Skocz do zawartości
Hase

Oswietlenie do 54L.

Rekomendowane odpowiedzi

1 x Marine -Glo 15W i 1 x Power Glo 15W . Wystawczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie dosyc niebiesko w akwa,

30 W o wysokiej temp. barwowej do 54 litrow?

Do akwarium FO (Fish Only) na pewno wystarczy.

Do rafy moze byc za malo - chociaz to jeszcze zalezy co tam chcesz miec.

Oswietlenie dobiera sie do obsady zycia, a nie do pojemnosci.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy już posiadasz lampę do tego awa ?

Jeśli nie, to mam na zbyciu bardzo ładna aluminiową kompletną lampę 2x15W z regulacja rozstawu. Naprawde super jakości z anodowanego aluminium, dla każdej świetlówki odzielny włącznik.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysl;e że to będzeie mało , drogo i niewydajnie chociasz taki koleś z rafy biotopy trzyma pod tym sarcopytona i chyba xsenie , grzybki na pewno ale jest jeszcze sprawa słabego efektu wizualnego. proponuje ci pc 55w 50/50 ale jeśli masz przykryte aqwa to sie nie zmieści pod pokrywe standardową. tu masz link do takiej świetlówki

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_261_263&products_id=4663

wymagany jest jeszcze statecznik, oprawka i jeśli bieżesz statecznik indukcyjny to starter i oprawka no i oczywiście odbłyśnik. elektronike tanio można kupić w www.aqva-light.pl


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Jakis czas temu w sklepach "Castorama"pojawiły sie swietlówki energooszczedne firmy POLUX o mocy 24w,temp barwowa 6400k.Mam akwarium o podobnym litrazu i oswietlam je 3*Polux + swietlówka aktyniczna Philipsa 15w.O czywiscie nie twierdze ze jest to idealne rozwiazanie ale osobiscie uwazam ze dla koralowców miekich ten typ oswietlenia wystarczy.Jest to alternatywnie tani sposób oswietlania małych akwarii.Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak bym jeszcze dolozyl do tego 1 x Life glo 15W.

Planuje w nim jakies 12 kg zywej skaly, 2 krewetki(Rhynchocinetes durbanensis i Lysmata amboinensis

), pustelnika i moze jakas rybke (jeszcze sie nie zastanawialem jaka ma byc ale wczoraj podziwialem w sklepie OXYCIRRHITUS TYPUS i bardzo mi sie podobal.tylko czy sie nadaje do takiego malego akwa, ma ktos taka rybke ?? jak sie zachowuje. Zaznaczam ze bedzie ona samotnikiem). oczywiscie grzybki i jakies miekasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4 świetlówki T8 15 W w 54 lit. (2 dzienne, 2 niebieskie Leuci) w przerobionej pokrywie Meduzy i to działa, ale teraz zamiast nich kupiłbym szersze akwa (takie 60cm, a nie 50cm) i umieścił 2 świetlówki T5 24 Wat (mniej sprzętu, więcej światła).

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wysokie masz te 54l @Hase?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta obsada to mam nadzieje zartujesz? Czytales cos o tych stworzeniach czy tylko podobaja Ci sie wizualnie?

Krewetki tanczace zyja w naturze w grupach i nie wyobrazam sobie trzymanie jednej sztuki w akwarium, to meczenie zwierzecia. OXYCIRRHITUS TYPUS jest duzo za duzy do takiego akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys podawana byla taka zasada 1W na 1 litr przy 30cm H zbiornka powinna sie sprawdzic


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
błażej :

mysl;e że to będzeie mało , drogo i niewydajnie chociasz taki koleś z rafy biotopy trzyma pod tym sarcopytona i chyba xsenie , grzybki na pewno

To chyba o mnie chodzi :)

2x15W w belce Atman DR60 na początek mi się sprawdziło, z takimi uwagami:

1. przy takim skrajnym minimum nie ma sensu dawać świetlówki aktynicznej, czy w ogóle o b. wysokiej temperaturze, jej energia jest okrojona o niskotemperaturową część widma i w związku z tym jest mniej wydajna dla fotosyntezy, a tu liczy się każdy kwant energii,

2. z powodów j.w. najlepiej sprawdzą się świetlówki o pełnym widmie (CRI>90) i dość ciepłej barwie, np. 6500K. Może być jedna taka, a jedna np. 10000K., żeby nie było kompletnie żółto.

3. Dla xenii to na pewno za mało. Grzybki z trudem dadzą sobie radę, zwłaszcza te brązowo-czerwone. Sarcophyton przeżył i przyrastał, ale bardzo powoli, różnice były widoczne po wielu miesiącach.

Wraz z xenią i clavularią dodałem 1 świetlówkę T5 10000K, a jedną 15W wymieniłem na superaktyniczną (03) i sarcophyton dopiero zaczął rosnąć, tak, że z miesiąca na miesiąc następowały widoczne zmiany. Dla clavularii to też było za mało i chociaż na początku korzystając z zapasów energii przyrastała, to potem przestała się nawet otwierać. Xenii przybywało z jednej strony, ubywało z drugiej i jakoś tam się trzymała.

Teraz (tydzień temu) przerobiłem belkę na świetlówki T5 (opis zamieszczę niedługo na stronie, koszt przeróbki łącznie ze świetlówkami i przesyłką to 240zł), więc mam 3x24W i widzę, że wszystko dopiero przy takim świetle zaczyna czuć się dobrze. Xenia bardzo urosła przez ten tydzień, sarcophyton aż kwitnie, clavularia odżyła i puszcza nowe odnóżki. Najnowszy nabytek - montipora - też wygląda nieźle.

Te świetlówki to AquaMedic OceanWhite (10000K), Philips HO/90/965 (CRI=92, 6800K) i Sylvania Aquastar (10000K). Jest może trochę żółto, ale w widmie są wszystkie kolory i zwierzęta mają tyle światła, ile potrzebują.

Mam nadzieję, że coś z tych doświadczeń pomoże w wyborze światła :)


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michalkm

ja mysle ze jest bardzo zolto i czy to dobrze to nie zabardzo wedlug mnie jak nie ma niebiekiego poniewaz takie swiatlo dociera glebiej i napewno wystepuje w naturze doluz troche actynicznego


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, żółto jest tylko trochę :)

Ale warto zauważyć, że korale które tam trzymam (Alcyonidae) pochodzą głównie z płytkich lagun, generalnie z miejsc płytszych niż kilkanaście metrów, często to są dwa, trzy metry i to w strefie pływów.

A fotoczułe barwniki w zooksantelach to nie tylko chlorofil - tych barwników jest przynajmniej kilkadziesiąt i obejmują dokładnie całe spektrum światła widzialnego, w związku z czym dla zdrowia koralowców znacznie ważniejsza jest intensywność światła niż konkretna temperatura barwowa. Dla akwarysty oczywiście dokładnie przeciwnie :D

Nie pamiętam teraz wszystkich źródeł na podstawie których wyrobił mi się taki pogląd, ale np. warto zerknąć tu:

http://www.advancedaquarist.com/2002/2/aafeature

jest tam m.in. zakres spektralny fotoaktywności zooksanteli w Fawii i doświadczenia z hodowli tego korala przy HQI 12000K i 4000K. Fotosynteza i wzrost były w zasadzie takie same.

Podsumowując to doświadczenie: natężenie światła jest dla korali, barwa światła dla akwarysty. A świetlówki (inaczej niż HQI) o wysokiej temperaturze barwowej są robione w taki sposób, że te niższe temperatury się wycina, w związku z czym światło ma zdecydowanie mniejsze natężenie.

Chyba, że ktoś ma argumenty że jest przeciwnie? to wtedy szybciutko też u siebie zmienię świetlówki :)


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena za odpowiedni odbłyśnik i lampy - świetlówki przekroczy cenę za 70W metalohalogenu... spróbuj z 4200K albo 5200/5600K żarnikiem + świetlówka aktyniczna- oświetlenie to będzie koszt porównywalny ze świetlówkami ok. 180zł z żarnikiem i świetlówką niebieską.... a będziesz mógł trzymać prawie wszystko i efekt będzie niesamowity... jak jeszcze nie kupiłeś kupuj hqi a nie świetlówki i nie ma co się silić na początek z 10000K czy 20000K wystarczy 4200 i 5200 a są już po 30-70zł..żarniki- tyle co za dobrą świetlówkę 18W...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lasius :

jak jeszcze nie kupiłeś kupuj hqi a nie świetlówki i nie ma co się silić na początek z 10000K czy 20000K wystarczy 4200 i 5200

Zgadzam się w 100% że lepiej HQI, ale cenowo to moim zdaniem świetlówki T5 wychodzą (odrobinę) taniej, tym bardziej, że świetlówki można wymieniać znacznie rzadziej niż żarnik HQI. Ale światło HQI ma pełne spektrum tak jak słońce, a świetlówki trzeba nieźle podobierać żeby efekt był podobny.

Sam założyłem świetlówki m.in. ze względu na trudności z powieszeniem HQI w miejscu gdzie stoi akwa, no i córeczka jak spojrzy prosto na zapaloną świetlówkę to nic jej się z oczami nie stanie, a z żarnikiem HQI to wolałem nie ryzykować...


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michalkm tez sostane przy swietlowkach dzieki bardzo za wskazowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.