Skocz do zawartości
danek

ricordia

Rekomendowane odpowiedzi

Odświerzam temat bo dziś stałem się szcześliwym posiadaczem Ricordei Yuma może nie są to tak piętne odmiany jak ma masz kolega AquaManiaczek ;)

Ale jest to moja drugi koral z tego gatunku.

Zaraz jak obrobie zjęcie to pokaże choć powiem że koral wylądował w akwarium około 1-2h temu wiec nie jest piekny ale zrobie kiedyś fotki i wkleje.

Dla nie cierpliwych wklejam pierwszą odmianę jaką kupiłem około miesiąc temu za "grosze"

1144-koral nowy.jpg

OK już mam obrobione fotki

Na początek daje zdjecie całej skałki która waży około 0,5-0,7 kg na skale jest 22-26 polipów (małych i dużych)

Dla ciekawych za skałe dałem 120 zł co uwazam że nie jest dużo jak na ceny Wrocławskie a nawet ceny netowe.

1144-ricordea skala.jpg

A tak wygląda pojedyńczy polip , zdjęcie nie daje takiego efektu i te korala trzeba fotografować bardzo dobrym aparatem lub oglądac na żywo

1144-ricordea polip.jpg

Myśle że nie bedzie to mój ostatni koral z tego gatunku - są poprosty piękne.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ładniusie ja jutro odbieram ricordie niebieską , fioletową i żółto zieloną w tej chwili mam już kilka odmian i są superek ale cena za 1 grzyba to kosmosik tanio dorwałeś tą skałkę jest super


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adamoo :

no ładniusie ja jutro odbieram ricordie niebieską , fioletową i żółto zieloną ...ale cena za 1 grzyba to kosmosik tanio dorwałeś tą skałkę jest super

Też mi sie tak wydawało że nawet tanio dorwałem

Myslałem nawet by jakos wykombinować i zrobić kilka szczepek na wymianę, ale narazie niech sie nią naciesz potem przemyśle czy to doby pomysł i zobacze jak szybko rosnie.

A możesz napisać gdzie kupujesz i ile płacisz za jednego grzybka ?

Powiem tak ładna to ona nie jest (pojedyńczo) ale jak jest taka mała kolonia to robi wrażenie i odrazy ożywia akwarium.

ustawiłęm inaczej aparat i juz jest bardziej zbliżona ma wygląd.

1144-zblizenie ricordea.jpg


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładne ładne ;)

Milo mi doniesc ze ja rowniez nie próżnuje i moja kolekcja wzbogacila sie w ostatnim czasie o 2 piekne Floridy i 2 niebrzydkie Yumy, jedna Yuma od Tomika, druga kupiona u Przemka i dwie Floridy kupione okazyjnie w Niemczech.

Ze szczepkami Tynio jest taka sprawa ze rosną bardzo powoli, zrobilem ostatnio pare i przyjmuja sie bardzo ladnie natomiast powoli rosna ;)

Floridy:

720-floridy.jpg

720-rozowaflorida01.jpg

720-zielonaflorida01.jpg

720-pierwszaszczepka01.jpg

720-pierwszaszczepka02.jpg

Yuma od Tomika:

720-odtomika.jpg

Oraz od Przemka, nie jest jeszcze w najwyzszej formie bo byla mi.in. 48h bez swiatla itd... ale juz powoli dochodzi do siebie:

720-odprzemka.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac to jest metoda szzcepienia grzybków ?? bo ja właśnie nie mogę sobie oradzić z ich przymocowaniem do skałki w które miejsce wbija sie te igły i po jakim czasie ricordia przyrasta do nowej skałki ?


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam tak wlasnie szczepie "od zawsze" i jestem z efektow bardzo zadowolony. Igle staram sie wbic tak zeby nie uszkodzic stopy ani otworu gebowego ale jednoczesnie igla nie moze byc za blisko brzegu grzybka bo moze on sie uwolnic. Czyli wbijam igle mniej wiecej w polowie odleglosci miedzy srodkiem grzybka a jego krawedzią, dobrze widac to na zdjeciu Ricordei od Tomika. Generalnie przyrastaja mi bardzo szybko, to malenstwo po kilku godzinach juz troche przyroslo a po 24h przyroslo na amen, dla pewnosci trzymam igle 3-4 dni ale akurat Ricordee przrastaja naprawde szybko. W ogole to twarde sztuki, jak widze czasami w necie co ludzie z nimi wyprawiaja: tna na pare kawalkow a potem przewaznie wszystkie rozwijaja sie w zdrowe osobniki ;) Jedno co moze irytowac to ich stosunkowo powlony wzrost.

Rob Adam szczepki swoich to sie kiedys powymieniamy ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zachęcony Twoimi fotkami i Ja postanowiłem zrobić fotę mojej ricordi

270-ricordia zielona.jpg

oraz buble Coral

270-buble coral.jpg

takich zielonych mam chyba za 4 szt oraz orange ale jeszcze sie nie rozwijają tak jak pisałem dziś mam dostać kilka innych kolorów min niebieską , fioletową i zielono żółtą


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi jeszcze bo chcę poprzyklejać wszystkie kolory na jednej skałce tz zrobić takiego mixa czy nie będą się one parzyły ze sobą


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! Sam chcialbym wiedziec! Dawno temu wyczytalem gdzies ze Yuma moze pogryźć sie z Floridą, czasami zdarza sie podobno wrecz agresja wewnątrzgatunkowa. I wtedy odechcialo mi sie eksperymentow i przyznam szczerze ze do tej pory nie probowalem trzymac obok siebie Yumy i Floridy, natomiast widzialem wiele baniakow gdzie rosly okok siebie praktycznie sie dotykajac i wygladalo na to ze jest ok.

Roznie ludzie gadają ;) wg. jednych nie ma to prawa funkcjonowac a wg. innych jak najbardziej ma, pozostaje chyba tylko eksperymentowanie - ale ostrozne: Ricordee niezle parzą!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też sie pod HQI rozwineła i skała na dzień dzisiejszy wygląda tak

1144-ricordea cala.jpg

Bardziej skały nie widać niż widać.

Naprawdę fajnie sie napompowała i zakryła cała skałe.

Widze że tego typu koralami "bawicie" sie od jakiegoś czasu.

Czy można jakoś odciąd/oderwać jedną od skały i przyczepić do innej ??

będe wdzieczny za info.

Oraz jeszcze jedno pytanie

- Jak rozpoznać czy to Florida czy Yuma ?

Bazować na kolorystyce czy moze na informacjach od handlowca ?


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sama Yume od Przemka . Równie pięknie rozwija się . Umieścilem ją w polowie akwa pod HQI 150W choć bałem się jej reakcji na Hqi jak widać niepotrzebnie . Miałem też bonusa który się pojawił po tygodniu w postaci resztki favi . Teraz pieknie napompowana.Są już u mnie 2 miesiące i nie widać narazie agresji między nimi.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio najlatwiej odroznic Yume od Floridy po tym ze Yuma ma dookola otworu gebowego "czułki" a u Floridy jest on calkiem gladki:

720-ricoyuma.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac cholerka powiedz mi jeszcze jak wbijasz te igły w skałę bo mi jedna weszła cacy ale kolejnych to już nie mogę wbić a mam jeszcze trzy grzyby do zaszczepienia dwa fioletowo-niebieskie i jednego zielono- żółtego jak ich nie zamocuję to szlag je trafi gdzieś z tyłu w akwa


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw daję troche kleju AM i potem w ten klej grzybek z igłą. zaleta taka że wszeędzie mozna spasować.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam wybieram raczej porowate kawalki skaly do ktorej przyczepiam grzybki, nabija grzybka jak na widelec, znajduje jakis maly otworek i w niego wbijam igle jak najglebiej sie da ;)

Dzisiaj porobilem jeszcze pare szczepek a ta malutka z przedwczoraj juz siedzi samodzielnie na kamyczku!!!! hehe ;)

720-klony03.jpg

720-klony04.jpg

720-klony02.jpg

720-klony01.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! jak robicie szczepki ricordei? mam aż jedną i chce wiecej ;)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki chyba udało mi sie je poprzyczepiać ale zrobiłem mały eksperyment dałem je na jednej skałce i zobaczymy co będzie czy będą walczyły czy sie jakooś dogadają ;-)


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michu jest wiele sposobow. Ja uzywam akurat tego najmniej brutalnego, jak bede mial ich juz wiecej to poeksperymentuje z innymi sposobami. Ale do rzeczy:

1. podklada sie kawalek skaly pod grzybka zmuszajac go do przemieszczenia sie. Yuma czesto przechodzi na nowy kamyczek zostawiajac po drodze potomstwo wiec nawet nic nie trzeba ciac. Florida natomiast raczej zaczyna rosnac w nowym kierunku wydluzajac sie i wytwarzajac kilka nowych otworow gebowych. Ja tne wtedy tak zeby nie nauszyc otworu gebowego ani stopy, to juz sa wlasciwie pelne egzemplarze korala i one najszybciej sie przyjmuja - patrz wyzej ;)

2. podklada sie kawalek skalki NA grzybka ;) ale naprawde maly, wtedy on zaczyna go obrastac i robi to dosc szybko i dosc szybko wytwarza otwor gebowy, po jakims czasie odcina sie kamyczek razem z koralem, mozna nawet podzielic to co sie odcielo na wiecej czesci.

3. tnie sie centralnie przez srodek albo nawet calego grzybka tnie sie jak pizze na pare kawalkow ;) Zamierzam tego sprobowac za pare tyg. jak mi szczepki podrosna, potne jedna na 4 czesci i zobacze jak sie zregeneruje.

W ogole na http://www.ricordea.org jest troche o rozmnazaniu Ricordei, szczegolnie ta brutalna metodą ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info! sprobuje te mniej drastyczne metody...swoja droga - piekne masz ricordee ;)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat :-)

Jakiś czas temu zakupiłem teoretycznie Ricordee Floride - teoretycznie bo jak patrzę na Wasze zdjęcia to nie bardzo mi to przypomina to co mam u siebie w akwa.

Konkretnie to chodzi mi o to, że na większości zdjęć Ricordea ma "macki" takie w kształcie "baloników" (u podstawy zdecydowanie węższe niż na końcach). I to zarówno odmiana Yuma jak i Florida.

To co mam u siebie ma "macki" całkowicie proste (i strasznie "chude"). Końcówki ma mocno fosforyzujące (na zielono).

Dokładnie to wygląda to tak:

1301-ricordea.jpg

I pytanko - Ricordea to czy może coś innego ? A jak Ricordea to jaka odmiana ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to to nie wyglada na ricordee ;)

tylko jakies wlochate grzybki

takie jak te http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=DISST0YC36


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tekie grzybki to napewno nie jest yuma ani floryda tylko tak jak pisze joopa włochate grzyby ( Artur to są chyba te co mi świecą na zielonkawo ) co nie?


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to mam, i na pewno to nie ricordea, mialem nazwe ale nie mam pamieci do laciny:), ale przedmowcy maja racje, to jakies grzybki.

Zobacz czy to nie to:

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/70/1585/Rhodactis/sp.%201.htm


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.