Skocz do zawartości
Niph

5kg skały / 100l akwa...

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym zalorzyc akwa morskie, ale (standardowo...) nie mam zbyt wiele pieniedzy...

I tu nasowa sie pewnien problem: jestem w stanie zrobie czesc sprzetu, szklo posiadam, pokrywe zrobie sam badz przerobie posiadana ze slodkowodnego, ale nie stac mnie na zakup 10kg zywej skaly. Czy istnieje mozliwosc zakupu tylko kilku kg skaly a reszte uzupelnic innymi tanszymi suchymi elementami? Np. 4-5kg skaly i 10-15kg tufu?

ps. w akwa beda mieszkac praktycznie same bezkregowce, ewentualnie ze 2 blazenki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu. Kup suchą skałę rafową, jest droższa, ale dużo lżejsza od tufu, więc objętościowo będzie jej podobna ilość. Załatw sobie wodę z działającego zbiornika, zalej suchą skałę, możesz też dodać preparat z bakteriami, po jakimś czasie dołóż żywą skałę.

Musisz się jednak liczyć z tym, że proces ożywiania suchej skały trwa b. długo i w tym czasie mogą się w akwarium dziać rózne dziwne rzeczy.

Decydując sie na takie rozwiązanie staraj sie wykorzystać dobre strony martwej skały, czyli fakt, że możesz ją ustawić w akwarium i porządnie połączyć ze soba przed zalaniem zbiornika (robiąc to pochowaj przy okazji osprzęt, a także uwzględnij, że będziesz potem dokładał skałki z koralami).

W moim akwarium ok300l jest 14 kg skały kupionej jako zywa, pozostałe 60-70kg to sucha skała rafowa (w tej chwili nie ma różnic)

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dać sobie na wstrzymanie i pozbierać na te 10/12 kilo ??

Uwierz mi, że o wiele fajniej potem obserwować jak baniak zaczyna żyć - mi. dla tej chwili warto się zacząć bawić w akwarystykę morską.

Tufu zawsze możesz dać jako podstawę ale ja bym do tego kupił minimum 8/10 kilo żywej.

Pzd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze najlepiej zalej to akwarium z 5 kg skaly i stopniowo dokupuj skale, nie musisz od razu wkladac 30 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niph :

w akwa beda mieszkac praktycznie same bezkregowce, ewentualnie ze 2 blazenki.

Tym bardziej powinieneś postawić na prawdziwą żywą skałę. Jeśli nie masz 400 zł np. na skałę to będzie Ci bardzo trudno uruchomić i utrzymać akwarium morskie. Nie napisałeś jak duży będzie zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki też nie są tanie, kup za to żywą skałe z błazenki dołożysz za rok, kupująć korale też kupujesz skałę, a czasem są to 3 grzybki i dwukilowa skała.

można zacząć od małej ilości skały jak najbardziej, tylko wtedy trzeba stopniowo i powoli dodawać życie, zwylke też ze skała.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam moz ejestem jeszcze zielony w tym temacie poki co ale ja tez nie spie na sianie i przypuszczam ze nie jestem jedyny wsrod forumowiczow.dlatego wolalem robic zakupy etapami i jak zbaczysz w moj dziennik poprzedni to zauwazysz ze skladalem wszystko od grudnia 2005 roku a wsytartowalem dopiero teraz w lipcu.kupowalem powoli czytajac i pytajac o dobor sprzetu na forum.nie zawsze trafne zakupy jak z pompa or 2500 ale szybko ja wymienilem.jesli nie uzbieralbym pieniazkow na skale to poprostu czekalbym tak dlugo az bylo by mnie stac na zakup jednorazowej partii do mojego baniaczka.wydaje mi sie ze taki proces zakupow postepowania i tworzenia baniaczka jest chyba lepszy niz miec 100 l akwa z 5 kg skaly.sam ni emam np jeszcz enp filtra ro i poki co kupuje wode z am ale wiem z ena dluzsza mete jest to nie oplacalne i planuuje juz taki zakup.mam nadzije ze inni forumowicze zgodza sie z moja wypowiedzia.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, ja tez kupowalem wszystko powoli. Jest duzo radosci przy tym i mozna wszystko super zaplanowac, ale i tak kolejny zbiornik bedzie superowszy :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bez dwoch zdan...ja juz mysle co i jak a tak naprawde nie zaczalem przygody z akwarystyka morska na dobre...zarty zartami ale majac doswiadczenie w budowaniu teog wiem z epare spraw bym zrobil ciut inaczej...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę coś za co mi odbiorą "redaktora" :)

mam 240 + 60 litrów z mniej niż 10 kg skały

woda z kranu i pterapogony się trą :) (choć rozwielita to skomentował - trą się bo się boja o życie :) a teraz rosna u niego moje maluchy :) )

ale mój baniak był zasiedlany przez trzy lata i faktycznie na poczatku było to dokładanie pojednyczej szczepki raz na 2 miesiące (małej szczepki :) ) (teraz nawet żadziej :) )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

A ja napiszę coś za co mi odbiorą "redaktora" :)

mam 240 + 60 litrów z mniej niż 10 kg skały

woda z kranu i pterapogony się trą :) (choć rozwielita to skomentował - trą się bo się boja o życie :) a teraz rosna u niego moje maluchy :) )

ale mój baniak był zasiedlany przez trzy lata i faktycznie na poczatku było to dokładanie pojednyczej szczepki raz na 2 miesiące (małej szczepki :) ) (teraz nawet żadziej :) )

hehe dobre. Kranówa z pierwszego tłoczenia :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab, a jak masz teraz? Te same warunki?

Tekst o Pterapogonach mnie powalil na kolana :-) Hehehe :-) Przemocne :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warunki obecnie spoko :) jedyna duża zmiana to usunięcie części martwych kamieni które robiły za "szkielet" dla skały z powodu nie mieszczenia sie kotników (mój baniak ma dziwne wymiary 120 dł x 50 szer x 40 wys) oraz powolna (trwająca przez około 2 miesiące wymiana podłoża z grubego żwirku koralowego (4-10 mm) na drobniejszy - (0.3 - 3 mm) ze względu na to że chciałem mieć babkę a ta lubi kopać, jednak jak by został gruby to by nie miała w czym.

Co do kranówki to na poczatku jechałem na RO (takiej "niezłej" 0.1 mS albo mniej) ale w pewnym momencie nie miałem do niej dostępu i wlałem kranówkę, nie było różnicy to po co się męczyć :) (nie przepłacałem bo miałem ją za darmo :) )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niph, a ja widze taką możliwość 5 kg żywaj skały a resztę suchej (10-15kg), ale przychodzi mi do głowy tylko sucha żaden tuf, a potem będziesz czekał i czekał... ale się doczekasz :) Ja również wspomagałem się suchą, ale w dużo mniejszym procencie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..no ladnie, mam uszkodzone prefiltry.. tez zaczne lac kranowe... ciekawe jak SPS to przezyja....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisuj :)

tyle że ja nie mam twardych :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko... lekko zartowalem, lecz wydatek jest 1/7 w RO. Mozna podlac stadion sciekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.