Skocz do zawartości
marb

72 litry - Ursynów. Nowi lokatorzy.

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem to na kawałku skały, po tygodniu była tak samo zarośnięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie akwa zamieszkiwane jest przez 3 ślimaki, 1 pustelnika i 2 dzikusy. Glonów jest tyle, że chyba jeszcze kilkadziesiąt krabów bym potrzebował :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Kraby nie ogarna tych trawnikow jak juz cos to slimak dolabella


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba czekać aż skończy się dojrzewanie.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie ma się chyba dobrze i postanowiło zamieszkać na dłużej. Już prawie nie widać skały i piachu spod glonów.

post-24611-0-61854700-1423315516_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj cierpliwie a zejdzie, możesz też usuwać mechanicznie ile się da. Zaciemnienie może spowodować obumieranie i glony oddadzą do wody wszytko co wchłonęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem miernik TDS

na wejściu jest w granicach 230 -300 ppm

po osmozie 2-3 ppm

po żywicy 1-2 ppm

Czy to może wpływać na intensywność wzrostu glonów?

Czy usuwanie mechaniczne ma sens? Glony rosną bo w wodzie znajduje się dla nich odpowiednia ilość składników odżywczych (fosforany). Czyl im więcej glonów tym szybciej zużyją to co dla nich dobre w wodzie. Dobrze kombinuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinie na temat podmian w trakcie dojrzewania są bardzo różne, zalecane są drobne podmiany jak również są zwolennicy nie wykonywania żadnych podmian w trakcie tego procesu.

Sądzę, że jedna podmiana nie była krytycznym czynnikiem powodującym aż tak duży przyrost glonów. Podejrzewam, że na skale było dużo obumarłej materii, w każdym razie moje akwarium zapewnia glonom bardzo dobre warunki do rozwoju.

Zastanawiam się czy jedną z kolejnych przyczyn nie jest zbyt duża ilość białego światła. Mam jedną świetlówkę aktyniczną i dwie białe. Może warto odwrócić proporcje?

Edytowane przez marb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony w nieustannej ofensywie. Tydzień temu usunąłem sporą część po prostu łapiąc je i urywając. Były naprawdę długie.

W tym samym czasie zaobserwowałem gwałtowne marnienie Xeni (jeszcze przed koszeniem glonów).

3 dni temu robiłem podmianekę 10% wody.

Nie wiem czy to ona była przyczyną ale przyrost glonów dostał niezłego kopa, a oprócz nich pojawiło się chyba cyjano (to różowo brązowe na zdjęciach).

Oprócz tego pustelnik zaczyna wykazywać niezdrowe zainteresowanie ślimakiem, chyba muszę jak najszybciej zdobyć dla niego kilka większych muszli.

post-24611-0-01766800-1424896004_thumb.jpg

post-24611-0-61585500-1424896005_thumb.jpg

post-24611-0-97127200-1424896006_thumb.jpg

post-24611-0-76941300-1424896010_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na moje to bryopsis... i obym sie mylił. Niech się lepiej wypowiedzą ci co mieli przyjemność posiadania tego :spam: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie bryopris. Jak już wcześniej pisałem glony są miękkie i łatwo je rozetrzeć w palcach. Wcześniej na kawałku skały miałem coś co uznałem za możliwe bryopris (2 lub 3 twarde szczeciniaste łodygi) i pomimo, że wcale nie rosło to ewakuowałem to razem ze skałą.

W poprzednim poście zapomniałem dodać, że foch Xeni minął i odzyskała kolor oraz pompuje wzorowo natomiast oklapły i pochowały się zoasy. Zastanawiam się czy to wina cyrkulacji, po ostatniej zmianie trochę mocniej na nie dmucha, czy też winne są krewetki, który chyba w nocy próbują je podgryzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robilabym tylko dolewke z ro, sprawdzila podstawowe parametry- mg, ca, kh, zasolenie, kh bym podniosla do 10, mg do 1500 i czekala az glony zejda nie dokladajac zadnego nowego zycia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś już PhosGuard i purigen czy jeszcze nie? Używasz węgla aktywnego?


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 100l mam PhosGuard i węgiel aktywny + leje wódke i to wystarcza w takim stopniu, że glonów praktycznie nie widać, a jak już coś się pojawi to zjedzą to albo ślimak turbo albo salarias

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest PhosGuard i purigen. Nie ma węgla.

Co do podnoszenia parametrów to się zastanawiam czy nie dać akwarium jeszcze czasu na samodzielne dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wsadzić węgiel i lej wódkę, może pomoże :)


Akwarium 60x35x45, Filtr zewnętrzny Tetra Tec EX 800PLUS, Grzałka: Tetra 100W, Oświetlenie: Arcadia 21W, Cyrkulacja 2500, Skimmer: Tunze 9004, Żywa skała: około 12kg, Podłoże: piasek żywy I suchy 50/50 około 3kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej wódkę bo purigen nie usuwa azotanów tych które masz tylko powoduje nie powstawanie nowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium pojawiło się mnóstwo maleńkich białych rurówek. I chyba sporo kiełży, czy lasonogów - strasznie ciężko powiedzieć co to bo szybko pływają. W nocy widziałem tez jakiegoś robaka podobnego do kiełża, ale siedzącego stabilnie na szybie, miał ok 8 mm długości. Ciekawe co to? Zrobiłem zdjęcie ale nie jest ono zbyt wyraźne.

Krab pustelnik coraz śmielej łazi po piachu, a i pasażer na gapę się pokazał.

Zbiórkę wszystkich stworzeń w akwarium wywołał denat - kolejny krab gapowicz z akwarium, który z nieznanych przyczyn zakończył swój żywot.

Xenia i Briareum mają się dobrze, natomiast zoantusy ledwo żyją.

Pojawiło się też niestety cyjano (tak sądzę).

post-24611-0-29993400-1426193262_thumb.jpg

post-24611-0-57645000-1426193265_thumb.jpg

post-24611-0-76496700-1426193279_thumb.jpg

post-24611-0-26920000-1426193283_thumb.jpg

post-24611-0-69633800-1426193287_thumb.jpg

post-24611-0-46236800-1426193409_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.