Skocz do zawartości
zborixon

Moje pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze pytanie wentylatory zamontowane w oswietleniu do chlodzenia swietlowek raczej nie chlodza wody tylko samo zlodlo swiatla?

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie wentylatory zamontowane w oswietleniu do chlodzenia swietlowek raczej nie chlodza wody tylko samo zlodlo swiatla?

tak, tylko i wyłącznie - dmuchają wzdłuż świetlówek aby je ochłodzić i dlatego lampa powinna być tak umocowana aby wystawać swoją obudową ponad koroną i tylko obudową. Bo jak jest to zrobione dobrze to z jednej strony wdmuchują a z drugiej wydmuchują

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ale szczerze prosze. Czy uda mi sie utrzymac akwarium 300l+ sump pewnie ze 120l za 200zl miesiecznie?

Oswietlenie 6x54w. Zakladam ze sam prad to miniumum 80zl/mc zostaje 120zl

do tego sol 40zl. gdzie sa pozostale koszty zostaje 80zl.

Widzialem opinie o 0,5zl/1l a niektorzy o 1zl/1l.

To ile na testy wychodzi. Chyba ze zle licze

+pokarmy powinno 200zl wystarczyc

czy to prawda ze zaczyna sie powrot do oswietlenia t5 z ledowego. Prosze o szybka opinie gdyz chce zamowic jutro rano sprzet

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tylko 200zł miesięcznie to weż mniejszy litraż. Sama wymiana świetlówek co 6 miesięcy to ok. 400zł. A dojdą jeszcze różne dodatki i preparaty to będzie mało kasy. Może być tak że wydasz jednego miesiąca 1000 a przez kolejne tylko za energię el. będziesz płacił. Najdrożej kosztują błędy, tak więc przemyśl sobie i się wstrzymaj z tydzień. Tu na forum ci pomogą z podjęciem decyzji.

To tylko moje zdanie.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MIalem sie zdecydowac na taki zestaw:

125x50x50 Wraz z Kominem Wewnętrznym ( szyba front opti ) szkło 12mm

Sump Wraz z Komorą na dolewkę

Stelaż Aluminiowy Wysokosci 90cm

Pełną Hydraulikę

Pompa Główna New Jet 3000

Odpieniacz Skimz SV203

Pompy Cyrkulacyjne:

1x Blau WaveMotion 8000

1x Blau Wavemotion 4000

Automatyczna Dolewka Blaua

Lampa Blau Lumina 6x54 W T5 Wraz z kompletem świetlówek Giesemann

Osmoza 3 korpusy + Di

Sól Grotech 25kg

Aerometr grotech

Ale teraz sam nie wiem. Bije sie strasznie z myslami bo faktycznie to 300l i moze sie okazac ze ciezko bedzie utrzymac. Kurde sam chyba nie podejme decyzji bo z jednej strony wiadomo wieksze lepsze wiecej mozliwosc, nie trzeba dokupowac pozniej sprzetu, ale z drugiej wydatki inne.

Uwazasz ze powinienem np zejsc na 100x50x50? Bo nie chce postawic malej banki i zalowac ze za mala a z drugiej strony wszystko kosmicznie kosztuje. Do tego w Czestochowie nawet sklepu nie ma. Porazka

Edytowane przez zborixon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wymiarach 125x45x40 wychodzi 225l. Ja jako laik wybrałbym tą droge, ponieważ nie zauważyłbym nawet tej 5cm mniejszej głębokości, a niższy zbiornik łatwiej oświetlić. Czyba, że wysokość nie jest sprawą czysto estetyczną, ale tego nie wiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał tylko akwa, stelaż,sump? brak wymiarów i rysunku i ciężko coś doradzić.Pompa przynajmniej 4500l, a resztę znajdziesz na targowisku.http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122

http://www.filtrwody...REM-/135.żywicy kup sobie zapas.

Kolega Stani miał fajny odpieniacz ostatnio,może jeszcze coś znajdzie a ma naprawdę dobre sprzęty. cyrkulacja na początek JVP a z czasem coś się trafi. A Lampe to już wedle życzenia. proponuje 2x54 t5 plus led.

Edytowane przez czapa771 (wyświetl historię edycji)

120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac to chcialem sam cos poskladac akwarium u szklarza zamowic napewno taniej by wyszlo ale mam problem z zaplanowaniem konkretnych wymiarow sumpa a tu bylaby to kwestia sklepu. U szklarza musialbym miec konkretne wymiary wszystkiego nawet komina w akwarium a juz mnie glowa boli od czytania tego bo i tak mi nic z tego nie wchodzi. Nie mowie juz o hydraulice. Jak sie czlowiek nie zna to nie wie ktore czesci dobrej jakosci sa. To sa kwestie zeby sie nie lala woda na podloge a to mnie najbardziej przeraza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem za 100zł używane szkło 160l bo takie mi do szafki Wchodziło. do tego tubę silikonu akwarystycznego i powklejałem szklane przegrody. Obliczyłem tak że nie ma możliwości przelania sumpa jak i zbiornika jakby coś się zapchało. Dolewkę mam ale nie korzystam tylko raz dziennie leje z ręki. Ale w twoim wypadku rozumiem że miała być w sumpie czego nie proponuje. Lepiej oddzielny zbiorniczek. Jeszcze co do soli to wybierz taką firmę która produkuje też dodatki i suplementy, jeśli nie chcesz bigosu w akwa. Nie oszczędzaj na skale,piasku,soli i oświetleniu a sukces w zasięgu ręki. A co do wymiarów to bym proponował 120x60x60 z kominem narożnym,żebyś miał kontrolę co się tam dzieje.

Trzymam kciuki


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam akwarium o wymiarach 120x50x60 i jeśli kupisz na start wszystkie testy i odżywki dla ryb i korali to może zmieścisz się w 200 zł na miesiąc.

Niestety zależy jak bardzo się będziesz się trzymał tej kwoty. Jeśli skończy ci się w jednym miesiącu np: odżywka dla korali i bakterii i jeden test to już masz kwotę około 100 zł. A jak dojdzie do tego np:wiaderko soli?

Jeśli chodzi o zakupy przez internet to koszt przesyłki to zazwyczaj 15-20 zł lub czasami można znaleźć z przesyłką gratis.

Wysłane z mojego GT-I9300


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.