Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Akvarius nie rozumiem? Co ma do rzeczy duża ilość akwarystów?

Co do okna to tak myślałam :( jutro wracamy do domu to zobaczę gdzie jest jakiś skrawek miejsca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeskowi chyba chodzi o wypowiedz Twojej iminniczki odnosnie obslugi baniaka podczas nieobecnosci, mozna sie dogadac z kims z okolicy zeby sie nim zajal, ale niech sie Akvarius wypowie co mial na mysli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wplywu swiatla slonecznego bym nie demonizowal,choc pewnie moze miec wplyw na szybki wzrost glonow. Moj Reefmax stoi bezposrednio przy oknie,w lato ilosc swiatla to masakra (IX pietro,okna od strony poludniowo-zachodniej),a z glonami nigdy priblemow nie mialem :). Jedynie w lato calkowicie w dzien zaciagam rolety (zamontowalem takie w 100% zatrzymujace swiatlo),pomaga to skutecznie obnizyc temperature w pokoju. W dni kiedy slonca jest niewiele,rolety sa czesciowo tylko przysloniete (na zdjeciu nie widac jeszcze dwoch czesci okna,ktore sa najczesciej rowniez odsloniete) i zwierzaki wygladaja na calkiem zadowolone :).

EDIT: niestety cos sie skopalo i Taptalk nie chce dodac zdjecia,sprobuje pozniej z kompa.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak o to mi chodziło zawsze ktoś pomoże , moje akwarium pozostaje czasami 2-3 dni bez opieki ,karmnik automatyczny dla rybek ,cała reszta zautomatyzowana jak na razie odpukać bez większych problemów


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Akvarius - tu oczywiście się z Tobą zgadzam, najlepiej mieć kolegę akwarystę z sąsiedztwa, który akurat w czasie Twojego urlopu jest w dyspozycji. Ale co zrobić jak nie masz nikogo na tyle zaufanego, by go wpuścić do domu podczas swojej nieobecności? Rozwiązaniem jest wtedy właśnie serwis sklepowy. A dodatkowo polecam postawienie kamerki skierowanej na baniak i danie uprawnień do podglądu komuś w okolicy.

Ja bym nie zostawiła akwarium całkowicie bez opieki - w tym roku miałam to nieszczęście, że podczas mojego urlopu, po raz pierwszy od wielu lat wyłączono na chwilę prąd i sprzęt nie wystartował od nowa :( Dzięki kamerce właśnie i Panu Łukaszowi z Acropory szybko sytuacja została opanowana.

Co do akwarium przy oknie - też nie uważam, że światło słoneczne jakoś wyjątkowo szkodzi, choć można się spodziewać trochę dodatkowych glonów na szybach.

Przekazuję Adze moje doświadczenia, a nie jedynie słuszne rozwiązania :)

Edytowane przez Natka_r (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Wam bardzo dziękuję :)

Czytam codziennie forum w kazdej wolnej chwili.. Najwięcej z Was posiada duże akwaria i jak czytam dany watek od piczatku to przeraza mnie ilość problemów z jakimi sie borykacie. Nie zrozumcie mnie źle ja lubię kręte ścieżki tylko tu czuje sie jak dziecko idące pierwszy raz do przedszkola... Nie rozumiem połowy fachowych odpowiedzi :( tu jest mnóstwo elektoniki i mimo że jestem umyslem scislym do tego majsterkowiczem amatorem tak rury, kanalizacja, hydraulika i prąd są mi totalnie obce... W małym akwa jest łatwiej bo sprzęt kupie w zestawie juz podłączony (chyba) mam nadzieję ze mimo wszystko czegos się nauczę i nie będę się tak obawiać że wyzabijam zwierzątka :(

Już nie mogę doczekać sie jutra - obym tylko znalazła gdzies to 30x30 miejsca... W ostateczności mogę wywalić książki z regału wyjąć jedna dechę i tam wstawić tyle że wtedy widoczna będzie tylko jedna sciana akwarium :( no ale chyba nie będzie wyboru..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kuchnia nie mieści nawet jednego stołka o stole już nie wspomnę :( mogłabym dać do pokoju chłopców albo córy ale nie chce im zabierac miejsca bo juz wystarczająco malo go mają.. Także w grę wchodzi tylko salon który ma jakies 10m2 i przy ścianie miejsce jest tylko kolo drzwi ale tam zwykle prasuje.. No nic jutro będę w domu to zobaczę co i jak a w poniedziałek dzwonie do biura w poszukiwaniu naszego nowego mieszkania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi hi no to Ci gwoździa zabilismy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko wywal telewizor z salonu i w jego miejsce postaw akwa

ja właśnie tak mam zero głupoty medialnej w salonie


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zdjecie do postu #53 :).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu - bardzo chętnie bym tak zrobiła ale mój mąż jest z tych telewizolubnych.. A w miejsce tv to by może i ze 150l weszło heh...

Jarku przepiękne akwarium!!

Właśnie sobie przypomniałam ze w poniedziałek musze popracować wiec nie wiem czy zdaze do sklepu :'(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dotarłam do domu położyłam dzieci i...

Tak jak myślałam jedyne wolne miejsce mogę wygospodarować w regale na książki wygląda to tak ( proszę nie patrzeć na balagan:P) zdjęcie poniżej.

No i teraz mam kilka problemów.

1. Znalazłam takie akwarium

http://allegro.pl/na...4948719292.html

Które mi się podoba ale regal ma szerokość 52 głębokość 30 a wysokość - to zależy ile półek wyjmę. No i sie zastanawiam czy nie lepiej kupic akwa na wymiar tej mojej wnęki czyli 50x30?

2. Czy mając taki zestaw muszę jeszcze coś ze sprzętu kupić poza oczywiście ro/di?

3. Co kupic żeby umocnić tą szafkę tak by wytrzymala nacisk? Pomyślałam o jakichś metalowych listwach które bym musiała dokręcić do ściany przebijając szafkę problem w tym że z prawej strony mam scianke budowana z itongów (nie Pamiętam jak się to pisze:P) no i nie wiem czy to wszystko wytrzyma. Mogę zważyć książki które tu stoją bo mam je w dwóch rzędach na danej półce.

4. Jeśli jednak zdecyduje sie na akwa pod wymiar mojej szafki to czy dokupienie osobno sprzętu nie wyjdzie mi dużo drożej?

post-24644-0-27831800-1420227540_thumb.jpg

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aga niech mąż ma trochę przyjemności a ty akwarium pokój 10 metrów akwarium 750l i telewizor się zmieścił :thumbup:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale obstawiam że nie masz trójki malych dzieci :p musialabym Ci Grzesiu wysłać zdjęcia całego mojego mieszkania żebyś zrozumiał potęgę problemu hihi uwierz ten regał to jedyne wolne miejsce! A co myślisz że to kiepski pomysł co?:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja 2 jest już duża , a co do akwarium to może być i w ramach takiej półki ,namiastka rafy ,sporo jest malutkich nanorafek


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za malutka kosta na poczatek ok a zawsze to jest na co popatrzec i kazdego wciaga:D a pozniej nie wiadomo kiedy coraz wieksze sie chce


200x80x80 low tech,,pompa jebao 15000l/h,,cyrkulacja 2x maxspect gyre fx 280,,odpieniacz reef octopus 5000,,lampa blau luminia 1080,,obsada lps i miekkie (Wszyscy jestesmy psychiczni lecz nie wszyscy zdiagnozowani)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałaś, że żałujesz, że nikt Cię nie zniechęcił - ja spróbuję :)

Z takim kombinowaniem jak Twoje (oczywiście bez urazy) daleko nie zajedziesz... Tu potrzeba spokoju ducha :) systematyczności i wydania kupę kasy, na coś... co do końca nigdy nie będzie zadawalające...

Bo nawet jeśli kupisz 30l to i tak wydasz około 1000 zł. A to na dolewkę, a to na coś tam...

W tak małym baniaku trzeba pilnować wszystkich parametrów, bo to małe jest. Każde wahania odbijają się błyskawicznie.

Sam startowałem od 30l i wiem ile wydałem kasy, a i tak nie mogłem wpuścić ryby, która mi się zawsze podobała. To skutkowało szybkimi wymianami na większe akwarium.

Poza tym sprawa najważniejsza. Jeśli nie masz "oparcia" w rodzinie przy Twoim hobby - nie piszę tu o akceptacji do wydawania kasy, a o tym, że jesteś ze wszystkim sama, nikt Cię nie rozumie - będzie Ci ciężko :)

Ja czekałem 2,5 roku, żeby moja żona zaakceptowała moje hobby do tego stopnia, że zgodziła się na postawienie dużego akwarium w salonie - telewizor został z niego wyeksmitowany :)

Ale... okupiłem to ciężką pracą nad poprzednimi baniakami. Dopiero jak zobaczyła, że wszystko jest czyściutkie, wszystko rośnie podjęła taką decyzję :)

Poza tym jest jeszcze jedna kwestia i każdy ją potwierdzi. Piszesz, że masz mało miejsca. Akwarium to nie wszystko :)

Jest jeszcze pierdylion buteleczek, strzykawek, szmatek, wiaderek. Zaczynałem od jednej półeczki, dziś "zabrałem" żonie całą szafkę i jeszcze w garażu mam w cholerę styropianowych boksów, świetlówek i wiader... Nawet nie chcę wymieniać ile jeszcze :)

Czy nie lepiej zabrać ten 1000 do Zary? :D Wiem, wiem... może być mało :) Albo kupić pampersy dla najmłodszej pociechy?

Po co się użerać z cyjano czy dino jeden dzień przed wyjazdem na urlop? Jakoś tak prawo "Marfiego" śmiesznie działa, że wszystkie plagi świata pojawiają się wtedy jak właśnie jedziesz na wymarzony urlop :)

Poza tym wiesz... :) "marzeniami człowiek żyje" :D

Mam nadzieję, że skutecznie Cię zniechęciłem :) (oczywiście w pozytywnym znaczeniu)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku dziękuję za Twoja wypowiedź ale ja jestem z tych co jak uslysza że nie dadzą rady to się włącza jakiś trybik w głowie który mówi 'co? Ja nie dam rady! A zobaczysz że dam radę!!!' Hehe a tak serio to jestem typowa matka polka kocham moje dzieci nad życie i zrobiłabym dla nich wszystko. Tylko zwłaszcza teraz jak siedzę w domu, a dzieci bez przerwy chore(maly poszedł do państwowego żłobka) to poprostu potrzebuje czegos dla siebie co nie da mi zwariować.. Pozatym jesli mi ze sklepu odpiszą że da radę zrobić akwa pod moja szafkę to wyjdzie nawet 75l tylko nie wiem czy takie akwa da rade bez sumpa? Bo na to juz miejsca nie będzie.

Poza tym właśnie dobrze zacząć od małego bo skoro przetrwam z tym ogromem pracy i sie nie zniechece to z przyjemnością założę duże w nowym domu. Jesli jednak sobie nie poradzę to nie stracę aż tak dużo jak gdybym miała 200l.

Wiesz ja jestem mega cierpliwa z systematycznoscia mam problem ale tylko w pierdolach w pracy mi się zawsze obrywa ze nigdy sobie nie odpuszczam, że wszystko ukladam i segreguje ( co w mojej pracy jest syzyfowa praca) i zawsze sobie dokładam obowiązków.

A na koniec to wiesz jak mnie mąż wnerwia to nie lubię popadać w doly wole czymś się zająć! :)

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okej - aż mi głupio ale jestem mega podekscytowana :D nie chce nawet myśleć o kosztach.. mam dwie opcje akwarium

długość 55 i to będzie widoczna ściana (pozostałe beda w regale) ściana boczna albo 30ew 32cm (wtedy będzie równo z regałem) albo 40cm i troche bedzie wystawać ( na co mój mąż nie chce się zgodzić bo dzieci szaleją często na łózku i byłoby to niezbyt bezpieczne-chyba niestety ma racje :( ) i wysokość może być 30 albo 40cm.. Czy ktoś kto zna się na małych akwariach wypowiedziałby się odnośnie wysokości? co będzie lepsze - chyba 40 prawda?

czyli podsumowując:

1. 55X32X40 = 70l

2. 55X32X30 = 53l

3. 55X40X40 = 88l - ale to najmniej prawdopodobne ze względów bezp.

Pan w sklepie nie był skory do podawania cen ale ja już jakiś czas szukam sprzętów zwłaszcza używanych i teraz prosiłabym abyście powiedzieli czy na mojej liście jest wszytsko:

1. odpieniacz (na co mam zwrócić uwagę przy odpieniaczu? moc czy jakie parametry?)

2. Pompa ( i to samo pytanie na co zwracać uwagę przy zakupie)

3. Falowniki - tu widziałam sporo używanych i są różnej wielkości to jaki mi by pasował?

4.. Oświetlenie - to już kupie raczej w sklepie bo na tym totalnie się nie znam a chce mieć dobre..

5. jakieś sterowanie oświetleniem

6. automatyczna dolewka - na co zwracać uwagę?

7. automatyczny karmnik - tu widziałam takie co podaja 3 lub 4 razy na dobę co bedzie lepsze?

8. grzałka + termometr

9. do odysysania brudu można użyć zwykłęgo wężyka który się zaciągnie?

10. coś do skrobania szyb?

11. ewentualnie fitr RO/DI (używane schodzą w 5 min ale może coś mi się uda dorwać)

12. coś do pomiaru zasolenia i tu widziałam, że jest opcja areometr lub refraktometr - niestety muszę wybrać opcję tańszą a może kiedyś dokupie droższą.

i z rzeczy do akwarium:

1. sól

2. testy (jakie mi są potrzebne na początek?)

3. żywa skała (20% wagi akwarium tak?)

4. czy mając tylko skałę mam dawać jakieś jedzenie?

i to chyba cała lista zakupów?

wiem, że macie dość w kólko tych samych pytań ale jeśli jednak ktoś byłby tak miły to proszę o porady zwłaszcza odnośnie zakupu odpieniacza i pompy - bo chciałabym używane i muszę wiedzieć na co zwracać uwagę..

ahhh ale się cieszę :D

wzięłam męża do sklepu licząc, że mu się coś spodoba ale niestety był niewzruszony... a córa spała :D

Edytowane przez Agnieszka.k4 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego:

1. odpieniacz (na co mam zwrócić uwagę przy odpieniaczu? moc czy jakie parametry?)

-planujesz sump? bo to podstawowe pytanie przed planowaniem n pienidła...

2. Pompa ( i to samo pytanie na co zwracać uwagę przy zakupie)

-odp. jw

3. Falowniki - tu widziałam sporo używanych i są różnej wielkości to jaki mi by pasował?

-tu jest duży wybór a przy tej wielkości akwa zainwestowałbym w nowy

4.. Oświetlenie - to już kupie raczej w sklepie bo na tym totalnie się nie znam a chce mieć dobre.

5. jakieś sterowanie oświetleniem

- możesz kupić fajną lampę ze sterowaniem

6. automatyczna dolewka - na co zwracać uwagę?

-znowu kwestia sumpa bo wodę trzeba skądś lać

7. automatyczny karmnik - tu widziałam takie co podaja 3 lub 4 razy na dobę co bedzie lepsze?

- tu bym się wstrzymał bo jak jeszcze nie będzie ryb to konieczny nie będzie

8. grzałka + termometr

-ja np grzałki nie mam... ale lepiej mieć :)

9. do odysysania brudu można użyć zwykłęgo wężyka który się zaciągnie?

-można ale taki odsysacz to grosze a użyjesz go też np do podmiany wody więc przydatny detal

10. coś do skrobania szyb?

- skrobak

11. ewentualnie fitr RO/DI (używane schodzą w 5 min ale może coś mi się uda dorwać)

-z używką bym uważał, filtry i membranę i tak będziesz musiała wymienić a to większa część zakupu nowego

12. coś do pomiaru zasolenia i tu widziałam, że jest opcja areometr lub refraktometr - niestety muszę wybrać opcję tańszą a może kiedyś dokupie droższą.

-to też jest wyjście

z wielkością nie doradzę :) ewentualnie odsuń regał od ściany a akwa wsuń głębiej :p

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to właśnie panel :) ale link się nie wyświetla

koledzy może go oblukają bo ja z panelami nie miałem żadnego doświadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.