Skocz do zawartości
lisek_92

Nowy zbiornik, zielone glony...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nowy zbiornik został zalany 25 sierpnia, ok 80l było wody z działającego zbiornika, reszta to świeża solanka.

-Akwarium ~200l

-Skała żywa ok 25kg (przyszła w kiepskim stanie, 12h w pociągu przy temp. zewnętrznej 30*C) 10dni była w solance gdzie chodziła cyrkulacja i odpieniacz

- odpieniacz chodzi 24h, przez pierwszy miesiąc wywalał pełne kubki "brudu" teraz już praktycznie nic

-oświetlenie to belka diy na powerledach, stopniowo zwiększałem od 3h zaczynajac. ( teraz świece 6h )

Na początku lałem seachem stability

Parametry z dzisiaj:

no2 - 0

no3 - 5 lub 10

po4 - 0.25

Póki co wycinałem te glony tylko raz, dzisiaj znowu je przytnę.

Co mam teraz z tym zrobić? czekać czy działać w jakiś sposób?

GvRqv1y.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo a ja sie martwilem o swoje kilka kępek

Wydaje mi sie kolego ze 10 dni to za malo na moczenie skaly ktora w takich warunkach przyjechala

Organizmy ktore zdechly w podróży beda sie rozkladac o wiele wiele dluzej ….

Wydaje mi sie ze nic oprocz cierpliwosci i braku podmian nie zrobisz …

Glony mają pożywke wiec sobie rosną

Mozna podniesc kh i magnes ale np u mnie to nie skutkowalo

Maksymalnie ile sie da wyrwij i idessaj zeby sie nie rozsiewaly aczkolwiek widze ze juz nie maja sie zabardzo gdzie rozsiewac .

Mozna tez je twardą szczotką wyszorować , wode przefiltrowac przez wate perlaną , odpieniak na maxa

i czekac az wyciągną z wody co mają do zjedzenia i padną same


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobnie okolo tygodnia skrobalem i wyrywalem odpieniacz co 2 dzien pelen kubek a smierdzialo na calym mieszkaniu teraz mam tylko kilka malutkich kepek (tez mialem start 25 26 sierpien) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam jakiś glonożerców?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie nic z życia tam nie ma, a co byś proponował z glonożerców ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze poziom amoniaku jak będzie 0

Myślę że na początek

Dwa turbo, trzy astralium na glony.

Dwa strombusy, dwie babylonie do przekopywania piasku


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze poziom amoniaku jak będzie 0

Myślę że na początek

Dwa turbo, trzy astralium na glony.

Dwa strombusy, dwie babylonie do przekopywania piasku

Się troszkę rozpędziłeś z tym piaskiem ;)

Bartek, mówiłem Ci ile syfu wypłukałem z tej skały... na pewno to już nie była żywa skała, pozostaje niestety cierpliwość i faktycznie jakaś ekipa do glonów chociaż dziwię się że przy takiej trawie masz jeszcze tak wysoko NO3. No i oczywiście daj sobie spokój z podmianami.

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,tylko nie wlewaj NO3-PO3-X.To jest trucizna.Zly okres wybrales na zakup zywej skaly,albo zly transport.Do mnie z Wa-wy jechala 4-godz.No ale nie kazdego stac. Powodzenia i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,tylko nie wlewaj NO3-PO3-X.To jest trucizna.Zly okres wybrales na zakup zywej skaly,albo zly transport.Do mnie z Wa-wy jechala 4-godz.No ale nie kazdego stac. Powodzenia i pozdrawiam.

Te teksty to byś sobie podarował.... są dość niskich lotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem idetyczna sytuację z tymi glonami a powiem ci jak u mnie to zadziałało teraz po nich pamiątka została

najpierw no3 po4 zbij do ledwo wykrywalnych wynikow potem dalem delobelle ona zrywala te duuze trawska potem 2 jezowce czyscily skale do kosci i oczywiscie turbo slimaki i ja tez wyrywalem te dlugie kepy a to tylko pobudzalo je i za kazdym razem bylo ich coraz wiecej wiec odradzam jak juz masz dobre parametry porade dal mi grzegorz z warszawy kup pokolce np hepatus i zultek i solaris i chyba zapomnisz jak wygladaja te glony


Akwarium 170x70x60 + sump 150l

obieg H2O 5000l/h

cyrkulacja 3x Tunze 6105

odpieniacz Deltec SC 2060

oświetlenie T5 8x80

LR +/- 100 kg

LS +/- 50kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piachu jeszcze nie wrzuciłem do zbiornika, wczoraj prawie godzinę czyściłem skałę, trochę lepiej to wygląda. Dzisiaj podjadę po ślimaki i tak jak mówicie będę czekał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuść borsuka. Zajmie mu to miesiąc albo dwa ale wyczyści. Pokolce też są w tym dobre, ale pokolce wypadałoby dać dwa a to tylko 200l.

Salarias też zjada te glony ale takiej ilości nie da rady. Inaczej pobiera pokarm ("całuski") więc być może czyści dokładniej niż duże ryby.

Tylko najpierw upewnij się ze amoniak i azotyny są na 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,tylko nie wlewaj NO3-PO3-X.To jest trucizna.Zly okres wybrales na zakup zywej skaly,albo zly transport.Do mnie z Wa-wy jechala 4-godz.No ale nie kazdego stac. Powodzenia i pozdrawiam.

Mnie ciekawi kiedy to lałeś, po co to lałeś ? I co się stało że uważasz że to trucizna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierzyłem:

NH4 <0.25

W środę wpadną ślimaki i jeżowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blushing: Nie zauważyłem że nie ma piasku.

Jeżowiec może sprawiać kłopoty. To buldożer tak jak pustelnik.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeżowca to tak jak BAU napisał warto przemyśleć, bo on chodzi i wszystko strąca. Można by kupić, kilka ślimaków turbo, salariasa, ewentualnie skarpeta na spływ i malą szczoteczką poszorować.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:blushing: Nie zauważyłem że nie ma piasku.

Jeżowiec może sprawiać kłopoty. To buldożer tak jak pustelnik.

Roman,pewnie masz na mysli diademe,a mozna wpuscic cos malego,np.globulusika i juz bedzie mniej broil :). Chociaz i tak szczepki bez kleju poprzestawia.

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo nie odejdzie. Odpieniacz też nie oskrobie skały. Coś musi tę zieleninę odrywać ze skały, zjadać i wypuszczać do wody w postaci odchodów. Drugorzędną sprawą jest czy to będzie ślimak, ryba czy jeżowiec. Dopiero wtedy odpieniacz będzie mógł usunąć nadmiar nutrientów z systemu. Z wody a nie ze skał.

Odsysanie też jest dobre, można zgrubnie usunąć sporą część zieleniny. Dopóki glony są długie to idzie łatwo. Ale żeby doczyścić skałę dokładnie potrzebne jest głodne zwierzątko.

Jeżowiec nie doczyści zagłębień skały mniejszych niż jego średnica. Ślimaki turbo albo nie gustują w tych glonach albo za mało jedzą bo nie zauważyłem znaczącego ubytku w tych glonach po ich przejściu. Być może dolabella da radę, trzeba zapytać tych co mieli dolabellę. Podobno mitrax też zjada te glony, ale u mnie się nie sprawdził. U mnie borsuk i 2 pokolce załatwiły sprawę w miesiąc (prawie 600l). Teraz glony są tylko w roli trudno dostępnego przysmaku.

Edit: Borsuk posiada kolce jadowe i dość silną truciznę. Porównuje się działanie toksyny z pojedynczego kolca do użądlenia osy lub pszczoły. Borsuk posiada 25 kolców jadowych.

http://reefkeeping.com/issues/2003-05/hcs3/index.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/349_Siganus_vulpinus.htm

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zielone glony to była pierwsza plaga po starcie akwarium. Ponieważ była w zbiorniku sama skała, zaciemniłem na 3 dni i powtarzałem tą operację 3 razy z 2 dniowymi przerwami świecenia. Po każdym zaciemnieniu było tego coraz mniej, aż w końcu się skończyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,Czytajac cokolwiek postaraj sie zrozumiec.Pozdrawiam.

Kolego ... czytam ze zrozumieniem......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ślimaka dolabellę, w tydzień wytnie wszystko, a potem na bieżąco będzie czyściła skałki.

Pamiętaj wylko żeby potem, jak już zauważysz że plagi odeszły, komuś ślimaka sprzedać/oddać bo padnie z głodu.

Generalnie każdy z nas to przechodził, trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać te 2-3 miesiące aż wszystko się przegryzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ... czytam ze zrozumieniem......

Panowie szkoda tematu na spory...

Ja polecam dollabelle, jak mi chwasty zaczęły rosnąć to pokolei dorzyciłem turbo, mitraxa, salariasa(tu było niepowodzenie bo padł 48 godzin od wpuszczenia) i dopiero jak pożyczyłem dolcię to zaczęła się robota....

kosiła dzień i noc skałę do białości :)

oczywiście oprócz zwierząt ja też pracowałem, przez 2 tygodnie codziennie czyściłem skałę szczoteczką do zębów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.