Skocz do zawartości
misiek (chicago)

kilka pytan

Rekomendowane odpowiedzi

na wstepie chcialem sie przywitac bo jestem nowy tutaj a wiec ...HI..

mam akwa..300L i chce zmienic oswietlenie bo mam slabe,260W power compact light,chcialbym HQI 2 x 250W, i wlasnie czy to jet nie zaduzo? do tego zamontuje jakies niebieskie swietlowki

na ebay so wmiare tanie ale so do wyboru,jedne sa ze (szklem ochronnym UV)..niewiem czy to tak sie nazywa,a drugie bez tego szkla i sa tansze czy to szklo jest potrzebne? i jaki zarnik wybtac 10K czy 15K.?

i czy mozna tak poprostu zmienic i wlaczyc nowe czy trzeba powoli przyzwyczajac zwierzeta do takiej zmiany?

wielkie dzieki za odpowiedzi...... pozdrawiam

http://cgi.ebay.com/Metal-Halide-Retro-Aquarium-Light-2X-250-New-HQI-bulb_W0QQitemZ7772129233QQihZ018QQcategoryZ46314QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.com/Metal-Halide-Retro-Aquarium-Light-2-X-250-New-w-bulbs_W0QQitemZ7772129252QQihZ018QQcategoryZ46314QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

czy moze 2x 175W

http://cgi.ebay.com/Metal-Halide-Retro-Aquarium-Light-2-X-175-New-w-bulbs_W0QQitemZ7772129237QQihZ018QQcategoryZ46314QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Polsce panuje przekonanie, ze szklo kwarcowe (chroniace przez promieniami UV) stosuje sie (niektorzy nie stosuja) przed HQI. A T5 aktyniczne jest bez szyby.

(niektore zarniki z gwintem E40 posiadaja filtr UV juz napylony na szklo samego zarnika - odpada koniecznosc szkla ochronnego)

Nie podales wymiarow akwa, czy jest podluzne czy kwadratowe, ale jezeli klasyczne to sensownym wyjsciem jest 2x175W HQI.

Chociaz w Stanach czesto i gesto stosuje sie wieksze moce i nizsza temp. barwowa.

Jezeli oprocz HQI bedziesz mial aktynike, to mozesz zastosowac zarnik 10k K, jezeli samo HQI to pod 10k K moze byc zbyt zolto, i lepszy bedzie zarnik o wyzszej temp. barwowej.

Ale to tez zalezy, co sie komu podoba.

Niektorzy "jada" na samej aktynice, argumentujac ze taki jest kolor kilkadziesiat metrow pod powierzchnia oceanu.

Kazda zmiana, w tym zmiana oswietlenia wymaga stopniowego realizowania.

A tak swoja droga ... nanoreef powstalo m.in. z calkowitej "pustyni" na polskim rynku morszczyzny.

W porownaniu do US w Polsce jest zaledwie garstka morszczakow.

Nie moge wyjsc ze zdziwienia, ze bedac w US pytasz Polakow jak robic akwarium morskie.

Tak czy inaczej, witam rowniez.

Te lampy z linkow sa ... bardzo ascetyczne w swej prostocie :)

Zwykly holopak z Castoramy wyglada przy tym dosc powaznie :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wygladu lamp, to na bardzo wielu stronach US widzialem, ze faktycznie stosuja odblysniku typu Spider (u nas jeden kosztuje okolo 900zl, paranoja) albo takie jak przedstawiles na zdjeciach. Spelniaja swoja funkcje w 100%, tylko trzeba miec sposob aby je powiesic, np stelaz nad akwarium lub podwieszane lampe do sufitu :-)

Co do UV. Woda je wyfiltruje, ale jezeli bedziesz pracowal nad zbiornikiem przy zapalonym HQI (nie mowie bezposrednio pod) bez filtra UV to moze niezle poparzyc i opalic skore. Zwierzeta nie bedzie to jednak przeszkadzalo i beda sobie wesolo hasaly i machaly do Ciebie polipkami :-)

Co do przegladania jeszcze stron US. Zauwazylem, ze mimo iz oswietlenie jest bardzo mocne to czas oswietlania calym sprzetem jest dosc krotki, a stosuje sie zapalanie typu aktynika, jedno HQI pozniej dwa i w droga strone to samo. Sa tez tacy, ktorzy oswietlaja mocnym swiatlem przez caly czas baniak. No ale sa rozne szkoly. Najwazniejsze aby to swiatlo bylo w dostatecznej ilosci.

Jak Piotr zauwazyl, podaj wymiary zbiornika poniewaz jak jest cube to inaczej bedzie oswietlany niz jak rozciagniety prostopadloscian.

Pochwal sie dotychczasowym zbiornikiem :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Co do UV. Woda je wyfiltruje

??????????

Jaka woda? 10 cm? 20?

W akwariach tyle cm jest srednio od powierzchni do pierwszych korali. Albo i mniej.

Owszem, woda dosc szybko filtruje UV, ale w warunkach naturalnych 1 metr lub 2 to zadna glebokosc. W akwarium nie do uzyskania.

Jest raczej pytanie, jak bardzo UV przeszkadza koralom.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze juz kiedys spotkalem sie z taka wypowiedzia: jezeli korale staly pod lampa z filtrem UV to trzeba je b.dlugo przyzwyczajac do swiatla bez filtra bo sie moga poparzyc.

Jezeli kupujemy korale prosto z frachtu to prawdopodobnie wytrzymaja niefiltrowane oswietlenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden człowiek z forum zapalił HQI bez szyb na ok. pół godziny, jak dobrze pamiętam. Tyle czasu wystarczyło, żeby przypalić i załatwić niektóre koralowce.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok baniak standardowy 120/50/50 mam obudowe na akwa..wlasnie je skonczylem teraz tylo zamowic lampy i przymocowac je.no to chyba zdecyduje sie na 2 x 175W tak jak Piotr pisal.choiaz te 250W tez sa ok tylko wlasnie czy nie za mocne? teraz mam takie slabe oswietlenie ze wrzystkie xenie wyszly na szybe az do samej gory

Piotr Jan Kowalski napisal:

Nie moge wyjsc ze zdziwienia, ze bedac w US pytasz Polakow jak robic akwarium morskie.

niestety tutaj w sklepach zoo..niema kompetentnych ludzi w kazdym sklepie ktorym bylem byla inna odpowiedz nietylko o lampy ale i odpieniacz czy nawet ryby.jezeli w jednym sklepie niebylo tego co w drugim to mowili ze tamto nie jest dobre ze to jest zdecydowanie lepsze,nawet chcial mi wcisnac lampe za 1200$ ktora na necie kosztuje 700$ i to nie na ebay,a tak wogule to lepiej jest sie poradzic kogos kto sam o to dba i wie co jest dobre a nie tylko zeby sprzedac.

ok wielkie dzieki..

wstawie jakies fotki dzisaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek

Az tak super to te lampy nie wygladaja. Czy te ceny (250$) sa u Was do zaakceptowania. W Europie za te cene kupisz dobra, uzywana, "firmowa" lampe. Zarniki i tak trzeba w niej zmienic...

Czy 250 W czy mniej - zalezy od wysokosci slupa wody w akwa. Jezeli ponizej 60cm to wystarcza 2x150W HQI (albo 2x175W) i dwie T5 aktyniczne przez cala dlugosc akwarium.

Oczywiscie przy Waszych cenach energii mozesz tez kupic 2x250 W HQI i wtedy zaleznie od barwy zarnikow dolozyc odpowiednia rure T5 (aktynike lub zolta).

Osobiscie przy HQI 150W nie dawalbym wiecej niz 12000 K.

Najbardziej podobaja mi sie zarniki BLV 10 000K i jako uzupelnienie kilka T5 aktynicznych (np:Osram barwa 67, ATI blue plus ip.) ale kazdy robi troche inaczej.

Wszystko zalezy od tego jaki wysoki slup wody i co chcesz tam trzymac. Jezeli tylko twarde korale to ta opcja z 2 x 250 W nie jest zla ale nie w barwie 20 000 K. To za niebiesko.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani

wiem ze sa niezbyt piekne ale tych lamp wogule niebedzie widac,wiec maja tylko spelniac swoja role (o ile beda) nie za 250$ to mozna zapomniec o dobrej lampie no chyba ze by sie ktos trafil ale nieznam nikogo takiego a wsklepach niemaja nic uzywanego pisales ze jezeli tylko twarde korale to 2 x 250W,czyli np.dla innych mniej wymagajacych to jest za duzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sogerowaliscie 2x175 ale sa bez szkla ochronnego wiec odpadaja,

wacham sie pomiedzy 2x250 a 2x150,czy 15K fajnie wygladaja,bo chcialbym dolozyc 1-2 niebieskie ale tylko tak na "dzien dobry" zeby zwierzat nie ploszyc zarnikami

dzieki za doowiedzi...........Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15k bedzie akurat, daj 250 i 2 świtlówki aktniczne ati 55w każda.światła nigdy nie za wiele.gdyby u nas była tańsza energia to bym też dał 250 albo nawet 400 no ale niestety...... :)( .przy takim swietle osiagniesz lepsze przyrosty korali a jeśli umieścisz je na odpowiedniej wysokości od lustra wody to na pewno nic nie ucierpi


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie przesadzaj, jak dowalisz za duzo to tez niedobrze. Kolega mial 2x250W w 250l i zmniejszyl do 1x250W. Przy mocniejszym oswietleniu grzybki rozwijaly sie w pelni dopiero po zgaszeniu swiatla - gdy palila sie tylko aktynika. Teraz jest 1x250 i wsio jest caly czas rozwiniete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
misiek (chicago) :

Piotr Jan Kowalski napisal:

To bylo o mnie? :)

A co do mocy swiatla, tez nie mozna przesadzac.

Oczywiscie duzo zalezy od planowanej obsady, ale tez istnieje poglad, ze przy mniejszej ilosci swiatla wzrasta ilosc zooxanteli aby byly w stanie wyzywic korala.

Wiele osob twierdzi, ze przy mniejszym oswietleniu korale sa lepiej wybarwione i maja ciemniejsze bardziej nasycone kolory.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kopilem xenie dalem je przy tylniej sciance na samym dnie,ladnie sie rozrosly ale zawendrowaly poszybie az do samej gory i tam sie osiedlily no i traz niechce ich przypalic zreszta ukwial tez jest przy powiezchni,wrzystko sie kreci w kolko sam niewiem co wybrac.

Blazej- w sklepe tez tak slyszalem ze swiatla nigdy nie za duzo proponowal mi 400W troche mnie to zdziwilo no to teraz to juz zeczywiscie niewiem nic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jakie sa wymiary akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wody bedzie pewnie jakies 45cm. Wydaje mi sie, ze 2x150W HQI i przy przedniej i tylniej szybie po jednej T5 aktynicznej (39W - ta ma ok.90cm , moze wejdzie dluzsza?) wystarczy rowniez dla korali twardych.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam wlasnie 2x150W HQI i 1x80W T5 aktynika. Tyle ze baniak ma 200cm dlugosci. Rozwiazanie imho dobre bo sa korale ktore nie lubia zbyt ostrego/mocnego swiatla i te wlasnie umieszczam po bokach akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.