Skocz do zawartości
Riu

akwarium 64l skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zaczynam przygode z moją solniczką do tej pory bawiłem się w słodkie :) jest to kosta 40x50x40 z czego 10 cm tylnej sciany jest to sump podzielony na 4 komory. Pompa obiegowa to newa jet maxi 1000, odpieniacz resun sk300, piasek bio active live argonite white ( jeszcze nie wsypany)

Akwarium juz zalane narazie sama solanka i teraz stoje przed dylematem czy brać świeżą żywą skałe z erybka, czy też taką która przeleżała juz od grudnia w jadwiga morska, odrazu mówie ze jestem świeży w temacie. Teraz co do skały z erybka wkładać ja bezpośrednio do akwa czy potrzymać w wiaderku z odpieniaczem i porządnie oczyścić mechanicznie, i jak dużo tej skały brać myślałem ze około 4-5 kg powinno starczyć, wody wychodzi jakieś 55 litrów. Za wszystkie porady z góry dziękuje.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu wynika, że robisz panel, a nie sump. Miałem podobną kostkę (75l). Resun sprawdzał się średnio. Skały na starcie kupiłem 7kg plus trochę "gruzu" koralowego. Kupowałem żywą skałe z erybki i wkładałem od razu do akwarium. Po jakimś czasie odesłałem to co wyleciało ze skał i wsypałem żywy piasek. Potem ostatecznie dokupiłem jeszcze skały, bo jak dla mnie było mało.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje sucha +żywa z suchej cx 5 posklejaj sobie ładnie skałę tak żeby był przepływ i zamów z e-rybki np kawałek z koralami a jak maż możliwość od kogoś kupić na miejscu z forum to bierz z forum ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

gdzie kupisz i co dostaniesz - loteria

skała do baniaka od razu (można trochę przeszczotkować)

mocna cyrkulacja (dmuchanie najlepiej co dzień zmienić stronę) to co wypadnie odsysasz (i usunąć apitasie :) )

po jakimś tygodniu pokleić w jaką fajną konstrukcję i potem wsypać piasek , lać bakterie i .. czekać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do cyrkulacji wystarczy to 1000l co mam, otwór wylotowy z panelu mam jakieś 12 cm pod woda na to założona obracana spłaszczona dysza wylotowa. Myślałem jeszcze żeby dokupić koralie 900

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

koralię 900 do 1200 - zalezy jak skałę ułożysz - wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zamawiam świeżą żywą skałe troszę ją wyszczotkuje w solance i powinno być ok, wczoraj moja piekna żona robila porządki i zrobiła dziure w opakowaniu pisaku bio active teraz mam obawy że może skisnąć, a miałem zamiar go wsypac dopiero jak ze skały cały syf wyleci. A i jeszcze moja pompa mewa maxi jet 1000 buczy jak traktor , możecie polecić dobrą cichą pompe o wydajności 1000-1200 podobnych rozmiarów co mewa.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam hydor koralia nano 900 lub 1600. 900 jest po dotarciu bezgłośna. Miałam w 50l i była aż nadto w połączeniu z kaskadą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o obiegową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała zamówiona :) zobaczymy jutro jak będzie wyglądała w razie czego przygotowałem wiadro z solanką i odpieniaczem jak coś trochę tam posiedzi. Jak na razie wygląda to tak

post-25024-0-48061700-1424815137_thumb.jpg

post-25024-0-69103800-1424815139_thumb.jpg

post-25024-0-82541500-1424815140_thumb.jpg

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała przyjechała dziś rano trzymałem ją w wiaderku z solanka 2 godziny temu przełożyłem do akwarium i siedzę i się gapie w tą skałę i jej wszystkie zakamarki :) , na razie co wypatrzyłem kilkadziesiąt wieloszczetów koło 0,5 - 1 cm i teraz pytanie wyciągać je ?? a i jeszcze chyba majano albo aiptasia wklejam fotki słabej jakości ale nie mam nic lepszego pod ręką do robienia zdjęć.

post-25024-0-36998100-1424892263_thumb.jpg

post-25024-0-51252700-1424892277_thumb.jpg

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała leży sobie już od środy :) kupiona w erybka jak na razie totalna martwica na początku wyszło trochę wieloszczetów ale już żadnego nie widać aiptasia którą było widać w pierwszy dzień schowała się i zaszła takim białym śluzem, jak na razie słabo to wygląda. Teraz się zastanawiam co robić z piaskiem sypać czy czekać ??

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dmuchaj, zmieniaj strony, odsysaj - a piasek w niedzielę najwcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ty cygan miałeś chyba suchą skałe, poczekam do jutra od kurze to co z niej wypadło chociaż jak na razie jest tego niewiele i nie widać nic co by mogło z niej wypaść ogólnie ta moja żywa skała wygląda trochę jak sucha. Jak to w końcu jest z tą żywą skałą powinno coś się na niej pojawiać od początku czy to wszystko co w niej było obumiera i dopiero po czasie wychodzi? ile dziennie świecić na starcie.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem skałę suchą 4 kg i 1,5 kg żywej. Na początku nic nie wychodziło z żywej a teraz coraz więcej robaczków na ścianach się pojawia co najlepiej widać w nocy. Ja świecę dość sporo bo ok 10-12 godzin a dojrzewanie idzie dość szybko, okrzemki już odpuszczają i czekam na glony:) :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku dniach dziś zrobiłem test na NO2, NO3 i prawie spadłem z krzesełka :) test robiłem 3 dni temu paramerty były praktycznie nie wykrywalne, a dziś no2 1.5 , no3 około 70-100, coś z tym robić czy czekać cierpliwie ?? oczywiście oprócz skały i żywego pisaku który wsypałem w niedziele nic w wodzie jeszcze niema czy żywy piasek mógł spowodować taki skok tych parametrów. Leje tez bakterie microbe-lift aquarium balancer.

Dziś ponowiłem testy,na no2 mam test zoolek 0-1.5 mg/l , po zakropleniu kolor był tak ciemny ze nie dało się odczytać wiec wodę do testu rozcieńczyłem wodą ro 1:5 wtedy wyszło około 1mg/l czyli jakieś 4 mg/l no2, czy to jest prawdopodobne każdy piszę ze 0,5-1 to już jest bardzo dużo sprawdzałem też na samej wodzie ro i kranówce pokazuje 0 czyli test raczej dobry albo bardzo zawyża wynik, jakie powinno być mniej więcej stężenie no2 przy starcie zbiornika ? resztę testów mam saliferta kh 11, ph 8 , po4 0.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem ale może ktoś mi coś doradzi, od wlozenias skały do wody minęło 20 dni NO2 - 2 tym razem test saliferta , zoolek pokazuje cały czas poza skala, czyli no2 cały czas na tym samym poziomie. Nocne obserwacje z latarka tez bez rezultatów zero życia totalnie nic nawet glona :( tylko trochę okrzemek. Dodam ze wydmuchalem ze skały malutkiego martwego krabika i slimaka, cały czas sie zastanawiam czy nie popełnilem jakiegoś błędu na początku i niemam jakiegos syfu w wodzie , dodam ze skala jak przyjechała widziałem jakieś wieloszczety ale po wlozeniu skaly do akwarium wszystko tak jak by umarło. I teraz tak są chyba tylko dwie możliwości nie przeplukalem zywica demi mb20 tzn. Po jej założeniu spuscilem jakieś 2 setki wody i lałem do akwarium, druga możliwość wlozylem do panele mega tania ceramikę która kupiłem przy okazji zakupów w jednym ze sklepów kosztowała całe 5 zł za litr :) niewiem co robić dalej czekać następne tygodnie i czekać na poprawę ? Czy podjąć jakieś kroki.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bakterie leje biodigest i Microbe-lift, zasolenie tez jest ok sól IO 1.023 nawet ostatnio sprawdziłem reflaktometrem i pokazuje to samo co mój sprawik JBL.

Edytowane przez Riu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.