Skocz do zawartości
Tom

PH controller vs miernik

Rekomendowane odpowiedzi

no wlasnie, zmeczylo mnie kropienie testami i w nowym baniaku chce ulatwoc sobie zycie. ale ... sterowanie co2 w reaktorze mam podpiete do czasowego gniazdka, wylacza co2 po zgaszeniu swiatla, zalacza przy zapaleniu, rozwiazanie takie swietnie sie sprawdzalo i w sumie nie chce tego zmieniac. reaktor nie ma wejscia na elektrode zeby mierzyc ph w komorze wiec jedynym zastosowaniem controllera byloby sterowanie co2 do reaktora na podstawie danych z baniaka a nie reaktora. czy to ma sens? mi sie ciagle wydaje ze w tej kombinacji reaktor przestaje pelnic swoja zasadnicza funkcje i zamienia sie w "PH-cerbera" znaczy wcale nie dodaje ca bo co2 dozowane jest tak nieregularnie ze malo co sie tam w tym reaktorze rozpuszcza i sluzy to dodawanie co2 tylko zbiciu ph i niczemu wiecej. wiec nie wiem czy ma sens pchanie sie w koszta i kupowanie contr. skoro do regulacji ph mozna uzyc innych metod ktore nie koliduja z ciagla dzienna praca reaktora?

opinie ?? wiem ze sporo ludziow uzywa controlera wiec licze na was


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, można to uwzględnic na procku budując pH controller i zrobić odpowiednią histereze. To znaczy jeśli np kontroller ma odciąć CO2 przy pH załóżmy 7.0 to on czeka z tym odcięciem aż pH spadnie do 6.9 Może gadam od rzeczy ale to dlatego że nie do końca znam zasady procesów jakie w reaktorze zachodzą - ale gdyby jakiś praktyk akwarysta mi to wyłożył na bank da sie zrobić inteigentną elektronike do reaktora w kosztach zwykłego lajona - pisząc tylko własciwy program dla mikrokontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jednak pozostaje ph-controler podłączony do reaktora. Wtedy jest ciągły pomiar i dokładny. Najlepiej jak ph w reaktorze jest 6.5

Chociaż wkład rozpuszcza sie juz przy 6.8. Nie powinno sie zchodzić w reaktorze do 6.3 lub niżej ponieważ przy takim ph wkład jest rozwarstwiany a nie tylko obmywany. Pozatym nadmiar co2 spowoduje obniżenie ph w zbiorniku oraz odkładanie sie na skałkach, w postaci drobnych pęchezyków.

@Wildtom , możesz wkleic gniazdo 13.3 mm na elektrodę i to bedzie najlepsze rozwiązanie. Pozatym odradzam odcinanie co2 na noc , skutkuje to wahaniami kh co jest dokuczliwe dla zbiornika.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wlezie tam elektroda, za waski reaktor :). kombinowalem tak na poczatku zeby go zostawic na 24 z co2 ale zbijal mi wtedy ph w baniaku do 7.6 co juz jest wartoscia lekko alarmowa dlatego ustawilem go tak zeby w nocy pracowal bez co2. jak temu mozna zaradzic jesli zostawie go 24 na dobe z co2? , macie jakies sprawdzone metody? moze w komore w ktora kapie odciek z reaktora wlozyc kostke lipowa zeby te ph jakos "w locie" podnosic?

tak jak napisalem - chodzi mi glownie o ciagly widoczny na bierzaco pomoar ph w baniaku, nie chce mi sie juz kilka razy dziennie testami wywijac

@loccutus

generalnie zasada jest b. prosta - ustawiamy odpowiednia ilosc babelkow co2 podawanych do reaktora zeby w komorze ph spadlo do 6.5 - wtedy zaczyna sie rozpuszczac grys koralowy ktory mamy w reaktorze. ph controler w reaktorze na bierzaco mierzy ph w komorze reakcyjnej i odpowiednio - gdy ph wzrasta powyzej powiedzmy 6.6 wlacza dozowanie co2 az do osiagniecia najlepszej do rozpuszczania sie wkladu wartosci. inna metoda to podlaczenie sterowania co2 reaktora do elektrody zanurzonej w baniaku - wowczas kontrolujemy tym ustrojstwem ph w baniaku - co2 jest odlaczone gdy ph spadnie man powiedzmy do 7.8 czy 8 a wlaczy sie przy powiedzmy 8.2 i tak w kolko. tyle ze wtedy reaktor przestaje byc reaktorem bo dziala tak nieregularnie ze szkoda gadac i sluzy tylko zbijaniu ph w baniaku


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez nie da rady - midiflotor - nie ma wyrzutu wody. przyeplyw wody przez niego jest wymuszony przez obiegowke. wylot reaktora mialem komore dalej, tam gdzie siedzi pompa obiegowa, nie wystarczy jak wsadze tam kostke lipowa podlaczona do wydajnej pompki? dodatkowo bym sobie natlenil jeszcze porzadniej wode

czyli w sumie skoro nie moge dolozyc sondy do reaktora to kupno kontrloera wlasciwie mija sie z celem, styknie sam miernik ?

pozatym boje sie troche tego 24 na dobe:) to dwukomorowe cudo Swira daje przy 40 bankach na minute kh rzedu 50 - 55 :) jak mialem go ustawionego na 12 godzin to ladnie mi ustabilizowal kh na 8, nie wiem czy byly jaies spadki w nocy, jesli to o 1 maxymalnie, nie wiem czy jak go nie puszcze na 24 godziny to nie obudze sie kiedys z reka w nocniku i kh 20 czy jakos tak :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ustawiony wyciek z reaktora ile kropel /sek że aż tak spada ci ph? 7.8 to granica bezpieczeństwa. Mixer używasz mam nadzieje skoro masz reaktor, więc ph nie powinno spaść poniżej 8.00. W dodatku teraz jak jest lato i spore odparowania wody to ph powinienes mieć 8.2-8.4

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem ustawiony na 45 kropel na minute. mixera nie uzywam bo dosc sie naczytalem i nasluchalem od tutaj krajowych morszczakow ze dzialaja "przeciwko sobie" wiec zostawilem to. w nowym wlasciwie chcialem to wyprobowac ale kropiac kalkwasser na poczatek i zobaczyc co z tego wyjdzie ale to jeszcze musze pczytac i przemyslec jak najlepiej. generalnie to mixer i kalkwasser mi jest za czasochlonne, mnie czesto nie ma w domu w godzinach wieczorno - nocnych i szukalem rozwiazan ktore jak najmniej pilnowania wymagaja


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dodawać kalkwasser a zobaczysz ,że juz nie zrezygnujesz. Ja dostrzegam same plusy. Jedyne na co trzeba zwacać uwage to aby był bardzo wolno podawany , bo w przeciwnym wypadku wytrąci węglan wapnia i to jest te działanie przeciwko sobie z którym łatwo sobie poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochu dokladniej prosze :) mam zostawic wlaczony 24 na dobe reaktorek i do tego DODATKOWO w nocy podawac kalkwasser? tylko wo nocy? ile? przyez cala noc? czy jakas tam ilosc litrazowa az sie doda i pozneij do rana nic?

oki, lece do roboty. dzieki za odpowiedzi, ciekawe czy innni sie wypowiedza przy okazji :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak , reaktorek pracuje 24 na dobę a mixer od 22 do zapalenia świateł , u mnie do 8.30

Takie rozwiązanie pozwoli utrzymać wysokie ca, kh, no i dodatkowo wysokie ph 8.3-8.4 przy którym żaden glon sie nie uchowa.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ma konieczności podawania Co2 do reaktora 24h podaje się je od potrzeb. jak ktoś nie ma dużej osady twardych wystarczy 3-4 h na dobe w ciągu dnia. u mnie co2 podaje około 10h zaczynap podawać 2 h po zapaleniu światła i kończe 2h przed zgaszeniem. Wolę jak reaaktor pracuje jak powinien(normalny odciek i prawidłowe ph) kilka godzin niż jak chodzi aby aby (minimalny odciek i kilka bąbli co2 na minute) 24h/dobe.

@Andriew@

andrniew :

Nie powinno sie zchodzić w reaktorze do 6.3 lub niżej ponieważ przy takim ph wkład jest rozwarstwiany a nie tylko obmywany.

o co chodzi z tym rozwarstwianiem możesz przybliżyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Został poruszony temat, który mnie ciekawi. Właśnie szkodliwość podawa kalkwasser. Podobno u naszych zachodnich sąsiadów panuje pogląd, że kalkwasser powoduje osadzanie-wnikanie fosforanów i innego "badziewia" w skałę i podłoże co z biegiem czasu może spowodować katastrofę ekologiczną. @Wildtom, czy możesz coś więcej napisać co tam szprechają nasi sąsiedzi na ten temat?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY , jeśli reaktor uruchamiasz okresowo powiedzmy na kilka godzin to masz ciągłe skoki Ca i Kh, zwłaszcza kh po zamknięciu dopływu co2 szybko spada , zato bardzo wolno sie podnosi , przy większym zbiorniku po zamknięciu c02 na jedną noc , to po 3 dniach wróciło do normy. A Kh to najważniejszy parametr i nalezy dbać aby był stabilny. Jesli chodzi o Ca to spadki sa uzależnine od obsady czyli konsumpcji. Gdy miałem awarię reaktora i trzy dni nie pracował ca spadało 20 jednostek dziennie.

Odnośnie wkładów węglanu wapnia i ich rozpuszczaniu i rozpadzie przy niższym ph jest znane chyba wszystkim i nie zabardzo wiem jak można to przybliżyć .Poprostu w niskim ph wkład zamiast poprzez przepływ wody sie powololi rozpuszczać , rozwarstwia sie na małe ziarenka.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko ze Twoje akwarium jest dość nietypowe jeśli chodzi o obsadę:) w wielu baniakach nie ma takiej ilości SPS i takiej konsumpcji KH .zgadzam się z Toba ze KH jest najważniejszym parametrem i najszybciej że tak powiem się zużywa. Racja ze mogą być skoki KH i Ca, ale jak ktos ma duże zapotrzebowanie!. jak akwa jest z przewagom miękkich to co radzisz? Też reaktor 24h/ dobę ? jeśli dzienny spadek KH jest ledwo zauważalny no to i praca reaktora kika godzin będzie mało odczuwalna . Ale do czego zmierzam, wiele osób ma za duże reaktory i aby pracowały w poprawny sposób(nawet z minimalnym odciekiem) trzeba dąć im sporo co2 i praca 24h spowoduje że będzie w baniaku Ca600 o kh20 a nie oto chodzi. Jest jeszcze dość częsty przypadek ze aby reaktor ustawia się na ph 6,9 że niby mniej się będzie wkładu rozpuszczało ale wtedy jak widze kh nie podbjane jest wcale ale powoli uwalnia się Ca i prowadzi to do paradoksalnej sytuacji ze mamy 600Ca i kh np. poniżej 6.

Dlatego takie czasowe dozowanie co2 IMO nie jest złe. (wiadomo ze jeśli już u kogoś w bąbelkomierzu aż kipi od co2 to znaczy ze zapotrzebowanie jest duże i wtedy 24h czas pracy jest wskazany) aha i co mają powiedzieć balingowcy:) jeśli oni tylko raz dziennie dają szczał Ca,Mg..... , a baniaki na balingu też są piękne i nie widac aby skoki parametrów koralom przeszkadzały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie u mnie kh stalo jak zanmurowane na 8, jak juz gdzies sie ruszalo to w gore :). ciekawe jak by to funkcjonowalo w ten sposob, ze w dzien lecialby reaktor a wieczorem dodawalbym Aragamilk ktory stabilizuje ph i kh? to tez bylby taki strzal jednorazowy jak przy ballingu, do rana by musial styknac a rano znow reaktor

@Rebciu faktycznie niemcy zaczynaja odchodzic od kalkwasser na korzysc ballinga. stosowanie jednoczesie kalkwasser i reaktora malo tu rozpowszechnione jest wiec ten kto ma reaktor to jedzie na nim a kto lal kalkwasser przyerzuca sie na ballinga. musze doczytac dokladnie czemu


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje, ph przy samym reaktorze u mnie wahalo sie od 7.8 do 8.2

zaczynam sie zastanawiac czy czasem ballinga nie wyprobowac bo taka zonglerka mixerem i reaktorem bedzie mnie pewnei kosztowala tyle samo zachodu co lanie ballinga


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że jak dasz mixer i reaktor to będzie wygodniajsze niz balling. reaktor zasypiesz raz na 3-4 miesiące , przy mniejszej obsadzie raz na pół roku, mixer raz na tydzień i wszystko.

Czy przy ballingu nie jest wiecej zachodu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miksera nie mam jak podlaczyc pod ro niestety wiec zostaloby mi tylko codzienne ustawianie jakiegos karnistra z kalkwasserem a to juz tak samo pracochlonne jak balling

musze to przemyslec, teraz kupe czasu na to mam :) w sumie to balling ma jedna niezaprzeczalna przewage nad reszta - ew. spadki czegokolwiek mozna szybciej i skuteczniej doprowadzic do ladu, z reaktorem u mnie bywalo tak ze zazwyczaj doprowadzenie jednego do ladu skutkowalo rozchwianiem drugiego, np podniesienie ca o ilestam owocowalo momentalnie podniesieniem idealnego poziomu kh i tak w kolko. rozpuszczenie grysu magnezowego w reaktorze wymagalo zeby ph bylo jescze o ciutek nizsze niz przy samym grysie koralowym co owocowalo spadkiem ph w baniaku przez resztki co2 itp :)

musze sie powaznie zastanowic i poczytac w koncu powaznie o ballingu, baniak bedzie pusty to bede sobie mogl pozwolic na eksperymenty. niech sie moze ballingowcy tez wypowiedza, a NAJLEPIEJ i ci ktorzy z jednej metody przeszli na druga :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom zapytaj na PW @rah on jest specjalista od Ballinga i Ci doradzi co i jak.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe jak bedzie tak uprzejmy i skrobnie instrukcje dla totalnego chemicznego ignoranta to lepiej zeby publicznie, przynajmniej szersze grono skozysta :). Dzieki za skierowanie do wlasciwej osoby.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.