Skocz do zawartości
czeech

Nowe 30L okolice Kalisza

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry!

21.02.2015r. zalałem NR Aquaela 30l.

Zestaw standarowy z oswietleniem led, do którego dołożyłem grzałkę 50w i tunze 6015 (ze starego zestawu) by przedmuchiwało skałe. Poźniej zmienię na koralie 900l/h.

Sucha skała z erybki mialo byc 4kg ale chbya jest troche więcej. Moczyła się kilka dni w rodi ktorą kilka razy zmieniłem.Sól IO dla zasolenia 1,023 wyszło mi 42g na litr wody. Ogolnie do zestawu włącznie z kaskadą weszło 25l. Dziś 7 dzień od zalania więczrobiłem pierwsze dwa testy jakie miałem tj. na PO4 i NO2 (oba salifert) PO4 na moje oko coś pomiędzy 0,25 a 0,5,natomiast NO2 sie nie zabarwiło wiec wychodzi 0? Swiece 4h.

Przez tydzień w baniaku bez zmian, nie lałem też żadnych bakterii i zastanawiam sie czy tego

nie zrobić dla przyspieszenia ojrzewania. Myślałem też nad LS ale opinie sa podzielone. Zgodnie z opiniami dałem po zrobieniu testów 10gram phosguarda. Porady mile widziane.post-14761-0-02184500-1425056902_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laj bakterie, wsyp piach. Browar w rękę i czekaj :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laj bakterie, wsyp piach. Browar w rękę i czekaj :)

Jakie konkretnie polecasz bakterie i w jakiej ilosci? Ampułke, pół, 1/4 ampułki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm biodigest albo special blend. Dawkę masz napisana na opakowaniu czy stronie ;)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wsadź tą grzałkę do kaskady ...

Grzałka specjalnie mi nie przeszkadza, chyba, ze sa jakies inne przeciwwskazania by byla w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tylko o to ze szpeci nic wiecej


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś ponownie zrobiłem testy po tym jak w miniony piątek w kaskadę włożyłem 10 gram phosguard w dedykowanej do takich celów skarpecie.

PO4 - pomiędzy 0,25 a 0,5

NO3 - pomiędzy 0 a 0,1

testy Salifert, niestety innych nie posiadam na tę chwilę, ale już zamówiłem.

Posiadam opakowanie 100ml phosguard co po zważeniu netto okazało się niemalże 100g produktu z którego odsypałem połowę zalecanej dawki co wyszło 10gram i włożyłem do kaskady. Dziś podwoiłem tę wartość i po wywaleniu dotychczasowych 10gram zasypałem nową porcją 20gram i tak się zastanawiam czy aby nie za mało? niby zgodnie z tym co zaleca producent, ale nie wiem czy by czasem więcej nie wsypać.

Czekam na poradę :)

Wizualnie w akwa od 21.02.2015r. bez zmian, jutro wsypię LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz salimetr bo coś dużo tej soli musiałeś wsypać jak na takie zasolenie?

Miałem też taką sytuację i okazało się że mój aqua medic sporo przeklamuje (pokazywał 1.024 a było 1.029) :smiling:

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz salimetr bo coś dużo tej soli musiałeś wsypać jak na takie zasolenie?

Miałem też taką sytuację i okazało się że mój aqua medic sporo przeklamuje (pokazywał 1.024 a było 1.029) :smiling:

Pozdrawiam.

Mam grotecha ale jakosc wykonania nie przkonuje mnie i przed wpuszczeniem zwierzat na pewno to zweryfikuje chocby jeszcze jednym areometrem

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja. Dziś mijają 2 tygodnie od zalania więc zrobiłem testy jakie miałem:

NO2 - 0,01

NO3 - 2,5

PO4 - pomiędzy 0,1 - 0,25

Międzyczasie doszedł piasek LS, którego weszła mi połowa opakowania i tu pytanie co zrobić z resztą? Czy można zostawić na ewentualne późniejsze dosypki po wypłukaniu w RODI, bo chyba tak na żywca z otwartego raczej już się nie nadaje.

Dodałem też pół ampułki bioptim i pół ampułki biodigest.

Wizualnie w akwarium bez zmian, nie widać żadnych pojawiających się glonów czy innych plag.

I jeszcze jedno, ja do kaskady dałem 20gram phosguard - chyba tyle ile powinno być według wskazań producenta, natomiast doczytałem że kolega z Bydgoszczy dał cały woreczek 100g, czy nie będzie się działo nic złego z taką ilością bo zastanawiam się czy dosypać?

post-14761-0-90098800-1425719805_thumb.jpg

post-14761-0-96492500-1425719848_thumb.jpg

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 marca wsypałem do skarpety 20gram Phosguard i umieściłem w skarpecie.

Wczoraj zacząłem odnosić wrażenie, że woda chyba staje się mętnawa, a dziś się to potwierdziło bo mętnawą wodę można było już dostrzec wyraźnie i oprócz tego w wodzie widoczne były znaczne ilości mikro zanieczyszczeń, określiłbym zawiesinowatych. Wyjąłem zupełnie worek z phosguard, wypłukałem wkłady gąbkowe w kaskadzie i włożyłem dodatkowo watę filtracyjną. Po około trzech godzinach było już widać wyraźnie poprawę w klarowności wody. Phosguard który zrobił się żółtawy wywaliłem a samą skarpetę włożyłem do RODI by się wymoczyła. Woda w której moczyła się skarpeta zrobiła się mętnawa, zawiesinowata z wyraźnymi drobinkami, które wcześniej były też w akwa.

Spotkaliście się z takim zjawiskiem?

Czy to przez phosguard?

Na jak długo umieszczacie phosgard w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też czytałem ten wątek, tyle tylko, że u tego forumowicza z tego co pamiętam problem wystąpił zaraz na drugi dzień i miał wodę mleko, a u mnie po 7 dniach można było odnieść wrażenie że woda zrobiła się mętna, a na 8 dzień widać było wyraźnie mętność choć do mleka daleko. Przez pierwsze 7 dni woda była git i w tym czasie żadnych zmian w akwa nie było robionych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś upływa pierwszy miesiąc od zalania akwa solanką, na suchej skale od góry widać, ze powstają jasnoróżowe plamy jakby narośl, mają wielkości od 1mm do może nawet 1cm. Poza tym zauważyłem, że zaczynają pojawiać się drobniutkie zielone plamy wykwity i rozumiem, że z tego porosną glony. Świecę teraz od 12:30 do 21 obie lampy.

Pytanie czy pozostawić tak jak jest ze świeceniem co widać ma wpływ na zielone wykwity, czy ograniczyć i spróbować nie pozwolić by wyrosły, ale jak nie teraz to kiedy?

Ostatnie parametry robiłem:

11.03 NO2-0,01, NO3-2,5

18.03 PO4-0,1 do 0,25 ze wskazaniem na 0,25 lub pośrodku.

Na te nieliczne zielone plamki (mniejsze jak 1mm) chyba za wcześnie z ekipą sprzątającą, co?

Zdjęcia nie dołączam bo mój aparat tego nie wychwytuje.

Zdjęcie poglądowe z wczoraj. Woda kryształ

post-14761-0-99847500-1426855971_thumb.jpg

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę od 12:30 do 21:00 i widać, że na skale pojawia się coraz więcej zielonych plamek wykwitów dziś jeszcze więcej jak wczoraj, ograniczyć świecenie by uniemożliwić rozwój czy świecić jak jest i pozwolić by glony wyrosły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 30 litrów zalane 21 luty więc ma już ponad 2 miesiące. Dziś zrobiłem testy:

Salifert:

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0 a 003

PH - 8

KH - 7

JBL:

Ca - 400 a 420

na skale znikoma ilość glonów nitkowych, araz wykwity zielonego "porośla"

Okrzemki się cofają, przynajmniej ze skały, na piachu, a przede wszystkim na pokruszonych skorupach ślimaków, które były w piachu widać efekty okrzemków w postaci brązowego nalotu.

Czy pierwsze zwierzęta w postaci ślimaków i ewentualnie jedną krewetkę czyszczącą można już wprowadzać?

Najbardziej nurtuje mnie temat zasolenia bo mierzę areometrem grotech (w mojej ocenie słabej jakości wykonania) i dla zasolenia 1,023 zużyłem 42g/l soli Instant Ocean.

Obawiam się, że wynik może być inny od faktycznego (zaniżony na spławiku), no chyba że ktoś robił solankę z tej soli i tyle mu właśnie wyszło tej soli dla prawidłowego zasolenia, które mierzy np. refraktometrem.

zainwestowałbym w refraktometr, ale jestem w trakcie zamawiania większego zbiornika.

Obecnie wygląda to tak.

post-14761-0-21134500-1430245836_thumb.jpg

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej może lepiej było by odwrócić skalę do góry"nogami" ?byś miał więcej miejsca na korale.. mniej cienia więcej doswietlonej skały


Opti 60x30x35 (63L), Tunze 9002, Hagen glo T5 2X24W, Eheim Jager 75W, Newa Wave 1.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej może lepiej było by odwrócić skalę do góry"nogami" ?byś miał więcej miejsca na korale.. mniej cienia więcej doswietlonej skały

Nie pytalem czy podoba sie ułożenie skały, ktore dla mie jest BOMBA :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniesz moje słowa;p hehe pozdrawiam


Opti 60x30x35 (63L), Tunze 9002, Hagen glo T5 2X24W, Eheim Jager 75W, Newa Wave 1.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniesz moje słowa;p hehe pozdrawiam

Ułożenie skały nie jest tematem tego wątku i na pewno nie wspomnę Twoich słów w tej kwestii. Jeśli masz dpśwoadczenie czy można już wprpwadzać pierwsze zwierzęta to chętnie wyslucham Twojej opinii :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ma 2 miesiace to mozesz prubowac ja po 3 tyg nie wytrzymalem i wprowadzilem pustelnika i pare slimakow zyja maja sie swietnie :) a teraz po onad miesiacu mam juz i rybki i sporo korali takze powolutku mozesz dzialac .a co do refraktometru to inwestuj sper sprzecior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem w trakcie zbierania sprzętu pod większe od dłuższego czasu), a 30ka była i jest przejściowa, by ją odpalić kupiłem areometr, ale kiepskiej jakości. Refraktometr kupię jak będę odpalał większy zbiornik puki co muszę zweryfikować wskazania spławika.

JayJay skąd bierzesz szczepki? jak masz czegoś za dużo to może bym odkupił. Jak masz jakieś wężowidła to też bym łyknął :)

Czy do 30ki 4 nasariusy vb. i 2 tectusy nie będzie za dużo? Powierzchni piachu dla nasariusów niewiele, jak widać na zdjęciu.

Czym dokarmiać tectusy jak wciągną glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały nie jest tematem tego wątku i na pewno nie wspomnę Twoich słów w tej kwestii. Jeśli masz dpśwoadczenie czy można już wprpwadzać pierwsze zwierzęta to chętnie wyslucham Twojej opinii :-)

ja miałem skałe i wodę z działającego zbiornika z tego co pamiętam pierwsza ryba i krab trafiła ok . półtora miesiąca od odpalenia.. życie było juz ze skałą na starcie. .. Edytowane przez proflo (wyświetl historię edycji)

Opti 60x30x35 (63L), Tunze 9002, Hagen glo T5 2X24W, Eheim Jager 75W, Newa Wave 1.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.