Skocz do zawartości
marekturf

Prawie 600 litrów Raciborskiej Rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Podejście numer ,,2'' - ku pamięci wszystkiego co żyło w poprzednim akwarium i odeszło na wieczną rafę

Po namowach mojej żony postanowiłem kolejny raz założyć morszczyznę ale tym razem już tak jak trzeba...

Akwarium 120x60x60 plus sump troszkę krótszy.

Przelew na krótszym boku 2 x 25 i 1 x 32 obieg Jebao 6000

Sump dużo skały - będzie, plus refugium i złoże DSB

Odpieniacz jeszcze leci

Lampa w budowie ma być 8 x 54W a na razie świecę 120W chińczyk i 2 x 18 W refugium.

Dodatkowo będą samopowrotne różnicówki podzielone na obwody: światło, obieg itd.

W razie zwarcia przebicia nie zgaśnie jak poprzednio całość na 3 dni.

Na dachu zamontowałem 2,5 kW paneli fotowoltaicznych które pokryją większość zapotrzebowania na prąd.

Nawet teraz zimą w pełnym słońcu dają czasami aż 1700W energii.

Dodatkowo agregat na czas przerw w dostawach prądu.

Zalane 1-12-2014

Glony są i ekipa czyszcząca plus 2 chromiski.

Sól Aquaforest i Blue Treasure plus probiotyki z AF i będzie baling z AF

post-16129-0-40782700-1419105949_thumb.jpg

post-16129-0-83190300-1419105958_thumb.jpg

post-16129-0-26628700-1419105969_thumb.jpg


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czekam aż się rozwinie. Pięknie, naprawdę pięknie. Mało info...ale z fotek wynika że zadbałeś o wszystko...a jak nie...zatłukę :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samopowrotne różnicówki

mogę prosić o przybliżenie tematu w powyższej kwestii ? jakiś link ?

Ogniwa zasilają tylko akwarium ?

No i koszt chyba takiego zasilania nieadekwatny do korzyści (przynajmniej finansowych) ?

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oliwer74

Samopowrotne różnicówki to tak naprawdę mechanizm który załącza mechanicznie różnicówkę w/g zadanego schematu np: co 3 minuty przez 5 razy, i jeśli nadal wybija to przestaje je załączać.

Czas i ilość powtórzeń do ustawienia.

W poniedziałek podam producenta - koszt niestety około 1000 zł.

Panele są podłączone do sieci i zasilają wszystko co jest w domu.

Koszt 2,5 kW to około 16 tyś ale 40% ma zwrócić NFOŚIGW

Pawelkielce

Ogniwa zajmują jakieś 40 m2 i są pokryciem dachu na garażu obok domu.

Ostatnim miesiącem zaoszczędziły jakieś 50 kWh energii - latem powinno być ponad 200 kWh miesięcznie.


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oliwer74

Samopowrotne różnicówki to tak naprawdę mechanizm który załącza mechanicznie różnicówkę w/g zadanego schematu np: co 3 minuty przez 5 razy, i jeśli nadal wybija to przestaje je załączać.

Czas i ilość powtórzeń do ustawienia.

W poniedziałek podam producenta - koszt niestety około 1000 zł.

Panele są podłączone do sieci i zasilają wszystko co jest w domu.

Koszt 2,5 kW to około 16 tyś ale 40% ma zwrócić NFOŚIGW

Pawelkielce

Ogniwa zajmują jakieś 40 m2 i są pokryciem dachu na garażu obok domu.

Ostatnim miesiącem zaoszczędziły jakieś 50 kWh energii - latem powinno być ponad 200 kWh miesięcznie.

Bajer sprawa :) Czyli nic nie płacisz za prąd ? Trzeba mieć jakąś umowe z elektrowną? Dlaczego masz przykrytego sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie się zapowiada a jaka obsada w planach?


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety za prąd dalej trzeba płacić, do tego elektrownia zgodnie z ustawą z 2013 ma obowiązek od ciebie zakupić porąd ale cena jego jest ok 60 gr za kWh , cena ogniw znacząco potaniała ze względu na fakt, że teraz nie musisz magazynować energi tylko wszystko idzie do sieci. Sam chciałem w to zainwestować ale moje miasto jeszcze nie daje do tego dotacji - sprawa zwierza i dopiero sie rozwija.

Co do zbiornika, to piknie tak jak lubie :-) sam bym teraz zrobił sobie takie trzystronne.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajer sprawa :) Czyli nic nie płacisz za prąd ? Trzeba mieć jakąś umowe z elektrowną? Dlaczego masz przykrytego sumpa ?

Zimą niestety muszę troszkę dobierać, ale latem to Oni będą płacić mi ;-)

Instalacje zgłasza się do zakładu energetycznego i oni odbierają instalacje zmieniając licznik na taki co liczy w obie strony.

Jakbym zainwestował w akumulatory to pewnie bym nic nie musiał dobierać przez jakieś 9 miesięcy.

A sumpa przykryłem by ograniczyć parowanie i dolewanie.

Ograniczone parowanie to jednocześnie mniejsza strata energii potrzebnej na ogrzewanie wody.

Latem jak będzie za ciepło to odsłonię.

Zainstalowałem nad zbiornikiem klimatyzację też ją opędzam z paneli - do tej pory ogrzewam dom 150 m2 tylko nią.

Ale ja jestem troszkę eko-zakręcony ;-)

Niestety za prąd dalej trzeba płacić, do tego elektrownia zgodnie z ustawą z 2013 ma obowiązek od ciebie zakupić porąd ale cena jego jest ok 60 gr za kWh , cena ogniw znacząco potaniała ze względu na fakt, że teraz nie musisz magazynować energi tylko wszystko idzie do sieci. Sam chciałem w to zainwestować ale moje miasto jeszcze nie daje do tego dotacji - sprawa zwierza i dopiero sie rozwija.

Co do zbiornika, to piknie tak jak lubie :-) sam bym teraz zrobił sobie takie trzystronne.

Chciał bym by płacili 60 gr za kWh niestety teraz płacą tylko 18 - 20 gr ale ja za nocny pobór płacę 19 gr plus przesył 30 gr a oni płacą tylko za gołą energię bez przesyłu.

Były pomysły na netmetering (jeśli oddam 100 kWh to mogę pobrać w dowolnym czasie 100 kWh bez kosztów i bez przesyłu - ale temat upadł)

Ostatecznie ustawa ma być w styczniu.

A dotacje przez bank 40% pewnie od lutego.

A panele wyglądają tak

post-16129-0-52350100-1419166995_thumb.jpg


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa faktycznie przesadziłem z tą ceną ;-) u nas w mieście pod koniec przyszłego roku prawdopodobnie będzie dofinansowanie od miasta i może sie załapie :-) za zachodnią granicą jest to bardzo popularne do tego stopnia, że prywatne firmy dzierżawią dachy na potrzeby instalacji.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane automaty do różnicówki

Producent to EATON model Z-FW-LP/MO Aparat do automatycznego ponownego załączania różnicówki

Cena hmm brutto minimum to 1300 zł ale wiele osób wie że warto.

Jeszcze jest HAGER za około 900 zł brutto.

post-16129-0-48242300-1419340991.jpg


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już miesiąc kręci się ma woda i ...

Pływają 3 hromisy i włożyłem kilka koralików, duże wężowidło i liczna ekipa czyszcząca.

Parametry -

PO4- 0

NO3 - 0

I to mnie troszkę martwi w miesiąc po odpaleniu - jadę na bakteriach AF od dziś koniec z płukaniem mrożonek i mniej bakterii. I nadal czekam na odpieniacz !!!

Mg - 1230

Ca - 375 hmm czemu tak nisko nic nie powinno jej zjadać - podniosę troszkę dodając powoli Ca

KH - 6,8

Zasolenie 1,026

A poniżej fotka - oświetlenie jeszcze tymczasowe

Świetlówki T5 z PS już dotarły i będę budował lampę T5 plus Led na sterowniku morświn-a

post-16129-0-42271900-1420482700_thumb.jpg


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tym mg ,ca i kh to pewnie zasolenie za niskie sprawdź jeszcze raz

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rano na sloneczku skalibruje maszynke i sprawdze, ale raczej zasolenie jest OK


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marekturf porzuć jakieś nowe fotki, jak tam dalej szklanka się rozwija i jak to wygląda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.