Skocz do zawartości
WhiteSailor

Jestem nowy - chcialem o cos spytac...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie.

Dzis podczas rozmowy z jednym z Trojmiejskich nano-reefowcow dowiedzialem sie o itsnieniu tego forum. Do tej pory pisywalem na pl.rec.akwarium i natura.morskie. Niestety atmosfera jest tam ciezka, a po przegladnieciu kilku postow na tym forum wydalo mi sie tu bardzo sympatycznie. Chcialbym zapoznac sie z dotychczasowymi wątkami i dlatego pytam: czy jest dostępne jakieś archiwum tego forum, czy po prostu kolejne podstrony odsłonią wszystkie tajmnice z przeszłości?

Pozdrawiam - Grzegorz z 3Polis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Na tym forum dostępne są wszystkie wątki, które powstały od chwili jego zaistnienia. Lektura może być długa, ale na pewno pouczająca. Poza tym zawsze możesz pytać sam, zawsze dostaniesz (czasem prędzej a czasem później :)) odpowiedź. Może napiszesz coś o sobie? Skąd jesteś i jakie akwarium masz lub planujesz założyć?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Szczerze mowiac poczulem sie milo przyjety... :)))

O mnie?

Mieszkam chwilowo w Gdyni, ale po wakacjach przeprowadzam sie do Gdanska.

Mam 28 lat. Do tej pory zajmowalem sie slodką wodą, jadnak od pol roku choruje na morszczyzne. Tak jak uprzedzali - choroba jest nieuleczlna. Na razie posiadam 112 l Malawi, jednak przygotowania do solniczki juz ruszyly. W szafce leży już oprawa HQI, filtr UV i projekty, plany, wyliczenia... Te ostatnie najbardziej bolą wiec część osprzętu oprę na DIY. W mieszkaniu gdzie sie przeprowadze będzie oczywiscie solniczka, zaplanowana już na etapie stawiania ścian (bo to nowe mieszkanie). Będzie to cos ok. 350-450 litrow (w zaleznosci na jaką głębokość się zdecyduję) a dotychczasowe Malawi zamieni się w sump. Plany są ambitne, bo akwarium ma być "jednocześnie" w dwóch pomieszczeniach i po obydwu stronach ma zachowac walory estetyczno-dekoracyjne. Co więcej? Wraz z moją kobietą piszemy właśnie scenariusz telewizyjnego programu o akwarystyce (którego ok.6 odcinków będzie o morskiej). Chętnie nawiążę kontakt z ludzmi z województwa pomorskiego - może zgodziliby się na kilka ujęć i jakiś "wywiadzik"? :)

Prawdopodobnie moja wiedza (na razie teoretyczna, choc coraz bardziej też praktyczna) będzie odbiegała od ogólnie przyjętej, ponieważ z racji bliskiej współpracy z pewnym akwarystą morskim z Trójmiasta wpajane mi są amerykańskie rozwiązania i teorie. Ale jak wiadomo w akwarytyce nie ma jednej słusznej teorii...

Pozdrawiam - Grzegorz S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam Grzegorz, milo, ze skorzystales z rady odwiedzienia forum, jesli bedzie Nas (nano-reefowcow z Gda) w takim tempie to moze wkrotce zalozymy sobie klub jak to bywa w bratnim USA...a potem wymiana doswiadczen, zwierzaczkow, szczepek..... tak mi przyszlo z optymizmem :-))

pozdro M.


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Napisz coś więcej o tym programie tv. Która stacja ma zamiar go zrealizować? To byłby chyba pierwszy taki w Polsce.

Pozdrawiam i powodzenia.

TM


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEj,

Program w TV może być ciekawy,

jeśli będziesz wiedział kiedy będzie wyemitowany, proszę daj znać! :)

pzdr, MN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl programu powstał z połączenia mojego hobby oraz pracy zawodowej mojej Kobietki (agencja artystyczno-reklamowa, koncerty, programy itd..). Fakt, ze na rynku nie ma nic takiego. Na razie zaweżamy krąg sponsorów i reklamodawcow - ktos musi przeciez dac osprzęt do zaprezentowania w programie itd... Generalnie program ma traktowac o akwarystyce - od slodkiego do morskiego w kilku odcinkach... Nie ma jeszcze koncepcji w jakiej formie bedzie wydany. Na pewno bedzie to ktos a'la Adam Slodowy urządzajacy przed kamerą akwarium i mowiący dokladnie co i po co robi itd... Wiadomo, ze w morskiej posypie sie zawsze grad zarzutow. ze to nie tak, ze inna metoda lepsza... Dlatego pisanie scenariusza przebiega bardzo ostrożnie. Forma emisji programu tez jeszcze nie ustalona - zainteresowanych jest kilka regionalnych TV, ale moze też być tak, ze krążek DVD trafi do normalnej sprzedaży w księgarniach lub sklepach ZOO. Obiecuje informowac o przebiegu prac nad projektem...

POzdrawiam

Grzegorz S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli ten program ma traktować o akwarystyce morskiej ogólnikowo - czyli pokazać kilka fajnych solniczek i powiedzieć "to jest akwa morskie" to jest szansa powodzenia. Natomiast jeżeli chcesz podejść poważnie do tematu to przychylam się do opinii Zbyszka, popracuj nad własną morszczyzną, popełnij kilka błędów, i za kilka lat przypomnij sobie ten temat8)

pozdrawiam


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i zaczynamy kolejna ciekawa dyskusje.

Grzesiek napisal:Wiadomo, ze w morskiej posypie sie zawsze grad zarzutow. ze to nie tak, ze inna metoda lepsza... Dlatego pisanie scenariusza przebiega bardzo ostrożnie.

I prosze, juz znalezli sie dwaj krytycy. Zauwaz Zbyszku, ze nie ma w wypowiedzi Grzeska okreslonej pojemnosci programu, nie ma okreslenia czy program pokaze pare akwariow, czy tez nakresli jak zalozyc akwarium opierajac sie na metodzie berlinskiej. Sam, wyciagajac wnioski ze swoich nad wyraz skromnych doswiadczen, uwazam iz nie ma 2 takich samych akwariow. W kazdym zajda inne procesy i pojda one w innym kierunku, inne organizmy wygraja walke o powierzchnie i inaczej uksztaltuja faune i flore w akwarium. Dlatego po co od razu krytykowac? nie lepiej wskazac koledze te gruuube ksiazki jako pomoc?

No i kolejy krytyk, alex. Bardzo sympatyczny chlopak, obecnie na etapie odbudowywania domku po probie przygarniecia oceanu pod swoje skrzydla :) Alex-sam zobacz, bylbys naprawde swietnym materialem na jeden z odcinkow :) Przeciez rzadko kto decyduje sie na tak ambitny projekt i dazy do jego zrealizowania z calych sil.

Powiem to tak: kiedy zalozylem akwarium morskie (nedzne 70litrow) to kazdy przepowiadal mi kleske, zarowno finansowa jak i merytoryczna. Bez doswiadczen w akwarystyce, a morszczyzna bardzo droga itp itd. Dzis Ci sami znajomi przychodza do mnie i pytaja czy to akwarium jest prawdziwe czy sztuczne, zatem jakis sukces odnioslem, cos mi sie udalo. Nie ma jednego podejscia do morszczyzny, a jesli jeden z Nas ma chec i mozliwosc zrobienia jakiegos programu to wspierajmy go dobra rada, a nie krytyka.

Pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poieram w całej roziągłości i nawet jescze też mocniej, nawet. Niech zrobi ten program. Niech tam będzie co kto chce, nawet niech pokaże zbiorniki o których właściciele opowiedzą, ale zawsze coś zrobi na plus. Niech nawet na płytce zrealizuje odcinek, w którym Zbyszek pokaże jak założyć nano z ukwiałem i parką błazenków, ile to ludzim da wiedzy! W następnym niech pogada z Alexem i jego planami na prawdziwe akwa (może juz będzie istnieć czego życzę z całej siły) i to też będzie wspaniałe. Może warto pokazać zbiornik Zbyszka i innych klubowiczów niech się podzielą doświadczeniem, a może przedstawić różne metody filtracji, a może....

No itd. Tylko nich się nie podda i zrobi ten program. Za sam pomysł już mu czwórkę daje.

Cześć


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, moze rzeczywiscie nie byla to krytyka, lecz dopiero teraz wskazujesz rozwiazania i tematy (np odcinek o SPS i LPS-ach) co jest na pewno bardzo pomocne. Jesli nie dla filmu to bardzo dla MNIE. Dlaczego? Bo dopiero w tej chwili uswiadomilem sobie, ze tak naprawde to chcialbym wlasnie trzymac LPS-y lub SPS-y. Pod wplywem Twojego postu przejrzalem pare stron i..... juz wiem co chce miec w nowym akwa i na jakie zycie mam zbierac pieniadze :) dziekuje Ci bardzo, raz jeszcze mi pomogles (choc moze nieswiadomie;))

Chce byc TWARDYM akwarysta :)

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miodzio te twardziele, kolory jak tecza, mojej slubnej tez sie podobaja, chyba budzet znajdzie jakas dotacje na start projektu "twardziele w gdansku" :)

zatem czekam na przesylke :)

pozdr4awiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co wstałem i sobie czytam i jak sobie czytam to mnie krew zalewa. O jakiej krytyce z mojej strony piszesz Martinnew??

W poprzednim poście napisałem "......Jeżeli ten program ma traktować o akwarystyce morskiej ogólnikowo - czyli pokazać kilka fajnych solniczek i powiedzieć "to jest akwa morskie" to jest szansa powodzenia. Natomiast jeżeli chcesz podejść poważnie do tematu to przychylam się do opinii Zbyszka, popracuj nad własną morszczyzną, popełnij kilka błędów, i za kilka lat przypomnij sobie ten temat...."

To co napisałem miało znaczyć tyle, że jeżeli na obecnym poziomie wiedzy jaki kolega posiada itp. może pokazać jakieś solniczki i przedstawić co w nich jest itp. natomiast jeżeli program ma traktować dogłębnie o akwarystyce morskiej to proponowałem koledze troszke poeksperymentować z własną solniczką, poduczyś się, nabrać doświadczenia........

Widzisz tu gdzieś słowa krytyki?? to tylko moje przemyślenia na ten temat.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, co prawda wstalem dawno, ale czytam dopiero teraz:

1. za te 'krytyke" juz przepraszalem, zatem drugi raz nie ma sensu tego robic; Zbyszek zrozumial, alex nie

2. wczoraj rozmawialem z Grzeskiem i musze powiedziec, ze nasze dywagacje nt programu maja raczej malo wspolnego z profesjonalnym podejsciem do tematu, jaki ma Grzesiek i jego Ukochana

3. aby zrobic reportaz o Formule 1 nie trzeba byc ani kierowca, ani konstruktorem:D

4 no i dzieki Zbyszek za slowa pochwaly, sam musze stwierdzic, ze od Twojego "przybycia" na forum dyskusje staly sie ciekawsze i bardziej ozywione

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie apeluję o trochę wyrozumiałości i wiary w czyste intencje "przedmówców", bo jak tak dalej pójdzie to zrobimy sobie kwas jak na pl.rec.akwarium to się zdarza...

Może nie potrzebnie tak od razu się unoszę, ale ta grupa naprawdę mi się podoba i nie chciałbym patrzeć jak umiera :-(

pozdrawiam, alex

PS Jutro wkładam do mojego 240L baniaka 30 kg skały z Karaibów. Jestem szczęśliwy, że wreszcie doszło do tego momentu :-))).


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex-mysle, ze doskonale mnie zrozumiales, niepotrzebnie i ja sie unioslem i innych zalala krew, lepiej, zeby te krew zastapila solanka w akwa :) zdecydowales sie na skale z Karaibow, super jest podobno, jesli tylko mozesz to podrzuc pare zdjec z dojrzewania i calego setup-u, mysle, ze wszyscy nauczymy sie dzieki Tobie czegos nowego

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie będę coś tam podrzucał (do strony), ale ja też cały czas się jeszcze uczę. Powstały już pierwsze problemy typu: źle rozplanowany sump, powietrze z odpieniacza dostające się do obiegu, wysoka temeratura wody (prawie 27st) tylko od ciepła pomp... tak, że mam z czym walczyć, ale nie poddam się - siedzę w tym już po pachy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie o to chodzi - bąble szaleją mi pocałym sumpie i dalej wciągane są do góry przez pompę główną do akwarium. To jest lekka paranoja, bo z jednej strony zależy nam na tym by w odpieniaczu było jak najwięcej i jak najmniejszych pęcherzyków powietrza natomiast jak już woda wylezie z odpieniacza to pęcherzyki są już be.

Jeżeli idzie o temperaturę, to mam zainstalowane dwa wiatraczki 12V w pokrywie akwarium. Myślę, że problem u mnie powstał dlatego, że pokrywa jest za szczelna.

Zbyszku chciałeś zobaczyć fotki - są na mojej stronie w dziale moja nanorafa (www.nanorafa.republika.pl)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łatwy sposób na bąbelki to komorę pompy oddzielic od reszty sumpa takimi trzema lub czterema przegrodami z plastikowej siatki takiej do okien - nic nie zatrzymuje (nic jej nie zapcha) a bąbelki wyłapuje idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie!

(chyba będzie długie :-) )

Przyznam sie, ze od paru dni tu nie zaglądałem. Miło mnie zaskoczył fakt, że tak wątek się rozwinął. Cieszę się też, że jest jakieś zainteresowanie tym, co od pół roku spędza mi i mojej połowie sen z powiek. Ponieważ już na tym etapie narosło sporo "mitów" nt powstającego programu, spieszę z przybliżeniem tematu:

Po przeprowadzeniu kilku rozmów z producentami filmowymi, stacjami TV itp stwierdzono brak podobnej produkcji na rynku - można powiedzieć, że jest wręcz zapotrzebowanie! :)

Niestety za wszystkim stoją KOSZTY. Dlatego w obecnym momencie staramy się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej na ochronę środowiska. Na szczęście da się podciągnąć akwarystykę morską pod hasło znane ze strony www.garf.org - cyt. "Save coral reef - grow your own". Gdy tylko to zostanie załatwione można przystąpić do realizacji. Dodatkowo sprzęt, który użyty (zaprezentowany) będzie w nagraniach pochodzić będzie od sponsorów, czyli ogólnie wszystkim znanych producentów sprzętu akwarystycznego. Dlatego nie spodziewajcie się raczej zaprezentowania na ekranie jak z halopaka zrobić HQI, lecz raczej tekst w stylu "do oświetlenia zbiornika proponujemy użyć specjalistycznej zespolonej lampy HQI firmy X. Ma ona to i tamto, doskonale bla bla bla.." Dzieki temu sponsor jest wogole zainteresowany wyłożeniem kilku tysięcy na parę minut zachwycania się jego sprzętem. Niestety - takie czasy - kto da kase - tego produkty są jedynie słuszne. Wy, mam nadzieję, będziecie potrafili odfiltrować reklamę od merytorycznej wiedzy (choć wydaje mi się, że jej tam nie znajdziecie). Program ma zapoznać przeciętnego ludzika trzymającego gupika w kuli, że może też mieć w domu kawałek rafy koralowej i z tego programu dowie się właśnie jak się do tego ZABRAĆ. I wlasnie tu tkwi cały szkopuł. Wiadomo, że akwarystów w Polsce jest sporo, morszczaki to 1-3% tej liczby. Zostało to już dawno zauważone i wiadomo, że produkowanie czegoś dla tak małej liczby odbiorców będzie mało opłacalne (z punktu widzenia finansującego to przedsięwzięcie). Dlatego cały blok programów będzie musiał traktować też o akwarystyce słodkowodnej, tak - by biorąc pod uwagę naturalny proces pogłębiania się pasji akwarystycznej - ktoś kto wyjdzie ze sklepu zoologicznego z zestawem 30l, grzałką i filtrem oraz płytą DVD wróci wcześniej czy poźniej jako klient na "dział morski".

Dlatego (nazwijmy to tytuły) odcinków będą raczej wyglądały następująco:

1. Przerabiamy zwykłe akwarium na morskie (czyli robimy niebieskie tło, wiercimy śrubunek, wklejamy komin, kleimy sump itd).

2. Montujemy osprzęt. (z kartonu wyciągamy pompę obiegową firmy F - jest do tego celu idealna, następnie podłączamy odpieniacz firmy C, oraz oświtlenie D) itd.

3. Przygotowujemy wodę (tu oczywiście użyjemy jedynie słusznej soli firmy X, zmierzymy jej zasolenie jedynie słusznym refraktometrem firmy Y itd...)

4. Wkładamy żywą skałe (w Polsce żywą skałę możemy zamówić np w firmie XYZ - i na dole przesuwa się adresik firmy) i pokazujemy jak ją przygotować, wyleczyć, co z niej może wyleźć itd...

5. Kupujemy ryby i korale... Akimatyzujemy je, itd itd...

6. Testy (polecamy produkowane przez ABC...) itd itd itd...

Troche to smutne, że wszedzie marketing, ale takie czasy. Dlatego, chcę od razu Was uprzedzić, że ciężko będzie zaspokoić Wasze gusta i oczekiwania - nie będzie na ekranie dzielenia Sacrophytona, ani hodowli fitoplanktonu. Nie będzie też działu DIY, bo kto miałby wyłożyć kase na odcinek? Adam Słodowy?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i mam nadzieję że wyjaśniłem o co w tym prjekcie biega.

Oczywiście jestem otwarty na konstruktywną krytykę i nowe pomysły do programu, lecz pamiętajcie o "kalibrze" tego programu - to ma być FAQ dla ludzi którzy kiedyś widzieli solniczkę w oceanarium i myśleli, że tego w domu się mieć nie da...

POzdrawiam

Grzegorz S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze idziesz utartym szlakiem - drogo i komercyjnie

uwazam ze duuuzo lepszym pomyslem bylaby wizyta u kilku zaawansowanych akwarystow morskich.

Podejrzewam ze z checia udostepnia swoje zbiorniki do celow filmowych, a nawet wystapia jako aktorzy prezentujacy rozwiazania techniczne, gdyby byla taka potrzeba.

Poza tym pokazywanie ustabilizowanego zbiornika bedzie duzo bardziej wiarygodne, niz zbiornika zlozonego na szybko przed kamera.

Wspomnienie o DYI moim zdaniem jest obowiazkowe - nie trzeba przeciez reklamowac konkretnych pomyslow (halopaki itp) ale nalezy powiedziec ze mozna obnizyc te sakramenckie koszty (ktore ewidentnie wam wyjda przy takim podejsciu) robiac cos samemu.

Inaczej wasz program niczym nie bedzie sie roznil od wizyty w lokalnym sklepie akwarystycznym, gdzie na cene o akwarium morskie slyszy sie 6 cyfrowa odpowiedz


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci drogi Marx nie puści takiego filmu w którym by był dział DYI. Brałem udział w trzech sesjach filmowych, dla TVN, TV2-wiadomości,TV4, gdzie prezentowałem swoją rafę. Stacje telewizyjne robiąc taki program reklamują SIEBIE, chcąc zaprezentować telewidzom swoją atrakcyjność i wszechstronność. To redakcja w danym przypadku pokrywała koszty programu. Dla przykładu TV4 wysyła swoją ekipę i na program 20-sto minutowy, "kręci" CZTERY godziny materiału. W owym przypadku interesują ich tylko i tylko sensacyjki. Scenariusz mają z góry przygotowany. Dziennikarka wchodzi do pokoju i ma udawać zdziwienie (tylko ta scena jest powtarzana kilkakrotnie), a co dalej? Jest to przedsięwzięcie niezwykle drogie. Tylo na zaprezentowanie jedngo akwarium jast zaangażowanych wielu ludzi (pokój wyglądał po rozłożeniu sprzętu, jak studio), a gdzie koszty czasu antenowego. Wiem, że to co piszę jest przykre, ale nieco poznałem kulisy działania mediów.

NIEZAINTERESOWANY:) - jak pisałem w innym wątku "Żadnych mediów"

PS

Na swojej stronie http://www.waldemar1.neostrada.pl znacznie rozszerzyłem dział "PROBLEMY". Mam prośbę. Co dalej? Pomysłów mam sporo. Ale pisać książkę, zawierającą moje podejście do akwarystyki ? Może ktoś coś podpowie.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.