Skocz do zawartości
Misyo

Projekt Misyo [838L + 529L sump]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Serdecznie.

W związku z tym, że wykańczam dom a od samego początku zakładałem akwarium, czas zabrać się za projekt i zakupy. Jako, że do tej pory miałem tylko akwaria słodkowodne (112L i 840L) różnej maści - czas na prawdziwe wyzwanie czyli akwarium morskie. Na razie chcę skupić się czysto na aspektach technicznych gdyż akwarium chciałbym postawić dosyć szybko, kwestia zalania to już zupełnie inna kwestia i pewnie potrwa to jeszcze dosyć długo (nie wiem kiedy finalnie przeprowadzę się do nowego domu)..

Założenia:

- maksymalne miejsce na zbiornik to 210cm szerokości i 65cm głębokości.

- zbiornik usytuowany w narożniku (w związku z tym front i lewy bok z Opti).

- Zbiornik zabudowany od góry (na 90%, żona i pani architekt sobie tak wymyśliły).

- Estetyka jest na pierwszym miejscu.

- Sprzęt - dobrej jakości, maksymalna (oczywiście nie realna) bezobsługowość, sterowniki, podmianki, komputery....

Na ten moment tak to sobie wymyśliłem (przy pomocy znajomego): cm długość 190 szerokość 63 wysokość 70 wys wody 65 szyba 1.2

Do tego sump: długość 120 szerokość 63 wysokość 35

Daje to (netto / brutto) w litrach - Akwarium 838/728L i Sump 529/397L po uwzględnieniu poziomu wody w obu zbiornikach. Czyli razem w obiegu będzie 1125L wody. Na pierwsze akwarium morskie powino być okej :)

Akwarium będzie stać na stelażu o profilu zamkniętym 40x27x3mm o wymiarach zew 190x63x80cm.

Komin zewnętrzny będzie zamocnowany z boku akwarium i bedzie miał szerokość 16cm. Razem z nim akwarium całość będzie miała szerokość 206cm plus 4cm zostają na obudowę.

To już mniej więcej mam dopięte.... Dalej zaczynamy zabawę z osprzętem...

1. Lampa - chciałbym połączenie LED + T5. I tu pytanie, ILE MOCY mają mieć LEDy by oświetlenie w żaden sposób nie ograniczało mnie w przyszłości? Co przykuło moją uwagę przeglądająć strony sklepów:

- *** - wersja na zamówienie - 6x80W + 300W LED - około 5K PLN.

- PACIFIC SUN PANDORA HYPERION S 9145W SMT Panels) - 4x80W + 4x145W LED - długość lampy to 165cm a cena... 8400PLN... kosmos :)

- j.w ale w opcji 4x80W + 4x75W LED - 6800PLN.

Proszę o poradę.

2. Odpieniacz - WHITE SKIM250 - słyszałem pozytywne opinię i że takiego zbiornika to super propozycją - jakości do ceny... potwierdzacie? Zaprzeczacie? Inne propozycję? :))))

Co do reszty - będę dodawać na bieżąco bo wciąż czytam miliard stron :) Wizualizację itd również za jakiś czas wrzucę...

Misyo

Edytowane przez Misyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na targowisku masz starszy model PS za 4400 zł @truskawa

Odpieniacz sebastka godny polecenia, ale zastanów się nad rurą 300, wiem, że robi takie na 1 lub 2 pompach, zależy jak chcesz mocno zarybić zbiornik

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę sprzętu używanego... przygotowywałem się psychicznie do akwarium kilka ładnych lat i chcę mieć z tego 100 frajdy - a stres zostawiam sobię na czas zalewania i zarybiania.... Sprzęt ma być tip top :)

Tylko ile tych Watów potrzeba na tych LEDach.... :)

Co do zarybienia to jeszcze nie ten czas. Ale zakładam, że sprzęt ma być elastyczny i nie ograniczać mnie w żaden sposób. Wystarczy, że baniak ma swój rozmiar co już jest ograniczeniem... Zapytam się o opcję z 3setką...

Jeszcze jakieś inne propozycję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz USA czy to tylko wpisane dla jaj? Bo wpisywanie cen sprzętu w realiach krajowych to trochę dziwne jest.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - przepraszam ale nie zrozumiałem pytania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w avatarze napisane skąd: St.Petersburg.

Z tego co wiem to miasta w Rosji i dwa w USA czyli poza granicami RP.

Dlatego zdziwiłem się że operujesz cenami sprzętu w PLN jak Byś chciał ściągać go z Polski.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do Foxa - ma baniak podobny litrażem, efekty jego pracy masz w jego wątku (Taki tam prostokątny pojemnik na wodę) - popytaj Go o zastosowany sprzęt (ale chyba w wątku jest wszystko wymienione). Pójdziesz jego drogą to przynajmniej nie będziesz mógł powiedzieć że Cię sprzęt ograniczał:)

A tak serio - jaki jest cel baniaka? Ryby, korale miękkie, SPS, LPS? Domyślam się, że nie miałeś wcześniej solanki? Masz kogoś znajomego kto ma niedaleko? Budżet na całość?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - a tak, mieszkam w St. Petersburgu w Rosji ale dom jest w Polsce i w Polsce będę kupować sprzęt i stawiać baniaczek. Zakładam, że do mojego powrotu na stałe (a to temat rzeka) hardware ma być gotowy na tip top :)

Qlfon - już "paczam" do Foxa :) Odpowiadając na Twoje pytania:

- to moje pierwsze akwarium morskie. Miałem słodkowodne łącznie z 840L na HQI i masą DiY rozwiązań... Wiem, że moja wiedza to może 5% tego co potrzeba wiedzieć przy akwarium morskim ale wiem też również, że przy pomocy doświadczonych forumowiczów i setkach godzin spędzonych na pogłębianiu wiedzy - dam radę :baby:

- cel baniaka - jeszcze nie określony - podoba mi się wszystko :) każdy jeden zbiornik który oglądam na forum i czytam o nim mnie zachwyca. Jestem jak dziecko w sklepie ze słodyczami... Domyślam się, że wybór sprzętu mocno podyktowany jest tym co będzie w baniaku... dlatego na razie sprzęt chcę wziąć optymalnie uniwersalny i z "zapasem" by mieć większą elastyczność jak już będę wiedzieć co chcę mieć w salonie....

- Mam znajomego - 200km ode mnie - i na razie to on mi dużo podpowiada... ale pewnie w okolicach Gorzowa / Szczecina znajdę kilka osób które poprowadzą mnie za rączkę :)

- budżet - nie wiem, tutaj jakoś nie mam specjalnie ciśnienia. Chcę mieć tylko pewność, że dobrze wydałem pieniążki. Nie jestem fanem marek a zwolennikiem sprawdzonych rozwiązań - z drugiej strony jeżeli na coś warto wydać 2x więcej kasy - to po prostu to zrobię... Myślę, że 35K PLN na sprzęt powinno być ok. Wyjdzie 30K - super, 40K - płakać nie będę :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W poście #2 Gaber już polecał ale kolega nie zainteresowany.

A ja sobie myślę.. skoro

"przygotowywałem się psychicznie do akwarium kilka ładnych lat i chcę mieć z tego 100 frajdy"

To kupuj same T5:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiarek - haha dobry komentarz :)

Swego czasu w Malawii 840L miałem lampę HQi 3x150W i uwielniałem te światło, te refleksy.... Nie fajna była temperatura i na tamte czasy - rachunki za prąd :)

Ogólnie przeczytałem już z pół internetu i wiem, że nie ma złotego środka :) Zdecydowałem się na hybrydę - LED + T5 - kwestia tylko ile jeszcze tych LEDów potrzebuję... Dostałem ciekawą ofertę z *** - lampa 6x80W T5 + 250-300W Led. Zestaw z modułem WiFi.

Co myślicie? :) Cena na poziomie używanej od Truskawki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.