Skocz do zawartości
Maćko

Przeróbka lampy T5 na T5+LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie posiadam lampę 8x39 W Giesemanna Nep-Tune XL

Posiada ona 8 świetlówek na 3 oddzielnych włącznikach.

Chodzi mi od pewnego czasu po głowie taki pomysł żeby środkowe 4 świetlówki zastąpić LEDami.

Wyjmę ich odbłyśniki, na ich miejsce zamontuje 4 radiatory o wymiarach 15x10 cm z przykręconymi LEDami CREE. Jest też opcja z 2 dłuższymi radiatorami ale nie chcę dodatkowo obciążać lampy a chcę żeby kolory jak nalepiej się mieszały w związku z tym diody powinny być umieszczone jak najbliżej siebie.

Na każdy radiator planuję użyć 4 x XT-E RB oraz 2x XP-G CW (ok 7000K) Lub w wersji z 2 radiatorami po 8 XT-E i 4 XP-G na radiator.Czyli w sumie powinno mi to dać ok 120W w LED + 156W w T5.

Moduły które chcę użyć to :

NT-1SB22-XPGC70R30D0 - Białe

NT-1SB22-XTEROY34D37 - Royal

Z maritexu

Zastanawiam się nad wykorzystaniem modułów 6 diodowych w stosunku 2:1 z tym że tracę w tym momencie możliwość sterowania oddzielnymi kanałami - moduły od mrelek.....ik.

Lub z innego dobrze znanego sklepu moduły pojedyncze na gwiazdkach + drivery po 6 sztuk diód na driver.

Drivery bym chciał wysterowane na 1300mA dla CW i 900 dla RB.

Zbiornik mam długości 100CM i szerokości 50CM.

Do sterowania lampą mam zamiar użyć sterownika od Morświna, Oddzielnie sterowanie jasnością kanałów

CW i RB oraz włączanie / wyłączanie świetlówek o zadanych godzinach.

Na każdy z radiatorów zamontuję wentylatorek wolnoobrotowy 12cm - powinny wystarczyć - sterowane z

kontrolera załączane po osiągnięciu zadanej temperatury.

T5 jakie chcę zamontować to 2xGiesemann Pure Actinic oraz 2x Ati Blue Plus. Ewentualnie jakąś białą jak by było zbyt niebiesko i ponuro.

Myślicie że na czymś takim da się już pogonić SPSy? Bo w tym kierunku chcę isć z baniakiem

Pomału pozbywam się miękasów na rzecz twardzieli.

A może są nowe LEDy które bardziej nadadzą się do tej roboty. W sensie inne serie , XM-L,XP-G2.itp

Może jakieś nowe Royale są w sprzedaży?

Chodzi mi głównie o wzrost SPS. Na wybarwienie są świetlówki.

Nie chcę diód niebieskich ale zastanawiam się nad wykorzystaniem wolnego kanału w sterowniku na np zielone albo czerwone albo UV. - Np zrobić na jednej nitce 2 red + 2UV + 2 Green. Myślicie że ma to sens przy świetlówkach?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będziesz miał za biało moim zdaniem ale każdy robi jak lubi.

Z tych dużych LED to wlaśnie bjią takie słupy światła a nie o to mi chodzi.

Myślę też nad soczewkami tylko ni ewiem ile stopni dać, światło będzie ok 20 cm nad zbiornikiem


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będziesz miał za biało moim zdaniem ale każdy robi jak lubi.

No mylisz się :) W lampie już są 2x t5 54W ściemnialne (rodzaj rur wedle uznania po odpaleniu ledów), 5x30W + 20x10W RB do tego 10xUV + IR i Red 660nm, wszystkie diody ograniczone prądowo do max 70% ich możliwości (by za bardzo się nie grzały). Każda dioda regulowana PWM.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to chyba że tak :)

Jak cenowo wychodzą, na jakich diodach robisz, daj linka,

Moja lampa wygląda tak.

Wymiary naniesione na zdjęcia i nastraja optymizmem,

lampa

lampa 2

Mogę zrobić sobie 2 radiatory i bede miał do czego je przyczepić bo jest w lampie fajna rama.

Wysokośc całkowita lampy to prawie 10 cm więc nie powinno oślepiać.

Mogę zrobić sobie 2 radiatorki 10x30cm i a nich rozmieścić LEDy.Zostaną mi po bokach 2x2 świetlówki a i miejsce na dodatkową elektronike do LED się znajdzie po wykręceniu 2 zbędnych stateczników. Myślę tylko gdzie dać sterownik :smile_question:


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy mam z alledrogo: od "leleszek" 30W białe zimne 10-12000K, "ledbyt" 10W RB, UV i IR i Red 660nm, Maritex inny zakres UV. Eltron to drivery MW LDD-xxxH i LDD-xxxL oraz ciche wentylatory Vapo. Radiator na wymiar to Piekarz.

Sterowanie jak możesz to daj do obudowy i poza lampę - sól dostanie się wszędzie - do lampy też.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak zapytam, skąd pomysł na hybryde? Pod t5 wszytko fajnie wyglądało.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś, to jest na razie pomysł. Fajnie wyglądało ale ze wzrostem SPSów coś nie bardzo. Chociaż korale się bardzo ładnie wybarwiają to fakt.

Na razie walczę z nutrientami. Chcę sprowadzić parametry do ledwo wykrywalnych i jak SPSy nie ruszą to dodam trochę więcej światełka.

Na razie zbieram $ i pytam pytam...czytam czytam...


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wydaje mi się, że taka hybryda w niczym nie pomoże jeśli chodzi o wzrost spsów.

Lampa która masz powinna spokoooojnie obsłużyć sps.

Kurcze,odkąd pamiętam zawsze jest problem z nutrienami - może trzeba znaleźć jakąś przyczynę...

hm..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie .. zawsze...

Glonów nie ma ani jednego, korale buzuja poza SPSami. LPSy też mają się bardzo dobrze.

Ale nie o tym temat :) na razie jest to faza planowania i lubie dłubać po godzinach :)

Poza tym jak dobrze pójdzie to uda się to wszystko opędzić jednym przewodem idącym do lampy a nie tak jak teraz - 3


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.