Skocz do zawartości
kamsolik

półautomatyczna podmianka

Rekomendowane odpowiedzi

Już mam dosyc biegania z wiadrami przy cotygodniowej podmiance więc czas jakos sobi życie uprościć.

Z uwagi , że w ścianach mam niewykorzystane rury pcv do (zostały po okresie kiedy mialem sumpa w piwnicy) pomyslałem, że trzeba je wykorzystać.

Nie zalezy mi na jakiejs super, hiper automatycznej.

Wystarczy jak jednym guzikiem wypompuje odpowiednią ilość wody i drugim guzikiem wpompuje taką samą ilośc nowej, świezutkiej solanki.

Wodę do podmianek będę robił sam, jak do tej pory, w beczce więc i w niej jakąs pompe będę miał i wystarczy.

Kłopot jest w wyciągnieciem odpowiedniej ilości wody ze zbiornika. Na mysl przychodzi jedynie jakis przepływomierz z odcięciem po wypompowaniu odpowiedniej ilości wody?

Czy znacie takie urządzenie? Nigdzie nie moge znaleźć.

A może inne sprawdzone patenty na prosta podmianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem wedłóg mnie było by zastosowanie dwóch pomp dozujących o dużych przepływach + sterownik jedna pompa np o 12.00 wypompowuję wodę a następna po iluś minutach wpompowuję ewentualnie można było się bawić z jedną + zawory


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przykłady - głownie całych systemów w pelni automatycznych podmian.

Mi bardziej zależy na półautomacie i chyba wszystko sprowadza się do znalezienia odpowiedniego przepływomierza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść przepływomierz, lepiej odmierzaj zbiornikiem.

Na rc masz najczesciej zbiornik na RO, reczne tj zaworem, napelnianie z niego zbiornika do mieszania soli i reczne (zaworami) przelewanie do akwarium ale sa tez inne patenty na automatyzację.

Ja swoje rozwiazanie i pelen automat opisalem w watku o automatyzacji podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce tylko jakos przetransportowac ok 80l świeżej solanki (która sam zrobię)z piwnicy do akwarium - i tutaj wystarczy zwykła pompa z troche wiekszym podnoszeniem.

Ale żeby napełnić akwarium tą świeżą silanka napierw muszę wypompować z akwarium 80l "starej solanki" i do tego potrzebuje własnie przepływomierz. Bez sensu wypompowywać do beczki gdzie moge odmierzyć ok 80l i potem pompować to do kanalizy. Lepiej będzie jak odpływ starej solanki podłączę bezpośrednio do kanalizy i wypompuje odpowiednia ilość - ale do tego potrzebuje juz przepływomierz lub innego ustrojstwa - aby wiedziec ile wypompowałem( czy nie za duzo lub za mało)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się, mam ten sam dylemat i od tygodnia myślę. Jest rura odprowadzająca obok akwa prosto do kanalizy ale nie wiem jak mierzyć ilość wywalanej wody. nie chce mi sie lać do butli 15 litrów i potem zamiast biegać schodami w dół lać przez lejek do rury obok akwarium. robienie kresek na akwarium tez bez sensu i przede wszystkim niedokładne. powrót tak jak pisałeś to już nie problem bo mamy odmierzoną wodę i tylko wrzucamy pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mało wyrafinowane, ale...

Przy podmianie wyłączam obieg. Woda z komina, rur itp. spływa sobie do sumpa. Spuszczam wodę w głównego zbiornika aż do "kreski". Kreskę zaznaczyłem jakieś 3 lata temu i od tego czasu działa ;)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam taki sam problem. Planuje komorę odpieniacza zrobić na 50 l i zbiornik na podmianke o tej samej pojemnosci... I chyba po problemie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snocho robie dokładnie to samo i działa mam kreskę


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz gdzieś na forum ten mój rysunek

Sprecyzuj dokładniej jak to ma działać to pomoge.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem wedłóg mnie było by zastosowanie dwóch pomp dozujących o dużych przepływach + sterownik jedna pompa np o 12.00 wypompowuję wodę a następna po iluś minutach wpompowuję ewentualnie można było się bawić z jedną + zawory

zanim druga pompa wystartuje to dolewka uzupełni brak wody :) poza tym jak dużą byś musiał mieć komorę pompy aby zniwelowała brak części wody w układzie.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak kreska :) w sumie racja - solanki można przygotować 2-3l więcej i po odlaniu z akwa 60l +/-2l bo do kreski i tak uzupełniamy wodę do pewnego poziomu - czyli aż osiągniemy odpowiednią wysokość wody w komorze pompy powrotu w sumpie. Więc nie ma możliwości wlać więcej czy mniej i zmieniać przy tym poziomu zasolenia. Takie to proste a dopiero teraz do mnie dotarło :)

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.