Skocz do zawartości
121marcin

Przygoda z morszczyzna ok 250 L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakładam temat z nadzieją ze przyjecie mnie do grona fanatyków morszczyzny ,podzielicie się swoimi opiniami i doświadczeniem a ja na bieżąco będę wrzucał foto i relacje z mojej przygody z pierwszą solniczką .

A wiec na początek krótki opis:

Akwarium 60x60x50 (8mm) tło czarne , sump 50x35x40

Lampa ZETLIGHT 6500

pompa New Jet 1700

2X Reef Circulator2600

sól Kent Marine Reef salt mix

Żywa skało około 22 kg

i oczywiście filtr RO

no i zbiornik już zalany zasolony temperatura odpowiednia i sakla ułożona, troszkę chaotycznie ale nie jest źle.

Mam mały problem z odpieniaczem , wyrzuca do sumpa bardzo dużo drobnych bąbelek powietrza co tafia do pompy a pompa wyrzuca je do zbiornika i w całym akwarium pełno jest bąbelków powietrze. czy coś jest nie tak z odpieniaczem ?

post-15366-0-00723700-1418931062_thumb.jpg

post-15366-0-08286100-1418931063_thumb.jpg

post-15366-0-26000400-1418931064_thumb.jpg

post-15366-0-52183900-1418931065_thumb.jpg

post-15366-0-77913100-1418931066_thumb.jpg

post-15366-0-05818000-1418931068_thumb.jpg

post-15366-0-36792900-1418931081_thumb.jpg

post-15366-0-54802900-1418931543_thumb.jpg

post-15366-0-93329800-1418931549_thumb.jpg

post-15366-0-90692700-1418931554_thumb.jpg

post-15366-0-49182700-1418931560_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te bąbelki to nie problem, na początku tak jest. Po jakimś czasie bąbelki ustapia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kilka dnia i minie. Też tak miałem na początku. Przy filtrze ro nie widzę DI?


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj sam odpalam kostkę o takich wymiarach juz za parę dni. Będę śledził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie nie ma DI:)

I mam nadzieje Panowie ze te babeli usyana:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłeś wodę po membranie? Spokojnie bąble znikną.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotany 0 ph 8. Kh mam ale nie mam tego paska kolotowego tylko same kropelki

To co warto DI dokupić?

Edytowane przez 121marcin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile sie nie myle to chyba po żywicy nie wywala tak krzemianow ale to niech wypowie sie ktos bardziej w tym temacie obeznany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o testach, a czy mierzyłeś TDS wodę po membranie. Woda powinna mieć 0 PPM.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kologo co to jest to TDS i PPM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc :).

Nad zywica sie nawet nie zastanawiaj,tylko kupuj. I do tego TDS,najlepiej dual przeplywowy,montujesz do zestawu i na biezaco monitorujesz stan membrany i zywicy.

Z uwaga bede sledzil,bo u mnie czeka na zalanie identyczny litraz,tylko troche inne wymiary (65x50x55h,niestety z kominem po srodku).

Co do sprzetu - cyrkulacja zdecydowanie za slaba,no i obieg tez moglby byc ciut mocniejszy.

I pomysl nad odsunieciem zestawu od sciany (poki pokoj pusty;)),bo naprawde szkoda rezygnowac z mozliwosci ogladania akwarium z trzech stron.

Miernik TDS (Total Dissolved Solution) to miernik,ktory,najprosciej mowiac,okresla nam jak skutecznie dziala filtr RO,a ppm to jednostka (jedna czesc na milion). Krotko mowiac,przykladowo: kranowka ma 300ppm zanieczyszczen,po membranie powinno byc kilka/kilkanascie ppm,na wyjsciu po zywicy miernik TDS powinien pokazac tak mile kazdemu morszczakowi magiczne 000ppm :).

Edit: o takim mierniku pisze powyzej http://czystawoda.pl/pl/p/Miernik-DM1-TDS-Dual-staly-monitoring-jakosci-wody/107

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przylacze siedo temat. TDS to jest miernik który wskazuje na ile masz zanieczyszczona wode, a ppm to ze odczyt jest w promilach. Jesli źle mowie to niech mnie ktos poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam przylacze siedo temat. TDS to jest miernik który wskazuje na ile masz zanieczyszczona wode, a ppm to ze odczyt jest w promilach. Jesli źle mowie to niech mnie ktos poprawi.

Promil to jedna czesc na tysiac (ppt),a ppm to jedna czesc na milion.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zauważyłem że ty cyrkulatory są słabiutkie

dzięki baszurek za wyjaśnienie tego wszystkiego

miernik zamówię po świętach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi co włożyć jeszcze do sumpa żeby wspomóc filtracje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a powiedzcie mi co włożyć jeszcze do sumpa żeby wspomóc filtracje ?

Np. Siporax :).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wyszly po nocy pierwsze żyjątka ze skaly. Do tego jakiś robal wyglada jak stonoga .

A odpieniacz ciagle wywala całą mase bąbelkow do sumpa a z sumpa ciachdo baniaczka i mam wode gazowana w akwarium:/

post-15366-1418985836,17_thumb.jpg

Edytowane przez 121marcin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej to życie to aiptasia do wytępienia, a ten robal to pewnie wieloszczet może zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj dalej ryby, krewetki, ślimaki, nie polecam wyrywania, skrobania bo to może tylko pogorszyć sprawę.

Ja jeszcze robiłem tak wpychałem skałę pod piasek powiedzmy tak 1cm po dwóch dniach ukwiał wychodził do światła i wyciągałem go szczypcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale i tak nie mogę teraz wpuścić nic bo dopiero musi dojrzeć zbiornik i przejść fazę azotowa więc szkoda krewetek bo pewnie by zdechły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje wiec zostaje tylko czekać i czytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie rób, akwarium musi dojrzeć. Na forum wszystko masz musisz szukać, parę tygodni masz na to czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.