Skocz do zawartości
Leo

80x45x45 + sump - pytania - PROSZĘ o POMOC!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie!

Moje obecne 60x40x45 bez sumpa zamieniam na nowe akwa z sumpem i mam kilka pytań na które bardzo proszę o odpowiedzi bo chce uruchomić jak najszybciej :)

Obecnie mam i chce zastosować w nowym zbiorniku:

-odpieniacz by ERNI

-sump 55x20x40

-stelaż stalowy 80x45x80

-lampa ECOTECH RADION XR30w - kupiona do tego akwa i jest super :)

-pompka cyrkulacyjna JVP

-grzałka 200W

-powrót z sumpa poza kominem (a może w kominie?)

a chcę kupić:

-akwa 80x45x45 full opti z kominem zewnętrznym

-pompa obiegowa EHEIM 1000 Compact ( taka była używana przez poprzedniego właściciela sumpa i odpieniacza w akwa o podobnej wielkości) - ma regulacje i dobre opinie - nie za słaba? a może ATMAN 2000?

Moje pytania:

-jaki wymiar mam mieć zewnętrzny komin, szerokość i długość, jaki szeroki grzebień?

-na jakiej wysokości od krawędzi akwa wyciąć przelew do komina? (tak żeby było jak najwyżej ale bezpiecznie)

-ile ma być centymetrów od krawędzi akwa do tafli wody?

-jakie rurki zastosować jako odpływ i rewizje?

-jakiej średnicy otwory wyciąć w szkle pod odpływ i rewizje

-czy może zrobić wavebox - ale w takim małym akwa ? co myślicie?

-jakieś rady i sugestie?

Chcę wszystko postawić do 2 tygodni - cale życie z obecnego akwa, żywa woda, piach i cała reszta plus nowa solanka.

Z góry dzięki za rady i uwagi!

Bartolomeo

Edytowane przez Leo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium to nie za płytkie na 45 cm?


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium to nie za płytkie na 45 cm?

mogę zrobić i 60 na wysokość ale czy lampa da rade? i bedzie fajnie wygladać? doradzcie proszę

każda uwaga cenna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wysokosc 55cm to max.,natomiast zdecydowanie bym zwiekszyl glebokosc na co najmniej 50cm albo nawet 55cm :).

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób szersze tak jak kolega wyżej napisał, 45 to będzie mało.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc zrobię 80x50x50 - chciałbym zamówić najpóźniej w poniedzialek.

Proszę odpowiedzcie i odnośnie komina zewnętrznego, bo to mnie wstrzymuje z rysunkami.

Całą instalację dokładnie opiszę wraz ze zdjęciami jak tylko poskładam wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie i Panie znalazłem info że:

-odpływ i rewizja 25mm

-powrót 20mm

-grzebień o szerokości 20cm

Zgadza się? czy coś poprawić?

Jakie wymiary mają być wewnątrz komina?

Na jakiej wysokości utrzymac tafle wody?

ile cm poniżej górnej krawędzi akwa ma być krawędz komina pod grzebień?

czy przy tak małym akwa warto robić wavebox? ma to sens? jeśli tak to jaka pompe kupić?

Bardzo proszę o informacje!

Dzięki

Edytowane przez Leo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego małego akwarium wyszło Tobie 200 litrów. Zmieniłbym te otwory na większe. Przy 32 mm łatwiej wyregulować głośność komina.

Powrót zależy od pompy. Jeżeli chciałbyś mieć jakąś na 3500l/h to 20 mm będzie ją dławić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostateczny wymiar to 80x50x45 - wysokość taka, gdyż mam dość krótkie ręce i jednak wątpliwość czy odpieniacz i lampa aż tyle pociągnie, a z 180 litrów problemów być nie powinno :)

Tak to wygląda:

http://tri-composites.pl/akwa.pdf

Planuje zrobić kompletny projekt, który zostanie udostępniony forumowiczom czyli, wszystkie rysunki, zestawienie materiałów wraz z miejscem do zakupu, zdjęciami, rozpisane koszty itp -chodzi o kompletny projekt - szafka, sump, akwa, lampa, hydraulika itp - każdy kto bedzie miec okazję to ma gotowca.

ale proszę pomóżcie mi z pompą i odpowiedzcie czy warto robić w takim małym akwa wavebox? no i odpowiedzi na wcześniejsze pytania mile widziane, bo w sumie dalej wiele nie wiem.

pozdro

akwa.pdf

Edytowane przez Leo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak chcesz przeloty tylko 20mm mieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak chcesz przeloty tylko 20mm mieć?

Mój błąd (mam % w obiegu) ale już na rysunku otwory pod śrubunki poprawione (na 25mm) :) dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej stop. Zadanie domowe nie odrobione.

To że Ty chcesz przelot 25mm to nie znaczy ze otwór ma mieć 25mm.

Dla Twojej wiedzy pod przelot 20mm wiercisz dziurę 27mm. Pod 25mm dziura wynosi 35mm, pod przelot 32mm dziura ma mieć 45mm.

Gdybym ja robił to akwarium to spływ przyjąłbym 25mm, a rewizje dał 32mm. Dlaczego tak dużo spytasz. Bo zauważyłem, że czym większej średnicy jest rewizja tym mniejsze kłopoty z hałasem - siorbaniem.

Teraz grzebień. Dałbym pełną jego długość czyli 32cm. Czym dłuższy tym mniejsze spiętrzenie wody na nim, a tym samym możesz sobie pozwolić na wyższy poziom wody. Powrót poza kominem bo faktycznie przy kominie zewnętrznym szkoda robić dziury skoro i tak obok jest sporo miejsca. Pompa moim zdaniem taka z 3500l/h choc pewnie 2000 też wystarczy. Powrót dobierzesz do pompy. Ja zauważyłem, że jeżeli pompa ma wyjcie 3/4 cala to warto położyć rury 32mm. Nie trzeba wtedy kombinować z łukami - wystarczą kolana 90st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.