Skocz do zawartości
ArtSo

Akwarium około 300l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar postawić akwarium około 300l, i tu mam do Was pytanie. Zbiornik będzie stał jako ścianka działowa w salonie i będą widoczne dwa długie boki. Wymiary pułki na akwa to 130x55x75h, ale nie chcę przesadzać z ciężarem, ponieważ mam drewniany strop i dlatego max to około 300l. Jakie rozmiar akwa polecacie.

Edytowane przez Debora
Ortografia. Do poprawy. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 długości, 60 szerokości 50 wysokości


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem 75 wysokości może być ciężko doświetlić


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 długości, 60 szerokości 50 wysokości

Szerokość max to 55

moim zdaniem 75 wysokości może być ciężko doświetlić

Wysokość 75 to całkowita wysokość wnęki, gdzie musi wejść jeszcze oświetlenie

A jakiej wielkości komin zewnętrzny musiałby być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130dł /55szr./50wys.

dlatego: że lampy zazwyczaj mają 122 cm. T5-54. Więc będzie łatwo doświetlić długość 130 cm i dopasować lampy . Poza tym rybki będa miały więcej do śmigania . Wychodzi 350l.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130dł /55szr./50wys.

dlatego: że lampy zazwyczaj mają 122 cm. T5-54. Więc będzie łatwo doświetlić długość 130 cm i dopasować lampy . Poza tym rybki będa miały więcej do śmigania . Wychodzi 350l.

Jeżeli chodzi o lampę, to raczej będą to ledy.

A czy głębokość 50 a 55cm, to wizualnie duża jest różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o lampę, to raczej będą to ledy.

A czy głębokość 50 a 55cm, to wizualnie duża jest różnica?

Dł.130cm. Szer. 55cm. Wys 50cm. Im szerszy zbiornik tym lepsza głębia.

Zostaw sobie te 25cm. nad akwarium żebyś mógł coś robić w zbiorniku.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dł.130cm. Szer. 55cm. Wys 50cm. Im szerszy zbiornik tym lepsza głębia.

Zostaw sobie te 25cm. nad akwarium żebyś mógł coś robić w zbiorniku.

No tak zgadza się, ale czy te 50 a 55cm w szerokości to duża różnica. Akwarium będzie widoczne z obu stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawisz skale w srodku, powiedzmy kamole 30 cm szerokie, to po obu stronach do szyb zostanie po 10 cm (w 50-tce), to chyba dosyc malo...i raczej bez sensu. Gdy na skale porosna korale, to nawet reki nie wsadzisz. Juz raczej wzialbym mlotek i te wneke poszerzyl.

Mozesz skombinowac jakis karton podobnych rozmiarow i go ustawic w miejscu akwarium, z gazet zrobic cos na ksztalt skaly to zobaczysz, ze kazdy centymetr bedzie wazny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawisz skale w srodku, powiedzmy kamole 30 cm szerokie, to po obu stronach do szyb zostanie po 10 cm (w 50-tce), to chyba dosyc malo...i raczej bez sensu. Gdy na skale porosna korale, to nawet reki nie wsadzisz. Juz raczej wzialbym mlotek i te wneke poszerzyl.

Mozesz skombinowac jakis karton podobnych rozmiarow i go ustawic w miejscu akwarium, z gazet zrobic cos na ksztalt skaly to zobaczysz, ze kazdy centymetr bedzie wazny.

Poszerzać to za bardzo nie mam co, ponieważ jest to mebel o szerokości 55cm i więcej nie da rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to trzymaj się tych 55 (nie wiem czemu Ci napisałem 60 skoro może być tylko 55 :) ) i generalnie Rafał podał Ci rozwiązanie najlepsze 130x55x50 i wtedy komin do środka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to trzymaj się tych 55 (nie wiem czemu Ci napisałem 60 skoro może być tylko 55 :) ) i generalnie Rafał podał Ci rozwiązanie najlepsze 130x55x50 i wtedy komin do środka

Ok, czyli wysokość będzie 50, szerokość 55, a co do długości to mam możliwość 140, ale zostawiłem te 10 cm na komin zewnętrzny, czy to nie za mało? Jakie wymiary powinien mieć komin przy takim akwarium?

Edytowane przez ArtSo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nawet zastosujesz 40 na spad i rewizje a uważam, że wystarczy 32 to potrzebujesz na śrubunek 6 cm więc wystarczy jak w środku będziesz miał 7 cm


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc akwa będzie miało wymiary 110-120x55x50h, komin zewnętrzny 25x15x25h, tylko jak wysokie wycięcie w akwa na grzebień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawę akwarium mamy załatwioną, dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Teraz proszę o pomoc w dobraniu sumpa. W szafce mam miejsce na 130x36, ale musi zostać jeszcze na dolewkę. Myślałem o sumpie 3-komorowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O sumpach mamy b. duzo na forum, takze nie rob sie za wygodny. :fish: Nie wiemy, jaka duza planujesz dolewke, czy potrzebujesz miejsce na kanistry do Ballinga, pompy dozujace, jakies inne graty, filtry, reaktor ?

Mozesz troche poczytac i pokazac Twoj projekt ? :blushing: Zwroc tylko uwage, ze komory trzeba dopasowac do wymiarow odpieniacza i pompy a nie odwrotnie.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zrób sobie go na 30 szerokości aby móc nawet coś postawić sobie przed nim - testy, płyny itp chyba że planujesz jakąś półkę. Ile masz tam wysokości? i czy wiesz już jaki odpieniacz będzie chodził bo to w zasadzie od niego trzeba zacząć aby zaplanować jego komorę, a potem myśleć nad resztą. I zbiornik na dolewkę zrób jako oddzielny.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zrób sobie go na 30 szerokości aby móc nawet coś postawić sobie przed nim - testy, płyny itp chyba że planujesz jakąś półkę. Ile masz tam wysokości? i czy wiesz już jaki odpieniacz będzie chodził bo to w zasadzie od niego trzeba zacząć aby zaplanować jego komorę, a potem myśleć nad resztą. I zbiornik na dolewkę zrób jako oddzielny.

Wysokości jest 70 cm, a szerokość może być 36 a i tak jest jeszcze 5cm z przodu luzu. Zbiornik na dolewkę będzie oddzielny. Co do odpieniacza to jeszcze muszę poczytać jaki do tego akwa podejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak: najpierw odpieniacz, potem obiegowa, a potem daj projekt to będzie się korygować :) - jak pisał już @Stani. Pomyśl czy będzie balling, czy stawiasz pompy dozujące lub może postawisz, czy będą pellety....


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balinga itp mogę umieścić w szfce obok. Jakie odpieniacze polecacie do takiego akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to akwarium będzie zabudowanerowniez z gory. Jeśli tak to pamiętaj żeby przewidziec głodzenie ( wentylowanie) bo inaczej możesz nie ogarnąć temperatury - Ledy tez dość mocno grzeją.


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątków na ten temat to jest od metra na forum - będziesz miał koło 420 litrów wszystkiego więc albo DIY od Sebastka lub Deltec SC1455 lub APF 525


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrody w sumpie mogę zrobić jak już będę miał odpieniacz, ale chciałbym zamówić szkło więc proszę o info czy np. wymiary sumpa 70x36x40h na trzy przegrody będą dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.