Skocz do zawartości
Tom

PH a woda RO na dolewki

Rekomendowane odpowiedzi

tak z nudow czytam sobie germanskie forum i natrafilem na dosc ciekawy dla mnie topik o problemach z niskim ph w baniaku. ludzie skarzyli sie na spore i nagle spadki PH i ktos rzucil ciekawa teze ze w koncu mamy lato, wentylatory chodza i dopelniamy sporo wody RO ktora ma baardzo mizerne ph i kh 0 i ze MOZE to byc jedna z przyczyn. przyczyn bylo podanych wiecej ale co mnie zainteresowalo - kilku ludzi napisalo ze uzywa do przygotowania wody do dolewki jakiejs remineralizowanej soli TM ktora podnosi w wodzie RO kh i ph. zna ktos moze to ustrojstwo ?

EDIT

poszperalem troche i znalazlem jeden z podobno wielu takich uzdatniaczy - Korallin Mineral Plus. ponoc 3g na 10 litrow wody RO podbija kh do 15, ph do 8.4 i dodaje jeszcze pierwiastki sladowe. mysle ze chyba sie skusze na sprawdzenie tego specyfiku kiedy juz stanie moj baniak


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH wody po RO nie ma znaczenia - kropla Wody wapiennej ustawia je do rozsądnego poziomu tak jak kropla soku z cytryny zrobi z tego jeszcze bardziej kwaśną "miksturę" im czystsza woda tym łatwiej zmieniać jej pH.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale mi chodzi w sumie o "caloksztalt" - kh, elementy itp. mozna by za jednym zamachem zalatwic dozowanie elementow do wody, dbanie o spadki kh itp


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wildtom aquamedik ma cos takiego w swojej ofercie

wkład podnoszący twardość wody wkład to Aqua Medic Hydrocarbonat. Jest on umieszczany za modułem RO, a jego celem jest uzupełnienie minerałów w wodzie. Jeżeli do modułu zostanie dodatkowo podany dwutlenek węgla, trwardość węglanowa może jeszcze znacznie wzrosnąć. Obudowa wkładu ma specjalny port do podawania CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tropic Marin ma w sumie 2 takie preparaty: Re-Mineral Marine orz Pro-Special Mineral, Preis ma jeszce takie cos a zwie sie to Mineralsalz.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma ktos juz jakies doswiadczenie z tymi specyfikami?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie można lac wszystko tylko czy aby napewno jest to wina dolewek? Przeciez paruje H2O bez minerałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak

ale dolewa sie lura o ph 6 i kh=0. o to mi chodzilo. teraz przy wentylatorach ucieka nam duzo wody i podejrzewam ze w co mniejszych zbiornikach taka ciecz moze tym czy tamtym namieszac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

@miszak

ale dolewa sie lura o ph 6 i kh=0. o to mi chodzilo. teraz przy wentylatorach ucieka nam duzo wody i podejrzewam ze w co mniejszych zbiornikach taka ciecz moze tym czy tamtym namieszac

ja rozumiem :)

tylko jakoś tak mi się wydaje, że jak odparowuje czyste H2O to ph i kh w pozostałej wodzie rośnie bo przeciez koncentracja związków chemicznych w wodzie wtedy rosnie i dolewając czyste RO powracamy do stanu wyjsciowego - jednym zdanie wydaje mi się, że proces parowania i dolewania nie powinien wpływac na parametry fizyko-chemiczne wody

oczywiście kształtując wodę do dolewek wpływamy na parametry wody w akwa ale przyczyna pogorszenia parametrów wody nie powinna leżeć w parowaniu znaczy się należy poszukać przyczyny gdzies indziej

chyba, ze wiatr z wentylatora wywiewa nam minerały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież organizmy żyjące w naszych akwariach pobierają te minerały i inne związki - w ten sposób rozumując nie należy dozować wapna ani magnezu, bo przecież jest go wystarczająca ilość w solance, a te 60 korali twardych sobie poradzi :) Z pH i Kh to już całkiem pojechałeś :) Ciekawe dlaczego w nocy pH spada - idąc Twoim tropem to jakieś "cuda":)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Ale przecież organizmy żyjące w naszych akwariach pobierają te minerały i inne związki - w ten sposób rozumując nie należy dozować wapna ani magnezu, bo przecież jest go wystarczająca ilość w solance, a te 60 korali twardych sobie poradzi :) Z pH i Kh to już całkiem pojechałeś :) Ciekawe dlaczego w nocy pH spada - idąc Twoim tropem to jakieś "cuda":)

hm @Rebciu, albo Ty pomyliłes topic albo ja :con

poniżej zacytuję początek aby było wiadomo o czym rozmawiamy :)

Wildtom :

spore i nagle spadki PH i ktos rzucil ciekawa teze ze w koncu mamy lato, wentylatory chodza i dopelniamy sporo wody RO ktora ma baardzo mizerne ph i kh 0 i ze MOZE to byc jedna z przyczyn. [/quote

skoro już wiemy, że dyskutujemy o możliwej zmianie parametrów wody na skutek parowania oraz przeczytasz dokładnie mój przedostatni post to będziemy mogli wrócić na właściwe tory dyskusji - ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm z tego co tu piszecie to najwazniejsze jest to co napisal Qbab i jednoczesnie to co pisze miszak. To co paruje tez ma pH = 7 i kH = 0 wiec dolewajac wode o pH = 7 i kH = 0 nie zmieniamy wcale skladu wody. O ile wzrost pH i kH dzieki odparowaniu wody jest niewielki to taka sama ilosc zwiazkow powodujacych ten niewielki wzrost wysokich i tak wspolczynnikow pH i kH dla czystej H2O powoduje znaczny wzrost. Cholera ciezko to wytlumaczyc :)

@Rebciu

pH spada poniewaz organizmy fotosyntezujace przestaja prowadzic fotosynteze C02 bedace produktem ich oddychania nie zostaje zwiazane w fotosyntezie a wydalone do srodowiska co ( CO2 + H20 -> H2CO3 ) powoduje zakwaszenie tego srodowiska.

edytka: poprawka miszaka - coz nie wykazalem sie z tym pH 0 :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzilo :) skoro odparowuje zero to mozemy i zero dodawac.czyli ne potrzebazadnych swinstw dodawac. dzieki


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może żle zruzumiałem wypowiedź miszaka, rozmowa raz dotyczy minerałów, raz pH, ale z tego co wiem nawet sól w znikomych ilościach odparowuje. Czy aby napewno woda, która odparowuje jest idealnie czystą wodą, która ma pH 0 o Kh 0.

Osoby, które nie stosują reaktorów i mają kh na niskim poziomie powinny jakoś je podnieś i nie widzę nic złego w podniesieniu kh wody na dolewkę. To samo dotyczy ph czy minerałów. Samymi podmianami przy dużej obsadzie wszystkiego nie załatwimy i jakoś trzeba te ubytki w wodzie uzupełniać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Jasne ze podnoszenie roznych parametrow ( czy to pH czy kH czy Ca ) przez dolewke to swietna sprawa :)

Skad masz informacje o tym ze sol odparowywuje? Bo z tego co wiem to nie ma prawa odparowac - ale jak masz jakies dobre zrodlo informacji to chetnie uzupelnie wiedze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze, to po prostu obiło mi się o uszy z tą solą. Zdaje się, że na początku mojej drogi z morszczyzną jakiś sprzedawca parowanie tłumaczył mi w ten sposób i tak mi to utkwiło. Wiem, że w procesie parowania wody paruje czyste H2O ale nie jestem przekonany, że ta para ma ph 0, czyli czy jest ona aż tak kwaśna?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowuje napewno .Mam akwa z pokrywa i doskonale to widać . Pod nia zbiera sie sól,ale jest to proces powolny.Nie to co w przypadku odparowujacej wody .Trwa to napewno znacznie dłużej i jest mniej widoczne w akwach bez pokrywy, ale tam sól też osadza się na np.oprawach.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu @danek

Hmm jezeli wpadniecie na jakiegokolwiek linka tlumaczacego zagadnienie parowania soli to bede wdzieczny - poki co jest to troszke sprzeczne z tym co wiem :) Ale czlowiek uczy sie cale zycie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowująca woda ma kh 0 ale ph 7 a nie 0. Co do parowania soli to przeciez tak łatwo to sprawdzić. Zrobić 10 litrów solanki, zmierzyć zasolenie, odparować , dolac takiej samej wody RO, zmierzyć zasolenie i już. Jesli nawet odparowuje sól to w tak małym procencie, że dla parametrów wody musi być to pomijalne. Moja klasa w szkole zrobiła takie doświadczenie ( napewno wszyscy pamiętają z podstawówki :) ) - trzeba było wyhodowac kryształki soli na sznureczku zanuzonym w solance. Zrobiliśmy to tak, ze pierwsza osoba w klasie zalała szklankę solanką i na jej ławce produkowały się kryształki. Potem następna brała ten sznureczek, zalewała wodą, i na nowo sie krystalizowało. i Tal trzydzieści kilka osób. Trwało to prawie cały rok szkolny. U ostatniej osoby na sznurku dalej były kryształki soli. Za to doswiadczenie dostałem od dyrekcji menażkę i łyżkowidelec :)

@Rebciu pewnie, ze trzeba dodawac różnych mikroelementów tylko dyskutujemy jaki wpływ na zmianę ph,kh, poziomu mikroelementów ma parowanie wody a nie inne czynniki. Jesli wiesz, ze brakuje Ci czegos w akwa to dodawanie tego łącznie z dolewką jest dobrym rozwiązaniem. Na przykład taki balling często załatwia problem dolewki i suplementacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak czytam to wszystko to wychodzi mi na to, że przy mniejszych zbiornikach odkrytych, dodawanie sporej ilości wody RO, która wyparowała może mieć wpływ przynajmniej na pH:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

No tak, ale jak czytam to wszystko to wychodzi mi na to, że przy mniejszych zbiornikach odkrytych, dodawanie sporej ilości wody RO, która wyparowała może mieć wpływ przynajmniej na pH:D

A własnie ciekawe - czy w mniejszych zbiornikach parowanie jest wieksze? Chyba nie. Wszystko zalezy od kilku czynników ale biorąc pod uwagę sam zbiornk to zależy od stosunku powierzchni tafli wody do objetości zbiornika a nie od jego litrażu. Ekstremalny przykład można wymyślec taki: stawiamy dwa akwa, jedno 100x100x10 (wys.) a drugie 100x10x100 (wys.). Pojemność jest ta sama. Obstawiam, ze w tych samych warunkach w podobnym czasie wysokosc słupa wody zmniejszy się podobnie. Czyli np. w obydwu zbiornikach wys. słupa wody zmniejszy się o 1 jednostkę. Ale objętościowo to w pierwszym wyparuje 10 razy więcej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja: od goraca mi sie wszystko popierniczylo - jeszcze raz:

@Rebciu

Zalezy jak dolewamy. Jezeli mamy automatyczna dolewke ktora ciagle dolewa ale po trochu to pH=const. niezaleznie od tego ile dolejemy.

Jezeli sami dolewamy rzadko ale w duzych ilosciach to pH=/=const.. Jak woda paruje to sie zwieksza, jak dolewamy to spada. Im wiecej musmimy dolewac na raz tym wieksze jest wachniecie pH. Czyli po trochu i ty i ja mamy racje :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam aqwa z pokrywa od 2 lat i nie zauwazylem zeby mi sie chociaz gram soli osadzil na niej na elementach bocznych cos tam jest ale to raczej od zachlapania woda ze zbiornika w trakcie zabawy w srodku zbiornika.


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja juz nic nie rozumieć ... to w koncu odparowuje nam to ph i kh czy nie ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.