Skocz do zawartości
TMK

Czy można -warto podłaczyć dwie pompy?

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłam w szafie Halilea HX 6540. Leżała przeszło trzy lata teraz stawiam akwa 300l + mały sump.

obieg wody powinien być między 3000 a 6000 l na godzinę.

A ona ma 2900. Do tego pewnie spadek zwązany z wysokością. Jest nieużywana, szkoda wydawać kasę na następną...ale pewnie podłaczenie razem z drugą słabszą pompą nie jest możliwe? zwłaszcz,za ma być 1 komin


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczy spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd bierzesz takie wymagania dla obiegu? Z urządzen w sumpie, to najwyższe wymagania ma odpieniacz, a o ile pamietam, to dla odpieniacza odpowiednia wydajność to 2xpojemnośc akwarium/h. W takim razie skąd potrzeba takiego duzego obiegu?

P.S. Jestem teoretykiem w tej kwesti. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko ci będzie znaleźć odpieniacz do twojej pojemności, który jest w stanie przez siebie przepuscić więcej niż 600l/h, z informacjami zawartymi powyżej TMK masz już chyba pełen obraz sytuacji.

PS Posiadam 290l +70l sump a za obiegówkę robi pompka 2500l/h, według mnie wystrczy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzięś wyczytałłam że obieg wody powinien wynosić od 10 do 20x pojemność akwa(z sumpem?) na godzinę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pocieszyliście mnie

Alex a jaką masz wielkość śrubunków?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

gdzięś wyczytałłam że obieg wody powinien wynosić od 10 do 20x pojemność akwa(z sumpem?) na godzinę.

chyba pomyliłaś z cyrkulacją...

32mm spust i 25mm powrót, rewizji brak :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 225l i jako obiegową pompę 1200l/h i uwazam to za optymalne rozwiązanie - pompę dobieraj do odpieniacza, jesli przypadkiem jest to odpieniacz zewnętrzny to mozna tak zrobic zeby cala woda spadajaca z komina przechodzila przez odpieniacz. Zalety sa bardzo wymierne - oszczednosc energii (likwidacja pompy podającej do odpieniacza wode i slabsza pompa obiegowa). Co do Hailea podłącz ją na probę w wannie/misce - zobacz czy poziom halasu bedzie ci odpowiadał - ja mam Hailea cos ok. 2000l/h i nawet do mieszania wody na podmiany jest za glośna :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
And :

ja mam Hailea cos ok. 2000l/h i nawet do mieszania wody na podmiany jest za glośna :).

Rany! Robisz 100%podmiany za każdym razem?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wiaderko po soli dosc wysokie i mieszanie 2k/h w niczym nie przeszkadza, zreszta to byla jednyna wolna pompa przez jakis czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium będzie daleko od spania, ale w wannie hałasuje okropnie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@And Mam ruwala 350 jest wewnętrzny -z otoczenia pompa tłoczy wodę do środka, a wyjście to rura z zaworem. I teraz domyślam się, że ten zawór reguluje wysokość wody w odpieniaczu? Czy można to wyjście wody jakoś wykorzystać? np skierować do pompy? Pompa główna ma wej scie i wyjście w postaci rury bo podobno może też pracować bez zanurzenia


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt do tej pory nie pomyślał żeby wodę z odpieniacza skierować do pompy.Ciekawe. Nie ma chyba jednak takiej potrzeby ani możliwości. Pomijając całą resztę, pompa będzie wysysać więcej niż będzie mogło wypływać z odpieniacza.

Czy Twój odpieniacz ma jedną pompę (tylko z igłami) czy dwie (jedna z igłami a druga zasilająca)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo jak ktoś nie wie że się nie da... niestety w odpieniaczach rurach i sumpie jestem zielona, zwłaszcza, ze niewiele rozwiązań widziałam na własne oczy, ajak jeszcze się nie wie co się widzi...

odpieniacz ma jedną pompę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wielości akwarium optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie odpieniacza z własną pompą zasilającą (np. rozwiązanie jak w AM turboflotor 1000 Multi).

Dodatkowo w sumpie powinna być przegroda zapewniająca stały poziom wody w komorze pompy niezależnie od poziomu wody w sumpie, aby zapewnić stabilną pracę odpieniacza.

Przy większych instalacjach, gdzie odpieniacz zasilany jest bezpośrednio z komina przelewowego, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie by-passu nadmiarowego. Umożliwia on dostosowanie ilości wody dopływającej do odpieniacza w zależności od jego obciążenia aby uzyskać stabilną suchą pianę.

Dodam jeszcze, że odpieniacze do 1000 l mają najczęściej właśnie własną pompę zasilającą, będącą jednocześnie źródłem piany (wirnik igiełkowy, dysza Venturiego itp.).

Większe - mają osobną pompę spieniającą, ale bez możliwości podawania wody z akwa. Wtedy albo podłączenie grawitacyjne z komina albo dodatkowa pompa zasilająca.

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyjaśnienia, muszę jutro pojutrze zaplanować sump ktry jawi mi się jako węzeł gordyjski z rurek.

mam pompę 2900l/g, odpieniacz ruwal350, chcę mieć refugium-filtr glonowy miejsce na mikser i reaktor i może lampę uV (na razie nie będzie) nie wiem robić jakieś żloże zraszane ? gąbka? Kolejność podłaczenia tego wszystkiego jest dosć zawiła, podobnie zastanawiam się gdzie muszę/powinnam dać zawory?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości wątpliwości, poproś kolegów z Krakowa o pomoc. Płeć piękna jest tak nielicznie reprezentowana w tym hobby, że z pewnością chętnie pomogą :). To zbyt droga zabawa, aby błądzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprosze bez zloza zraszanego i bez gabki.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK napisała, że chce mieć filtr glonowy.

No to żeby trochę podgrzać atmosferę zadam pytanie: odpieniacz przed czy za filtrem glonowym? Ja uważam, że zamiast ale z pewnością jest więcej opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie dzisiaj robię projekt nowego sumpa do siebie i filtr glonowy będzie miał tak jakby oddzielny obieg - tzn. woda bezpośrednio z akwarium będzie do niego spływała i potem bezpośrednio do komory z pompą powrotną (przepływ niewielki). Drugi obieg normalnie z odpieniaczem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz jezeli juz to powinno sie dawac przed refugium, a pozatym woda z refugium powinna splywac do zbiornika swobodnie, poniewaz co silniejsze pompy, a wlasciwie cisnienie w rurach rozrywa wszystkie zyjatka no i tyle dobrego oprocz oczywiscie filtracji glonowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej myślę o drugim obiegu do refugium. Będzie to refugium czyli miejsce zsyłek niepożadanych organizmów i filtr glonowy. Jeśli chodzi o refugium w sensie wzbogacania w mikroorganizmy to można by zrobic zwieszane na krawędzi z odpływem grawitacyjnym i małym regulowanym dopłływem wody z pompy głównej, ale tego nie przewiduję.

Odpieniacz chyba będzie za refugium

Co do pomocy kolegów z Krakowa, to oczywiście tak, widziałam kilka zbiorników oczywiście każdy jest inny.i rady też są rózne .jeden uważa musi być rewizja bo inaczej nie zasnąłbym spokojnie, inny mówi tylko ponacinana rura,po co wiercić dodarkowy otwór, itd itp.

A GDZIE się przyłacza mikser i reaktor? bo standardowo pompa na końcu?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Odpieniacz jezeli juz to powinno sie dawac przed refugium, a pozatym woda z refugium powinna splywac do zbiornika swobodnie, poniewaz co silniejsze pompy, a wlasciwie cisnienie w rurach rozrywa wszystkie zyjatka no i tyle dobrego oprocz oczywiscie filtracji glonowej.

Ale Lukasz, ja pisałem o filtrze glonowym, a nie refugium. Wiele opini jakie czytałem jest za doprowadzeniem wody do glonowego bez udziału odpieniacza aby algi miały pożywkę do wzrostu.

Z drugiej strony, znam magika, który ma hodowle filoplanktonu i artemii w szafce pod akwarium i pompa główna mu to do zbiornika podaje i jest zadowolony.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK, jeśli chodzi o reaktor - są 3 wyjścia:

1. Grawitacyjnie, rurka ze zbiornika idzie do szafki gdzie stoi reaktor. Na wejściu reaktora jest zaworek, którym sobię ustalasz przepływ.

2. Z pompy głównej - robi się na rurze powrotnej odprowadzenie do reaktora.

3. Pompą perlistyczną.

Mikser - najlepiej nocą, pompą perlistyczną ze zbiornika na dolewkę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

TMK, jeśli chodzi o reaktor - są 3 wyjścia:

1. Grawitacyjnie, rurka ze zbiornika idzie do szafki gdzie stoi reaktor. Na wejściu reaktora jest zaworek, którym sobię ustalasz przepływ.

2. Z pompy głównej - robi się na rurze powrotnej odprowadzenie do reaktora.

3. Pompą perlistyczną.

Mikser - najlepiej nocą, pompą perlistyczną ze zbiornika na dolewkę.

No to już wiem jak skąd mogę pobrać wodę do tych wapniaczy,ale gdzie ją się wpuszcza -za odpieniaczem?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.