Skocz do zawartości
darek34

Wiercenie w pmma

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem budowę reaktora dastaco2.

Przy próbie wiercenia otworu fi 20mm w rurze z pmma fi zewn. 100 (grubość ścianki 3mm) pojawiły mi się małe pęknięcia, które zaczęły się promieniście rozchodzić. Musiałem szybko odciąć szlifierką kątową część rury żeby uratować resztę rury. Teraz boję się podjąć kolejnej próby żeby nie stracić znowu kawałka rury. Otwór próbowałem wiercić (frezować) frezem palcowym na frezarce. Posuw był realizowany ręcznie bardzo powoli i ostrożnie. Prawdą jest, że nie dałem podparcia w środku rury i w czasie wiercenia rura napewno się trochę ugięła, ale nie było to widoczne.

Mam wiele urządzeń do akwarium wykonanych osobiście z pmma i do tej pory nic takiego mi się nie przytrafiało.

Proszę napiszcie jak sobie z tym radzicie, czym wykonujecie takie otwory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze JerzyB. Zapewne chodzi mu cos typu rurka z zębami,lub wpisz sobie wiertło do szkła,glazury.Mysle że tym się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiertła do drewna lub metalu.

Trzeba wiercic na niskich obrotach, bardzo ostroznie, siła docisku minimalna.

Ja wierciłem otwór np.12mm potem rozwiercałem frezem do stali i nic sie nie działo.

Na początku też miałem z tym problemy.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może frezy węglikowe - ładnie idzie. I nie trzeba nawiercać:) tylko uważać aby nie przejechać jak leci się szybkimi obrotami:)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ja wiercę otwornicami okrągłe rurki z zębami i w środku prowadzenie w postaci wiertła kup jakiś najtańszy zestaw będziesz miał różne średnicę i oczywiście mniejsze obroty i powoli

Pozdrawiam


akwa 275L,sump 96L,

ekipa czyszcząca: Archaster typicus 1 szt.,Lysmata amboinensis 1 szt., Calcinus elegans 2 szt., Calcinus laevimanus 1 szt. Strombus luhuanus 2 szt.

rybcie: Paracanthurus hepatus, zebrasoma scopas, Halichoeres chrysus, Synchiropus splendidus, Pseudocheilinus hexataenia.

Wykonuje na zamówienie odpieniacze, filterki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat powinien dotyczyć kwestii 'odwiert rur PMMA' > to różnica wiercić płytkę pleksi a rurę z materiału XT!

większe średnice w rurach z przełożeniem na dokładność wymiarową odwiertu jak i jego lokalizacji

doskonale robi się wiertłami stopniowymi > 1'en stopień umożliwia odwiert 5 mm grubości materiału o danej średnicy.

dla ścianki rury 3 mm grubości wystarcza w zupełności ...

jeśli do otworu ma być wklejana rurka, to raczej na pewno pojawi się pajęczyna pęknięć na jego obwodzie.

rurę PMMA XT, czyli wytłaczaną można odprężyć > wygrzać w piecu przez ~ 2 godz. w temp. 70 stopni C ...

mocowanie rurki w otworze rury PMMA bez pęknięć umożliwia jej wspawanie przy użyciu spoiwa PCV.

sposób bez pęknięć > na płaszcz rury należy przed odwiertem nakleić wzmocnienie np., z PCV i dopiero wiercić.

jeśli połączenie nie będzie klejone, spawane, silikonowy uszczelniacz o odpowiednim fi załatwi sprawę.

taki uszczelniacz stanowi połączenie rozłączne/rozbieralne, więc w pewnych przypadkach bardziej pożądane od w/w ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się koronkowe ja nimi wiercę i żadnych pajęczyn a jakim klejem klisz


akwa 275L,sump 96L,

ekipa czyszcząca: Archaster typicus 1 szt.,Lysmata amboinensis 1 szt., Calcinus elegans 2 szt., Calcinus laevimanus 1 szt. Strombus luhuanus 2 szt.

rybcie: Paracanthurus hepatus, zebrasoma scopas, Halichoeres chrysus, Synchiropus splendidus, Pseudocheilinus hexataenia.

Wykonuje na zamówienie odpieniacze, filterki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.