Skocz do zawartości
Mazi_

Morskie tylko z rybami, pare pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Postanowilem ze zaloze akwarium morskie ale tylko z rybami. Nurtuje mnie pare pytan.

1.Zostaly mi filtry z akwarium slodkowodnego, fluval i kubelek. Czy moge je wykorystac w slonym akwa ? Czy potrzebuje odpieniacza ?

2.Czy zwirek koralowy bedzie odpowiednim podlozem ?

3. Czy 2 swietlowki 2x18 Wat na akwa 112 litrow bedzie w sam raz?

4.Jaka sol polecacie ? Zaznaczam ze bedzie to akwa tylko z rybami morskimi

5.Czy 4 blazenki w 112 litrowym akwa to nie za duzo ?

Prosze o odpowiedz i cierpliwosc byc moze takie pytania juz padly ale nie potrafilem nic znalezc na forum :) Z gory dziekuje :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ogolnie odnosze wrazenie ze w Polsce niewiele osob kultywuje klasyczne FO. Moze warto bedzie poszukac wiecej tutaj?

Z tego co sie orientuje to jezeli planujesz FO musisz miec jakis kubelek czy inny zloze filtracyjne plus do tego odpieniacz. Ale bynajmniej nie jestem tutaj zadna wykladnia :)

Jezeli chodzi o podloze - tutaj sa problemy bo w wielu przypadkach zbiera sie w nim roznoraki syf. Ale przy regularnym czyszczeniu i ewentualnych wymianach czesci podloza zwirek powinien byc ok.

Oswietlenie - jezeli to ma byc FO to oswietlenie moze byc "byle jakie". Wybierz takie zeby bylo na tyle jasno co bys ryby widzial:)

Co do soli nie mam pojecia czy sa specjalistyczne mieszanki dla FO - poszukaj i popytaj w sklepach internetowych choc na zdrowy chlopski rozum jezeli masz zamiar prowadzic FO to sol nie musi byc z najwyzszej polki. No chyba ze chcesz hodowac pipefish'e ktore potrzebuja wysokich poziomow wapna :wink

Ilosc potencjalnych ryb zalezy od tego jak wydajny system filtracji uda Ci sie zmontowac - jezeli kubelki + odpieniacz udzwigna cztery blazenki to nie widze przeciwwskazan.

I ostatnia uwaga - zastanow sie dobrze, tak ze cztery czy piec razy, czy chcesz stawiac FO czy kompletny biotop rafy ( czy nie ewentualnie FOWLR - tylko ryby z zywa skala ). Bo apetyt rosnie w miare jedzenia i po pewnym czasie moze sie okazac ze FO juz Ci nie wystarczy :) A jak juz FO to nie warto od razu wiekszego? Tak z 200-300 litrow? Daloby to duzo wieksze mozliwosci doboru obsady. A koszt niekoniecznie tak straszny ( przynajmniej w porownaniu do 300l rafy). Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Mazi

Ciekawy projekt!

Wydaje mi sie, ze potrzebny bedzie spory odpieniacz. Na dno dalbym drobny piasek koralowy - niektore ryby go uwielbiaja.

Oswietlenie powinno wystarczyc (chociaz ryby z tamtych wod maja dosyc jasno).

Sol - obojetne jaka.

Blazenki - ich naturalnym zachowaniem jest "czochranie" sie w ukwiale. Skoro bedziesz mial akwa bez korali to blazenki (moim zdaniem) tez tam nie pasuja.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja jestem w trakcie zakladania FO. Tzn wyprzedalem wszystko co zwiazane z rafa. Bede mial tylko ryby i skale.

Akwarium z samymi rybami jest duzo tansze od rafy! Dlatego zastanow sie nad postawieniem wiekszego zbiornika (200-300).

Bedziesz potrzebowal: wydajny odpieniacz, cyrkulacje (bez falownikow), oswietlenie (nawet 2 swietlowki T8) oraz grzalke. Czesc zywej skaly mozsze zastapic sucha skala.

Ze zwirku na dnie to bym raczej zrezygnowal. Latwiej bedzie sprzatac.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wrocilem z urlopu i wracam do mojego projektu FO.

1. Wiec bez odpieniacza sie nie obedzie ? :)

2. Jezli jestem juz zmuszony do zakupu to jaki polecacie ?

3. Jako podlaza uzyje piasku ktory teraz mam obecnie Mysle ze nie musze kupowac nowego

4. Swietlowki na pewno zmienie ;]

5. Jakie wyby polecacie do akwa 112 litrow ?

6. Czy na 100% potrzebuje tego odpieniacza ? :D

Prosze o odpowiedzi i z gory dziekuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie (nie jestem expertem) bez odpieniacza sie nie obejdziesz, jako podłoże zastosowałbym gruby żwir ponieważ na nim żyją bakterie potrzebne w akwa podobnie jak na skale.Myśle też ,że powinienes mieć cos co odprowadza azotu. Zdaje sie ,że nazywa sie to DENITRYFIKATOR-można to zbudować z długiego gumowego węża przez który powoli przepływa woda.

Co do ryb to za dużego pola manewru niemasz ,góra ze 2 błazenki+jeden garbik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mazi_ jesli chcesz zakladac FO to blazenki sie nie nadaja. One potrzebuja ukwialu z ktorym zyja w symbiozie a akwarium dla ukwialu to juz jest praktycznie akwarium rafowe. Ktorko mowiac slowa "FO" i "blazenki" nie pasuja do siebie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej niewymagającą ksenię, cladelię lub większego sarcopythona? Tylko wtedy trzeba więcej światła dać, ale i tak są to korale mniej wymagające niż ukwaiał. U mnie błazny mieszkają na przemian w kolonii ksenii lub w cladelii - wygląda to bardzo komicznie, ale rybki wydają się być szczęśliwe - oczywiście nie jest to związek taki jak w przypadku ukwiała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje blazny tez mieszkaja w xeni ale chyba nie sa najszczesliwsze z tego powodu

co do odpieniacza to nie rezygnowalbym z niego poniewaz bedziesz musial sie wtedy liczyc z dosc duzymi podmianami wody w zbiorniku a to nie jast ani dobre ani tanie RO + sól


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Do takiego zbiornika wystarczy miniflotor lub coś DIY na kostkę. Natomiast super byłby biostarflotor, wtedy nie musisz dawać żadnego kubełka bo ma gąbkę dla bakterii. W takim akwa trzymałbym 4-6 błazenków a. ocellaris. Ale skały musi bęć min. 10 kg i to żywej. Do tego faktycznie cladiella jakaś duża i glony możesz posadzić. Podłoże - żadnego to tylko problem, dno powinno być gołe żeby łatwiej sprzatać. NO3 nie będzie problemu jeśli wymienisz 10% wody co 1-2 tygodnie, ale to sprawa badania wody. Błazenki nie sprawiają problemu ale w dojrzałych zbiornikach (zaleca się nawet wpuszczać je dopiero po kilku miesiącach), dlatego skałę i wodę kupiłbym od kogoś poprostu i po temacie. Światło 2xT5 24W 10 K i actinic wystarczy dla miękkasów więc zawsze możesz sobie chodować grzybki, korale darniowe i skórzaste.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys dostal jakis maly, taki do 200 - 300 litrow z pompa igielkowa to mialbys spokoj. Jak kupisz ten do 400 l to bedziesz mial juz do nastepnego akwarium.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dziekuje wam wszystkim za odpowiedzi.

Mam teraz ogromna prosbe :]

Czy moglibyscie podac mi kilka propozycji osprzetu i sklep w jakim najlepiej kupic :) Biostar flotor niezly sprzet tylko ze to jest 400 zl :D Z drugiej strony daje mi mozliwosc wprowadzenia zywej skaly. Z gory za pomoc bardzo dziekuje :D

P.S.

Jezeli na forum zabronione jest linkowanie do sklepow prosze o kontakt na gygy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami tutaj na "targowisku" pokazuja sie okazje. Wyczekaj dobry moment i atakuj. Bedzie taniej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.