Skocz do zawartości
ladyjj

Crabs Only

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie ze znaną mądrością ludową, że choroba morska jest nieuleczalna i zakaźna, wczoraj zalałam 27l rafkę dla mojego syna. Szkło to kostka opti white 30x30x30 po moich słodkowodnych krewetkach. Oświetlenie aquaela z dodanym nocnym led, filtr aqua clear 70, a w nim na razie siporax i wata, potem w zależności od potrzeb. Mam jeszcze skimmer, ale na razie nie instalowałam. Żywy piasek około 2-3kg i tyle samo skały.Na razie opada pył i nie ma co pokazywać, niech sobie dojrzewa. Mam natomiast prośbę o pomoc z obsadą. Zgodnie z tytułem i życzeniem młodego właściciela obsadę mają stanowić kraby. I tu pytanie. Ile i jakie proponujecie wrzucić, żeby nie okazało się, że rano zostanie tylko jeden najsilniejszy. Ryb nie planujemy, ślimaki i krewetki chyba też nie, żeby nie zostały pożarte, a z koralowców tylko coś prostego, szybko rosnącego i żeby nie było szkoda, jak krab skubnie.

Może dekorator i pustelnik? A może lepszy mitrax? Jak macie jakieś obserwacje dotyczące ich aktywności itp to podzielcie się, bo zależy mi, żeby były chociaż trochę widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dekoratora sobie odpusc,mialem w Reefmaxie przez pol dnia i wylecial lobuz na zbity krabi pysk:P. Za duzy nawet na Reefmaxa i cial wszystko co popadlo,wg mnie zwierzak do duzego akwarium z SPS-ami.Mitraxa nie mialem,ale pewnie moglby byc,moze Percon Gibesi,jak nie bedzie ryb,to nie bedzie i ryzyka,ze na mniejsza zapoluje.Pustelniki - tu moga byc chyba wszystkie,nawet te wieksze,na ktore sie zzymamy za zrzucanie szczepek ze skal.No i dla mnie wisienka na torcie - pomponiarka,czyli Lybia Tesselata,wprawdzie dosc skryte zwierze,ale jak juz sie pojawi,to swoim wygladem przycmi cala reszte towarzystwa :).

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego akwa z checią oddam mojego chlorodiella nigra

Dosc duzy ale ladny taki diabelek ok 6 cm jak rozlozy szczypce

Skubie skalki caly czas

Agresywny byl tylko w stosunku do konkurencji w postaci drugiego takiego samego wiec musial zostac jeden

Pustelnikow nie tykal

Aczkowliek do takiego akwa wybieralbym jakies atrakcyjniejsze krabiki

Moze stadko pomponiarzy i kilka pustelników

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Percnony są dosyć skryte, pomyśl raczej nad miękasami + Neopetrolisthes - niesamowicie fajne i ciekawe kraby, mało agresywne. U mnie zawsze siedział na widoku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porcelanowe są przepiękne, ale nie powinny mieć ukwiału? Czy z nimi jak z błazenkami, że czasami nawet xenia czy grzybek wystarczy? O pomponiarzach przez moment też myślałam, ale wg reeflexa są bardzo małe. I jeszcze do tego skryte. Będzie je w ogóle widać? Ostatnio sporo przeglądam kraby na reeflexie i są tam prawdziwe cudeńka, ale jak znam życie to ciężko będzie coś fajnego znaleźć w sklepach. Jakbyście coś ciekawego z krabów zobaczyli w jakimkolwiek sklepie, to proszę o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam porcelanowego i siedzi w briareum lub na golej skalce,swietnie sie prezetuje,polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Modliszkowej to chyba ponad 10mm szkło powinno być, bo może być mokra niespodzianka ;)

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam mitraxa, gdy oswoi się z otoczeniem i poczuje się bezpiecznie wychodzi częściej.

Clibanarius też jest bardzo ciekawym, małym i bezproblemowym krabikiem który bezustannie przeczesuje skałę w poszukiwaniu glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modliszkowa super.Ale jak to właściwie jest z tą grubością szkła? Ta kostka ma chyba 3mm szkło. Wygląda tak delikatnie, że boję żeby nie rozpadła się pod ciężarem tej wielkiej kaskady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez polecam porcelanoee kraby przesympatyczne i piękne :) nawet bym spróbował parę wpuścić :) a co do ukwialu jak kolega pisał nie muszą mieć fajnie jak bd coś falujacego :) mitrax fajny ale nic ciekawego glonozerca :)

Edytowane przez JayJay (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stoję przed podobnym wyborem, potrzebuje jakiegoś ciekawego skorupiaka. Dziś byłem w sklepie i wybór padł na Periclimenes brevicarpalis (Krewetkę ukwiałową) na żywo coś pięknego ! Powinna zamieszczać w jakimś miękasie razem pięknie się komponują.

Tylko niestety te na sprzedaż się skończyły... Dla siebie już zamówiłem :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mowilem,ze warto do kosteczki wpuscic pomponiare?;). Nawet jesli widuje sie rzadko,to warto:D.

bez polskich znakow/mobilnie...

post-13391-1413912521,91_thumb.jpg

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modliszkowa super.Ale jak to właściwie jest z tą grubością szkła? Ta kostka ma chyba 3mm szkło. Wygląda tak delikatnie, że boję żeby nie rozpadła się pod ciężarem tej wielkiej kaskady!

U znajomych w sklepie, jedna taka około 15 - 18 cm długości siedziała w zbiorniku ze szkła ok 5 mm. Sporo osób ma dzikusy (relatywnie sporo). Myślę że Twoje "3 mm" jest pewną przesadą w ocenie :) - powiedział bym raczej 4 mm lub więcej, poza tym możesz kupic małą modliszkę - tylko, jaką byś nie kupiła, raczej na pewno wytłucze resztę obsady.

Co do pustelników - też musisz uważać, z własnego doświadczenia wiem że te z niebieskimi nogami, bardzo często stają się agresywne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Pomysł z krewetką raczej odpada, może jak przerobie kolejne słodkie na słone, to pomyślimy ;)

Nastawiam się na pomponiarę, jak ładnie ją Baszurek nazywa, porcelanowego i może coś do tego. Co do pustelników, to mam niebieskonogiego w reefmaxie i wiem co potrafi. Może jakiś malutki czerwononogi się pojawi. Podobno są delikatniejsze. Na razie za to przydałby się mitrax, bo po 16 dniach pojawiły się okrzemki i takie 2-3mm zielonkawe kłaczki. Na skale mam kilka malutkich grzybków i chyba zielone zoa. Na razie słabo się otwiera, za to grzyby pompują się na 110%, więc dziś dołożyłam 2 inne z reefmaxa i kawałek briareum fluo. Jakby ktoś chciał się pozbyć jakiegoś kraba, to piszcie, może się dogadamy.

I jeszcze pytanko. Ma ktoś takiego agenta? http://jadwigamorska.pl/munida-sp-krab-spiderman.html

Jak wrażenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w Twoim szkiełku Asiu? ;)

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc od zalania, więc wypadałoby coś napisać. Ale nie mam się czym chwalić. Po okrzemkach przyszły zielone nitki, na wszystkim bez wyjątku. Wyglądały fatalnie, więc po prostu tam nie zaglądałam. Na szczęście po około 10 dniach powoli zaczęły się robić brązowe, więc wyczyściłam szyby, wrzuciłam ślimaka do pomocy i zaczęłam myśleć co dalej. Dołożyłam też sarco, a w przyszłym tygodniu pojawi się percnon. Poczekam jeszcze żeby zrobiło się zupełnie czysto i dopiero wtedy dalsze zakupy zwierząt. A na razie muszę kupić mniejszą grzałkę i schować ją do kaskady. Potrzebne też jest tło, ale na razie nie mogę się zdecydować jakiego koloru ma być. To drobiazgi, ale teraz, gdy etap trawnika mija zaczęły mnie bardzo razić.

post-23322-0-80112900-1415468926_thumb.jpg

post-23322-0-12854300-1415468951_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Po tło zgłoszę się na pw. A co do dużego litrażu, to na pewno kiedyś będzie, ale nie umiem powiedzieć kiedy. Po pierwsze mam obecnie 4 akwaria, kota, psa i papugę (oraz męża i syna), więc nie cierpię z powodu nadmiaru czasu. Kot, czarny pers ma 15 lat i powoli zbliża się chyba do kresu swojej drogi, więc dużo czasu spędzam ostatnio u weterynarza. Akwaria trochę na tym też ucierpiały. Staram się zlikwidować 2 słodkie, ogólne i krewetkarium, ale młody stawia stanowczy opór. Reefmax miał być testem, czy słona woda wciągnie mnie dostatecznie mocno i teraz już wiem, ze tak. Bakcyla połknęłam, teraz niech się rozwija. A kostka jest dla młodego( wolę kraby w akwa niż np skorpiony czy ptaszniki w pokoju.) A ja nie mam zamiaru się spieszyć. Po pierwsze dlatego, że łatwiej się uczyć na mniejszych litrażach, bo i łatwiej np.wyrzucić skałę i przeżyć stratę paru korali, niż obsady za grubą kasę, a po drugie świadomie wybrałam reefmaxa i nie mam zamiaru się go pozbywać. Będę się na nim uczyć bez pośpiechu, a jak stwierdzę, że już coś wiem, to pomyślę o czymś większym. Trochę mnie dziwi podejście osób, które po 3 mcach posiadania kostki zakładają wielkie zbiorniki, bo już czują się na siłach. 3 mce, czy nawet 8 tak jak w moim przypadku, to dopiero początek drogi i teraz dopiero zaczyna się zabawa. No ale każdy ma swoją wizję i niech sobie ją po swojemu realizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło już ponad półtora miesiąca, glony powoli mijają, okrzemki chyba też w odwrocie. Postanowiłam zrezygnować jednak z percnona ze względu na rozmiary, za to ostatnio trafił do baniaczka mały czerwony pustelnik, krewetka i pomponiarz! Niestety zrobienie mu zdjęcia jak na razie jest niewykonalne. Ale jest piękny! Wrzuciłam też 2 ślimaki do zjadania glonów, ale jak widać na załączonym zdjęciu wolą zjadać jakiś osad, który powstaje na linii wody. Z koralowców, to jest sarco, pseudogorgonia, grzybki, briareum 2 rodzaje (chyba) i malutkie szczepki zoa (czy nie będzie im za ciemno pod kapeluszem sarco?). Z tyłu na razie kawałek obłamanej caulastreii, zobaczymy czy się zaaklimatyzuje. Teraz niech wszystko rośnie. Jak gdzieś znajdę, to planuję kupić jeszcze kraba porcelanowego. I to będzie wszystko z obsady. Mam nadzieję, że towarzystwo będzie żyło w zgodzie.

post-23322-0-36001600-1416570734_thumb.jpg

post-23322-0-79608800-1416570752_thumb.jpg

post-23322-0-70268400-1416570767_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było. Kosteczka na 4 mce i chyba w końcu wychodzimy na prostą. Przez jakiś czas było bardzo dużo takich kłaczkowatych, brązowo-zielonych glonów. Były dosłownie na wszystkim. Nie pomagały ślimaki, ani regularne skrobanie. Ale ostatnio jest już ich mniej mino, iż nie zrobiłam nic szczególnego a jedynie dołożyłam purigen do kaskady i odessałam troszkę piasku. Za to udało mi się sfotografować naszego ulubieńca. Częściej się teraz pokazuje, nawet ostatnio w biały dzień siedział sobie na środku i wcinał wylinkę krewetki! Reszta obsady też ma się dobrze i z okazji odwrotu glonów zastanawiamy się nad dołożeniem jakiegoś mieszkańca. I tu pytanie: co można dołożyć do takiego małego zbiornika? Oczywiście odpadają ryby typu błazny, bo nie chce żeby się męczyły w takiej ciasnocie. Wiem, że są takie mikro babki, ale one chyba skaczą, a nie mam pokrywy. A jak w takim litrażu czuł by się jeżowiec? Bo rozgwiazda to chyba nawet przy dokarmianiu się nie utrzyma? Dodam tylko, że obecnie w zbiorniku są 3 ślimaki, krewetka czyszcząca, pomponiarz i malutki czerwony pustelnik oraz sarco, grzybki, briareum, pseudogorgonia i zoa

post-23322-0-35158800-1423046362_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.