spławika (150zł), ale na prawdę warto.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- lampa: ja również przerzucałem się ze słodkowodnego i moje początkowe założenie było "nie chcę za bardzo niebieskiego". Zacząłem więc od lampy 4x24W z dwoma białymi i dwoma niebieskimi. Teraz mam 1szt białą, 3 niebieskie i dalej jest mi zbyt biało :) potestujesz, zobaczysz :)

- o hydraulice Ci radzić nie będę ponieważ moje akwa śmiga bez sumpa :) (brak miejsca)

- sól: blue treasure reef, zamiennie z aquaforest reef salt (ale pierwsze 3 miesiące tylko blue treasure)

- refraktometr - większy wydatek w porównaniu do spławika (150zł), ale na prawdę warto.

Sorry, że tak się podepnę te 4x24W T5 podejrzewam ma w 144L ? Też planuję coś koło tego..

Do autora tematu:

Na start najlepsza IO, nie bież soli dla SPSów na start, zaglonisz się na maxa.

Ja jadę na spławiku i jest ok mam go wyczutego egelancko, sprawadzałem wielokrotnie w sklepie refrak. i jest identycznie. Problem ze splawikami jest taki, że skala w środku się przesówa przy udeżeniu i trzeba na to wziąć poprawkę, nie wiem czemu żaden producent jeszcze na to nie wpadł, żeby przylepić tą skalę klejem :/ i wszytko było by super a może to taki chwyt, żeby kupować refraktometry. Nie wiem albo mój jest taki dobry albo ja mam cela ale wg. mnie szkoda zachodu i kasy a i bywało tak, że refraktometr się rozjechał i źle pokazywał..

Chciałem jeszcze zapytać jaki ten odpieniacz będziesz dawał ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.