Skocz do zawartości
Pabl_o

Powitanie

Rekomendowane odpowiedzi

No, a skonczy sie na 450L akwarium morskim :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łał zapoczątkowałem rewvolucję :), dzięki @AquaManiac za wyczerpujący text no i zamierzam się do niego stosować, wszystko ,,drobnymi kroczkami':wink, wypatrzyłem na ,,Targowisku' jakiś tani używany falownik(mam nadzieję że jeszcze nie sprzedany, więc chyba się nada? No i będę musiał posprzedawać trochę psrzętu co mi pozostał po śłodkim(trochę tego jest :wink), więc powinno na te pompy i jakiś tani odpieniacz starczyć, a co myślicie o takim czymś http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_896&products_id=4640&osCsid=28405419fc7e8239b13c3ee6f9ae31ac

? Dodam że mam sump 3 komorowy(oprócz komory pompy) więc pasowałoby mi go tam wrzucić, do komina pójdą biobale co powinło zwiększyć stopień filtracji biologicznej na a co do tego sumpa? Zostają mi dwa wkłady, może do jednego gompka a do drugiego grys koralowy? Co myślicie, jakieś sugestie, rady??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Pabl_0.

Tak jak Sz.Koledzy radzili, FOWLR to najbardziej optymalny wybor jezeli zalezy Ci glownie na rybach.

Jak to mowi stare przyslowie "nie od razu Krakow zbudowano"

Tak naprawde to wiekszosc sprzetu pelni role pomocnisza i ulatwia zycie. A przy wiekszym nakladzie sil i czasu calym akwarium mozesz sterowac "recznie".

Jak poszperasz na necie, to znajdziesz:

- ktos zrobil odpieniacz z ucietej butelki PET 1,5 litra

- ktos inny zrobil mieszacz wapna (mixer) tez z butelki PET, ale z nakretka i rura w tej nakretce, a 'mieszanie' odywalo sie codziennie recznie przez obracanie butelka.

- ktos (chyba Przemek, ale glowy nie dam) zrobil reaktor z obudowy po zuzytym oszuszaczu powietrza.

- swiatlo mozesz miec Giesmana, a mozesz halopak. Roznica w cenie kolosalna, w wygladzie dosc duza, w swieceniu niewielka.

Ale inwestuj w "przyszlosciowe" rozwiazania, czyli statecznik i swiatlo T5 a nie T8. Troche wiekszy koszt na poczatku, ale gdy FO zamienisz na rafe to T8 do nieczego Ci sie juz nie przydadza.

- dolewka to tylko plywak, pompa i kawalek elektroniki aby nie zalaczalo sie w takt falowania wody. Mozesz kupic Niveautomat z pompa SP3000, mozesz samorobke na Allegro, albo samemu cos "wystrugac".

Bardzo dobrze zrobiles wykonujac od razu zbiornik przystosowany pod morskie.

Co prawda sam baniak to maly koszt w porownaniu do calosci, ale jak zly baniaka to nic juz nie poprawisz.

Wiekszosc dobrych rad juz dostales - nie bede powtarzal.

@Pabl_o, pospiech jest bardzo zlym doradcom - szczegolnie jak zaczynasz.

NAJPIERW zaprojektuj (teoretycznie) DOKLADNIE I W SZCZEGOLACHA caly swoj zbiornik, (mozesz projektowac on-line tu na forum) a dopiero pozniej kupuj jaki kolwiek sprzet.

"na bank" to mozesz kupic filtr RO/DI. Co bys pozniej nie mial w akwa - RO/DI zawsze bedzie potrzebne.

Z falownikiem daj sobie na razie spokoj. Zrob "stala" cyrkulacje - zeby ruch wody byl, a "imitowac nature" bedziesz pozniej.

Jak bedziesz mial sporo ryb, a raczej malo LR (Live Rock - zywa skala) to ja bym zainwestowal w naprawde dobry odpieniacz - koniecznie o wydajnosci znaczaco wiekszej niz rekomendowana przez producenta.

Organizmy zywe wydalaja bialka, ktore zamieniaja sie na amoniak NH3 (bardzo toksyczny), potem zamienia sie to na azotyny NO2 (tez toksyczny), a pozniej na azotany NO3 (mniej toksyczny), a pozniej na wolny azot N2(obojetny).

Wszystko to robia bakterie, ktorych musi byc odpowiednio duzo, i "musza miec gdzie mieszkac" tj. LR. Jak malo LR to moze byc problem.

Odpieniacz jest po to, aby jak najwiecej bialek usunac z wody w postaci piany (odpienic) zanim zacznie sie to rozkladac w akwa i truc wode.

A co do zakupow - nie zaluj "okazji", bo jak bedziesz czesto zagladal na Targowisko, to jeszcze nie jedna okazje znajdziesz.

A jak nie masz za duzo kasy, to najpierw BADZ PEWNY ze cos Ci jest absolutnie niezbedne, chcesz to miec i dopiero wtedy kupuj, a nie kupuj po to ze

Pabl_o :

chyba si? nada?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pabl_o :

....więc powinno na te pompy i jakiś tani odpieniacz starczyć, a co myślicie o takim czymś http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_896&products_id=4640&osCsid=28405419fc7e8239b13c3ee6f9ae31ac

? Dodam że mam sump 3 komorowy(oprócz komory pompy) więc pasowałoby mi .....

Myśle że tak jak Potrek napisał nie opłąca sie kupować czegoś nie sprawdzonego.

Podam Ci kilka tanich porpozycji

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_364&products_id=1039 - do 400l przy małej obsadzie rybnej na jakiś czas starczy.

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_850&products_id=4278 - do 400l tak jak wyżej troszke wiecej kosztuje ale jest już z pompką igiełkową i szybciej go potem odsprzedaż (mniej stracisz niz przy midiflotorze - jak bedziesz sprzedawał)

Kostki po jakimś czasie traca na wydajności a tu nie bedzie tego porblemu

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_23_462&products_id=1386 - model SA-2014 600l cena 172 zł + pompka lub niwiele tańszy ale mniej wydajny SA-2013 -158 zł

Trzeba naprawde wydajna pompkę , problem z regulacją (tak słyszałem) po wyregulowaniu moze już dobrze chodzić

ten odpieniacz często pojawiał sie na Targowisku za niższą cene.

ten do 600l powinien starczyć na jakiś czas a i moze być troszke wydajniejszy niż pozostałe (ten do 400l możesz se darować )

Co do pompy nie pomogę.

Myśle że są też dużo bardziej doświadczeni akwaryści i powiedzą Ci wiecej o tych "najtańszych" pienidłach.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za propozycje odpieniaczy i rady, chyba zdecyduję się na ten do 600 litrów, powinien wystarczyć no i nie ukrywam cena. Co do projektu to powoli wszystko zaczyna pojwaiać się w mojej głowie jak i na komputerze, zwierząt nie planuję dóżo bo to może zbytnio obciążyć przrób akwa:|. Dzięki jeszcze raz za rady bo som dla mnie bardzo cenne:wink.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no trafi mnie, te cioł... które sklejały mi akwa pomyliły wymiary na kominie:|, jest o jeden centymetr za wysoki i będem zmuszony podnieść poziom wody ponad listwami wzmacniającymi;/, a pytałem ,,czy rysunki i chematy są jasne' odpowiedź ,,bardzo jasne'-.-.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wyszlo "prawie dobrze, czyli niedobrze" :) reklamowac nie mozesz ? niech poprawiaja jak takie gupie :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie będęm ryzykował bo żeby przewieź to akwarium to i tak było dóżo zachodu :con, mam nadzieję że nie sprawi to żadnych problemów w czasie użytkowanie, a jak na razie wziołem się za handel żeby coś zarobić, może ktoś chce kupić monety... przedwojenne:) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc dzisiaj znalazłęm taką skałkę, wiem tyle że pochodzi z brzegu moża a ściślej z Krety, myślicie że mogę ją wrzucić do akwa jest dosyć porowata:wink.

img10849qw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie wsadzał a i nie widać aby była "dosyć porowata" :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze "skałą z krety" daj sobie spokoj. Moim zdaniem powiniennes dokupic ze 10kg zywej (30zł/kg) skały i do tego 20kg suchej (chyba 15zł /kg)

Problem w tym że jeśli chcesz akwarium FO (fish only) to bedziesz miał problem z azotanami i musisz je jakoś z wody usuwać. Normalnie robi to odpieniacz i żywa skała (nazywa się to filtracją metodą berlińską). Dodając trochę żywej i reszte suchej możesz sporo zaoszczędzić a po jakimś czasie ona się też ożywi (co prawda nie bedzie tak dobra jak żywa ale też się nada).

Do twojego FO bym proponował 10kg żywej i 20kg suchej skały. Co prawda skała to jest spory wydatek ale w ten sposób zaoszczędzisz potem na soli do podmian wody, bo podmian nie potrzeba będzie robić tyle.

Jeśli nie chcesz / nie możesz zainwestować w żywą skałę to będziesz musiał zadbać o jakąś inną filtrację wspomagające cykl azotowy. Moim zdaniem koszt żywej skały (tu ok 600zł) może być niższy niż innego rodzaju filtracji.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo ta skałka całkiem mi się podobała:(, ale co do systemu filtracji to co mogę wrzucić do sumpa bo zostaną mi dwie przegrody do zagospodarowania, opłaca się wogóle coś tam wrzucać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak duze akwarium robisz? Jezeli duze to ta skalke mozesz dac jako podstawe dla klasycznej zywej skaly. Raczej nie zaszkodzi a i sie nie zmarnuje :) Pozdrawiam,

M.K


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ryzykowałbym wrzucania skały niewiadomego pochodzenia. Słona woda bardzo łatwo wchodzi w reakcje z różnymi substancjami które moga się tam znajdować (metale ciężkie itp) nie ma co. Tym bardziej że nie wygląda to na 3kg kawał skały więc zmarnować to się raczej nie ma co.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

Hmm a jak duze akwarium robisz? Jezeli duze to ta skalke mozesz dac jako podstawe dla klasycznej zywej skaly. Raczej nie zaszkodzi a i sie nie zmarnuje :) Pozdrawiam,

M.K

nie ma co kombinować zaoszczędzisz raptem 30-50zł a ewentualne szkody mogą być wielkie.

Prześlij ją dla ocelocika jak mu sie tak podoba :)

niech ją wsadzi do akwarium i za jakiś czas powie czy nadaje sie do morskiego:)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypatrztrywałem się jej dzisiaj i ma takie malutkie otworki wchudzące do środka z jednej strony, ale faktycznie nie ma co ryzykować:)_o.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i myśl jedna mi się nasuwa ..... trzeba chłopakowi pomóc nie tylko radą ....napisz mi na priwa swoje dane to Ci wyślę pompę OR 6500 AM, jakąś cyrkulacyjną i trochę hydrauliki do klejenia i jak mi się uda złożyć to lampę HQI 150 co do skały to gdyby Ci się chciało kiedyś przyjechać do Poznania to 10 kg skały Ci zasponsoruję ...w końcu po co ma się kolegę kominiarza :)

Mi kiedyś pomogli to i ja Ci pomogę ....ujęła mnie Twoja determinacja

Dawaj namiary i czekaj


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak żartować sobie będziecie jeszcze ze mnie:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie żartuję , oferta poważna i aktualna ..... :lampka


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raffy

Coz wedlug ksiazki Baumeister'a taka skalka nadawala by sie idealnie :):) Szkoda tylko ze ksiazka jest troche przestarzala :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jerzol_kominiarz@ Ty powinieneś zostać Św. Mikołajem a nie kominiarzem :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeden i drugi przez komin wlazi :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to poinformuję was o postępach:), dzisiaj ukończyłem budowę stelaża:yes, wziołem się także za reklamowanie akwarium bo jak mu się dzisiaj przyjrzałem to myślałem że mnie trafi, i tak to jest kupować w profesionalnej firmie;/, właściciel zaproponował wymianę jednak nnie za bardzo uśmiech mi się je wieść jeszcze raz przez całe miasto, ale tak sprawy nie zostawię poniosą konsekwencie swoich czynów:((.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pabl_o :

będem zmuszony podnieść poziom wody ponad listwami wzmacniającymi

Z wyjatkiem zbiornika, stelaza i skaly (w zasadzie skale od biedy tez) cala reszte mozna wymieniac po kawalku lub hurtowo.

Jak masz schrzanione wymiary tanku (obojetnie czy komina czy czego kolwiek innego) to nawet nie powinienes robic dalszych krokow.

Na nic tu myslenie - a co tam, jakos to bedzie.

NIE, NIE BEDZIE.

Dasz troche mocniejsza pompe albo napiecie w sieci troche wzrosnie, albo grzebien zarosnie i woda sie spietrzy i gora Ci sie przeleje.

Dwa powiedzenia ludowe szczegolnie dobrze sprawdzaja sie w akwarystyce morskiej:

chytry/oszczedny dwa razy traci

oraz

nic nie jest tak kosztowne, jak oszczedzanie


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak sprawdzalem w sieci to powinno byc okolo 5 cm roznicy, jest 4 wiec czy t cos zmienia?

Dodam ze miedzy listwa a szczytem komina jest 1 cm roznicy.

Co sadzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.