Skocz do zawartości
Łuasz S-c

400 l jaki sprzet iile zycia

Rekomendowane odpowiedzi

witam jestem nowy na forum i mam zamiar zbudowac swoja solniczke tylko nie wiem czy 400l na pozoczatek to nie za duzo prosze o jakies rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nowy na forum i mam zamiar zbudowac swoja solniczke tylko nie wiem czy 400l na pozoczatek to nie za duzo prosze o jakies rady

400l w miarę aczkolwiek wszystko zależy ile masz pieniędzy na start ,ile miejsca na postawienie zbiornika jak i miesięczne możliwości by go utrzymać. Co do samego startu to możesz szukać gotowych używanych zestawów za połowę ceny na internecie albo wszystko kupić nowe dwa razy drożej.Bo do samych wymiarów zbiornika to możesz cudować bez końca,ogólnie polecam zbiornik na szerokość zrobić co najmniej 60 cm.

W sosnowcu i okolicach jest trochę osób co mają zbiorniki zawsze możesz wpaść do nich na kawę lub z kratą piwa i porozmawiać się dużo dowiedzieć :blushing:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400l w miarę aczkolwiek wszystko zależy ile masz pieniędzy na start ,ile miejsca na postawienie zbiornika jak i miesięczne możliwości by go utrzymać. Co do samego startu to możesz szukać gotowych używanych zestawów za połowę ceny na internecie albo wszystko kupić nowe dwa razy drożej.Bo do samych wymiarów zbiornika to możesz cudować bez końca,ogólnie polecam zbiornik na szerokość zrobić co najmniej 60 cm.

W sosnowcu i okolicach jest trochę osób co mają zbiorniki zawsze możesz wpaść do nich na kawę lub z kratą piwa i porozmawiać się dużo dowiedzieć :blushing:

zbiornik juz mam bo zostal po slodko wodnym 160/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik to początek i jeszcze nie aż tak duży koszt jak pozostałe części układanki ;) Lampa ,odpieniacz ,cyrkulacja, pompa ,życie ,potem miesięczne koszty utrzymania zbiornika itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik to początek i jeszcze nie aż tak duży koszt jak pozostałe części układanki ;) Lampa ,odpieniacz ,cyrkulacja, pompa ,życie ,potem miesięczne koszty utrzymania zbiornika itd...

witam a wlasnie co do oswietlenia to mozesz cos doradzic ile jakie ewetualnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak po za konkursem masz chociaż komin w tym akwarium ? bo jeśli nie to nie wiem czy za bardzo ci się przyda bo jak na taki litraż to sump już by się przydał.

CO do światła masz wiele wątków HQI,LEDY,T5..


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam a wlasnie co do oswietlenia to mozesz cos doradzic ile jakie ewetualnie

To zależy jakie korale chcesz mieć przede wszystkim...?Ale generalne to lepiej zacząć od większego litrażu będzie większa tolerancja na błędy początkującego czego( uniknąć się nie da)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak po za konkursem masz chociaż komin w tym akwarium ? bo jeśli nie to nie wiem czy za bardzo ci się przyda bo jak na taki litraż to sump już by się przydał.

CO do światła masz wiele wątków HQI,LEDY,T5..

komina nie ma ale co to za problem wyciac trzy dziury i wklejc dwie szybki :-)

To zależy jakie korale chcesz mieć przede wszystkim...?Ale generalne to lepiej zacząć od większego litrażu będzie większa tolerancja na błędy początkującego czego( uniknąć się nie da)

narazie napewno te korale ktore wybacza poczatkowe bledy

To zależy jakie korale chcesz mieć przede wszystkim...?Ale generalne to lepiej zacząć od większego litrażu będzie większa tolerancja na błędy początkującego czego( uniknąć się nie da)

narazie napewno te korale ktore wybacza poczatkowe bledy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz tak jak już Adam Cię zapytał ( jakie korale chcesz trzymać ) to w dużej mierze zależy jakie oświetlenie zamontujesz.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz tak jak już Adam Cię zapytał ( jakie korale chcesz trzymać ) to w dużej mierze zależy jakie oświetlenie zamontujesz.

witam a czy mozesz mnie naprowadzic cos na temat korali zaznaczam ze jestem poczotkujacy w obecnym zbiorniku mialem paletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam ze nikt gotowego rozwiazania ci nie da, mozliwosci jest duzo i kazdy bedzie doradzal co innego, musisz poczytac watki i dopasowac cos do swoich warunkow,

ja na twoim miejscu dotychczasowe akwa przerobilbym na sump a do tego nowiutkie akwa bez ewentualnych rys z kominem zewnetrznym lampe led i reszte sprzetow, ale podkreslam ze to moje prywatne odczucia, przy tej ilosci niewiadomych ciezko cos doradzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N początek jakieś miękkasy:

- xenia

- Sinularia

- Discosoma...

potem jakiegoś lps/sps:

- Caulastraea

- Montipora

Jeśli chodzi o oświetlenie to temat jest bardzo rozległy i nikt ci nie poda gotowej receptury....

Jedni świecą

T5

Ledami

HQI

To zależy od gustu co komu się podoba najlepiej sobie podjechać do jakiegoś akwarysty czy sklepu i porównać te oświetlenia,jakie są różnice między nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam specjalistą nie jestem,ale wiercenie dziur pod przeloty wcale nie jest jakieś "ciężkowykonalne" i można to zrobic samemu(jak chcesz instrukcje wiercenia to pisz na prv)Sump do takiego litrażu to niemal obowiązek,i temat rzeka zarazem. Oświetlenie na początek polecam T5 bo najłatwiej jest nimi operować i nie "prześwietlisz" życia jak się będziesz doktoryzował z LEDami a poza tym tutaj na forum możesz trafić naprawdę fajny sprzęt za niewielkie pieniądze. Obieg wody teoretycznie powinieneś policzyć x10 w stosunku do objętości baniaka więc w twoim przypadku pompa powinna mieć wydajności około 4000Lna wysokości tafli wody w zbiorniku a nie na wylocie z pompy,ale jak będą jakieś odchyłki na+lub- to tragedii nie będzie. Cyrkulacje trzeba dobrać do architektury jaką skomponujesz w zbiorniku.Ja wyznaję zasadę,że lepiej więcej punktów cyrkulacyjnych (pomp) niż wielkie punkty.Co do filtracji to tutaj nie będę bardzo opcjował za jakąś metodą bo szkól jest kilka i zaraz pojawi się burza mózgów która z nich jest lepsza.Mnie się wydaje,że najlepsze rozwiązanie na początek toto co najprostsze czyli minimum trzykomorowy sump,odpieniacz(dobrze jakby był tyroszkę przewymiarowany i wklad fitracyjny np;siporax który pewnie znasz ze słodkowodnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.