Skocz do zawartości
Tom

Mala ankieta na temat cyrkulacji w moim nowym szkle

Rekomendowane odpowiedzi

ahoy ahoy

potrzebuje waszej pomocy

kombinowalem sobie dzis troche na temat cyrkulacji w baniaku, tym razem nie cce cie bawic w malo wydajne pompy za to postawie na dwie tunze 6000 i kombinuje jak najlepiej bedzie je ustawic w baniaku zeby korali z korzeniami nie wyrywaly :). mam trzy projekty w glowie, napiszcie ktory waszym zdaniem bedzie najlepszy. ustawienie drugiej pompy na tylnej scianie dmuchajacej w przyod odpatrzylem od Harnasia i ciekaw jestem jak sie to sprawuje. oto moje wypociny :

RAZ

tunze14pv.jpg

DWA

tunze29dk.jpg

TRZY

tunze32xg.jpg

EDIT

aha, obie pompy oczywiscie z falownikami


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze @wildtom że podnosisz się już po katastrofie :) super.

Z tego co pamiętam twój baniak bedzie o pojemności 250-300l, czy tak? Jeżeli włożysz tam 2 cyrkulacyjne o wydajności 6000l/h (nie licząc obiegu) to się zrobi niezły młyn. Do tej pory w 240-tce używałem jednej tunze 6000 zamocowanej na krótkiej szybie (twój rysunek numer 3) plus 1 maxi-jeta do marszczenia lustra i zauważyłem że dla większości korali cyrkulacja była za mocna, bardziej z tego powodu że zwierzaki były narażone na bezpośrednie działanie wyrzutów wody z pomp. Teraz bardziej zastanwiam się na takim ustawieniu pomp żeby skałki były jak najlepiej omywane i żeby nigdzie nie tworzyły się zastoiska wody nie dbając specjalnie o ruch wody na otwartej przestrzeni. Jeszcze nie wiem jak mi to wyjdzie w praktyce (dzisiaj przeprowadzam zwierzaki do nowego lokum :))


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alex

co nas nie zabije, to nas wzmocni :)

wersja nr 4 gdzie wyloty pomp nie sa skierowane bezposrednio na skaly

tunze48zp.jpg

moze jak dam na te szybe z panela mniej wydajna pompe to bedzie lepiej ? tylko jaka ? ciezko mi rezygnowac z tunze, te pompy sa po prostu genialne

w poprzednim mialem 10 tysiecy + 1200 obiegowa cyrkulacje :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bym to widzial

tunze58fv.jpg


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

@Alex

co nas nie zabije, to nas wzmocni :)

...

ano też jestem świeżo po przejsciach przez je***** ukwiała, który wytruł mi moje ukochane pokolce.

a nie wystarczyłaby ci jedna TUNZE np. z OSCIMOTIONem (chyba tak to się zwie). Mam na mysli to ustrojstwo co buja na boki pompką jak w wentylatorze pokojowym.

ooo nawet znalazłem w sieci to ustrojstwo:

oscimotion02.jpg


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wtedy to juz gdzie bym jej nie powiesil to walilaby bezposrednio na skaly a co za tym idzie na korale. chce ustawic to ustrojstwo tak zeby dmuchalo w pusta przestrzen a skaly byly obmywane na zaradzie "rykoszetu" od szyb. ciezki kawalek chleba to bedzie :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z rykoszetu to ci się raczej nie uda, bo przecież one mają szeroki stumień, chyba że ją powiesisz jak na zdjęciu numer 2 - na środku tylnej szyby skierowanej na przednią, ale wtedy cały syf zamist wymiatac spod skałek będzie tam wciskany.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak nie krecic, d .. z tylu. pewnie skonczy sie na tym, ze dopiero jak zaleje to zaczne kombinowac. co do tego wciskania pod skaly ... mea qulpa, nie pomyslalem o tym. Harnas ma tak ustawiona pompe u siebie, mam nadzieje ze tu zajzy i sie wypowie jak to u niego wyglada


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom , jak chcesz dać Tunze za skałą to mam nadzieje,że bedzie stały dostep do niej , bo one wymagaja czasowego czyszczenia. Nawet maja wbudowany alarm , kiedy zacznie piszczeć trzeba przeczyścic pompę .Jednak myślę, że takie planowanie z góry niewiele da, wszystko wyjdzie podczas skałdania wszystkiego do kupy. Jesli nie chcesz zagracać zbiornika dodatkowa pompa , możesz wywiercić dodatkowo 2 otwory w tylnej sciance i wpiąć pompe zewnętrzną poza zbiornikiem. Wtedy masz i odpowiednia cyrkulacje i wiecej miejsca w akwa. U siebie mam takie rozwiazanie i polecam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie pompy w akwarium mnie estetycznie nie raza :) chodzi mi bardziej o to ze w poprzednim mialem 1xtunze i 3 male knypole po 1000 litrow ktore dmuchaly "prawie dobrze czyli niedobrze" a zajmowaly w cholere miejsca. dlatego chcialem teraz postawic na mniej, za to wydajniejsze. ale faktycznie cyrkulacja rzedu 15 tysiecy w 250tce to bedzie ciut za duzo :).


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rzeczywiscie jedna pompa jest skierowana na szybe bo inaczej jak dmucha bezposrednio w ton wody to wtedy w akwa nie mam strefy o spokojnym przeplywie (niektore korale sie kurcza).

Mi sie wydaje, ze opcja dwa moze sie sprawdzic. Trzy tez bedzie ok bo w prawym gornym rogu bedzie spokojniej.

Generalnie chyba pompy powinny byc ustawione naprzeciw siebie. u mnie sie nie dalo bo akwarium jest ogladane z 2 stron.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa ma 130 dlugosci i mam 2x12000. Gdy podkrece na maksa to wtedy wyglada naprawde na dobra cyrkulace. Tak wiec zgodze sie z Andrzejem, ze do Ciebie 2x6000 moze byc ok. Tylko bedziesz musial pobawic sie ze skala aby ustawic spokojniejsze strefy.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a opcja 4 ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4)

Dobrze bedzie jezeli ta pompa po prawej nie bedzie wylapywac wiekszosci wody z tej drugiej pompy.

3)

Podoba mi sie najbardziej. Moze lepiej by bylo gdyby te strzalki pokazywaly kierunki skierowane troszke w strone srodka akwa aby odbicie strumieni szlo na skaly? Ponadto warto by bylo chociaz raz dziennie wylaczyc raz jedna, raz druga pompe na jakas godzinke. Czy one maja juz sterowniki?

Na noc bym zmniejszyl cyrkulacje o polowe.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani to beda dwie tunze 6000 z singlekomtrolerami i fotokomorkami. moze podepne je dodatkowo da zegarow jakis zey sie wylaczaly kilkna razy dziennie na godzinke

wariant 3 ? a pompy na jednej wysokosci czy lepiej na roznych?boje sie ze w wariancie 3 cala sila tych pomp skupi sie na srodku baniaka(tam gdzie sie prady zderzac beda) a boki beda niedofalowane


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem wlasnie o takich zawirowaniach gdzie prady wody z pomp na jednakowej wysokosci trafia na siebie ale pod pewnym katem. I tak czesc pradu wody "przebije" sie na druga strone, a gdy jedna z pomp na jakis czas wylaczysz to ta druga wymiecie wszystko co sie pod pierwsza zgromadzilo.

Oczywiscie to tylko w teorii:D

A w praktyce to bedziesz te pompy 20 razy przestawial zanim Ci sie to zamieszanie spodoba.:)

I o to chodzi. Nie dosc, ze drogie to jeszcze czas zajmuje.:)

Fajnie masz:):yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom - jeśli jeszcze nie kupiełś singlecontollerów zastanów się nad zakupem multiconrollera.

Mam pod multi podłaczone dwie pompy ustawione tak jak w wariancie 3 i jest git.

Np: jedna jedzie na 100 % a druga w tym czasie na 30 % i po jakim czsie odwornie. Można zmieniać im moc w zależności jak chcesz, a i jest furtka otwarta na następne pompy, a przy single już nie.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden juz mam, druga tunze wezme jako komplet z drugim, multi to fajna sprawa ale na razie nie mam kasy na to. cena singla to nie koniec swiata a jak kasiora bedzie to sprzedam je po prostu i kupie multi. A, widzisz, powiedz mi jak w multo jest rozwiazane falowanie ? faluje z jednakowa amplituda na roznyczh ustawieniach pompy na steowniku? bo przy singlu moc minimalna pompy jest zawsze taka sama, a moc maxymalna zalezy od ustawien na sterowniku wiec wyglada to tak ze jak ustawimy sterownik na minimum wydajnosci to pompa ledwo ledwo co faluje bo nie ma praktycznie roznicy miedzy min a max obrotami na sterowniku. zeby porzadnie falowalo musimy ustawic pompe na skrzynce na max co w niektorych baniakach jest przesada. nie wiesz czy w multi jest to tak samo rozwiazane ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w multi pompę ustawiasz jak chcesz od min do max

od 30 % do 100 % i tak np (dla dwóch pomp):

- pierwsza ustawiona 30 % min 100 % max

- druga ustawiona 60 % min 100 % max

i jeszcze

- trzecia (jakby była) jak checsz

- czwarta (jakby była) jak chcesz

do tego ustawiasz czas w jakim ma max min działać, no i czas przełączenia między pompami.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o takim ulozeniu:

akwa_cyr.jpg

Generalnie chodzi o to, ze akwarium jest ogladane z lewej i przdniej strony. Chcialbym wiec dac pompy po prawej, jak najbardziej schowane. Pompy mam 12kl/h a dlugosc akwarium 130cm. Przynjamniej jedna pompa bedzie z falownikiem.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Harnas!

Ja tez tak kiedys kombinowalem. Niestety w tym koncu akwa pod pompami bylo za malo cyrkulacji i zbieralo sie to i owo..:)

Taki uklad tez by mi lepiej pasowal. Teraz mam pompe w lewym gornym i prawym gornym rogu ale nie tam gdzie narysowales tylko calkiem po prawej, na rogu akwa i dlugiej szyby komina.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj moze te co jest na kominie przyczepiona w lewy gorny rog (dokladnie naprzeciw) i skieruj pod skosem zeby dmuchala w prawy dolny. ne powinna sie rzucac w oczy skoro i tak skala tam bedzie. Btw, skoro tam i tam masz skale, to moze pomysl o tych maskownicach skalopodobnych do tunze. jak porosna algami to sam nie bedziesz wiedzial gdzie masz pompy

@Eltom

troche namieszalem z opisanem tego falowania. chodzi o to ze tunze jako taka ma minimalna moc ustawiana na singlu 30%, nizej nie zejdziesz, maxymalna mozna kombinowac. teraz, jezeli ustawie moc pompy na sterowniku pompy na 100% i falowanie na singlu na min/max to faluje w przedziale 30 - 100% wiec ladnie to widac. jezeli jednak ustawie pompe na sterowniku pompy na minimum (ne wiem dokladnie ile wtedy ma, polowe mocy zdaje sie) i natawie na singlu falowanie min/max, to faluje tylko w przedziale 30% - 50% wiec praktycznie niewidoczne jest to falowanie. chodzi mi o to czy w multo mozna jakos zjechac predkoscia minimalna ponizej 30 % zeby falowala w przedziale powiedzmy 10% - 50%


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w multicontrolerze możesz każdą pompę ustawić w zakresie:

30%

40%

60%

80%

100%

mocy


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tak jak w singlu. ale i tak go sobie kupie kiedys chocby ze wzgledu na bogactwo funkcji :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.