Skocz do zawartości
michalkm

3 x 24W

Rekomendowane odpowiedzi

Mam oświetlenie 3x24W i sprawdza mi się tak... do pewnego stopnia. Korale rosną bardzo powoli (z wyjątkiem Xenii, która dosłownie szaleje), montipora z zielonej zrobiła się żółta itp.

Wygląda na to, że mój pomysł żeby nie dawać aktyniki nie sprawdził się i pora na zmiany, ale żeby dalej nie eksperymentować metodą prób i błędów, chciałbym prosić posiadaczy zbiorników z oświetleniem 2,3, max. 4*24W o krótkie opisanie konfiguracji świetlówek (barwa, model) i doświadczeń z różnymi gatunkami - jakie, w jakich warunkach (góra zbiornika, czy miejsce zacienione itp.) rosną w tym świetle dobrze? Interesują mnie głównie grzybowieńce, bo nie bardzo potrafię poznać z zachowania czy mają światła za dużo, za mało czy w sam raz.

Dzięki,

- Michał -


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bede ci mogl pomoc dopiero z ajakis czas ale ma 3xt5 24 watt 2x10K i jedna aktynika i jeden PC 24 watty aktynika.pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew: ale rewelacja pod względem estetyki, czy zachowania korali?

Właśnie najbardziej chciałbym wiedzieć jak różne gatunki dają sobie radę pod takim światłem, tzn. miec jakiś punkt odniesienia, przy którym mógłbym powiedzieć: mam takie samo światło jak ktoś i jeśli korale nie rosną mi w takim samym tempie i nie mają takich barw, to wina nie leży po stronie oświetlenia, tylko gdzieś indziej.


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"mam takie samo światło jak ktoś i jeśli korale nie rosną mi w takim samym tempie i nie mają takich barw, to wina nie leży po stronie oświetlenia, tylko gdzieś indziej."

Zapomnij. To nie takie proste. Nawet jesli masz dwa akwaria z identycznym oswietleniem i identyczny gatunek korala to powyzsze sie nie sprawdza. Kazdy zbiornik jest inny nawet przy identycznym setupie a co najwazniejsze: kazdy koral jest inny. Jeden bedzie pochodzil z odlowow w naturze i tam rosl na wiekszej glebokosci a inny pochodzi z hodowli akwarystycznej i znosi swiatlo 3x mocniejsze niz ten pierwszy. Koral koralowi nierowny, ludzie tez roznie reaguja np. na upaly, jeden znosi spokojnie a drugi prawie umiera.

A powiedz no kto Ci doradzil zeby nie uzywac aktyniki? To twoj autorski pomysl? :)

Ja mam u siebie 2x24W T5: jedna to Aqua Medic OceanWhite a druga to Giesemann Aquablue+, do tego 15W T8 Hagen MarineBlue. Mialem 2xOceanWhite ale nie polecam, po zmianie jednej na Giesemanna wyrazna roznica w wygladzie korali, niedlugo dodam drugiego i nie chce miec juz ze swietlowkami AquaMedic nic wspolnego :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze weż pod uwagę stopień zużycia świetlówek, ich wysokość nad lustrem wody i odbłyśniki lub ich brak.

Pomysł takiego spisania obserwacji bardzo by mi się podobał, bo np wszystkie niebieskie gzrybowieńce robią mi się fioletowe lub brązowawe. pewnie to nie światło...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michalkm :

montipora z zielonej zrobi?a si? ???ta itp.

A u mnie montipora z ???tej zrobi?a si? zielona. Bardzo z tego powodu jest mi przykro. Grzyby natomiast "trzymaj?" kolor. Mam 3x Sylvania Coralstar i 3 x 10000K (1 AM i 2 Sylvania - jedna od d?u?szego czasu nie ?wieci w og?le). Wszystkie 39W, ok. 7cm na wod?, nad ?wietl. blacha nierdz. polerowana - odb?y?nik. Podzielam zdanie AquaManiac'a - nie wszystko mo?na wyt?umaczy? r?znicami w o?wietleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

A u mnie montipora z żółtej zrobiła się zielona. Bardzo z tego powodu jest mi przykro. Grzyby natomiast "trzymają" kolor.

A ile czasu je masz? Moje po pół roku zaczynały zmieniać kolor.Próbowałam i ustawiać je w mocnym świetle, i w cieniu i nic.Pewnie chodzi o stopień czystości wody, może skorelowany z oświtleniem po prostu pojawia się większa ilość brązowych zooksanteli .

Najczęściej dyskutuje się o wybarwieniu akropor,a one mają trochę inne wymagania świtlne. Natomiast miękasy to wszystko co słyszałam to odpowiedni poziom jodu.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac: tak, to mój pomysł :) no może nie tak do końca, bo naczytałem się na wetwebmedia i advancedaquarist, jak to najlepiej korale rosną przy 6500 a aktynika jest tylko dla oka. Zrobiłem eksperyment, no i nie wyszło mi tak samo jak im :)

Ja właśnie mam 2 świetlówki AquaMedic OceanWhite i jedną Philips 6500 full spectrum. Wszystko z odbłyśnikami. A można gdzieś zobaczyć zdjęcia Twoich korali pod tym światłem jakie masz? (najlepiej teraz i sprzed jakiegoś czasu?)

@TMK: moje niebieskie grzybki mają ten sam objaw. Podejrzewam światło, bo parametry wody wydają się być OK.


3x24WT5, Unifilter750 sarcophyton, sinularia flexibilis, clavularia, capnella, cladiella, 2xdiscosoma, xenia, montipora foliosa, 2xastrea, 2 dzikie kraby, 8 pustelników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michalkm :

@TMK: moje niebieskie grzybki mają ten sam objaw. Podejrzewam światło, bo parametry wody wydają się być OK.

A MYŚLAŁAM ŻE JESTEM JAKIMŚ DZIWOLĄGIEM I TYLKO U MNIE TAK :)

teraz muszę znaleźć kogoś kto ma niebieskie grzybki przez co najmniej 2 lata i nie zmnieniły mu koloru.Ciekawe czy ktoś taki istnieje.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

teraz muszę znaleźć kogoś kto ma niebieskie grzybki przez co najmniej 2 lata i nie zmnieniły mu koloru.Ciekawe czy ktoś taki istnieje.

Prawie znalazłaś bo moje grzyby są u mnie prawie dwa lata. Przez 1,5 roku pod HQI 10000K + niebieska świetlówka a później pod T5. Moim zdaniem zmieniły się bardzo niewiele, o ile w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ! @ rs A gdzie znajdę opis Twojego baniaka, obsady itp i ewentualnie zmian?

a masz fotki rozrosły Ci się?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety opis mojego akwarium, obsady nie istnieje. O wielu wprowadzonych zmianach już pewnie zapomniałem. Mam kilka zdjęć ale prawdziwej dokumentacji foto nie ma. Grzybki rozrastają się nierówno - niebieskie zdecydowanie słabiej niż czerwone, zielone i brązowe. Te ostatnie chyba zacznę zwalczać jak aiptasie. Prawdopodobnie jest możliwe stworzenie historii mojego baniaka ale na trzeźwo to nie będzie łatwe. Poza tym nie chce mi się ale dla dobra sprawy zastanowię się jak to zrobić.

Wszyscy jesteśmy dziwolągami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michalkm

Jak chcesz zobaczyc moje akwarium to tutaj:

http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=35

tylko jakoscia zdjec sie nie sugeruj bo zakup dobrej cyfrowki jeszcze przede mna a to czym robie troszke przeklamuje kolory, no i akwarium jest dosc mlode i wiele korali w nim nie ma.

Co do tej aktyniki i jej braku: sa rozne gatunki zooksantelli i zawieraja one rozne barwniki fotosyntetyczne a w zwiazku z tym przeprowadzaja fotosynteze przy roznych dlugosciach fali swietlnej. Teoretycznie trzeba by bylo sprawdzic jakie zooksantelle zawiera dany koral, przy jakiej dlugosci (dlugosciach) fali zachodzi u nich fotosynteza itd... ale orientacyjnie wiadomo ze te co rosna przy powierzchni wymagaja mniejszych temperatur barwowych niz te z glebin ALE: bodaj wszystkie zooksantelle fotosyntezuja przy niebieskim swietle (niektore wylacznie) a wiec taki palnik 6500K moze miec tej dlugosci fali po prostu za malo i wtedy trzeba doswietlac aktynika. Pewnie ze (szczegolnie w USA) wiele akwariow jedzie na 6500K ale to wcale nie oznacza ze aktynika jest "tylko dla oka".

Temat jest obszerny a to powyzsze to jest jedynie maly skrot.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.