Skocz do zawartości
peterbart1976

jak przechować wodę ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

niedługo startuję z akwarium

i tu moje pytanie jak przechowywać wodę z działającego akwarium?

chodzi o to że jakiś czas minie zanim uzbieram ok 200L wody z innych działających zbiorników

czy wystarczy że będę miał włączoną cyrkulację zanim się nazbiera odpowiednia ilość żeby włożyć skałę (też z działającego zbiornika)

czy może ktoś takie coś praktykował ?


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chcesz zbierać wodę z innych zbiorników? O wiele lepiej jest założyć zbiornik na świerzej solance.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że na wodzie i skale z działających zbiorników prawie nie będzie dojrzewania


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej włożyć cyrkulację i grzałkę aby woda miała już te 25 stopni.

Też będę na dniach zalewał zbiornik tyle że na 112l wleję max 30L z działającego zbiornika a resztę świeżej solanki.


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda nie ma nic do tego. W wodzie bakterii jest tyle co nic, w porównaniu ze skałą. Ogólnie, to nie ma się co bać tego "dojrzewania", tam się żadne straszne rzeczy nie dzieją :) A masz świerzą i pewną wodę, oraz świerzą i pewną skałę. Nigdy nie wiesz do końca, co siedzi w używanej skale, tam się mogło sporo nazbierać nieorganicznych fosforanów i potem skała może to oddawać.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mogę wziąć od kogoś 100l wody z podmiany + 100l świeżej solanki a potem włożyć skałę z miękasami i będzie ok?


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE!

Każdy zbiornik MUSI przejść przez proces tzw. dojrzewania, było o tym na firum tysiące razy napisane. Żadne wynalazki typu "woda z podmian" itd... nic nie zmienią w tej kwestii! Jeśli nie masz tyle cierpliwości by poczekać aż zbiornik sobie spokojnie dojrzeje, to zastanów się mocno nad tym, czy akwarystyka morska jest dla Ciebie. Akwarystyka morska wymaga przede wszystkim CIERPLIWOŚCI.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda ja tez od samego początku chciałem mieć odrazu wszystko !! Żywa skała , piach itp woda z działajacego zbiornika . Jak poskładasz korale przed dojrzewaniem , niektóre przeżyją inne bedą sie męczyć i ..... Poczekaj mowię Ci to jako początkujący :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE!

Każdy zbiornik MUSI przejść przez proces tzw. dojrzewania, było o tym na firum tysiące razy napisane. Żadne wynalazki typu "woda z podmian" itd... nic nie zmienią w tej kwestii! Jeśli nie masz tyle cierpliwości by poczekać aż zbiornik sobie spokojnie dojrzeje, to zastanów się mocno nad tym, czy akwarystyka morska jest dla Ciebie. Akwarystyka morska wymaga przede wszystkim CIERPLIWOŚCI.

Mój zbiornik widać nie czytał forum, bo dojrzewania nie było. Wlałem RO, włączyłem cały sprzęt, dodałem soli, po około tygodniu dodałem żywego piachu, po kilku tygodniach włożyłem dobrej jakości skałę.

Edytowane przez kaspy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

peterbart1976 tak jak napisał jerzyk daj cyrkulację i grzałke, nazbieraj trochę wody jak masz od kogo, resztę zrób solanke na wodzie RO+DI, jak woda będzie miała temperaturę i zasolenie ok, włóż skałę wcześniej sklejoną w gotowe kształty ceresitem CX5, poczekaj kilka dni aż cyrkulacja wyplucze syfy i drobiny ze skały, odessij syfy wężykiem, wsyp żywy piasek i ciesz się dojrzewaniem swojego baniaka. Tak jak napisał kolega AquaManiak nie przykladaj aż takiej dużej wagi do tzw. żywej wody bo dojrzewanie i tak Cię nie minie, cały cykl azotowy musi się zamknąć żeby wprowadzać życie do akwarium.

Edytowane przez TomekRN (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, swiete slowa. Wszystko zawarte w jednym zwiezlym poscie.

Polecam zastosowac sie do rad :)

Wysłane z mojego SM-N9005


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik widać nie czytał forum, bo dojrzewania nie było. Wlałem RO, włączyłem cały sprzęt, dodałem soli, po około tygodniu dodałem żywego piachu, po kilku tygodniach włożyłem dobrej jakości skałę.

To całe "dojrzewanie zbiornika" nie ma nic wspólnego z forum. To jest cały łańcuch procesów biologicznych i fizycznych który zachodzi w świerzo założonym akwarium. Proszę nie utożsamiać "dojrzewania" z wysypem glonów. Faktycznie, zdarza się, że proces dojrzewania akwarium przebiega z niewielkim wysypem glonow bądź nie ma go wcale, ale nie oznacza to jeszcze, że akwarium nie dojrzewa. Nieprawdą jest także, że proces dojrzewania zakończony jest, kiedy znikają glony nittkowate. On może trwać nawet do pół roku, w akwarium zdarzają się w tym okresie gwałtowne skoki różnych parametrów. Zdarza się, że akwarium przetrwało inwazję zielonych glonów nitkowatych, "dojrzewanie" wydaje się zakończone, aż nagle z dnia na dzień pojawiają się cyjanobakterie, dino itp plagi. Wielu twierdzi wtedy, ża akwarium ponownie "dojrzewa" ale to nieprawda, akwarium po prostu ciągle jeszcze dojrzewa.

Tak więc dojrzewanie akwarium jest tak złożonym procesem, że naiwnością jest mieć nadzieję, iż użycie wody z działającego zbiornika zapobiegnie dojrzewaniu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co w przypadku zakupu całego żecia z innego akwa?

cała skała cała woda wszystkie stwory da się to wykonać ?


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

robił - niekonicznie całego życia - czasem się udaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.