Skocz do zawartości
adi2525

Start projektu 450l prośba o pomoc:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie nadeszła chwila w której czas powiedzieć dość i założyć docelowe akwarium ;) po licznych rozmowach z głową rodziny dostałem zielone światło na założenie nowej solniczki… no właśnie i tutaj zaczyna się problem otóż póki co korzystałem z najpierw z reefmaxa potem założyłem akwarium typu low tech z uwagi na problem z usytuowaniem zbiornika (stoi za narożnikiem i tego nie jestem wstanie przeskoczyć) więc pomyślałem że sprzęt usytuowany w samym baniaku ułatwi mi życie. Jak pomyślałem tak zrobiłem a skończyło się na tym, że i tak raz w tygodniu narożnik jest odsuwany żebym miał dostęp. Tak nadszedł czas na sumpa. Jako że nie miałem nim nigdy do czynienia a chciałbym założyć zbiornik w miarę porządnie zwracam się do was z wielką prośbą o pomoc w doborze sprzętu, zweryfikowaniu moich planów, bądź ich poprawienie... uff jak na spowiedzi:)

ale do rzeczy

Akwarium 150x55x55 przód opti 450 litrów brutto z kominem z lewej strony spływ rewizja i powrót

myślę o śrubunku 32 32 i 25

Stelaż już zamówiony wymiary jak akwarium

Sump trzykomorowy myślałem o 100cm x 45głębokix 45 wysokość plus zbiornik na dolewkę 60l

Do tego zmuszony jestem zamontować pokrywę (schody na zbiornikiem + psiak = zupa z sierści:)

Odpieniacz myślę o zamówieniu marco aqua 266 bądź reef octopus NW-150-6530B

Pompa Jebao DC 6000

Automatyczna dolewka LEVEL AUTOMATIC v2

Oświetlenie z obecnego zbiornika 5x 54w i teraz pytanie czy dokupić jeszcze ze 3x 54 czy zmienić na 2x120w ledy albo i 3x

Planowana obsada głównie miękasy i może z czasem trochę sps i lps w większej mierze zależy mi na rybnej obsadzie (głowa domu lubi oglądać ;)

Pozdrawiam wszystkich i liczę na ocenę i doradztwo.

Ps jak coś jest waszym zdaniem ostro nie tak to śmiało ganić ;)

post-23084-0-78223200-1420745360_thumb.jpg

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny wymiar :) nic tylko zamawiac i urządzać :) pamietaj tylko zeby sie odsunąć z otworami na śrubunki aby nie trafic na stelaż bo bedzie kiszka :) kibicuje i czekam na fotorelacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny wymiar :) nic tylko zamawiac i urządzać :) pamietaj tylko zeby sie odsunąć z otworami na śrubunki aby nie trafic na stelaż bo bedzie kiszka :) kibicuje i czekam na fotorelacje :)

ok będę pamiętał stelaż będzie na profilu kwadratowym 30 także komin jak dobrze rozumiem muszę poszerzyć o 3cm do 13? :)

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe głupie by było jakbyś sobie wszystkie trzy przeloty zrobił na 32mm chociażby dlatego by pompa nie miała za dużych oporów przy podnoszeniu wody a 6K Ltr/h to nie tak mało. Światło na początek lepiej zostaw sobie t5 i ewentualnie poszukaj dwóch niewielkich modułów led żeby fajne blinki były w baniaku. Nie wiem jaką ilością miejsca dysponujesz ale wydaje mi się,że 60L na dolewkę to zbędny gabaryt. Ja mam u siebie 700Lw obiegu(440główny i prawie 300L sump) a dolewka +-30L starcza idealnie na tydzień a jeszcze w twoim przypadku gdzie planujesz pokrywę a nie koronę to parowanie nie będzie takie straszne. Tak czy tak jakąś wentylację pokrywy będziesz musiał stworzyć. Nie wiem czy masz już koncepcję sumpa a tu trzeba się dobrze zastanowić jak go zagospodarowac bo o ile światełko możesz w 20min zamienić na inne to tutaj już nie będzie tak kolorowo jak coś będzie nie do końca przemyślane.Pompa obiegowa zbiera jak na razie bardzo dobre opinie i jej wydajność też pasuje idealnie natomiast co do pienidel to się nie wypowiadam bo do tej pory ciągnąłem moje mocno zarybione na pieniedle Deltec APF600 a od kilku dni śmiga body od Jednego z forumowiczów więc doświadczen z innymi sprzętami pieniącymi niemiałem i doradzał nie będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te odpieniacze, które wymieniłeś to za słabe. Nie ryzykuj bo zaraz będziesz zmieniał na większy i dwa razy zapłacisz. Ja bym zapodał np. coś sprawdzonego i w dobrej cenie np. WhiteSkim 180 lub 200(z kolegą sebastek gadaj) lub inne DIY.

Co do zbiornika na dolewkę to ja z przedmówcą się nie zgodzę. Ja miałem ok 30 l i zmieniłem na 60l. Chyba, że zapodasz eletrozawór na RO. Powodzenia

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe głupie by było jakbyś sobie wszystkie trzy przeloty zrobił na 32mm chociażby dlatego by pompa nie miała za dużych oporów przy podnoszeniu wody a 6K Ltr/h to nie tak mało. Światło na początek lepiej zostaw sobie t5 i ewentualnie poszukaj dwóch niewielkich modułów led żeby fajne blinki były w baniaku. Nie wiem jaką ilością miejsca dysponujesz ale wydaje mi się,że 60L na dolewkę to zbędny gabaryt. Ja mam u siebie 700Lw obiegu(440główny i prawie 300L sump) a dolewka +-30L starcza idealnie na tydzień a jeszcze w twoim przypadku gdzie planujesz pokrywę a nie koronę to parowanie nie będzie takie straszne. Tak czy tak jakąś wentylację pokrywy będziesz musiał stworzyć. Nie wiem czy masz już koncepcję sumpa a tu trzeba się dobrze zastanowić jak go zagospodarowac bo o ile światełko możesz w 20min zamienić na inne to tutaj już nie będzie tak kolorowo jak coś będzie nie do końca przemyślane.Pompa obiegowa zbiera jak na razie bardzo dobre opinie i jej wydajność też pasuje idealnie natomiast co do pienidel to się nie wypowiadam bo do tej pory ciągnąłem moje mocno zarybione na pieniedle Deltec APF600 a od kilku dni śmiga body od Jednego z forumowiczów więc doświadczen z innymi sprzętami pieniącymi niemiałem i doradzał nie będę.

Dzięki wielkie za podpowiedź tak więc zbiornik na dolewkę zmodyfikowany do 45l, co do przelotów to właśnie po to prosiłem o radę :) jako że zbiornik zamówię dopiero w przyszłym tyg jak odbiorę stelaż i będę pewny że nic z wymiarami nie pomylili:) to nie ma problemu żeby zrobić 3x32mm lepiej teraz niż potem żałować :)

Co do koncepcji sumpa póki co kompletny brak koncepcji no może nie kompletny przestudiowałem trochę forum :) nawet bardziej niż trochę :) i myślę o 3 komorach

1. spływ, odpieniacz, grzałka

2. miejsce na filtr przepływowy i może kiedyś jakiś reaktor

3. pompa powrotna do akwarium, czujniki do dolewki

Te odpieniacze, które wymieniłeś to za słabę. Nie ryzykuj bo zaraz będziesz zmieniał na większy i dwa razy zapłacisz. Ja bym zapodał np. coś sprawdzonego i w dobrej cenie np. WhiteSkim 180 lub 200(z kolegą sebastek gadaj).

Co do zbiornika na dolewkę to ja z przedmówcą się nie zgodzę. Ja miałem ok 30 l i zmieniłem na 60l. Powodzenia

dzięki za odpowiedź :) co do zbiornika na dolewkę to myślę że 45 l powinno być ok na tydzień w razie czego w szafce będzie jeszcze całkiem sporo miejsca żeby z czasem wymienić na coś większego:)

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Adrian a gdzie zamawiasz akwarium?

Hej Przemek:) czekam na wycenę z erybki, ze szczecina już mam ale powiem szczerze że skłaniam się najbardziej na akwa z Kargowej:) od Mariusza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu chciałem odciążyć (napewno nie zaciążyć :laughing: ) sąsiadkę przy dłuższych wyjazdach. Nie dosyć, że miała na głowie karmienie, podawanie ballinga strzykawkami, opróżnianie kubka odpieniacza to jeszcze uzupełnianie zbiornika na RO. Zakupiłem więc pompy dozujące i większy zbiornik na RO. Setap się uproscił..sąsiadka zadowolona :D


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu chciałem odciążyć (napewno nie zaciążyć :laughing: ) sąsiadkę przy dłuższych wyjazdach. Nie dosyć, że miała na głowie karmienie, podawanie ballinga strzykawkami, opróżnianie kubka odpieniacza to jeszcze uzupełnianie zbiornika na RO. Zakupiłem więc pompy dozujące i większy zbiornik na RO. Setap się uproscił..sąsiadka zadowolona :D

:) cud mód malina sąsiadka:) ja póki co nie planuje wyjazdów :) zmiana a właściwie ten projekt dostał zielone światło bo do lipca muszę się wyrobić póki nie przybędzie nas w domu:) potem już nie będzie pewnie jak :)

dlatego wyjazdy przez pewien czas mi niegroźne;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem u Mariusza jestem zadowolony i cena przystępna akwarium się buja juz 2 tydzień

Skłaniam się ku takiej opcji :) ale nauczony doświadczeniem wole popytać tym bardziej że czasu jeszcze troszkę jest:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś zapraszam na kawkę to obejrzysz akwarium.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm jak zapraszasz:) to nie omieszkam:) daj znać na priv kiedy masz czas:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam trzy komory tylko ostatnią (obiegówka) zrobiłem trochę za małą i teraz dolewka włącza mi się trochę często. lepiej zrób ją taką minimum 25cm z długości sumpa to dolewka będzie troszkę dłużej pracowała ale żadziej się będzie włączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam trzy komory tylko ostatnią (obiegówka) zrobiłem trochę za małą i teraz dolewka włącza mi się trochę często. lepiej zrób ją taką minimum 25cm z długości sumpa to dolewka będzie troszkę dłużej pracowała ale żadziej się będzie włączać.

ok dzięki za cenną radę:) sump będzie miał min 90 cm dł także myślę że 25-30 cm na ostatnią komorę się znajdzie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie :) co sądzicie o tej lampie

http://www.aliexpress.com/item/super-performing-dimmable-55x-3w-high-power-led-aquarium-light-for-coral-reef-wholesale/597418621.html

zastanawiam się nad wstawieniem powiedzmy trzech takich

cenowo wygląda dobrze

i w mojej laickiej opinii nawet parametry też nie są złe :)

jeśli się mylę to mnie poprawcie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie :) co sądzicie o tej lampie

http://www.aliexpres.../597418621.html

zastanawiam się nad wstawieniem powiedzmy trzech takich

cenowo wygląda dobrze

i w mojej laickiej opinii nawet parametry też nie są złe :)

jeśli się mylę to mnie poprawcie:)

Ciekaw jestem jak chcesz to pod pokrywę wsadzić..

Mi kolega z forum odradzał chiniole, lepiej ciut dołóż i kup jedną a markową albo tak jak już wcześniej pisali dołóż dwa moduły led, np. świetlówki zostaw sobie białe itp a niebieskie diody dołóż powiedzmy dwa moduły po 30W http://www.aliexpres...1194946080.html

do tego radiator tylko odpowiedni

Miękasy rosną pod tymi ledami http://nano-reef.pl/...951#entry728951

A SPS pod T5 najlepiej podobno także będziesz miał taki mix powinno być dobrze..

Aha na allegro.pl też są te diody

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak chcesz to pod pokrywę wsadzić..

Mi kolega z forum odradzał chiniole, lepiej ciut dołóż i kup jedną a markową albo tak jak już wcześniej pisali dołóż dwa moduły led, np. świetlówki zostaw sobie białe itp a niebieskie diody dołóż powiedzmy dwa moduły po 30W http://www.aliexpres...1194946080.html

do tego radiator tylko odpowiedni

Miękasy rosną pod tymi ledami http://nano-reef.pl/...951#entry728951

A SPS pod T5 najlepiej podobno także będziesz miał taki mix powinno być dobrze..

Aha na allegro.pl też są te diody

Co do wsadzenia pod pokrywę... to jakoś ze stolarzem będziemy kombinowali

póki co jadę na t5 i pod pokrywą mam wsadzone dwie lampy t5 chłodzenie od tyłu ...

Wmontowane wentylatory w pokrywę jakoś się to sprawdza ale nie ukrywam że coś ciągnie mnie w stronę led a że nigdy ich nie miałem pytam was o radę żebym się nie wpuścił w kanał :)

znalazłem jeszcze coś takiego ...??

http://www.aliexpres...1923226300.html

Póki co priorytet czyli stelaż zamówiony. Do odbioru w przyszły czwartek a że jestem umówiony z firmą, która mi robi szafy wnękowe pod koniec stycznia że jak tylko stelaż przyjdzie to mam dzwonić wtedy przyjadą zwymiarują i za jednym razem zrobimy szafy, zabudowę stelaża i pokrywę więc muszę się określić jakie oświetlenie będzie bo inaczej wysokość pokrywy potem może być za mała :)

Żebyście mieli wyobrażenie jak to aktualnie wygląda dorzucam fotkę aktualnego baniaka (nowy będzie praktycznie na całej długości narożnika kwiatki po długiej walce udało mi się przenieść na górę :)) oraz drugą z przyczyną ;) całego zamieszania z pokrywą ;)

post-23084-0-60959200-1420931059_thumb.jpg

post-23084-0-92438200-1420931068_thumb.jpg

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam te ledy 2x 120w w 150x50x60 i jestem zadowolony/cena-jakość.Na allegro facet z wawy sprzedaje. Jak podjedziesz do niego kupisz dwie to fajny rabat możesz dostać. Można do zestawu dorzucić t5 jak coś...

podsumowanie 2x led chaina na początek super jak masz więcej kasy do coś markowego. Ja osobiście myślałem o lampie Led 3x Kessil a150we .Najlepsze bliki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam te ledy 2x 120w w 150x50x60 i jestem zadowolony/cena-jakość.Na allegro facet z wawy sprzedaje. Jak podjedziesz do niego kupisz dwie to fajny rabat możesz dostać. Można do zestawu dorzucić t5 jak coś...

podsumowanie 2x led chaina na początek super jak masz więcej kasy do coś markowego. Ja osobiście myślałem o lampie Led 3x Kessil a150we .Najlepsze bliki

dzięki za konkretną odpowiedz:) mam tydzień na decyzje więc w sumie czas już nagli:)

jakbyś mógł mi podać nick na pirv do tego faceta z wawy byłbym wdzięczny bo coś na allegro nie mogę znaleźć:)

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jeden, facet ma chyba....

link do allegro

http://allegro.pl/sciemnialna-lampa-led-120w-grow-6-kolorowa-i4962550094.html

ja chyba kupowałem po 560-580 więc negocjuj.....No chyba że dolar poszedł w gorę to może teraz inne ceny. ogólnie po za allegro taniej

i gościu gdzieś w centrum wawy mieszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kessil chyba najlepszy jeżeli chodzi o Led, jest jeszcze Razor, tylko nie wiem jak tam jest odprowadzane ciepło ale podejrzewam, że do góry a wtedy w pokrywie nie bardzo.. Dużo osób wraca do T5, ja też myślę, że pod świetlówkami lepiej to rośnie. Dla kompromisu używam led + t5. Przy długim zbiorniku dwa chipy mogą nie oświetlić całości, lepiej więcej słabszych.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oficjalny start rozpoczęty :) stelaż już stoi co prawda dotarł z prawie tygodniowym opóźnieniem ale wygląda dobrze:) póki co w pokoju graciarni:) czas na spotkanie z stolarzem i dalsze zamówienia:)

post-23084-0-96215800-1421409177_thumb.jpg

Edytowane przez adi2525 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.