Skocz do zawartości
slowik

Piasek czy żwirek ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie. Z początkiem roku przesiadamy się z 130 l na 300l.

W tej chwili jako podłoże mamy żywy piasek, bardzo drobny. Niestety aby go w miare oczyścić muszę w czasie podmianki robić "burze piaskową".

Stąd moje pytanie, czy nie lepszy jest żwirek. Zawsze można użyć odmulacza i po sprawie, i łatwo go przemyć w razie potrzeby.

Co o tym myślicie ?

Jakieś za i przeciw ?

Magda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zwirek mialby byc wiekszy niz 5 mm ? Beda miedzy ziarnami duze szpary, ktore po roku zapchaja sie datrytusem.

Nie wiem, jaka granulacje uzyles ? Moze po prostu wsypac zywy piach o jedna granulacje wieksza, np; 05-1,5 mm (jesli miales "make") lub ostatecznie 2-5 mm ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się już przesiądziesz na te swoje 300l to wsyp piach kup 2 babki kopiące parke oczywiście i zapomnisz o odmulaczach itp. tak jak ant napisał piachu się nie rusza specjalnie.... od tego jest ekipa i kopacze...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babki zwirku nie rusza, wiec bedzie wystawiony caly czas jedna strona do swiatla. Po roku bedzie rozowy a po dwoch ciemny ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem piasku. W zakładanych teraz 400l już jest 20kg żywego piasku. A jeżeli chodzi o czystość to jedna babka puelaris jest w stanie w taką ilość piasku przerobić w jeden dzień. Odkąd mam babkę w starym akwa piasek zawsze jest biały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w akwa mari maja suchy piach koralowy o gradiacji 1-2 mm

na plus - gradiacja bardzo regularna

nie ma jakichs mikro zirenek ponizej milimetra ani odlamkow korali czy skaly

bardzo fajnie utrzymuje sie go w czystosci ale tez od czasu do czasu robie burze piaskową…

moze nie burze ale delikatnie go przekopuje

nasariusy tez fajnie w nim sobie grzebią

Na minus - minimalnie lepiej jednak wygląda zywy piach ten najdrobniejszy oraz to ze musi sobie dojżec

ogiolnie porowując obydwa rozwiazania - ten suchy wygrywa

Obecnie wlasnie wygrywam walke z dino

z piachu juz zeszlo wiec utrzymuje sie dlugo czysciutki

dokupie jeszcze kilka nasariusow i rozgwiazde a do kompletu jakas babeczke :)

powinno byc git gites :)


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.