Skocz do zawartości
jarlor

O co chodzi-Mg spada-Ballig Light

Rekomendowane odpowiedzi

Zachciało mi się podnieść Mg. Postanowiłem używać Balling Light. Zrobiłem te 3 roztwory. Ca, KH nie dodawałem bo jest OK. Zacząłem lać Mg. Nie wiedziałem ile, bo podobno doświadczalnie. Wczoraj i dzisiaj wlałem 18 ml Mg. Efekt jest taki, że Mg spadło (kolejne pomiary to 1230 przed dolaniem, 1260, 1250, 1230, 1180 po kolejnych dolaniach). O co tu chodzi? Czemu Mg spada zamiast rosnąć?

pzdr

Edytowane przez jarlor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem . Zacząłem lać Mg GroTecha po 60ml dziennie na 280l wody w obiegu i z 1100 wzrosło mi przez ok 10 dni na 1300. Inne preparaty Mg kent i zrobione przez gościa w sklepie w łodzi nie działały wogle. Kupić najlepiej proch MgCl2x6H2O np na allegro zrobić roztwór zagęszczony i lać i sprawdzać testem najlepiej saliferta , bo Jbl to ściema totalna. Salifert pokazuje 1300 , a Jbl 1050 więc total rozjazd pomiędzy testami , ale koledzy z forum polecali mi saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale FM-Light to stężone r-ry, m.in. taki jak napisałeś. Nie rozumiem czemu wlałem 18 ml do 50l nano i spadło Mg zamiast wzrosnąć Test Saliferta

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także się podepnę bo mam podobny problem :( Mimo lania ballinga mg mam ok 1170 i leci w dół :( Nie chcę podnosić dawki (35ml) bo mam w jednym karnistrze MG+CA... a wapn mam 400 :( Co Poradzicie ? Rozrobić sam roztwór z MG i podłączyć pod dodatkową pompę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Mi zaczął rosnąć poziom Mg dopiero po ok 3 tyg.i zmianie 3 preparatów Mg. Lać i zwiększać dawkę i badać. I zwiększać jak trzeba. Octavian musisz kupić samo Mg i podwójna dawka . Musi drgną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej chłopaki - przeczytajcie dokładnie instrukcję Ballinga - aby uzyskać jony zdyfundowane należy dodawać kH - czyli wodorowęgnan sodu - jony dyfundują łącza /w cudzysłowiu/ i utrzymują równowagę jonową. Dlatego lanie samego Ca , Mg nie daje ich wzrostu /znaczącego/ . Dlatego też należy lać te płyny w odstępach czasowych , aby też nie wytrąciły się osady.

Wiem że niektórzy leją same minerały - ale zgodnie z tematem Ballinga - aby uzyskać wzrost Ca i Mg 2+ należy lać wodorowęglan /po odstępie czasowym./ Sól bez soli jest uzupełnieniem dla wyrącającego się NaCl /Na z wodorowęglaniu - Cl z chlorku Mg i Ca/ - dlatego SÓL BEZ soli.

POZDRAWIAM

Sam Mg dodatkowo uzupełniach /na oko stężonym Mg / - śmiało załaduj strzykawkę z 50 ml Mg i do akwarium - u mnie poszło z 0,25 litra zanim uzupełniłem. Oczywiście stop[niowo. .

Jest też gdzieś temat że trudno jest uzupełnić Ca bez Mg i odwrotnie - one są w równowadze.

Tyle wiem pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja leję całego ballinga tj : KH, MG+CA i sól bez soli, ( +stronki ) wszystko po35 ml na dobę i oczywiście w odstępach... Nie chcę zwiększać CA bo mam 400, tylko sam MG który jest 1170. Nie chciał bym też lać z ręki bo to tylko chwilowy brak uzupełnię a chodzi mi o żeby w przyszłości było bez dolewania z ręki tylko pompami z karnistrów... Może dosypać do roztworu CA+MG samego proszku mg ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam proszek nic nie zmieni. Zrób roztwór stężony Mg /wody na oko ile chcesz/ dolewaj stopniowo, kieruj się testami. U mnie akurat było na odwrót , po początkowko małym Mg miałem później duży , ale nie panikowałam. Utrzymałem proporcje Ca do Mg w płynie i w końcu się samo ustabilizowało . Jeżeli tobie po uzupełnieniu Mg w kolejnych miesiącach będzie sam Mg spadał to zmienisz porporcję w stosunku do Ca. Jest o tym w temacie. Wszystkie parametry ustabilizowały mi się po 1,5 roku baniaka - chyba po prostu dojrzało.

Może pomyśl jeszczee ze może prochy z Mg są felerne/taka moja myśl/.

A i podmiany wody rób regularnie , te same, na tej samej soli. Mi się zachwiało jak zmieniłem sól na bogatszą

strongów nie daję. Leję oddzielnie po 2 krople Jodu i, od czasu do czasu z Auaforesyu metale ciężki , i coś tam jeszcze. Totalnie mniejsze dawki niż zalecają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

octavian,

najpierw powinienes wyprowadzic dobre parametry ("z reki") a dopiero potem bawic sie w dozowanie pompami i rownymi (lub nie) dawkami.

Jak Adam pisze, pewnie zuzycie jest wieksze niz Twoje male dawki. Jesli dolales pare mililitrow i Mg spadlo, to znaczy ze dolales o wiele za malo. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyrównywałem "z ręki" ze 3 miechy temu i zacząłem lać ballinga pompami jak juz było oki, rozjechał się MG przez ten czas. Widać że zużycie magnezu jest większe. Czyli jak znów wyrównam "z ręki" to po czasie znów mi się magnes rozjedzie :( Pozostaje mi chyba jak będę mieszał CA+MG dodać zamiast 85g MG np 100g.. Dobrze kumam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Magnes to materiał magnetyczny po namagnesowaniu. Magnez to pierwiastek chemiczny.

Jak dodamy na raz roztwór NaHCO3 razem z Ca i/lub Mg to nie wydzieli nam się NaCl. No bo niby jakim cudem?? Jeżeli już to powstanie osad węglanu wapnia i/lub węglanu magnezu.

Nikt tak naprawdę nie stosuje stechiometrycznego baiilnga - bo poprostu nie da się tego zrobić. Metoda ballinga to tak naprawdę metoda polegajaca na dozowaniu stężonych roztworów "soli morskiej" z wyjątkiem głównego składnika wody morskiej czyli NaCl. Nie zmienia to jednak faktu że jest to metoda mocno niedoskonała - to znaczy jeżeli ją stosujemy to i tak nie obejdziemy się bez podmian wody. Zawsze bowiem razem z magnezem wapniem węglanami itd będziemy dozowali Na , Cl i siarczany. Nie obejdziemy się więc bez podmian i to całkiem sporych - przynajmniej 10% objętości akwarium tygodniowo.

Jeśli masz małe zużycie "Ca" i "kH" to pewnie nie masz zbyt wielu korali twardych. W takim przypadku nie kombinuj z ballingiem. Rób większe podmiany.

Jeśli chcesz już wyrównać magnez to weź kartkę i sobie poprostu policz ile musisz dodać danej soli żeby podnieść stężenie magnezu do takiej wartości jak chcesz... Tylko nie dodawaj na raz ale w małych dawkach - najlepiej kilka razy dziennie za pomocą dozownika.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to Ca i Mg to chlorki. Nie dodaje się na raz z kH bo strącą się.

Zadaniem Balinga jest uzupełnienie głównie i przede wszystkim Ca. Mg jest z nim powiązane.

Podmianami uzupełniam, jak mniemam reszę mikroelemetów, zabieram co złe /choć trochę/ i wyrównuję proporcje. Przy małych akwariach zapewnie podmiana wystarczy, przy 280 l raczej wątpię. Pozatym sól do tanich nie należy. No ale .... najważnieszy jest Baniak , staram się pisać o tym co sam się od was nauczyłem - te forum to istna encyklopednia wiedzy- i dziękuję za nią, bo dzięki temu mam akwarium.

Najważniejsze są parametry mierzmy i korygujmy bo Ca korale będą jadły. kH będzie w tym w parze. I swoimi doświadzczeniami dzielmy się z kolegami. Tyle razy mi pomogliście i dziękuję za to. Pozdrawiam wszystkich Morszczaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jakie "chlorki" się strącą? Czy mozesz to wyjaśnić?

Jak masz duze akwarium to lepiej kup reaktor...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca i Mg dozuje się w postaci chlorków i zachodzi rekacja z tzw"kH' czyli wodorowęglanem sodu wg reakcji:

CaCl2 + 2NaHCO3 = CaCO3 + 2NaCl +H2O +CO2 czyli Czyli jeden mol CaCl2 reaguje z dwoma molami NaHCO3. Zwróć uwagę że powstają też dwa mole NaCl - czyli chloru soli czyli soli kuchennej - i tu wchodzi uzupełnianianie solą bez soli aby wyrównać ten nadmiar NaCl -zakłada się że przy dozowaniu do 50 ml płyuów dziennie można oprzeć się bez 3 płynu - ale regularne podaminy skorygują ten nadmiar NaCL. "Okazuje się ze po całkowity przereagowaniu roztworów 1 i 2 /na 2 litry/ w systemie powstanie ponad 116g tej soli. To tak jakbyśmy dosypali 116g soli kuchennej do sumpa. "

Lanie 1 i 2-go płynu razem spowoduje że /może spowodować wytrącenie nierozpuszczalnego CaCO3 - musimy dać czas aby płyny rozpuściły się i rozeszły po akwarium i tam utrzymywały się w równowadze jonowej.

Konradek nie mówię że to wszystko wymyśliłem ja - w podpiętym temacie TESTERA http://nano-reef.pl/topic/62787-metoda-ballinga// jest świetny P. Tester - wielki szacunek/ - w pierwszym poście . Przeczytaj od deski do deski ten jeden post jest tam wszystko ujęte.

dozuję 70 ml dziennie każdego - chyba jeszcze nie czas na reaktor - ale docelowo należy o tym myśleć. Ja też o tym myślę /kiedyś/ wszystko to pieniądze. wiesz że to kosztochłonne hobby. Cześć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygód ciąg dalszy. 1-2.12.2014 dolałem 40 ml Mg.Początkowo 1230. Z dziwnymi spadkami doszło do 1260. 3.12 kolejne w sumie 50 ml Mg. Doszło do 1290. 4.12.2014 w sumie znowu 50 ml Mg i ... 1220. Zwątpiłem. Przy ostatnich testach odcień kolorów podczas robienia testów był dziwnie intensywny (inny niż zawsze. To jest Balling Light. Roztwory są stężone. Ręce mi opadają. Nic na razie nie robię, bo zacząłem się obawiać o akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może test zmień na nowy. W sumie nie jest to mały Mg więc spokojnie . Lej po 100 ml /d, ale koniecznie potwierdź nowym testem.

test powarzaj 2 x - u mnie jakoś 2 i 3 test powtarza się pierwszy jak mam wątpliwość powtarzam i 2 jest zawsze już prawidłowy.HYHY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W jaki sposób przygotowujesz roztwory do ballinga? Ile jakiej soli dodajesz do 1 litra roztworu który służy do uzupełniania magnezu [podaj też uwodnienie]? Jaką masz objętość akwarium? Podaj te dane to policzę ci ile musisz dodać "suplementu" żeby podnieść stężenie magnezu o 1 mg/l.

Po co podnosisz magnez? Jakie masz zasolenie? Przy "zasoleniu" 1.025 stężenie magnezu "powinno być w okolicach" 1270 mg/l. Tyle jest w oceanie.

Do niektórych soli dodaje się trochę więcej magnezu po to żeby uzupełnić jego stężenie w akwarium.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzyłem. Około 1260. Te 100 ml/dzień dla Ballinga Light'a nie będzie za dużo. Roztwór jest stężony. Leję tylko Mg.

Do inż. Krewetka.

Roztwór Mg: 0,4 l RO, tutaj 200 g Magnesium Chlorid Mix FM (Balling Light). Nie dolewam dalej RO, bo i tak wychodzi ponad 0,5 l roztworu. To są proporcje jak dla Light'a z instrukcji FM. Akwa to 50 l nano. Może tutaj Balling to przesada ale będę miał doświadczenia z Ballingiem na przyszłość

Z góry dzięki.

pzdr

To jest "Fauna Marin magnesium chloride

hexahydrate". To chyba MgCl26H20.

Zasolenie 1,023.

Edytowane przez jarlor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 50 l Balling nie będzie ci potrzebny. Rób raczej regularnie częstsze ale mniejsze podmiany , aby zachować stałość. Tka jak Kondradek napisał masz dobry Mg /to wcale nie jest niski!!/ więc daru sobie te prochy . Dobra sól, częste małe podmiany - 50 l to nie 500 - łatwo zachwiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej zostanie mi jak kiedyś zmienię akwa na większe.

Dzięki za odzew.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Masz za wysokie stężenie magnezu. Takie stężenie magnezu powinieneś mieć w wodzie o "zasoleniu" 1.025 a masz w akwarium "zasolenie" 1.023.

Po dodaniu jednego mililitra roztworu który przygotowałeś stężenie magnezu w 50 litrowym zbiorniku powinno wzrosnąć o mniej więcej 1 mg/l. Trzeba również pamiętać o tym że z tej soli razem z magnezem dodajemy też chlor. Dodajemy 3 razy więcej chloru niż magnezu...

W takim litrażu wystarczą podmiany.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do samych podmian. Jeszcze raz dziękuję za odzew.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.