Skocz do zawartości
cygan

Nietypowa kostka 70l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Po ok 3 miesiącach czytania i zgłębiania tajemnej wiedzy akwarystyki morskiej postanowiłem założyć swój pierwszy testowy baniaczek który ma być zarazem poligonem doświadczalnym. Zdobyta wiedza ma posłużyć do założenia o wiele większego zbiornika w przyszłości.

W temacie umieszczę wszystkie szczegóły dotyczące kosztów założenia takiego zbiornika (informacja na pewno będzie przydatna dla wszystkich nowicjuszy takich jak ja :baby: )

Poniżej zestawienie zakupionego sprzętu:

1. Akwarium OW rozmiar 43x37x50h

2. Odpieniacz Tunze 9004

3. Cyrkulacja jebao RW-4

4. Lampa led diy w tej chwili w trakcie składania

- 12 x cree xt-e 3w royal blue

- 6 x cree xp-g2 3w cool white

- 1x dioda uv 3w 400-410 nm

- 1x dioda green

- 1x dioda red

Wszystkie pozostałe elementy do budowy lampy dojadą do końca tygodnia i wtedy też przedstawię całkowity koszt budowy oświetlenia.

Koronę do akwarium także sam będę składał ze spienionego PCV - szczegółowa dokumentacja fotograficzna wkrótce.

Chciałem rozpocząć temat po skompletowaniu całego sprzętu i elementów ale mam mały dylemat i stąd moja prośba do doświadczonych morszczaków.

1. Proszę o opinie na temat filtracji w owym akwarium - zastanawiam się czy budować jakiś niewielki panel filtracyjny wewnątrz akwarium czy lepiej zamontować jakąś kaskadę na zewnątrz np fzn3? Dodam tylko że sump nie wchodzi w grę ponieważ nie mam dla niego miejsca.

2. Mam także pytanie odnośnie odpieniacza ponieważ wydaje mi się że jest trochę za duży jak na mój zbiornik i zastanawiam się nad wymianą na coś mniejszego np tunze 9001, co myślicie?

Pozdrawiam wszystkich i proszę o porady.

Tomek

post-24720-0-10384400-1422909090_thumb.jpg

post-24720-0-01979700-1422909100_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium jest za małe :thumbup: Lampę i tak skręcisz docelowo na jakieś70% bo przy ledach to inaczej niż 1W/L - trochę mniej. Odpieniacz jest OK, lepiej skręcić na suchą pianę niż by brakowało na mokrej, mam nadzieję że wiesz o czym mówię. Jak się przyłożysz to baniak Ci się odwdzięczy, po zalaniu daj mu cierpliwie dojść do parametrów które pozwolą wprowadzać powolutku życie i nosa od szkła nie oderwiesz :yes Małe jest piękne ale do czasu, zwłaszcza w morszczyźnie. Jeśli będziesz miał dobrą skałę to odpieniek opędzi fltrację. Czym mniej chemii tym bliżej natury. Najwyżej popsujesz sobie widok wieszając worek z adsorbentem w akwarium, ale czego się nie robi dla zwierzaków kosztem estetyki :wallbash:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada.

Co do panalu lub kaskady. No to mały dylemat. Akwarium jest nie za wielkie. Jeśli zrobisz panel bedzie jeszcze mniejsze (chyba, że zrobisz panek zewnętrzy). Z drugiej strony widziałem już niezłe akwaria na kaskadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada.

Co do panalu lub kaskady. No to mały dylemat. Akwarium jest nie za wielkie. Jeśli zrobisz panel bedzie jeszcze mniejsze (chyba, że zrobisz panek zewnętrzy). Z drugiej strony widziałem już niezłe akwaria na kaskadzie.

No właśnie myślę o panelu zewnętrznym tylko miałbym problem z wycięciem otworu przelewowego w szkle no chyba że jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj hasła pudełko przelewowe, albo pudełko przelewowe z rurek. Pierwsze możesz chyba kupić a drugie zrobić samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj hasła pudełko przelewowe, albo pudełko przelewowe z rurek. Pierwsze możesz chyba kupić a drugie zrobić samemu.

Mario dzięki za podpowiedz :smiling: już zaczynam kombinować jak podłączyć do tego panel i upchnąć do niego odpieniacz i inne wynalazki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam gdzie powinien byc sump, widze jakis wazny kosz wiklinowy. :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam gdzie powinien byc sump, widze jakis wazny kosz wiklinowy. :chris:

Stani, nie od razu Rzym zbudowano. Jak się kolega wciągnie to sam zmieni. Ja jadę na panelu rok i teraz sump brałbym w ciemno. Wydaje mi się że moja poprzednia decyzja wyjdzie mi na dobre ponieważ będę mógł postawić większe z sumpem ;)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Ponizej maly update czyli kilka fotek na sucho:) plus koszt budowy lampy DIY.

1. Radiator+zasilacz delta 24v 6,5A(piekarz) - 184 zl

2. 4xdriver (http://www.mrelektronik.com/produkty/driverled/mr2007vxx) - 230 zł

3. Diody led 21 sztx3w (led-byt) 226 zł

4. Mat pomocnicze(kabel, cyna, klej termo itp) 30 zł

5. Sterownik 2xPWM(wschody zachody), 3x wł/wył, 2xtermostat (grzałka+wentylatory) 325 zł

RAZEM Z PRZESYŁKĄ 995 zł BRUTTO

W tej chwili obecnej czekam jeszcze na drivery ponieważ te od firmy dareltek nie zgrały się ze sterownikiem)

Dodatkowo w lampie będą 2szt lamp t5 ale to w późniejszym terminie.

Skała sucha 4,5 kg + sól AF +żywy piasek(nature ocean 4,5kg)+bakterie - wszystko ze sklepu Reefshop z Gdyni ok 300 zł

Zalewanie jutro w piątek 13-ego :thumbup:

post-24720-0-12668000-1423775710_thumb.jpg

post-24720-0-97934200-1423775725_thumb.jpg

post-24720-0-87735900-1423775736_thumb.jpg

post-24720-0-34672300-1423775749_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario dzięki za podpowiedz :smiling: już zaczynam kombinować jak podłączyć do tego panel i upchnąć do niego odpieniacz i inne wynalazki :thumbup:

Pudełko na tym etapie odpuść - baniak do szklarza i niech doklei z tyłu panel - pierwsza komora - od góry - spływ i grzebień, gąbka, matrix, wypływ dołem. W drugiej odpieniacz i grzałka, wypływ górą, w trzeciej obiegówka i czujnik dolewki. Jak dobrze rozegrasz obiegówke, to i cyrkulacji nie będziesz potrzebował - puść wylot na dwójnik, jeden wylot zrób w połowie zbiornika, drugi na górze i będzie ładny ruch wody.

Pudełko jest ratunkiem jak masz zbiornik działający, wszelkie przelewy z rurek są OK, pod warunkiem że ktoś lubi takie ozdoby. Na tył akwarium możesz spokojnie wkleić czarne lub niebieskie pvc - ma tą zaletę że miękkie korale możesz mocować bezpośrednio do niego :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku pudełko już zamówione. Będzie z tyłu panel filtracyjny ale nie ze szkła tylko klejony z plexi. Pudełko będzie przelewać do niego (komory tak jak mówisz) a z powrotem górą pompka newajet 800. Będzie to taki mini sump powieszony na tylniej scianie akwarium gdzie widoczny będzie tylko grzebień i powrót wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie kibicuję żeby działało :) Przyda się kolejne rozwiązanie dla potomnych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

Zbiornik zalany 13.02.2015 (piątek 13-go) :smiling:

Na razie wszystkie graty od frontu ponieważ panel filtracyjny się buduje. Wrzuciłem mały filterek z gąbką ze słodkiego zeby trochę wode oczyścił bo "farfocle" latają i jest droga mleczna :smiling:

Odpieniek też ładnie bialka ubija.

Poniżej 2 fotki.

post-24720-0-78245500-1423914322_thumb.jpg

post-24720-0-80437300-1423914338_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6

Chciałbym przedstawić przenośny sump marki cygan :smiling:

Wczoraj otrzymałem pudełko przelewowe i mogłem wszystko już posklejać do kupy:)

Jest to przenośny panel filtracyjny wraz z pudelkiem przelewowym (wszystko posklejane na stałe) z możliwością łatwego montażu i demontażu na tylniej ścianie akwarium. Wymiary 40x40x12

pudełko podaje wodę do tyłu po czym przelewa się ona przez 3 komory gdzie zainstalowałem wszystko co niezbędne po czym pompa obiegowa (newa jet 800) przelewa wodę z powrotem do baniaka.

Pojemność ok 15 ltr. Wymiary 40x40x12.

Koszt wykonania takiego "przenośnego sumpa" - 420 zł (jest ktoś chętny zapraszam- wymiary do ustalenia)

Zastanawiam się co teraz wrzucić jako filtrację. Może ktoś podpowie?

Fotki:

post-24720-0-68978900-1424362711_thumb.jpg

post-24720-0-34118400-1424362719_thumb.jpg

post-24720-0-31524600-1424362749_thumb.jpg

post-24720-0-57496100-1424362761_thumb.jpg

post-24720-0-82212800-1424362897_thumb.jpg

post-24720-0-45236200-1424362956_thumb.jpg

Edytowane przez cygan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł. Łatwo zamontować, umyć i w razie czego zmienić na inny model :)

Pomysł świetny. powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być pesymistą ale jesteś pewien że ta szyba utrzyma ten ciężar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być pesymistą ale jesteś pewien że ta szyba utrzyma ten ciężar?

Szyba ma 8 mm tak że spokojnie. Bardziej bałem się czy klejona pleksi wytrzyma ale jest spoko.

Dodatkowe wzmocnienia i jest ok.

Mój panel jest dość spory bo robiłem go pod swój baniak. Teraz przymierzam się do mniejszej wersji dla aquaelowskiej 30-stki. Będzie mniejszy, lżejszy i na pewno tańszy.

Edytowane przez cygan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym pewny czy, czy ta cała ,,maszynownia'' się nie rozczelni.....

Edytowane przez alenqer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle,ale w swoim życiu skleiłem perę rzeczy z plexi i to tworzywo, jeśli jest źle skrojone często ,,puszcza'' na styku poza tym lubi pękac przy najmniejszym uderzeniu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle,ale w swoim życiu skleiłem perę rzeczy z plexi i to tworzywo, jeśli jest źle skrojone często ,,puszcza'' na styku poza tym lubi pękac przy najmniejszym uderzeniu ...

Kleiłem z plexi bo akurat to miałem pod ręką. Na razie trzyma zobaczymy co dalej będzie. Alenqer może doradzisz jaki materiał byłby lepszy do sklejenia następnego zbiorniczka filtracyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, będę mało oryginalny ale szkło..wiem trochę mniej plastyczne tworzywo.Sam miałem dylemat co do panelu ale że też musiałbym ,,dolepiac'' do zwykłego akwa dałem to wszystko do środka, zasłoniłem kawałkiem czarnego plastiku i nie muszę się martwic że zacznie przeciekac.Wiem że kosztem pojemności realnej zbiornika (mam podobny litraż)i że to strasznie proste rozwiązanie ale na razie zdaje egzamin...i brak tych wszystkich ,,bajpasów''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję sterownik PWM dla 4 kanałów led + bajery. Jest ktoś na forum wykonujący taki sprzęt na zamówienie?

Dodam że pisałem ostatnio wiadomość do morswina ale na razie bez odpowiedzi.

Edytowane przez cygan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bzdurne rozwiazanie i cholernie drogie. To zwykly panel. Takie akwarium jak Twoje z panelem koszt ok 120 zł . Pewne bezpieczne i szczelne. Ale kto bogatemu zabroni... :rolleyes:

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bzdurne rozwiazanie i cholernie drogie. To zwykly panel. Takie akwarium jak Twoje z panelem koszt ok 120 zł . Pewne bezpieczne i szczelne. Ale kto bogatemu zabroni... :rolleyes:

mobilnie

Żartujesz chyba.

Podaj link do akwarium o takich wymiarach z panelem w takiej cenie to od razu likwiduję zbiornik i jadę po nowe. Sprawdź cenę samego pudełka przelewowego!

Chodzi tu o rozwiązanie dla tych którzy nie chcą zabierać cennego miejsca rybom i koralom i nie mają miejsca na sumpa.

Szacowany koszt panelu dla aquaelowskiej 30 to ok 270 zł

pozdrawiam.

Edytowane przez cygan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.