Skocz do zawartości
tomasz_z

Zakładanie nowego akwarium - czy ktoś pomoże radą?

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

noszę się z zamiarem założenia morskiego akwarium.

Doświadczenie posiadam tylko ze słodką wodą - czyli tutaj pewnie niezbyt przydatne.

Póki co, na razie wciąż jestem rozdarty pomiędzy - reef max - od nowego; a zakupem (np. z giełdy na tym forum) 200 litrowego baniaka. W związku z tym, że nie lubię wyważać otwartych drzwi a na błędach to najlepiej uczyć się czyichś, to chętnie bym nawiązał kontakt z kimś, kto mieszka w Warszawie - najlepiej - abaty - Ursynów, kto: pomoże radą, pomoże skompletować to co niezbędne i to co dobre. A odradzi fałszywe ruchy.

Poza tym, o wiele sprawniej jest móc zobaczyć na żywo a inaczej via net.

Oczywiście mogę i będę liczyć na forumowe rady i internetową wiedzę - ale jednak co osobiście to osobiście...

Czy ktoś wyciągnie pomocną dłoń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Podejscie jak najbardziej sluszne - najlepiej nawiazac kontakt z jakims morszczakiem i przy piwku,czy tez kawie,na spokojnie sobie poogladac i popytac.

Reefmax jest na poczatek bardzo fajnym zestawem,dosyc estetycznym,choc wiele osob bedzie pewnie Ci go odradzac. Jesli bys chcial kupowac uzywke,to za 600-700 zl. masz gotowy zestaw lacznie z oswietleniem,chlodzeniem,programatorem czasowym i slynnym seryjnym (niby)odpieniaczem (szczyt techniki to to moze nie jest,ale na miekkie i LPS-y spokojnie wystarcza).

Jesli natomiast myslisz o nowym Reefmaxie,to dokladajac kilkaset zl. mozesz upolowac na targowisku uzywana calosc rzedu 200l i wtedy zdecydowanie jest to lepsza opcja,tylko szukaj juz zestawu,jak Neptun przykazal,czyli z sumpem :D.

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jako, że jest las rąk....

W najbliższym czasie chce zrealizować zakup 200 litrów od kolegi forumowego, z sumpem. Do kompletu brakować będzie: odpieniacza, pompy obiegowej oraz falowników. Czy mogę liczyć na pomoc w doborze?

Wczoraj poczytałem mnóstwo wątków i ludzie pytając się o odpieniacz dostawali (jeśli wogóle) odpowiedzi, "wybrać musisz sam". Trochę to dziwne. Ja się nie znam na tym zupełnie i poczytałem opisy odpieniaczy na stronach sklepów i zupełnie nie wiem który będzie dobry.

Jednym z kryteriów jakim się kieruję, jest niski poziom hałasu - całego zestawu.

Planuję skorzystać z tego, co mam pod ręką. Czyli acropora.pl czy korale.pl i aquamedic.pl

Czy pomożecie?

To samo jest z pompą obiegową - zupełnie nie wiem jakim parametrem - poza ceną - mam się kierować.

I dalej: do 200 litrów - 2 falowniki?

A na końcu: czy jest ktoś, kto zechciałby się pobawić i pomóc mi to wszystko podłączyć i uruchomić, w zamian za wspólne raczenie się winkiem lub piwkiem?

I jeszcze: czy na wodę z podmiany to mogę liczyć? Zawsze to się przyda przy odpaleniu - z tego co wyczytałem - prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To jest banalne ale wszystko sprowadza się do pieniędzy, teraz mam pompę obiegową

http://erybka.pl/product-pol-8648-Blau-Reef-Motion-3K-DC.html polecam ,bardzo cicha z płynną regulacją

odpieniacz

polecam delteki tu masz fajna opinie o DC1350 do 200L spokolnie starczy http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=43&t=1605

falowniki co nie kupisz spełni swoją role myślę że musisz mieć 2x 5000 l/h marka zależy o portfela


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary zbiornika? 200 l nic nie mówi.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę płytkie.

Przemyśl jeszcze rozmiary zbiornika. Może coś w rodzaju 120x60x50?

Wiem że inny litraż, ale może warto.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to tak: dł wys szer. Wiesz, ja kupuje gotowca. Wiec niezbyt mam wybór. A budowanie od podstaw niestety rozminie się z moim budżetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj. Akwarium morskie to nie są szybkie decyzje. Po co masz za chwilę zmieniać bo to co kupisz nie będzie spełniało Twoich oczekiwań. Ciągle są ogłoszenia o sprzedaży zbiorników czy zestawów. Raz a dobrze.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 cm to wysokość zbiornika czy jego szerokość?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im głębsze tym lepsze wiem co mowie :) 60 głębokość wysokość 50 tak jak bau napisał będzie spoko. No i tylko komin.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom komin komin. A którędy będzie woda splywac?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze co, komin? Tam jest. Sump.

W jaki sposób jest połączony obieg akwarium-sump?

Komin? Pudełko przelewowe?

P.S.

Warszawa garnie się do pomocy. :baby:

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Warszawa garnie się do pomocy. :baby:

Dlatego o lesie rąk napisałem... no cóż.

Dzięki za pytania. Może wkleję fotkę tegoż zbiornika - może to coś nakieruje, bo przyznaję - że Wasze pytania po prostu przekieruję do obecnego właściciela.

http://nano-reef.pl/gallery/image/49103-dzis/

Edytowane przez tomasz_z (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do Łodzi.

Tu znajdziesz życzliwych chętnych do pomocy ludzi.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na fotce widac - komin jest po lewej i to ładnie porośnięty.

Oczywiście wypytam ile mogę właściciela o porady, ale chcę być dobrze przygotowany. Czytam już kolejny raz dokładnie wątek o zakładaniu - przykładowy projekt + dwie kśążki o akw morskim... nie chcę dać ciała.

Czy patrząc na fotki macie jakieś sugestie co do wywmienionych trzech sprzętów? Obiegowa, falowniki i odpieniacz.

Czy ja dobrze rozumiem - patrząc na oferty sklepów, że potrzebują dwóch pomp? Jedna cyrkulacyjna druga - w odpieniaczu? A jeśli nie ma w odpieniaczu - to też trzeba dokupić - czyli w sumie dwie - tak?

Edytowane przez tomasz_z (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz ma pompe do pienienia, a obiegowa pompuje pompe z sumpa do gory do akwarium

sa delteki wymagajace podawania pompą wody do korpusu, ale o pomylka wg mnie.

Czy juz pisales co chcesz trzymac w tym zbiorniku?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium za wąskie. Za chwilę jak porośnie będzie problem.

Pompy:

Obieg - 1 szt

Cyrkulacja - 1 - 2 szt

W odpieniaczu 1 szt.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja - masz na mysli falowniki, tak?

widzisz - z jednej strony - za wąskie - z drugiej, u kolegi działa i ładnie wygląda - to co mnie przekonuje to to, że jest w komplecie z szafką, sumpem, kablami i hydrauliką. Może gdyby ktoś z Wawy się zgłosił i powiedział: "nie martw się - pomogę, dasz radę złożyć od początku - będzie fajnie" to bym w tą stronę poszedł, to było intencją mojego pierwszego posta - a że jest jak jest; to najprostszym IMHO jest wskoczenie po kimś, do działającego baniaka z opcją dpkupienia sprzętu, którego tam nie ma.

Nie mam wiedzy, głowy i pewnie czasu, by samemu eksperymentować z podłączaniem i TWORZENIEM od podstaw - dla mnie to właśnie jest "wyważaniem otwartych drzwi".

Po prostu chcę prościej; nie dziaduję - nie mówię że ma być jak najtaniej; (i najlepiej, by najlepiej ;) ); nie robię na wariata - bo nie musi być szybko; ani ani. Ma natomiast być możliwie trafnie.

Co chcę trzymać? Ha - kilka rybek - na pewno - bo i ładne, a na skale, - nie znam klasyfikacji - między sps a lps a miekusami - ale pewnie chodzi mi o miękkie i te twarde, łatwiejsze. W zasadzie z tym podziałem to tylko w jednym sklepie jest podział na to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź na wstrzymanie. Ciągle są na targowisku wystawiane zestawy i o lepszych rozmiarach (proporcjach wymiarowych).

Zbiornik który pokazałeś jest daleki od doskonałości.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100x60x50(45)h


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.