Skocz do zawartości
danek

ricordia

Rekomendowane odpowiedzi

Na 100% Rodactis. RPP dpbrze to napisal: rozpoznac mozna po ksztalcie "czulkow" i po tym ze ich koncowki silnie fosforyzuja.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie patrzę i czytam o nich i coraz bardziej jestem pewien że też mam jedną z nich


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe - no i bądź tu człowieku mądry :-)

To moje jakoś bardzo przypomina mi discosomę z linku joopy. Ale z drugiej strony to i ten Rhodactis jest z lekka podobny.

Jak się teraz porządnie przyjrzałem to te "czułki" wyrastające z podstawy potrafią być pojedyńcze ale niektóre są w kształcie "drzewka" - tzn. jedno wyrasta z podstawy i się rozgałęzia na kilka (przypomina mi to takie typowe kaktusy :-) ). "Czułki" mają nie więcej niż 5-10mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do kolekcji doszły dwie odmiany ;)

Jest to zielona odmiana i pomarańczowa

Na fotach nie widząć dokładnie kolorów ale cos tam widać

1144-ricordea pomaranczowa.jpg

1144-ricordea zielona.jpg

lece szukać nastepnych kolorów ;)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to mozna podejrzewać o przynależność do rodzaju ricordea ?

214-rico1.jpg


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzaju czy gatunku? ;)

Podejrzewam ze moznaby bylo podejrzewac ale IMO to jest raczej jakis Rhodactis, widze te subtelne roznice ;)

W ogole Kuba systematyka wiekszosci korali wymaga konkretnej rewizji, o ile wiem pare uniwerkow sie wlasnie teraz tym zajmuje bo ten balagan nie moze juz dluzej trwac, te same gatunki korali zyjace w innych warunkach i majace przez to nieco inne cechy zewnetrzne zaliczane sa bardzo czesto do roznych gatunkow! Tak tak, porzadne badania DNA wykonuje sie od bardzo niedawna a te systematyke jaka mamy teraz - choc brzmi to niewiarygodnie - oparto glownie na cechach morfologicznych!!! Jak w sredniowieczu!!! Wiadomo ze taki Sarcopytong nie pomyli sie z dajmy na to Goniopora, ale juz rozne Acropory to raczej na zasadzie loterii dostaly przydzial do konkretnych gatunkow, a raczej na podstawie fantazji ich "odkrywcow". O grzybkach czy Zoanthusach to juz nie wspomne, ich systematyka prawie nie istnieje, wszystko to Zaonthus sp. Discosoma sp. itd.... Balagan panie jak cholera...

Co absolutnie nie zmienia faktu ze wyzej pokazany koral to IMVHO nie jest Ricordea, raczej cos co dzisiaj opisane jest jak Rhodactis.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rodzaju ;) - pierwsza nazwa w dwucz?onowym nazywaniu po ?acinie to nazwa rodzaju a druga precyzuje gatunek. Czyli ricordea (rodzaj) yuma (gatunek). Dlaetgo czesto korale opisuje si? tylko za pomoc? rodzaju czyli w?a?nie ricordea sp. Co do bada? DNA to nawi?za?em kiedy? kontakt z go?ciem z Holandii kt?ry zajkuje si? sinulariami bo chcia?em ?eby mi okre?li? jeden gatunek to zaproponow?? przes?anie kawa?ka tkanki - w?a?nie po to by wykona? testy DNA. widzia?e? gdzie? w sieci info o podobnych badaniach ?

Bo jak sie szuka po bazach art. naukowych to wcale duzo tego nie wyskakuje. Co do systematyki to faktycznie jest ona nadal na poziomie Linnaeus'a (Carolus Linnaeus) i opiera sie na badaniach "ogl?dowych".

Jak by? mia? co? ciekawego o systematyce (linki, artyku?y) to daj zna?.

A co takiego sk?oni?o ci? do odrzucenia ich z ricordea'i?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne ze rodzaj - gatunek, bylem juz jedna noga w lozku kiedy to pisalem :(

Kuba pytasz co mnie sklonilo? Wszytko :( Otoz:

1. Polipy na brzegu kapelusza sa za dlugie i zbyt ostro zakonczone.

2. Bezposrednio dookola otworu gebowego nie ma zadnych "czulkow"

3. Te dziwne czarne kropeczki na kazdym czulku, nie widzialem u zadnej Ricordei nigdy czegos takiego.

4. Ogolnie kolorystyka nie odpowiada zadnej znanej mi formie barwnej.

Natomiast musze przyznac ze nie widzialem takiego grzybka jeszcze i spodobal mi sie niesamowicie. Chetnie wymienie kiedys przy okazji jakas ladna Rocordee za takiego grzybka, jest naprawde niezwykly :( rzeczywiscie ma cos z Ricordei w sobie, moze to jakas hybryda? Nie zartuje, wyglada na to ze hybrydyzacja to cos normalnego w swiecie korali, sa juz nawet zarejestrowane jako nowe gatuki sztuczne hybrydy, Australijczycy sie duzo w te klocki bawia, krzyzowali wrecz Sarcopytonga z Litophytum i dziala, Litopytong go chyba nazwali :)

Kuba ja duzo na ten temat nie czytam w internecie, czytam gazety niemieckie a tam jest zawsze sporo o nowych badaniach naukowych, i o systematyce bylo specjalne wydanie, jesli juz naprawde chce sie wglebic to odwiedzam strony australijskie, uniwerki i rozne instytucje, takie np. jak ta:

http://www.aims.gov.au


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej! jakbyscie miel szczepki tych pieknych okazow to sie pisze. place jak za prezydenta :) pzdr!


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac - co do wymiany to nie ma problemu :) jest tylko inny problem mam go juz ze dwa lata a podzia??w by?o do tej pory tylko dwa tzn z 1 mam 3 :)

?rednica jest niewielka oko?o 2 cm :D

co do czytania to nie wiem czy wiesz ale jak wyczaisz w jakiej? bazie abstrakt ciekawego artyku?u to jak napiszesz do autora to masz 99% na to ?e przy?le pdf'a lub odbitk? xero pe?nego artyku?u. :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dalej jest rozmnazane :) W chwili obecnej testuje dosc brutalna :) metode rozmnazania ale wyglada na to ze dziala, caly czas powstaja nowe klony, ostatnio ciekawy fioletowo-pomaranczowy:

720-obraz%20007.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieli sie! :( Sama wziela sie do dzielenia, ilez to trwalo! Nie chcialem jej kroic bo mam sentyment do niej, karmilem jedynie troche a on w nagrode zaczela wytwrzac otwory gebowe - 3 sztuki, na zdjeciu jest widoczny tylko jeden. Wydluzyla sie generalnie no i za pare tygodni beda kolejne szczepki :) :) :D

720-szczepki01.jpg

Ale to ozywiscie nie wszystko, oczywiscie nadal jest pilnie klonowane, oto pare najnowszych klonow:

720-szczepki02.jpg

720-szczepki03.jpg

720-szczepki06.jpg

Pamietasz Tomik te ktora mi dales jakis czas temu? Od kilku tygodni ma juz potomnstwo :D

720-szczepki08.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne byly tez niebieskie Floridy w tym sklepie w Berlinie gdzie byliscie z Tomikiem :( Szukam wlasnie takich, jak tam nastepnym razem bedziecie to wezcie dla mnie z jedna :) Chyba ze ten sklep prowadzi tez sprzedarz wysylkowa?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie juz zaczela dzielic to naprawde konkretnie, prosze zobaczyc jak wyglada dzisiaj i jak urosla przez 4 dni od czasu ostatniego zdjecia z 9 listopada!!! Widac wyraznie ze podzieli sie na 3 czesci, tyle ile ma otworow gebowych. Hehe jednak regularne karmienie/tuczenie daje wyniki, a zarloczna z niej bestia, dzisiaj mimo stresu zwiazanego z podzialem wszamala dwie Mysis :D

720-podzial03.jpg

720-podzial01.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz przez to powiedziec, ze u takiego miekasa:D sex powoduje uczucie glodu?

Normalnie to sie zapomina o wszystkim innym:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

Napisz jak karmisz bo ja jak narazie rozpytal taką drobnicę do okoła i nie wiem czy coś je ;(

Jak podawałęm artemie to odrazy podbiega krewetka i wyrywa z macek i po wszystkim.

Fajnie że Ci sie dzieli.

Ja będe musiał jeszcze sobie poszukać ze 2 odmian bo to co mam to jednak jeszcze za mało.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

Tez czekam na info jak ja tuczysz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysis :D To naturalny morski pokarm, jadly co prawda tez Artemie ale nie jestem fanem Artemii, to nie jest morskie stworzenie. Nie ma co sie bac duzych kawalkiow bo kiedy Ricordee sa glodne to potrafia zjesc niewiarygodnie duze kawalki. Z tym ze one nie zawsze sa glodne: karmie raz w tygodniu i srednio 50-75% jest zainteresowanych jedzeniem. Generalnie Floridy sa bardziej zarloczne, Yumy duzo mniej. Z Yumami jest jeszcze taki problem ze one nie maja takich zdolnosci kurczenia sie jak Floridy i pokarm trzeba podac w poblize otwory gebowego, u Floridy nie ma to znaczenia. Jest jeszcze jeden sposob odzywiania sie Ricordei, mianowicie wypuszczaja one troche sluzu do ktorego przyklejają sie drobne czastki pokarmowe a potem ten sluz wciagaja powoli przez otwor gebowy. To tlumaczy fakt iz czesto niekarmione w ogole Ricordee jednak regularnie wydalaja.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dziś nakarmiłem Ricordee trwało to około 25 minut. musiałem odganiać szyełkim krewetki - to jest gorsze niż szarańcza. Jedną odgonisz a od tyły już się 2 czają do wyrwania kawałka jedzenia.

Tylko jedna zjadła ale już wiem że jedzą :D

Dostała kawałki serca małży.

Rybką też smakowało.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by odświerzyc nieco wątek: kilka nowych zdjęc, za ta czerwona Yuma na trzecim zdjeciu to sie naszukalem oj naszukalem, dzisiaj w koncu ja dorwalem :Sad

720-20gru06_01.jpg

720-20gru06_02.jpg

720-20gru06_03.jpg

720-20gru06_04.jpg

720-20gru06_05.jpg

720-20gru06_06.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze a ta yuma to nie jakas barwiona? bo cos za piekne zeby bylo prawdziwe (naturalne)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, tylko pozazdrościć!

Ja mam tylko kilka sztuk jednej odmiany - choć jak patrze na Wasze to mam wątpliwości czy to na 100% Ricordea (???)

1132-ricordea.jpg.jpg

Pozdr

Mikołaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik nie sadze, widzialem juz takie na Reefcentral i nikt sie uskarżał. Jesli jest barwiona to jeden mily facet zginie smiercia okrutna i powolną. Ale lepiej nie bo zamowilem u niego żółtą i turkusową Yume :Sad

Mikolaj to jest na 100% Ricordea Yuma.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac : dzięki!

Mam ich 5 - ktoś z okolic ( Jaworzno, Katowice, Chorzów ) chce się wymienić ? :Sad

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.