Skocz do zawartości
mithil

Wszystkie plagi łączcie się...

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety ale muszę odwiedzić ten dział kolejny raz ale tym razem z jednoczesnym założeniem tematu :(

Info podstawowe:

130l w obiegu, sól IO, teraz przeszedłem na AF reef, zasolenie 1.023

NJ 2300, cyrkulacja 2x3000l, odpieniacz DIY który obsługuje spokojnie 200l akwaria od Arka

Lampa 4x24w 2x sylvania coralstar, 2x sylvania marinestar (7 miesiąc się rozpoczął)

8kg żywej i 3,5 suchej skały

RODI - na tds 0, iltry i żywica nowa 3 tyg temu.

podmiana 10l co 2 tyg

obsada: 2x błazenek, mandaryn od niedawna, krewetka, mitrax, pustelnik + masę turbo co się mnożą jak króliki :)

1x euphylla, zoa, quadri

testy:

KH 8

PH 8

NO3 niewykrywalne (test dobry sprawdzony)

PO4 niewykrywalne (test dobry sprawdzony)

CA i Mg nie robię to mam tylko 1 euphyllie, mówiono mi że to niepotrzebne jak mam tylko 1 lps

lałem przez jakiś czas wódkę, bo doczytałem że dzięki niej pozbędę się glonów, ale ostatnio doczytałem że mogę mieć za czystą wodę więc przestałem,

bakterie: zeoback 1 kropla co 3 dni

A sprawa wygląda tak, mam a tą chwilę 3 główne problemy które mnie do szału doprowadzać zaczynają.

1. Ciemno brązowy "nalot" na skałach, taki jak na poniższym zdjęciu:

1.jpg

Pojawiło to się kilka miesięcy temu i powoli zaczęło rosnąć, na początku ignorowałem, myślałem że przejdzie samo bo jeszcze młode akwarium. Ciężko to się ściera ze skał ale idzie, w tych najgrubszych miejscach robi się jakby skorupa. Myślałem że okrzemki ale mam tylko na skale w oświetlonym miejscu, RODI - 0, nowa żywica.

Zaczyna się tak:

3.jpg

I najpierw pojawiło się na euphylli:

4.jpg

Nie wydaje mi się aby to było dino ani cyjano, nigdzie umiem doszukać co to może być ani jak z tym walczyć.

Pod mikroskopem wygląda tak i się nie rusza:

7.jpg

8.jpg

Kolejny problem już widać na tych zdjęciach, taka jasno brązowa gąbka, jest bardzo sprężysta i łatwo się odrywa od skał. Wyszoruję skałę to za jakiś czas wraca:

2.jpg

i ona pod mikroskopem tak wygląda:

5.jpg

6.jpg

3. Problem to widoczne wcześniej glony, mimo że mam No3 i po4 niewykrywalne salifertem to one rosną. Mechanicznie to usuną na jakiś czas a mimo to wrócą. Karmie chyba nie dużo bo 1/2 kostki dziennie, odpieniacz na pół mokro. Więc nie wiem skąd glony mają jedzenie :/

Amen

A teraz bijcie i pouczajcie, bo widzę że przede mną długa droga i nauka do pięknego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A samo akwarium to ile ma ? (od zalania wody?)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zapomniałem najważniejszego: 10 lipca 2014 skała włożona do wody, solanka 3 dni wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

To jeżeli będziesz systematyczny w kontrolowaniu parametrów, dozowaniu bakterii i pożywki dla nich to przypuszczam że około 3/5 mc bedzie po problemie.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociągnął bym KH do 10 nawet więcej i zobaczył czy glony zaczną zanikać.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Karol masz rację tylko jak długo utrzymywać KH powyżej 10 ?? spadnie do 7 i znowu wyjdzie i walka od nowa


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh do 10? sodą?

To powiedzmy glony bym miał załatwione ale co z tym brązowym badziewiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bober6662

1. Ciemno brązowy nalot z czasem twardnieje, ciężko wyczyścić skałę ale idzie szczoteczką, z czasem przy grubszej warstwie robi się skorupa jakby

2. Jasno brązowa "gąbka" jest elastyczna, sprężysta i dość miękka. Brown jelly - czytałem o tym ale jestem w 95% pewien że to nie to.

Dzięki za link, dowiedziałem się że jednym z glonów jest Caulerpa :/

@Debora

Ciemno brązowy nalot wyszedł najpierw na skałce od euphylli, potem na suchej skale (płaskie kawałki, zdjęcie z krewetką), teraz opanowuje żywą powoli

Gąbka zaczęła wychodzić głównie na skale suchej, potem przeniosła się na żywą

To co jeszcze zauważyłem to po tym w ogóle turbo nie chcą chodzić

Edytowane przez mithil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczotka do zebów w łapke i czyścić skałę.

A testy na Ca i Mg są konieczne.

Skałe mocno zarośnięta glonami możesz włozyc do sumpa gdzie w ciemnościach glony obumrą,a jak brak miejsca w sumpie to penseta i wyrywać.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.p...en liver sponge

Chondrilla nucula

Nie wygląda to dobrze. Nie ma na to drapieżnika. Ciekawe że w niektórych artykułach te gąbki są polecane dla początkujących.

Gotowanie skały pomaga, nawet tylko sparzenie z wierzchu zarośniętej części wystarczy, ale oczyszczenie wszystkich skał bedzie trwało tygodniami bo nie możesz gotować wszystkiego na raz. Wsadzanie wygotowanej skały do akwarium też jest problemowe. Przydałby się osobny system do oczyszczenia tej skały.

Ludzie też piszą o skuwaniu zarośniętych fragmentów skały. Mało zachęcająca perspektywa. ale może w jakimś konkretnym przypadku ma sens.

Ktoś pisał że zerowe (niewykrywalne) PO4 może pomóc, ale mówimy o wartościach które trudno osiągnąc i które mogą negatywnie wpłynąć na inne życie.

Rozważ całkowitą wymianę skały. Starą skałę możesz wygotować i oddać komuś kto odgazowuje skałę z frachtu.

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

miałem kiedyś to świństwo.Pomogło zmniejszenie świecenia światła o połowe, szczotkowanie oraz lanie Special blend. Kuracja ok 3 miesiace i mnóstwo nerwów.powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

miałem kiedyś to świństwo.Pomogło zmniejszenie świecenia światła o połowe, szczotkowanie oraz lanie Special blend. Kuracja ok 3 miesiace i mnóstwo nerwów.powodzenia

A ktora z tych rzeczy miałes? Brazowy nalot czy ta "gabka"? Wlasnie planuje kupno bakterii i zastanawiam sie nad zmiana z zeobak na special blend albo ampulki biogro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem gąbke i brazowy nalot, probowałem roznych bakterii ale tylko te ktore pisałem (i na pewno nie robie w reklamie). Napewno nie zaszkodzi ale moze pomoc. Niby kazdy przypadek inny ale Twoj na 99,9 podobny do mojego.

Edytowane przez misiek944 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem gąbke i brazowy nalot, probowałem roznych bakterii ale tylko te ktore pisałem (i na pewno nie robie w reklamie). Napewno nie zaszkodzi ale moze pomoc. Niby kazdy przypadek inny ale Twoj na 99,9 podobny do mojego.

A jakie to akwarium było, masz jakieś zdjęcia tego co było u Ciebie? Bo teraz widze masz tylko rm od grudnia...

Moze ktos jeszcze cos podpowie? Chcialbym aby akwarium pieknie wyglądało za jakiś czas i chce podjąć właściwą drogę :)

Edytowane przez mithil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 200 l oswietlane t5 przez ponad 5 lat, dawno (10 lat) temu. Przykro mi ale zdjec nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za off topa ale zdjęcia rewelacyjne - czym robiłeś?

życzę powodzenia w zwalczaniu tego badziewia, też miałem problemy z różnymi plagami (chyba każdy nowy zasolony przez to musi przejść). Jak stwierdziłem z mojego punktu widzenia to bardzo duże znaczenie ma systematyka i cierpliwość. :thumbup:


MOJE MAŁE SZKIEŁKO -

150x50x45 + sump 105l,

i takie tam...

DSC_1029.jpg.3a3d7c5d3154eb84f27df4b4cb245567.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.