Skocz do zawartości
ikris

Zielona szyba

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegość czasu zmagam się z problemem zielonej szyby. Kiedyś, myślałem że to przez no3 i po4, ale od jakiegoś czasu mam praktycznie wyzerowanie parametry. Zastanawiam się czy to czasem nie przez sól. Używam Red Sea Coral Pro. Akwa miękasowo lpsowe, a światło na t5 39w. Szybę muszę codziennie przecierać. Co myślicie?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczoł bym od skorygowania zasolenia w sklepie albo u znajomego - może być podwyższone.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy sól nie jest za bogata na miękkie i lpsy ?

Coral Pro Salt is ideal for reef aquariums, in particular for LPS and SPS corals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie podmiany robisz?

U mnie po dodaniu lampy t5 też szyby się robią zielone , codziennie przecieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie podmiany robisz?

U mnie po dodaniu lampy t5 też szyby się robią zielone , codziennie przecieram.

Podmianki co 2 tyg w ilości ok 35l

Za dużą ilość świetlówek też biorę na celownik :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja 30litrów co 2 tygodnie na ok.500 obiegu, robisz podmiany na pełnym wypasie przy wypasionej soli.

Jesteś pewny że tyle ci potrzeba do tej obsady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaczoł bym od skorygowania zasolenia w sklepie albo u znajomego - może być podwyższone.

Zasolenie mierzone hydrometrem JBL pokazuje 1023

A ja 30litrów co 2 tygodnie na ok.500 obiegu, robisz podmiany na pełnym wypasie przy wypasionej soli.

Jesteś pewny że tyle ci potrzeba do tej obsady?

Po podmianie mg i ca trzymają się przez 2 tyg. Jedynie kh muszę uzupełniać. Może rzeczywiście sól za mocna...

Co dalej, jaką strategię przyjąć, aby zlikwidować problem?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką polecasz?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem,zmontowałem koronę z płytami na połysk i okazało się że światło odbija się od nich i jest jaśniej w akwa.Wczoraj żona podpowiedziała mi tę teorię :secret: zmniejszyłem o 5 stopni białe. Strzał w 10 :clapping ,dziś nie latałem czyścikiem po szybie. I kto tu jest morszczakiem :baby: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałem podobny problem,zmontowałem koronę z płytami na połysk i okazało się że światło odbija się od nich i jest jaśniej w akwa.Wczoraj żona podpowiedziała mi tę teorię :secret: zmniejszyłem o 5 stopni białe. Strzał w 10 :clapping ,dziś nie latałem czyścikiem po szybie. I kto tu jest morszczakiem :baby: .

W sumie też ostatnio zmontowałem koronę i jakby więcej jest zielonego :) Bez korony też pojawiał się, ale mniej.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś w tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to za dużo mam światła (6szt 39W na 200l) czy sól za mocna? :) Albo jedno i drugie?:)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tyle samo w 400 i nawet jasno. Zacznij stosować ballinga albo reaktor inaczej jadąc na tak dużych podmianach zawsze będzie zielono.Masz bardzo duży pobór ca i mg co ty tam za lpsy masz że ci tyle mg i ca ciągną przy tych podmianach?

Robiłeś testy solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś zasolenie do 1,026 i nie będziesz miał glonów... :)

Sól jak pisali już wyżej na bank jest za bogata :)

Przy poprzednim akwarium używałem Instant Ocean + Reef Crystals.

i jechałem na samych podmianach

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam tyle samo w 400 i nawet jasno. Zacznij stosować ballinga albo reaktor inaczej jadąc na tak dużych podmianach zawsze będzie zielono.Masz bardzo duży pobór ca i mg co ty tam za lpsy masz że ci tyle mg i ca ciągną przy tych podmianach?

Robiłeś testy solanki?

Chyba testowo wyłączę jedną lub dwie świetlówki i zobaczę efekty.

W zasadzie taki standardzik koralowy ;) z większych to mam mega dużą caulastrea i euphylie. Czuję, że one tak ciągną. Później wrzucę zdjęcie, jak się zapalą świetlówki.

Testów solanki nie robiłem.

Co do ballinga to może kiedyś zacznę, ale musiał bym mieć pompy dozujące.

podnieś zasolenie do 1,026 i nie będziesz miał glonów... :)

Sól jak pisali już wyżej na bank jest za bogata :)

Przy poprzednim akwarium używałem Instant Ocean + Reef Crystals.

i jechałem na samych podmianach

A jak zniosą takie zasolenie ryby? I jaki wpływ ma 1026 na brak glonów?

Co do mieszania soli, w jakim stosunku je łączyłeś?

Najgorzej, że coral pro mam jeszcze z 5kg :/


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie samo akwa jak Ty. podmianki robię co tydzień na soli Preis+IO w stosunku 1/3. Balling (niepełny-bez soli) zasolenie 1,024 i szyby czyszczę co 3 dni. Moim zdaniem za bogata sól


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki baniak oświetlenie 4x39w t5, sól bogata kent i też mam co 2 dni czyszczenie szyb, ale od wczoraj zastosowałem nową ubogą sól crystal sea marinemix i zobaczymy co będzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na razie nie chcę wchodzić w ballinga :) ale chyba nie ma rady. Mocna sól, dobre parametry i zielona szyba lub słaba sól i balling. Dzisiaj wyjąłem jedną świetlówkę. Zobaczymy czy coś pomoże. Jak nie zostawię na testy 4 świetlówki. O dziwo lampa blau lumina 639, umożliwia włączenie świetlówki na jednym stateczniku :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie na jakiś czas IO. Wyciąganie świetlówek szkoda skoro już lampa wypas.

Jak zmniejszysz światła to wiele glonów w tym na szybie jednak może zniknąć tylko czy nie będzie ci optycznie ciemno. Mając dużo światła można się przyzwyczaić.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komplet prochów mam, więc ewentualnie zastosuje je, jak parametry zaczną lecieć po IO. A co potem? Mieszać dwie sole?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga zacząłem dozować pierwszy raz od 3 lat, a to tylko dlatego, że mam same spsy i wielkie akwarium.

Poprzednie miałem też 200l + sump. Ballinga nie stosowałem.

Jeśli masz same lpsy i miękkie to po co dozować? Wystarczą same podmiany - tym bardziej, że w zasadzie najważniejsze jest kH, a np sól IO ma wysokie kH.

glony na szybie robią się dlatego, że dajesz zbyt wiele pierwiastków, które nie są konsumowane. Stąd naloty na szybie. Miałem tak samo, jak zacząłem teraz dozować componenty z Aquaforestu. U mnie też nie miało co konsumować tego. I po wlaniu 30ml do baniaka na drugi dzień miałem całe szyby zawalone. Odstawiłem te płyny i mam spokój. Zasolenie mam w tej chwili 1,025 i ryby i korale mają się dobrze.

Zrobisz jak uważasz... ale ja bym nie dawał, żadnego ballinga. Zmieniłbym sól i to spokojnie wystarczy. Warunek - podmiany regularnie co tydzień. I wyjdziesz spokojnie na prostą.

pamiętaj, że w początkowej fazie lania ballinga rozwalisz na bank parametry.

A wydaje mi się, że najważniejsza jest stabilność parametrów. Nie muszą być mega książkowe - ważne że są stabilne.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system ci działa i jesteś zadowolony to nie warto mieszać ani zmieniać, jeśli chcesz to daj słabsze światło ewentualnie aktynikę.

Można od czasu do czasu dać opakowanie innej soli aby system uzupełnić w coś nowego.

Przy obsadzie lps/miękkie warto dać od czasu do czasu bogatszą sól ale do tej obsady wystarcza sól uboga w minerały no może po za mg/ca. Jechałem dłuższy czas na soli ubogiej i większego znaczenia miękkim i lps nie robiło zwłaszcza caulastrei.

Możesz też od czasu do czasu ściągnąć glony wapienne jeśli nie robią za tło one też sporo pobierają z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ballinga zacząłem dozować pierwszy raz od 3 lat, a to tylko dlatego, że mam same spsy i wielkie akwarium.

Poprzednie miałem też 200l + sump. Ballinga nie stosowałem.

Jeśli masz same lpsy i miękkie to po co dozować? Wystarczą same podmiany - tym bardziej, że w zasadzie najważniejsze jest kH, a np sól IO ma wysokie kH.

glony na szybie robią się dlatego, że dajesz zbyt wiele pierwiastków, które nie są konsumowane. Stąd naloty na szybie. Miałem tak samo, jak zacząłem teraz dozować componenty z Aquaforestu. U mnie też nie miało co konsumować tego. I po wlaniu 30ml do baniaka na drugi dzień miałem całe szyby zawalone. Odstawiłem te płyny i mam spokój. Zasolenie mam w tej chwili 1,025 i ryby i korale mają się dobrze.

Zrobisz jak uważasz... ale ja bym nie dawał, żadnego ballinga. Zmieniłbym sól i to spokojnie wystarczy. Warunek - podmiany regularnie co tydzień. I wyjdziesz spokojnie na prostą.

pamiętaj, że w początkowej fazie lania ballinga rozwalisz na bank parametry.

A wydaje mi się, że najważniejsza jest stabilność parametrów. Nie muszą być mega książkowe - ważne że są stabilne.

Właśnie nie chce stosować ballinga i nie kombinować w akwarium. W zasadzie wszystko pięknie rośnie, jedynie ta zielona szyba.

Zastosuję IO i zobaczymy, jak będzie. Ewentualnie kh będę uzupełniał, bo nawet teraz mi spada.

W jakiej ilości robić podmianki, 10%?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robisz podmianki jakbyś miał wypasione sps - moim zdaniem 10% to sporo przy tej obsadzie.

Jest nawet ankieta kto ile podmienia a wiadomo kto ma jakie baniaki.

5% c7d lub 10% c14d wydaje mi się to optymalnie.

Kup jakiś preparat podbijający mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.