Skocz do zawartości
amebcia

Pomiar NO3 przy użyciu Hanna ULR Fosfor

Rekomendowane odpowiedzi

Ja niestety kalibracji od ręki nie zrobię, bo najwcześniej kno3 zdobędę w sobotę :/

Oj. Myślałem że to napisał mslawek. Nie śpisz bo czekasz na jego wyniki? :)


yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z telefonu raczej nie opiszę dokładnie ci mi wyszło z pierwszych prób, jutro będę jeszcze raz próbował, ale powiem krótko, że dla zoolek 1ml roztworu 20 ppm hanka poza zakresem (2.50 mruga)


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powiem krótko, że dla zoolek 1ml roztworu 20 ppm hanka poza zakresem (2.50 mruga)

Jaki kolor ma próbka po dodaniu odczynników 1 i 2?

Jest żółta, tak jak przy 0ppm NO3?


yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciemno pomarańczowa. Zoolek ma to do siebie, że po dodaniu pierwszego odczynnika i proszku nie barwi wodę w ogóle, dopiero po dodaniu trzeciego zabarwia na żółto a później z czasem barwa przechodzi w pomarańczowy i czerwony. Uważam, że zbyt szybko do tego podszedłem i dzisiaj spróbuję od początku tylko mam inny pomysł na ustabilizowanie się reakcji i pomiar hanką. Otóż zauważyłem, że po wlaniu odczynnika w próbce nie ustaje zmiana barwy po nawet 5 min (test zerowania po pomiarze tą samą próbką nie wskazuje 0.00) pomimo podgrzewania "ręcznego" :) a czekając dłużej test się wyłączy. Mam dwie fiolki Hanki, dzisiaj w jednej zrobię z odczynnikiem 1i 2 którą wyzeruję hankę a w drugiej ze wszystkimi odczynnikami którą potrzymam 7min zanim włożę do hanki.

Jestem jednak przekonany, że zabarwienie będzie zbyt ciemne dla skali hanki i nie uniknę "mrugającego 2.50" - Twoja hanka na P ma jednak większy zakres.

Grzebiąc w necie oglądając skale testów różnych producentów widzę, że chyba najlepszym byłby test tropic marin NO2/NO3 (od bezbarwnego do ciemno różowego w 5ml próbce).

Ale nie poddaję się, będę nadal próbował z różnymi kombinacjami.

Koledzy podzielcie się informacją czy u Was też próbka nadal się zabarwia po 3 min (np. salifert), czy cały myk w pomiarze polega na odczycie nie szybciej i nie później niż 3 min.


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, po 3 min robi się coraz ciemniejsza.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawidłowo nie powinno się odczekać więcej niż 3 min żeby wynik był właściwy?


Akwarium 300L (120x50x50) front i boki z OW + sump 100L

Odpieniacz Deltec MCE600 (na czas dojrzewania) WhiteSkim200, cyrkulacja 2xtunze 60856045, Lampa LED 240W DIY od Tomasza, dolewka AM SP3000, obieg: NJ4500 Jebao DC6000

Start 13.12.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, po 3 min jest wynik.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciemno pomarańczowa. Zoolek ma to do siebie, że po dodaniu pierwszego odczynnika i proszku nie barwi wodę w ogóle, dopiero po dodaniu trzeciego zabarwia na żółto a później z czasem barwa przechodzi w pomarańczowy i czerwony.

To wyjaśnia sprawę. API ma dwa odczynniki. Po dodanu 1szego próbka barwi się na żółto i pozostaje w takim kolorze przy 0ppm NO3.

Dlatego właśnie zeruję Hanke po dodaniu pierwszego odczynnika. Przy zerowaniu na czystej wodzie tez wychodzę poza skalę.

Uważam, że zbyt szybko do tego podszedłem i dzisiaj spróbuję od początku tylko mam inny pomysł na ustabilizowanie się reakcji i pomiar hanką. Otóż zauważyłem, że po wlaniu odczynnika w próbce nie ustaje zmiana barwy po nawet 5 min (test zerowania po pomiarze tą samą próbką nie wskazuje 0.00) pomimo podgrzewania "ręcznego" :) a czekając dłużej test się wyłączy. Mam dwie fiolki Hanki, dzisiaj w jednej zrobię z odczynnikiem 1i 2 którą wyzeruję hankę a w drugiej ze wszystkimi odczynnikami którą potrzymam 7min zanim włożę do hanki.

Piwinno zadziałać. Jedna testowana fiolka z wodą 0ppm NO3 (podwójne dawki proszków) i użyć ją do zerowania. Alternatywnie możesz spróbować dodać odczynnik 3 w pierwszej kolejności i zobaczyć czy zabarwi to próbke na żółto. Wyzerować i dodać odczynniki 1 i 2.

Jestem jednak przekonany, że zabarwienie będzie zbyt ciemne dla skali hanki i nie uniknę "mrugającego 2.50" - Twoja hanka na P ma jednak większy zakres.

Nie koniecznie. U mnie przy pomiarze P próka barwi się na bardzo bladoniebiesko nawet przy max skali (200ppb P). Mieszanie 1ml awkariowej i 9ml RO (dla testu API) jest właśnie potrzebne po to aby nie wyjść poza skalę.

Grzebiąc w necie oglądając skale testów różnych producentów widzę, że chyba najlepszym byłby test tropic marin NO2/NO3 (od bezbarwnego do ciemno różowego w 5ml próbce).

Myślę że masz racje, choć bardziej ekonomiczne może być zakup oryginalnych odczynników do hanki na NO3.

Gość na reefcentral.com powinien je dzisiaj dostać i będzie testował.

Koledzy podzielcie się informacją czy u Was też próbka nadal się zabarwia po 3 min (np. salifert), czy cały myk w pomiarze polega na odczycie nie szybciej i nie później niż 3 min.

W przypadku API bez podgrzewania kolor stabilizuje się po 7-8min (wg producenta 5min). Wynik jest o 10-15% wyższy niż po 5min.

Z podgrzewaniem kolor stabilizuje się po 5min. Po 8min i 12min wyniki są takie same jak po 5min.

Edytowane przez amebcia (wyświetl historię edycji)

yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak w między czasie dzisiaj wysłałem pytanie do Hanna czy planują wprowadzić małą hanke na no3.

Hanna Polska odpisali, że nie mają żadnych informacji na ten temat i być może w przyszłym roku zostaną wprowadzone nowe mierniki.

Edytowane przez ikris (wyświetl historię edycji)

opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ikris. Teraz juz wiem czamu temt cie zaintersowal :)

Cytat z holenderskie.pl

"

ikris

Statystyki użytkownika

Najaktywniejszy na forum:Nawożenie roślin

Najaktywniejszy w temacie:Estimative Index (EI), dozowanie suchych soli.

"

Edytowane przez amebcia (wyświetl historię edycji)

yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieskromnie powiem, że miałem zaje akwarium holenderskie nawożone solami, osmozą i CO2 ;) Opiekowanie się morskim to nic w stosunku do ładnego holendra.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 roku więc odkopie wątek.

Mam Hanna HI736

Test Salifert - 4 krople + 1 łyżeczka na 1ml

Wykonałem kilka testów samym Salifertem:

1)Woda sprawdzana z Salifertem daje 0

2)Woda sprawdzana Hanka - na 1ml wody akwariowej / 9ml wody RODI - 4 krople + 1 łyżeczka

wynik 0

2)Woda sprawdzana Hanka - na 1ml wody akwariowej / 9ml wody RODI - 8 kropli + 2 łyżeczki

wynik 200(maksymalny zakres HI 736)

Więc coś nie tak.

Dziś zrobiłem znowu testy:

1)Woda sprawdzana Salifert - chyba 1mg(wg. dwóch osóB).

2)Woda sprawdzana Hanka - 4 krople + 1 łyzeczka - 3

Dzielic przez 10 - daje 0,3

Przygotowałem roztwór NaNO3 i jutro dodam do 10l RODI. Potem zobaczymy co wyjdzie na Hance.

Ale może już ktoś wie jak to się powinno mierzyć z Salifertem i HI 736?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.