Skocz do zawartości
Norraf

Aiptasia w pierwszej dobie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaczynam przygodę w własna rafą. W pierwszej dobie po zalaniu akwarium znalazłem małe ukwiały jak na fotkach. Czy to aiptasia? Każda obserwacja przynosi nowe rewelacje. Znalazłem małego, 2cm kraba, mikro ślimaki, inne nie zidentyfikowane żyjątka... Przeczytałem wątki na forum i nie znalazłem takiego przypadku. Czy to nie za wcześnie na wpuszczenie krewetek? Chciałem dwa tygodnie poczekać aż akwarium dojrzeje i dopiero wpuszczać tam życie, a tu taka niespodzianka. Czytałem tez pozytywne opinie o środku aiptasia-x. Co mam robić?

post-24619-0-68939200-1419375787_thumb.jpg

post-24619-0-11857800-1419375803_thumb.jpg

post-24619-0-59780100-1419375824_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Generalnie musze cie troche rozczarowac :/

Dostales "slaba" skale...

Po pierwsze- aptasia (tak, to ona)

Po drugie- trawska juz musiales takie do baniaka wkladac patrzac na fotki, bo ogromne krzaki...

I po trzecie- zyjatka przyszly ze skala I sa to prymitywne zwierzaczki, ktore potrzebuja tyle co mialy, zeby przetrwac. Krewetkom daj narazie spokoj I poczekaj jeszcze zanim kupisz.

Takich przypadkow jest cala masa jak sie zywa skale wklada, ale juz chyba nikt o tym nie pisze, wiec nie jestes sam :)

Niech zgadne, skala jest kupiona/podarowana od kogos? Nieladnie Cie ktos "poczestowal" na start.

Ps. Sprawdz krabika, zeby w przyszlosci nie bylo z nim problemow...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po czwarte: nie daj się zwariować z aiptasiami, to naprawdę nie koniec świata, jeszcze niejedną przywleczesz z nowa szczepką

po piąte: dlaczego uważasz że akwarium dojrzeje po 2 tygodniach, akwarium dojrzeje jak dojrzeje, nie ma reguł.

po szóste: widziałem gorsze skały, fakt, zielska lepiej żeby nie było, to zawsze niesie za sobą ryzyko, że potem nad tym nie zapanujesz. Jak na moje oko to trochę tej skały chyba za dużo i można ją lepiej ułożyć.

po siódme: nie rób nic przynajmniej przez miesiąc

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna róża na drugiej focie. Nie dotykaj bo będziesz miał setki tego przepięnego ukwiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wpuściłem krewetke w drugim miesiącu funkcjonowania zbiornika i zwierzak przeżył tylko dwie doby. Krewetki to wrażliwe osobniki wiec nie ma się co spieszyć. Aiptaziami bym się szczególnie nie martwił. Jak będziesz miał stabilny zbiornik, kupisz brzydala który rozwiąże kwestię rozyczek. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości.

Edytowane przez rafixxx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydal potrzebuje większego akwarium no i nie wiem czy 2 cyrkulatory to nie za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, rafa kupiona w centrum handlowym... Czyli nie przejmuje sie aiptisia, zwalczę ja później, próbuje namierzyć kraba - ciężka sprawa, mały, wyglada jak skala, raz go widziałem i wiecej ani widu ani słychu. Stabilizuje zbiornik, szczerze, o tym tez mało na forum.

Jeszcze takie sprawy:

1. Na początku do zbiornika poszło XTreme, Nano Reef (part A i B) i Specila Blend. Do jakich parametrów doprowadzić zbiornik? Kiedy robić testy? Na razie sprawdziłem ze zasolenie jest OK i czekam. Jak poznam ze zbiornik ustabilizowany?

2. Jak ustawić oświetlenie? Cały dzień białe i niebieskie czy niebieskie na noc? Czy tylko niebieska dioda LED na noc?

Proste sprawy dla starych wyjadaczy a dla początkujących jest dużo o sprzęcie ale mało o starcie.

Aaaa i jeszcze jedno pytanie:

3. Usunąć zielsko?

Akwarium to prezent dla córki na urodziny 6go stycznia. W tymże centrum handlowym zapewniono mi ze BEZ PRObLEMU do tego czasu Nemo będzie juz tam mieszkał. Myslalem ze oddam zbiornik w opiekę i będę tylko oglądał, ale juz sam doszedłem ze fachowcy słabi wiec zgłębiam temat (wiem ze trochę późno) i juz mnie wciągnęło....

Skały za dużo, ale myśle o duuuuzym zbiorniku Robionym na wymiar wiec będzie własna skala jak znalazł na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, rafa kupiona w centrum handlowym... Czyli nie przejmuje sie aiptisia, zwalczę ja później, próbuje namierzyć kraba - ciężka sprawa, mały, wyglada jak skala, raz go widziałem i wiecej ani widu ani słychu. Stabilizuje zbiornik, szczerze, o tym tez mało na forum.

Jeszcze takie sprawy:

1. Na początku do zbiornika poszło XTreme, Nano Reef (part A i B) i Specila Blend. Do jakich parametrów doprowadzić zbiornik? Kiedy robić testy? Na razie sprawdziłem ze zasolenie jest OK i czekam. Jak poznam ze zbiornik ustabilizowany?

2. Jak ustawić oświetlenie? Cały dzień białe i niebieskie czy niebieskie na noc? Czy tylko niebieska dioda LED na noc?

Proste sprawy dla starych wyjadaczy a dla początkujących jest dużo o sprzęcie ale mało o starcie.

Aaaa i jeszcze jedno pytanie:

3. Usunąć zielsko?

Akwarium to prezent dla córki na urodziny 6go stycznia. W tymże centrum handlowym zapewniono mi ze BEZ PRObLEMU do tego czasu Nemo będzie juz tam mieszkał. Myslalem ze oddam zbiornik w opiekę i będę tylko oglądał, ale juz sam doszedłem ze fachowcy słabi wiec zgłębiam temat (wiem ze trochę późno) i juz mnie wciągnęło....

Skały za dużo, ale myśle o duuuuzym zbiorniku Robionym na wymiar wiec będzie własna skala jak znalazł na start.

wszystkiego i dużo jest np. tu http://nano-reef.pl/...c-na-pocztatku/

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik ma już dwa miesiące więc niedawno przechodziłem podobne dylematy co Ty. Obecnie doprowadziłem do sytuacji, że nie rosną mi żadne glony na piasku czy skale. Jedynie czyszczenie szyb i nuda.

Podobnie jak Ty mocno mnie denerwowały aptasie na skale ale je zostawiłem - nie rosną, nie roznoszą się i mam spokój.

Wydaje mi się, że mój zbiornik już się względnie ustabilizował. Nie lałem chemii tylko bakterie Special Blend i wszystko.W zbiorniku musi Ci się wykształcić flora bakteryjna i póki nie będzie na stabilnym poziomie gloniska i inne paskudztwa będą się pojawiały. Najważniejsze to nie przejmować się tym za zbytnio i czekać. Pierwszą podmianę wody zrobiłem dopiero po ponad miesiącu wtedy i dopiero wtedy usunąłem część glonów która mnie denerwowała i tyle.

Prawie od początku w sumpie miałem absorber fosforanów, ale wszystko zależy jaką skałę kupiłeś. Testy od początku robię dwa razy w tygodniu: NO3, PO4, PH. Dodatkowo raz w tygodniu Ca, Mg, KH i wszystko.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta iloscia skaly, to przede wszystkim musisz wziasc pod uwage cyrkulacje. Nie wiem jak to jest w realu, ale grunt zeby przedmuchiwalo kamloty I nie bylo martwych stref. Glony jak sie trzymaja, to zostaw. Jak odchodza, to wyciagaj na bierzaco, ale dopiero przy podmianie


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydal potrzebuje większego akwarium no i nie wiem czy 2 cyrkulatory to nie za dużo

Jakie jest minimalne i optymalne akwa dla brzydala ???

Witam, zaczynam przygodę w własna rafą. W pierwszej dobie po zalaniu akwarium znalazłem małe ukwiały jak na fotkach. Czy to aiptasia? Każda obserwacja przynosi nowe rewelacje. Znalazłem małego, 2cm kraba, mikro ślimaki, inne nie zidentyfikowane żyjątka... Przeczytałem wątki na forum i nie znalazłem takiego przypadku. Czy to nie za wcześnie na wpuszczenie krewetek? Chciałem dwa tygodnie poczekać aż akwarium dojrzeje i dopiero wpuszczać tam życie, a tu taka niespodzianka. Czytałem tez pozytywne opinie o środku aiptasia-x. Co mam robić?

Jeśli masz możliwość wyjecia skały ze zbiornika to możesz usunąć rozyczke w sposób mechaniczny. Może być to doraźne działanie gdyż zarodniki mogą krążyć w Twoim zbiorniku i coś znowu Ci się urodzi.

Edytowane przez rafixxx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak gdzieś wyczytałem 2 miesiące to czas kiedy można mówić o stabilizacji warunków i wpuszczeniu życia, może jestem przewrazliwiony, ale uważam, że lepiej w tę stronę niż za szybko. Tak jak wcześniej kolega napisał na razie czekać - to co zawsze jest tutaj podkreślane to cierpliwość. Jeżeli to miało być akwarium pod kątem błazenków, to faktycznie ilość skały w nadmiarze, jeżeli mają być być korale to będzie im ciasno.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.