Skocz do zawartości
Pabl_o

Powitanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej od jakiegoś miesiąca łaziłem po stronce i postanowiłem się zarejestrować, pragę wszytkich powtitać i bądzcie dla mnie wyrozumiali;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy malo Ci soli w Wieliczce?

witaj na forum


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre, dobre:) no niestety preferuje morska:wink.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz posolony, czy dopiero sie przymierzasz ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm miałem zakładać solniczkę ale później trafiłe na jakiś sceptyków i mnie bezczelnie odciągneli, i jestem w trakcjie zakładania 450 Malawi ( a tego przecież nie zasolę;/) może jak wyjdę z dłgów to pomyślę o jakimś 40/50 L - morskim, a na razie dóżo czytam na tym forum (może to mi jakś pomoże) :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sceptycy? A co oni mieli do morskiego? :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"drogie i trudne to jest ... tak od kogos slyszalem"


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeech a w sumie slodkie takie duuuuuzo prostsze? No fakt ze sporo tansze...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no przestańcie bo znowu się zrażem! Ale przecież taka 40 to znowu nie majatek;/, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno sporo taniej niz 450 malawii :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :), ale jak na razie to mnie to 450 tak po kieszeni pojechało że nawet się nie spodziewałem, a mam na razie szkło, sump, hydraulikę i szafkę w stadium stelaża :Dozingoff, więc zostały jeszcze dechy na szafkę, światło i pompa, a później komornik :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak juz wszystko ladnie skompletowales to wywal te malawi z planow i zaloz 450 litrowa rafe. sprzet juz masz:D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jasne jak liczyłęm kiedyś ile takie posunięcie by mnie kosztowało to ze stołka spadłem, sama skała i woda :szok. Nie ma mowy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pabl_o: zakladaj 450, do malawi bedziesz musial kupic filtr ro (uzywany za 150-170zl) oraz odpieniacz (ok 300zl) oraz chociaz jedna mocna cyrkulacje (np marea 300) i mozesz juz jechac z akwa typu fish only.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię

Ja też poprę kolegów

Miałem bardzo małe akwarium słodkie (ponad 60l)

Było tańsze i bardziej problemowe a i jeszcze brzydsze niestety.

Miałem SA potem Tanganika (taka mini)

Rybki sie bardzo fajnie rozmnazały i sprzedawałęm je po 5 zł od sztuki (miesięcznie około 30-50 zł)

Ale nadszedł ten dzień i założyłem 144l z którego jestem zadowolony.

Filt kubełkowy sprzedałem , akwarium też i starczyło na troszke osprzętu.

A to co Harnas pisał to fakt.

Starczy odpieniacz zasolona woda + można dać kilka kg. skały i do tego rybki bardzo ładnie powinno wglądać w takim 450l akwarium

Koszt myśle bedzie większy ale nie odrazy trzeba kupować wszystko.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt ni każe Ci od razu wkładać całej skały, kilka kilo + dwa trzy małe szczepki miękkich i startujesz nawet bez odpieniacza :) potem odpieniacz sobie kupisz, skałę i tak dalej aż Cię z a długi wsadzą :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze go nie wsadzą, lat mu brakuje:)

Witamy Cię Pabl_o ! Bardzo rozsądna taktyka - najpierw czytać i się uczyć, a potem zakładać bazując na doświadczeniach innych:yes Chociaż tak jest, że wszystkiego i tak nie przewidzisz:)


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiecie jeśli chodzi o zbiornik i jego zasolonie to mam tą małą przewagę że budując akwarium bazowałem na budowie akwarii morskich :), ale dobrze skora tak nudzicie to jak postawię to akwa to wszystko jeszcze raz skalkuluję i zobaczymy, ale coś do tego typu akwa musiałbym chyba oprucz soli sypać wapno czy też ten ,,kalkwaster'(?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to sa grosze - jak masz małą obsadę to prawie nic nie sypiesz :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pabl_o :

No wiecie jeśli chodzi o zbiornik i jego zasolonie to ....wszystko jeszcze raz skalkuluję i zobaczymy, ale coś do tego typu akwa musiałbym chyba oprucz soli sypać wapno czy też ten ,,kalkwaster'(?)

Przelicz ponownie zobacz ile miesieczni bedzie Cię to kosztować.

Policz ile bedziesz wydawał za oświetlenie

Dla rybek to spoko możesz dać 2-3 swietlówki.

A jak kupisz skałki (nie tak jak jest napisane 10-15%) ale nawet 5-6 kg (2-3 skałki)

Potem możesz patrzeć na forum może ktoś bedzie mieć grzybki (bardzo mało wymagający koral)

które nieraz są bardzo ładne.

Przy akwarium + wydajnym odpiwniaczy i kilku skałkach (by nie wyglądało to łyso) nie trzeba nic dodawać.

Starcza podmiany wody.

Nawet jak bedziesz mieć krewetkę czy kraba to starczy raz na jakiś czas dodać jodu i kilka kropel wapna (penwie pojawią sie glony wapienne)

Koszt tego nie jest wielki

Wiecej bedzie Ci kosztować sól oraz prąd (ale w słodkowodnym też wydasz na prąd)

To jest moje zdanie.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeliczyłem i koszt da się znieść ale chyba jakiegoś źrudła dochodu zacznę szukać :wink, a więc dzisiaj ciołem profile, cz też koątownik(?) na stelaż i szafka będzie wysoka na 100 cm więc mam nadzieję że odpieniacz się tam zmieści:dozingoff, światło to może jakieś dwie świetlówki faktycznie, no a reszta to może na tutejszym ,,Targowisku' wychaczę:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pabl_o :

No przeliczyłem i koszt da się znieść ....światło to może jakieś dwie świetlówki faktycznie, no a reszta to może na tutejszym ,,Targowisku' wychaczę:).

Dowiedz sie kogo masz blisko z kolegów akwarystów

Moze ktoś ma wieksze akwarium (300-600l)

To by Ci troszke wody dał na pocza tek (zasolonej z działającego już baniaczka)

- taka woda dla osoby podmieniającej to odpad- a dla Ciebie może być drogocenna oraz zawsze to pozwoli też zmnijeszyc koszty.

Warto sie tym zainteresować.

Skała moze też być z działającego baniaczka (teraz czesto sie ktoś ogłasza że sprzeda skałe za 25-30 zł)

Przy cenie 28 zł to nawet zakup 10 kg to jest mniej niż najtańszy kubełek do 300l akwarium.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za cenne rady, i już powoli namierzam ,,osobniki' znajdując się się w moim zasięgu:wink

Ale zanim uruchomię to akwarium to muszę skompletować sprzęt a na okazję trzeba czekać :con.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pabl_o akwarium morskie ma te fajna zalete ze moze ewoluowac razem z wymiarami portfela wlasciciela :)

To znaczy za zakladasz sobie na poczatek FOWLR czyli:

Fish Only With Live Rock co oznacza akwarium morskie z rybami i zywa skala. Nie potrzebujesz mocnego oswietlenia, kalkreaktor Cie nie interesuje, dajesz tylko praktycznie odpieniacz i cyrkulacje, no ew. kalkwasser jak beda klopoty z pH ale to jest stosunkowo tanie, sol nie musi byc wcale z tych najdrozszych (a jednak regularne podmiany to jest spora czesc kosztow morskiego wiec mozesz na tym troche przyoszczedzic). No i testy oczywiscie, na tym nie radze oszczedzac :)

W miare srodkow pienieznych kupujesz sobie powoli rozne rybki, dokladasz skale po trochu, tu dasz jakies krewetki, tam kraby, pare slimakow a jak Ci to przestanie wystarczac i nazbierasz kaske to wtedy mozesz sobie stopniowo ewoluowac w kierunku typowego akwarium rafowego: dajesz wiecej swiatla, myslisz nad reaktorem (ale czasami kalkwasser wystarcza), kupujesz lepsza sol z wieksza zawartoscia Ca i Mg, moze z czasem jakies mikroelementy jak sie obsada zwiekszy - no i kupujesz pierwsze korale miekie ktore o ile w miare systematycznie dbasz o zbiornik beda wygladaly znakomicie a jak parametry wody beda w porzadku i zbiornik stabilny to zaczynasz myslec nad pierwszymi LPS-ami, potem pierwsze SPS-y, malze itd... itp...

Tak to wyglada, nie trzeba zaczynac przygody z morszczyzna od ogromnych wydatkow na super hiper sprzet i preparaty, wrecz IMO nie powinno sie tak robic, to sie rozklada w czasie wrecz na lata.

A wiec wcale na poczatku nie trzeba wydawac ogromnych pieniedzy, oczywiscie hobby jest stosunkowo drogie i trzeba sie liczyc ze stalym obciazeniem budzetu ale IMO nie jest to tak drogie jak wiesc gminna niesie. To nieprawda ze trzeba wydac na poczatek kupe pieniedzy, oczywiscie mozna ale po co? Lepiej sobie wydatek rozlozyc na raty :)

PS

Jesli nie masz nic przeciwko :) to ja ten watek przeniose jutro do dzialu "Dla nowicjuszy" bo rozwazania jakie tu snujemy nie sa wcale off-topic tylko sa to typowe rozterki poczatkujacego :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zaczelo sie od zwyklego "dzien dobry, zastalem Jole ??" :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.