Skocz do zawartości
piotr7

Tuf czy nie tuf?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miałem zamiar zamiast tufu wapiennego użyć skał znad Adriatyku, są super porowate z setkami mini kanalików i wyglądało ok.

Dziś w książce "Akwarium Morskie" p-stwa Skrzypeckich w dwoch miejscach przeczytałem że skała chorwacka absolutnie się do tego celu nie nadaje. Niestety nie bylo uzasadnienia - czy ktoś może mi coś bliżej wyjaśnić?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak OGROMNE akwarium robisz że kombinujesz jak koń pod górke??


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr7 : str.29

Cytuje "Kamienie wapienne - szeroka ich gama pozwala na dobór odpowiednich, trzeba jednak wystrzegać się ,,wapienia drążonego" pochodzącego z wybrzeża Dalmacji, ponieważ zawiera bardzo duże ilości metali ciężkich"

Adriatyk = Chorwacja = Dalmacja

Myślę, że coś umknęło twojej uwadze. :)


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Po prostu było o tym napisane i w trzecim miejscu, mam tą książkę od wczoraj.

No dobrze uchyle rąbka moich planów: to nie będzie akwarium rafowe tylko kawałek biotopu Adriatyku - mogę chyba użyć dotego miejscowych skał?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co tam będziesz hodować?? śrubokręty i gwoźdźe :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy, nie jest jeszcze tak źle ale fakt że przy takiej kulturze obchodzenia się z naturą przez Chorwatów dni Adriatyku są policzone.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raffy :

a co tam będziesz hodować?? śrubokręty i gwoźdźe :)

hmm korale są, ukwiały też, jeżowce też. Więc nie widzę problemu. Metale cięzkie hmmm a zatopione okręty czy statki na pacyfiku, które koralowce wręcz okupują. Jak one to znoszą Raffy?


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu koralowce w przeciwieństwie do większości roślin nie czerpia pokarmu-substancji odrzywczych kożeniami, wszystkie bezkręgowce w tym korale są bardzo czułe na obecność np. miedzi.korale czerpią pierwiastki z wody , więc raczej wrak nie jest w stanie zaszkodzić koralą , uwzglednij jeszcze to że w morzu jest ruch wody


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mario@ przerabiałem to już u siebie i wiem jak korale zareagowały na metale cięzkie (szczególnie xenia,która sie rozpłyneła).

P.S jeżeli jestes taki pewny to odkup jej troche od Piotra :) chętnie poobserwujemy co będzie sie działo w akwa :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraków jest może niewiele ale skaly w Dalmacji są non stop w wodzie w olbrzymich ilościach a życie jakoś kwitnie.

Mario-sz

Znasz jakieś linki albo inne źródła wiedzy o faunie i florze Adriatyku?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy stosunek ilosci skaly do wody w Adriatyku jest tez 1:10 ?

Przeciez tego sie nie da porownac. W przyszlosci wydasz wiecej pieniedzy na doprowadzenie i utrzymanie wody w takim stanie niz ktos, kto z dobra skala osiagnal ten stan po miesiacu. To sie naprawde nie oplaca.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki juz nie przesadzajcie. Adriatyk miesza się ze śródziemnym i czerwonym i tam też są metale ciężkie.

Wprowadzając powietrze do odpieniacza z naszej atmosfery też pompujecie metale ciężkie. Są chłopaki na forum co z adriatyku życie przywieźli i jakoś żyje.

NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ chłopak chce zrobić biotop adriatyku! To chyba lepiej niż naszego bałtyku!

piotr7 ciesze się że chcesz tak zrobić i nie daj się zbałamucić. Przywieź sobie żwiru z adriatyku i inne żeczy. Pamiętaj, że jak będziesz chciał "przemycić" kilka jeżowców i korali to jest to przestępstwo i jak Cię złapią bedziesz miał ..delikatnie mówiąc PRZESRANE ale szansa jest nikła :) Kilku kumli też już przewiozła bez problemu życie.

Pompka na baterie i lodówka (ta plastikowa-oczywiście bez zamarzniętych wkładów :)) OBOWIĄZKOWA

POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario-sz: na razie planuję tylko pare kamyków (z zawartością) to ma być przymiarka ale pomysł chodzi mi po głowie już 1,5 roku więc muszę chociaż spróbować.

Ponawiam pytanie do wszystkich o źródła wiedzy o faunie i florze Adriatyku.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Adriatyk miesza się ze śródziemnym i czerwonym":):):)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.