Skocz do zawartości
Darecki

pytania odnośnie budowy 540l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w końcu i ja mogę ruszyć z budową zbiorniczka mój plan jest 150x60x60 ale jak każdy początkujący mam wiele pytań :

1.rama mam profil 40x20x2 ale to chyba za mało lepszy 40x40 ? i mam komodę w którą mogę włożyć ramę 144x55x77 czy jak dam górny blat grubości 19 może wystawać poza ramę akwarium czy lepiej zrobić takie jak rama? czym ją zabezpieczyć przed korozją ? minia i farba czy to za mało i komoda też z płyty jak ją zabezpieczyć ?

2.akwarium czy dopłacać do opti ?

3.lampa w 2 sklepach 2 opinie ledy najlepsze zetlight 200w qmaven6600 albo na ledach korale słabo rosną jak coś ledy +4xt5 jaką w końcu lampę wybrać a nie zbankrutować :) ?

4.odpieniacz kupić w sklepie skimer, deltec czy poprosić któregoś forumowicza o zrobienie sprawdzonej konstrukcji

5.pompy cyrk.blau 8000,jebao ?

6.obiegowa jebaodc 6000 ?

7.osmoza ust-m ro5 ?

8.sump

to na razie chyba wszystko co najważniejsze chyba że o czymś zapomniałem to proszę mnie poprawić bardzo proszę o porady za które będę bardzo wdzięczny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.rama mam profil 40x20x2 ale to chyba za mało lepszy 40x40 ? i mam komodę w którą mogę włożyć ramę 144x55x77 czy jak dam górny blat grubości 19 może wystawać poza ramę akwarium czy lepiej zrobić takie jak rama? czym ją zabezpieczyć przed korozją ? minia i farba czy to za mało i komoda też z płyty jak ją zabezpieczyć ?

Co do szafki, śmiało jak dasz tzw. kwadraty 2x2cm lub 3x3 wytrzymają Ci ciężar akwarium. Co do zabezpieczenia, są lakiery, które zabezpieczają przed działaniem wilgoci. Osobiście mogę polecić ciut droższe rozwiązanie, czyli kupienie bezbarwnego lakieru jachtowego. Puszka coś koło 50zł za 1 litr, zamiast 20-30 zł za zwykły lakier. A powłoka naprawdę rewelka.

2.akwarium czy dopłacać do opti ?

Osobiście polecam OptiWhite piklington, trochę taniej możesz zrobić biorąc na dno float. Nie daj się namówić na tylną ścianę float, już lepiej wtedy jednolitą czarną lub niebieską tylną szybę. Zasada fizyki - dokładniej optyki się kłania. Dlatego wiele osób później mając float na plecach twierdzi, że opti jest guzik warte. Gdyż tak naprawdę przez przednią szybę widzą szarawo-zielonkawą tylną szybkę. Lub jeszcze jak ją okleją od suchej strony, to powłoka ta od przodu wygląda szaro i jakby była matowa i gorzej.

Fakt, że opti kosztuje, ale osobiście mam 2 akwaria na tym szkle a większe na pewno także będzie z tego szkła.

Co do pytań 3-7 za małą mam wiedzę na ten temat jeszcze, więc Ci nie poradzę. Ale tu jest mnóstwo takich co pomogą.

8.sump

Raczej konieczność, zwykłe szkiełko, wszystkie graty pochowasz, niczego innego nie masz w baniaku oprócz życia, sprzęt - tzw. śmietnik masz w sumpie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie profil 40x20x2 mam a 40x40 musiałbym kupić a z tłem widziałem akwaria z tłem czarny i niebieskim i oba fajnie wyglądają tylko jak potem z utrzymaniem i wyglądem sump oczywiście będzie nie rozpisywałem się ponieważ jest dużo pisane o budowach

Edytowane przez Darecki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać 40x20x2, lecz musisz spawać profile nie na płasko lecz na sztorc gdyż przy tak długim baniaku profil może się wygiąć, wtedy na rogach najlepiej wzmocnić konstrukcje jak na zdjęciu

post-23862-0-67640400-1421778146_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba kupie nowy profil 40x40 i będzie pewnie bez stresu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten profil jeśli tak pospawasz to bez problemu wytrzyma, a trójkąty na rogach to tylko by zwiększyć stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie odnośnie obklejenia komina w e rybce jak pytałem o czarny to powiedziano mi że robią ze zwykłej szyby i potem zarasta jak to jest czy potem samemu to obklejacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja dałem sobie wykonać maskownice na komin z barwnej plexi wycinanej laserem według mojego projektu. Później wklejam to na komin silikonem. Moim zdaniem taka scianka wygląda nawet lepiej niz grzebień i lacobel. Kolor tez jest głębszy niz z okleiny na zewnątrz szyby.

pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak zrobione że szybka i oklejone folią. Wszystko własnej roboty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium zamówione i komin udało się zrobić czarny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zrobiłeś ten komin i jaki koszt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dogadałem się w erybce żeby zrobili od razu a sam koszt czarnego komina nie wiem jak chcesz mogę ci napisać na pw cenę za całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dogadałem się w erybce żeby zrobili od razu a sam koszt czarnego komina nie wiem jak chcesz mogę ci napisać na pw cenę za całość

to chyba nie tajemnica ile policzyli wiec podziel sie z nami ta wiedza :) jaki dokladnie wymiar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że to nie tajemnica 1404,07 wymiary 150x60x60 komin czarny 3 otwory 1x35 i 2x45 , przód i jeden bok opti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponieważ stelaż jest już w komodzie przyszła pora na instalacje ale przeglądając fora żeby coś podpatrzeć widziałem 2 sposoby pierwszy to przedłużacze w sklepie widziałem fajne po 4 i 8 gniazda i drugi sposób droższy to skrzynka z "esami" i gniazda co sądzicie o takich rozwiązaniach i co można jeszcze zrobić przed startem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam zamontowane dwie listwy po sześć gniazd, wszystko podłączone i jeszcze zapas został na dozownik i może cos jeszcze


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto zrobić 2-3 listwy, kazda z osobnym bezpiecznikiem, zeby nie wywalilo wszystkigo w baniaku w razie zwarcia w jednym urzadzeniu.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam na szybko jeszcze pytanie czym zakończyć powrót oglądałem forum i jest założony loc-line albo blau rotative albo zwykłe kolanko co radzicie powrót mam 25mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewke weź sobie np od Witta.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.