Skocz do zawartości
TomHur

Projekt 95 litrów z dwoma panelami (?) - proszę o opinie i porady...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Ponownie pojawiam się na tym forum, po ponad rocznej przerwie... I chciałbym przeprosić, że piszę tego posta, zanim sobie wszystko przypomniałem... I za głupie pytania i potencjalne błędy ;)

Powróciła mi ogromna ochota na stworzenie słonego baniaczka. Poprzednio porzuciłem pomysł, ze względów finansowych i postawiłem na krewetki słodkowodne (nadal prowadzę ponad 300 litrów z robaczkami). Jednak jak rafka zafascynuje, to kiedyś człowiek musi ją w końcu w domu postawić :) Oczywiście, całe forum jeszcze raz będę musiał przewertować, ale to w wolnym czasie postaram się nadrobić...

A więc zacząłem planować... Jako że żona ma dość nowych baniaczków w domu, oraz miejsca brak, ze względu na narodziny syna miesiąc temu, będę musiał pogimanstykować się, aby nie narazić się rodzince ;)

Wpadłem na "genialny pomysł", aby zlikwidować dwie niespełna 50tki z krewetkami (jeden obecnie niefunkcjonujący, drugi porodówka) i w ich miejsce wstawić jeden baniaczek z solanką.

Znajdowałby się w szafce, pod 225tką z trzema komorami ze skorupiakami. Na zdjęciu widać baniaczki które by zastąpiło słone akwarium:

http://naforum.zapod...83ec51.jpg.html

Wymiary akwarium jakie by tam weszło to:

szerokość 58-59 cm

głębokość 33 cm (wiem, strasznie mało...)

wysokość planowana 50cm

Wychodzi 95 literków...

Sump odpada niestety. Zastanawiam się nad dwoma panelami po bokach, każdy identyczny... Lub jeden z tyłu, ucinający 8cm...

W panelu/panelach byłyby 3 komory. W pierwszej wkład filtracyjny - z tego co pamiętam sprzed roku, pokruszona skała nadawała by się... W drugiej odpieniacz - wynalazłem na allegro resun sk-300 - nadawały by się dwa takie przy dwóch panelach? W trzeciej jakaś mniejsza, dająca radę pompka obiegowa, np hydor pico 400...

Panel z tyłu, czy też panele z boku wraz z tylnią szybą, chciałbym osłonić "żywym tłem" - ceresit cx-5 wraz z pokruszoną suchą skałą...

Cyrkulacja - 2x koralia nano evolution 900.

Oświetlenie - raczej 3x 24w w t5 (jeśli znajdę belkę która wejdzie w szafkę - 58/59cm). Jeśli nie to albo handmade, albo jakieś chińskie ledy...

Skały około 10-13kg - bardziej pnąca się do góry, wzdłuż "żywego tła"...

Planowana obsada... Jeszcze nie do końca zaplanowana... Na pewno nie SPSy i bez szaleństwa z rybkami... Na pewno jakieś krewecie, może krab, ukwiał... I błazenek dla synka ;) O "życiu" jeszcze muszę poczytać.

Z góry dziękuję za wszystkie porady i opinie, nawet te "zjeżdżające" mnie ;)

Baniak na pewno nie powstanie na dniach (święta, szczepienia syna itp), ale w pierwszym kwartale 2015 musi już powstać... Zdążę chociaż się zaznajomić z informacjami z forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 panele to 2x pompa obiegowa, a i tak mało miejsca na graty,szkoda prądu i nerwów. Resun się nie nadaje praktycznie do niczego, może 30L pociągnie... Zresztą akwarium w szafce? To trochę dziwne umiejscowienie. Ja bym likwidował te skorupiaki i postawił ładny baniak 225L i sump tam gdzie chcesz akwarium. To jest jedyne rozsądne rozwiązanie.

Pozdrawiam Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Likwidacja robaczków odpada. Za bardzo się z nimi zżyłem, za dużo przy nich robiłem, za dużo kasy i czasu poświęciłem :) Zostają i taka jest moja decyzja...

Wiem że baniak w szafce to dziwna miejscówa... Ale gdy jest na szafce i w szafce akwarium, to takiej tragedii nie ma :) Tym bardziej że nie ma drzwiczek, które niestety będę musiał jednak dorobić zanim młody zacznie pełzać...

Tak jak napisałem w 1 poście - jest to jedyne miejsce gdzie mogę wstawić solniczkę i tylko na panelu lub panelach...

Jeśli miejsce całkowicie bez sensu i jest jakieś "ale" wpływające na złe funkcjonowanie takiego zbiornika, po prostu będę musiał jednak zrezygnować z morszczyzny.

Jeśli jednak ma szansę dobrze się prowadzić, to poprosiłbym o opinie, czy lepiej zrobić jeden panel czy dwa po bokach i co wymienić w razie czego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zzyles sie z robakami, a wiekszosc ma przed nimi obawy, no ale za kilkadziesiat lat. :thumbup:

Jesli sugestia Sebastiana calkiem odpada (choc jest super), to moze zrobic jakis zbiornik "samofiltrujacy", to znaczy cos w rodzaju refugium " z zyciem", lub jako filtracje przyjac DSB ? Jakos nie widze tam miejsca na panel (lub dwa).

DSB, troche wyzszych glonow, pare miekkich korali, dwie krewetki, ukwial i dwa blazny... Zamykana szafka bedzie chyba musiala byc wentylowana ze wzgledu na temperature (ukwialy lubia silne swiatlo).

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenieś robaki do mniejszego na dół a na górę daj morskie z supem z boku będziesz miał ładne morskie i robaczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanu, jak wrócę do domu, to poszukam informacji o sposobie który zaproponowałeś, bo jak bumcykcyk nie pamiętam co to refugium (choć kojarzę że coś kidyś o tym czytałem) i nie wiem co to DSB...

Quest, to byłoby najlepsze wyjście, ale ta 225 jest przedzielona gąbką, tworząc trzy komory. Staram się zachować czystość linii i kontrolować krzyżowanie odmian krewetek... Przerzucając je na dół, zrobiłbym taki miks, że nie wiadomo co by się rodziło i z jakich "rodziców"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wtełek za linka :)

Z tego co zrozumiałem, musiałbym zrobić osobny baniak na DSB... Jak pisałem już, odpada...

Bo czytając ten artykuł, nie widzę jak miałbym zrobić coś takiego w zbiorniku w którym ma być życie...

Dobra, widzę że jestem w czarnej d... z wiedzą - przez weekend postaram się nadrobić zaległości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co zrób tak na górze zrób sobie morskie a na dole zamów baniak na krewetki podzielony na 3 miałem krewetki i nie potrzebują nie wiadomo ile miejsca po za tym wysokie masz te akwaria na krewetki xD myśl jak upchać akwarium na dole z 3 komorami naprawdę ja założyłem 30 l solniczkę ma 4 miesiąc i już stawiam kostkę nową z supem w obiegu będzie 90 l bo rodzina mnie meczy Kobieta itp i z perspektywy czasu po co wydawać 2x na morskie ? myśl jak upchać krewetki na dole ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, są dwie opcje:

-albo robię tak jak do tej pory planowałem i robię 95l w dolnej części szafki

-albo robię na górze w 225tce.

Z tym że jeśli zdecyduję się na drugą opcję, nie wystartuję baniaka na bank do czerwca/lipca.

Po pierwsze miesięczny syn rozregulował nam co nieco budżet i biorąc pod uwagę nadchodzące wydatki (szczepienia, święta,prezenty itd) przez dłuższy czas nie będę w stanie kupić sprzętu, skał i życia do dwusetki. Bo wyliczając, potrzebowałbym z 3-4 tysiączki - więc najbliższe kilka miesiący odpada.

Po drugie i to głównie odwleka plany do wakacji, baniak pod krewetki w 225tce wystartowałem jakieś 2-3 miesiące temu. Nawet jeśli zdecyduję się na przerzucenie ich na dół, to nie chcę tego robić, dopóki podłoże jest jeszcze aktywne. Dopiero gdy zacznie się sypać, przeniosę je w lepsze warunki. Dlaczego? Chociażby ze względu na wydatki - za samo podłoże dałem prawie 300zł, dodatkowo w lignity ponad stówka, filtry, napowietrzacz itd...

Jeśli wystartuję w 225tce - na bank będzie na panelu - nie ma miejsca na sump - z krewetek całkowicie nie zrezygnuję - nie ma takiej opcji. I nie przekonają mnie teksty typu - zabierasz miejsce w akwarium, panel psuje wygląd itd... To jest jedna i jedyna opcja. Kropka ;)

W końcu reefmaxy też potrafią dobrze funkcjonować i wyglądać ;)

Tak ciągnąc temat startu w tej 225tce, zastanawiam się nad sprzętem - nie ukrywam, że patrzę również pod kątem oszczędzenia uciekających tak szybko pieniążków ;)

Biorąc pod uwagę że panel odbierze trochę miejsca (50x15x50 = 37,5 litra), w baniaczku pozostaje 187,5 litra. Czy dane sprzęty będą wystarczające:

- odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65 lub Tunze Comline DOC Skimmer 9004

- pompy Hydor Seltz L30 lub Newa Jet 1200 (czy będą wystarczające?)

- pompy cyrkulacyjne 2x Hydor Koralia Nano Evolution 1600

- oświetlenie 4x 39W T5 (chociaż rozglądam się również za jakąś lampką led ze wschodami/zachodami - zależy od finansów)

Z góry dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję że w końcu uda mi się coś zaplanować i wystartować w nadchodzącym roku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.