Skocz do zawartości
popdok

Ustawienie pomp cyrkulacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie nowicjusza, jeśli gdzieś to jest opisane to proszę o link. W małym akwarium morskim (80x35x50) mam dwie pompy cyrkulacyjne zamontowane po przeciwnych stronach baniaka (2x JVP-100, czyli 2x 2500l/h).

Pytanie mam dla znawców tematu: jakie powinno być prawidłowe położenie pomp cyrkulacyjnych (na przeciwko, po przekątnej; na górze, na środku szyby itp.) i w jakim kierunku powinny być skierowane (wylot ku górze, poziomo, w dół)? Jest jakaś żelazna zasada, której trzeba bezwzględnie przestrzegać? Gdzieś na forum natknąłem się na informację, by pompy działały naprzemiennie, imitując przypły i odpływ, czy w tak małym baniaku takie coś też można uzyskać? Ogólnie jak włączam obie jednocześnie to ryby muszą się chować, taki mam przeciąg. Czy w tak małym baniaku zastosowanie falownika ma sens?

Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema jakiegoś modelu ustawienia, każdy zbiornik ma inaczej ułożone skały, korale itd. Trzeba po prostu kombinować.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem też lepiej zostawić jeden cyrkulator niż dwa i więcej szczególnie w mniejszym baniaczku.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że lepiej dwie pompy na przeciwko siebie ale nie takie mocne odkurzacze i napewno nie skierowane na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna tak ustawiona zęby dmuchala z tylu za skala a druga na przeciwko na przód, kat musisz juz sam ustawić


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja moze być u Ciebie ciut za mocna ale jak glonem obrosna to stracą trochę na mocy. Generalnie strumienie powinny sie mijać i być ustawione tak by nie rozdmuchiwaly piachu, nie urywały koralom łbów i zapewniały ruch wody w całym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to .. musi być ruch w każdym zakątku akwarium.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 60l. mam jeden tunze 6025 2500l/h i się zastanawiam nad dwoma

Koralia Nano 1600EU

Tunze dmucha mocno . wszystko się okaże jak wejdzie życie i czy nie zamiecie ich,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc podepne się do tematu na 200l akwarium jaką musze mieć minimalną cyrkulacje?


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mimo małego rozmiaru baniaczka mam "wiatraczki" RW15 na buforze 13V + aku ustawione na 3/4 wydajności plus praca naprzemienna. Prawa dmucha za skałę a lewa na front. Za skałą jest raczej czysto (widać nawet po dużo mniejszej ilości piachu). Myślę, że takie ustawienie jest najbardziej optymalne. Próbowałem różnych ustawień i nigdy tak dobrze nie mieszała się woda mimo nawet dużych fal.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo kupilem teraz dwa nowe cyrkulatory tunze 6025 i jvp 102 z dwiema dyszami 5000l/h czy to wystarczy czy zostawić jeszcze jakiś mały co mam?


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zamierzasz tam trzymać? Teoretycznie powinno starczyc.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń to to co na początku wydawało mi się że za mocno dmucha to po paru miesiącach jak życia (które stawia opór) zaczeło przybywać przestało już za mocno dmuchać.

Poza tym korale adoptują się nawet do silnego przepływu. Ja jestem zdania że im większy ruch tym bezpieczniej.

W sytułacjach gdy mam wątpliwości obserwóję nature niech ona będzie inspiracją, zwruć uwagę jakie korale i w jakich warunkach są pokazywane na filmach np tu

Zwróć uwagę że nawet tam gdzie na pozór, po koralach wydaje się że jest spokojnie, to ryby nie są w stanie utrzymać się w jednym miejscu bez dość intensywnej pracy płetwami. Poza tym w naturze przepływ jest zazwyczaj mniej turbulętny niż w akwarium bo przemieszczają się ogromne liości wody, ale niesię ona nieustannie nowe pożywienie i zabiera resztki metaboliczne co my w akariach tylko próbujemy odtworzyć.

Większość korali (nawet lps czy szorstniki) lepiej będą się miały z nadmiarem przepływu niż w sytuacji zbyt spokojnej wody, gdy w czasie ogólnego karmienia nie zdąży nic z pożywienia do nich dotrzeć.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki wrzuce nowe cyrkulatory jak coś bedzie nie halo to dopne jeszcze jeden jak cos bede monitorowal sytuacje w baniaku :-D jak codziennie zresztą


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2xTunze 6045 smigaja (akwa 240L) - na poczatku myślałem, że to za mocno bedzie wiać, ale po wrzuceniu życia i wzrostach okazało się, że jest w sam raz... Wiec spokojnie nie oszczędzaj najwyżej zmniejszysz :)

Edytowane przez Papugazako (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.